[HUN] Lőszerek, kaliberváltás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 040
113
subsonic

1. Ha használtál már .338-as Lapuát akkor tudod, hogy azok jelenleg szinte csak nagy pontosságú kivitelben készülnek. Ezért drágák. A 12.7-ből is van nagy pontosságú sokba kerülő lőszer, meg van sima olcsó géppuska lőszer is. Ezt a .338 esetében is meg lehetne oldani.

2. Sosem írtam olyat, hogy a régi szovjet lőszereké a jövő, szóval megint olyanra írt valaki választ ami általam sosem lett említve.

3. <i>"Továbbá az általad felvetett dolog,hogy 7.62x54-ről váltani 51-re visszalépés hát ne haragudj,de...."</i>
Nem haragszom, de szerintem az.

4.<i> "Boccs,hogy,ezt írom,de nekem a 5.56 "légpuska" egy 7.62x51-höz vagy egy 7.62x39-hez képest hidd óriási az átütésbeli különbség!"</i>
Itt készre bontom a válaszomat:
A, Lőttél már sorozatot ezekkel a fegyverekkel, mondjuk mozgó célpontra egy karabélyból? Mert ha igen akkor érezhetted azt, hogy milyen nehéz uralni egy 7.62X51-s fegyvert egy kisebb kaliberűhöz képest.
B, A jelenlegi NATO személyi páncél védelmi szabvány szerint a NATO level III-nak meg kell állítania a 7.62X51-et is. Ebből kiindulva mindegy az, hogy mit visz át vagy mit nem.
A speciális lőszerek az más tészta, mert egy WC magvas 5.56 NATO is átviszi a Level III-as mellényt, de ugye nem a WC magvas lőszer az általános.

A legtöbb katonai mellény manapság NATO level III/IV védelmi szintű.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bulletproof_vest
https://en.wikipedia.org/wiki/STANAG_4569
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 533
113
Ha jól emlékszem a svájciak csináltak a Sig 550-hez egy kb 6.5x50 XP Swiss lőszert. Az mennyire lenne jó megoldás mondjuk a fegyverrel együtt? Vagy nagyon drága móka?
Igazából szerintem ha 20 évig jók voltunk így a Nato-ban ezt a pár évet már igazán kihúzhatnánk az AMMSZ-el meg a PKM-el.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 040
113
antigonosz

Én nem hallottam még erről a kaliberről. Tudsz hozzá valami linket? Mert érdekesen hangzik a dolog.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 374
55 040
113
antigonosz

Azt írják róla, hogy végül nem került bevezetésre. Aztán lehet mégis előszedik, ki tudja.
De van egy hasonló modernebb lőszer, ami használatban van már:
https://en.wikipedia.org/wiki/6.5%C3%9747mm_Lapua
Viszont ez kicsit erős szerintem karabélyba.
 

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
523
1 015
93
subsonic

1. Ha használtál már .338-as Lapuát akkor tudod, hogy azok jelenleg szinte csak nagy pontosságú kivitelben készülnek. Ezért drágák. A 12.7-ből is van nagy pontosságú sokba kerülő lőszer, meg van sima olcsó géppuska lőszer is. Ezt a .338 esetében is meg lehetne oldani.

2. Sosem írtam olyat, hogy a régi szovjet lőszereké a jövő, szóval megint olyanra írt valaki választ ami általam sosem lett említve.

3. <i>"Továbbá az általad felvetett dolog,hogy 7.62x54-ről váltani 51-re visszalépés hát ne haragudj,de...."</i>
Nem haragszom, de szerintem az.

4.<i> "Boccs,hogy,ezt írom,de nekem a 5.56 "légpuska" egy 7.62x51-höz vagy egy 7.62x39-hez képest hidd óriási az átütésbeli különbség!"</i>
Itt készre bontom a válaszomat:
A, Lőttél már sorozatot ezekkel a fegyverekkel, mondjuk mozgó célpontra egy karabélyból? Mert ha igen akkor érezhetted azt, hogy milyen nehéz uralni egy 7.62X51-s fegyvert egy kisebb kaliberűhöz képest.
B, A jelenlegi NATO személyi páncél védelmi szabvány szerint a NATO level III-nak meg kell állítania a 7.62X51-et is. Ebből kiindulva mindegy az, hogy mit visz át vagy mit nem.
A speciális lőszerek az más tészta, mert egy WC magvas 5.56 NATO is átviszi a Level III-as mellényt, de ugye nem a WC magvas lőszer az általános.

A legtöbb katonai mellény manapság NATO level III/IV védelmi szintű.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bulletproof_vest
https://en.wikipedia.org/wiki/STANAG_4569

flip7

-Hidd el sokat kieregettem nem keveset és tudom is,hogy mire képes a célban azért is írtam nekem nem gond,de én nem vagyok átlagos alkat
-kevés ország engedheti meg magának mellény szinten azt,hogy,ilyen mértékű védelmet adjon katonáinak én nem szivesen állnék egy 7.62x51 elé mellénybe
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
6 956
19 257
113
Nem tudom miért töritek a fejetek különcködésen, ez nem valami játék. Szabvány STANAG lőszerek kellenek. Itthon kell gyártani. Valami ehhez való karabély, ha lehet csehekkel, tótokkal, legyelekkel együtt beszerezve, Lehetőleg a V4-ben gyártva.

5.54 lőszer gyártási kapacitás is itthonra, a raktárban lévő fegyverekhez.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 121
113
CZ 805 Bren? A szlovákoknak és a cseheknek is az van, mindenhonnan jó a visszhangja, minden tekintetben korszerű fegyver, V4-ben gyártva.
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 385
23 123
113
CZ 805 Bren? A szlovákoknak és a cseheknek is az van, mindenhonnan jó a visszhangja, minden tekintetben korszerű fegyver, V4-ben gyártva.

Állítólag nagy lesz az együttműködés a V4 országok között, nem tartom kizártnak a dolgot.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 121
113
Hát a Sig-től valamiért idegenkedem. Tudom, hogy jó fegyver de valamiért nem tetszik.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 643
14 619
113
A 556-al az lesz a nagy gond, hogy ha elterjednek a komolyabb védőmellények, akkor nem 400m lesz a hatásos lőtávja, hanem jóval kevesebb.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Próbálja elképzelni mindenki, aki nem érti dudit, mekkora célt látna egy mechanikus irányzékban, optika nélkül, egy emberi álló alakból, 300 méter távolságból, vagy a távolság felett még.
Persze ez sem egyszerű, ha valakinek nem volt még a kezében fegyver és így nem is tudja elképzelni sem, ez is igaz.

Nyilván ez így van hagyományos irányzék esetén és dudit is értem, de manapság már vannak kifejezetten karabélyra szánt "normálisabb" optikák, amiket "boldogabb" országokban használnak is. Ezekkel azért 400-500 méterről álló célt el lehet szerintem találni, persze normálisabb (Mk262, M855A1) lőszerrel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Advanced_Combat_Optical_Gunsight




Valóban időszerű lenne 5.56-ra váltani és terv is.Az átalakítás 5.56-ról Grendelre egyszerűbb,ha esetleg az lesz a jövőben.Karabéllylőszerrel aki 300 fölé lövöldözik inkább erre nem mondok semmit...

Pedig akadnak ám olyanok is. Az MK12-vel pl. Hogy ez mennyire inkább tesztfegyver, avagy kényszer szülte megoldás, vagy mi, azt nem tudom. És van még pár ország, ahol 5.56-os DMR-t használnak. Persze az 5.56-os lőszer miatt túl sok értelmét én személy szerint nem látom.

Tehát innetől kezdve ismered a kalibereket én speciel 7.62x51-et preferálom,mint honvédelem,mert kis túlzással mindent megold a misziós feladatok más kérdés kaliber ügyben.

A 7.62x51-gyel az még a gond, hogy azonos tömeg esetén kb. fele annyi lőszert tudsz magaddal vinni, mint 5.56-ból, vagy 6.5 Grendelből.


Van,olyan lőszerünk magyar! ami a 17mm páncéllemezt átüti 100m-ről ,ezt 5.56-al a büdös életbe nem fogod megcsinálni.

M855A1 is képes erre elvileg.



Az tetszik, hogy olyan kérdésekre adtok válaszokat amik sosem voltak föltéve. Legalábbis a részemről biztos nem.
<b>Sosem állítottam olyat, hogy a valódi puskalőszereket (pl. 7.62X54R) ki lehet, vagy ki kellene váltani karabély lőszerrel! </b>
Szóval nem igazán értem mi mellet érveltek....
<b>A 7.62X51 a tévhitekkel ellentétben nem puska lőszer.</b> Az egy túl erősre sikerült köztes (karabély) lőszer, amit jobb híján használnak géppuskákban is.


Szerintem a 7.62x54R kicsit túl van hypolva a 7.62x51-hez képest. Hirtelen nem találtam hitlesnek elfogadható ballisztikai adatokat kifejezetten a 7.62x51-ről, viszont a .308-as (ami méretben ugyanaz, mint a 7.62x51, de <b>elvileg</b> kicsivel több lőportöltete van), kb. ugyanazt tudja, vagy még kicsit jobb is, mint a 7.62x54R. Így hirtelen:

http://www.hornady.com/store/308-Win-150-gr-SST/

http://www.hornady.com/store/7.62x54R-150-SST/
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 357
77 037
113
krisss

Svájc a világ legjobb országa ott köteleznek,hogy legyen egy SIG-ed.

wolfram

A .308 az a 7,62x51 NATO amerikai megnevezése a kettő egy és ugyan az.

Az orosz puskalőszer erősebb mint a NATO által használt nincs itt semmi hipeolás ez egyszerű tény.Igazából a 7,62x54R közelebb van a .30-06 Springfield-hez mint a .308-hoz ugyan is a kettő közül az előbbi a teljes értékű puskalőszer nem a .308.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
krisss

Svájc a világ legjobb országa ott köteleznek,hogy legyen egy SIG-ed.

wolfram

A .308 az a 7,62x51 NATO amerikai megnevezése a kettő egy és ugyan az.

Az orosz puskalőszer erősebb mint a NATO által használt nincs itt semmi hipeolás ez egyszerű tény.Igazából a 7,62x54R közelebb van a .30-06 Springfield-hez mint a .308-hoz ugyan is a kettő közül az előbbi a teljes értékű puskalőszer nem a .308.

Oké dudi, de én az adatokból nem ezt látom.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 845
65 533
113
Ízlések és pofonok, nekem nem jön be. Olyan játékpuska kinézete van, ráadásul nem is AK.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Ízlések és pofonok, nekem nem jön be. Olyan játékpuska kinézete van, ráadásul nem is AK.

Hát, AK-ból pedig csak a 12-es jöhetne szóba. Bármelyik régebbi modellnél tudtommal a tokfedél még mindig nem alkalmas optikához, mert elmozdul.