[HUN] Lőszerek, kaliberváltás

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
Valami ilyesmit mondtam én is. Egy erősebb és modernebb köztes lőszer esetén már felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e megtartani a puska lőszert?

Yep. Szerintem nem érdemes (sem a 7.62x51-t, sem a 7.62x54R-t, de ez inkább csak DMR-re vonatkozik). Viszont, ha számít az 500 méter alatti lövedékenergia (inkább könnyűgéppuskáknál, mint a PKM), akkor talán. Mert nem tudom, de simán lehet, hogy páncélozott célok ellen ezen a távolságon belül hatékonyabbak lehetnek ezek a nagyobb energiájú lőszerek penetrátoros lövedékkel... Viszont a karabélylőszeres "könnyűgéppuskát" (golyószóró kategória, M249) simán válthatná.

Mesterlövészlőszernek manapság már minimum a .300 WM, de inkább a .338 LM, ami jó. (7.62x51/54R-nél jobbak a Grendel ballisztikai tulajdonságai nagyobb távolságon) Szóval nekem fip7 elképzelése tetszik. Korszerű. De (most még) drága. Szerintem egyelőre érdemes kivárásra játszani (úgy 5-6 évig), addig meg használni a 7.62x39-et és a 7.62x54R-t, hisz ilyen kaliberű fegyver bőven van itthon még.


Annyira elméleti szintre mentünk már, hogy az SF.
Ha nem vagy megelégedve a standard 5,56 lőszerrel akkor is van benne annyi fejleszthetőségi lehetőség, hogy úgy lehessen feljavítani, hogy a szabvány is kvázi megmaradjon.

Szerintem az 5.56x45 az M855A1-gyel kb. elérte a határait. Onnan már nincs tovább.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
523
1 015
93
<blockquote rel="Mackensen">Valami ilyesmit mondtam én is. Egy erősebb és modernebb köztes lőszer esetén már felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e megtartani a puska lőszert?

Yep. Szerintem nem érdemes (sem a 7.62x51-t, sem a 7.62x54R-t, de ez inkább csak DMR-re vonatkozik). Viszont, ha számít az 500 méter alatti lövedékenergia (inkább könnyűgéppuskáknál, mint a PKM), akkor talán. Mert nem tudom, de simán lehet, hogy páncélozott célok ellen ezen a távolságon belül hatékonyabbak lehetnek ezek a nagyobb energiájú lőszerek penetrátoros lövedékkel... Viszont a karabélylőszeres "könnyűgéppuskát" (golyószóró kategória, M249) simán válthatná.

Mesterlövészlőszernek manapság már minimum a .300 WM, de inkább a .338 LM, ami jó. (7.62x51/54R-nél jobbak a Grendel ballisztikai tulajdonságai nagyobb távolságon) Szóval nekem fip7 elképzelése tetszik. Korszerű. De (most még) drága. Szerintem egyelőre érdemes kivárásra játszani (úgy 5-6 évig), addig meg használni a 7.62x39-et és a 7.62x54R-t, hisz ilyen kaliberű fegyver bőven van itthon még.


Annyira elméleti szintre mentünk már, hogy az SF.
Ha nem vagy megelégedve a standard 5,56 lőszerrel akkor is van benne annyi fejleszthetőségi lehetőség, hogy úgy lehessen feljavítani, hogy a szabvány is kvázi megmaradjon.

Szerintem az 5.56x45 az M855A1-gyel kb. elérte a határait. Onnan már nincs tovább.
</blockquote>
Ezekkel az 500 méteres lövésekkel kiakasztotok lőttetek már 500 méterre vagy fölé mozgó célra? Szerintem nagyon sokan nincsenek tisztában a dologgal.A mozgó cél alatt nem egy gépjárművet értek,hanem emberi célanyagot még komoly optikával is nagyon nehéz és kevésbé fontos!
A modern harcok nagytöbbsége városi vagy fedett környezetben zajlik.Vagy csak gondoljatok bele Mo. természeti viszonyaira.
Ilyen környezetben az átütőképesség és az,hogy az útjába kerülő akadályok sokkal fontosabbak.
Szép a Grendel ballisztikai adata,de én gyakorlatban szeretném látni,hogy közelre mit tud átütni városi vagy fedett természeti körülmények között mire képes!Ha ott uagyanzt tudja,mint a 7.62x51 akkor jöhet!
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 290
13 719
113
Ott van még az Mk318 változat. A tengerészgyalogság arra váltott, ha minden igaz. Szóval szerintem még néhány bőrt le lehet nyúzni erről a rókáról.

Mesterlövészlőszernek manapság már minimum a .300 WM, de inkább a .338 LM, ami jó.

Vagy egyiket sem. DMR-nek használod az Mk262-est a felett meg 12,7 millimétereset.
Raj, szakasz szinten 5,56 lőszernek valamilyen erősebb változata (vagy a lövészek is erősebb változatot használnak) lenne rendszeresítve. Raj szinten kétlábú állványról, szakasz szinten háromlábúról.
Század, zászlóalj szinten 12,7 milliméteres géppuska háromlábú állványon.
Raj, szakasz szinten DMR 5,56 milliméteres lőszerrel Mk262 szerűséggel.
Század, zászlóalj szinten meg 12,7 milliméteres puskák.
Valami ilyesmit csinált Kína csak a saját 5,8 milliméteres lőszerével. Viszont ehhez elengedhetetlen, hogy legyen egy könnyű 12,7 milliméteres nehézgéppuskád.

Szerintem egyelőre érdemes kivárásra játszani (úgy 5-6 évig), addig meg használni a 7.62x39-et és a 7.62x54R-t, hisz ilyen kaliberű fegyver bőven van itthon még.

Szerintem is.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
<blockquote rel="wolfram"><blockquote rel="Mackensen">Valami ilyesmit mondtam én is. Egy erősebb és modernebb köztes lőszer esetén már felmerülhet a kérdés, hogy érdemes-e megtartani a puska lőszert?

Yep. Szerintem nem érdemes (sem a 7.62x51-t, sem a 7.62x54R-t, de ez inkább csak DMR-re vonatkozik). Viszont, ha számít az 500 méter alatti lövedékenergia (inkább könnyűgéppuskáknál, mint a PKM), akkor talán. Mert nem tudom, de simán lehet, hogy páncélozott célok ellen ezen a távolságon belül hatékonyabbak lehetnek ezek a nagyobb energiájú lőszerek penetrátoros lövedékkel... Viszont a karabélylőszeres "könnyűgéppuskát" (golyószóró kategória, M249) simán válthatná.

Mesterlövészlőszernek manapság már minimum a .300 WM, de inkább a .338 LM, ami jó. (7.62x51/54R-nél jobbak a Grendel ballisztikai tulajdonságai nagyobb távolságon) Szóval nekem fip7 elképzelése tetszik. Korszerű. De (most még) drága. Szerintem egyelőre érdemes kivárásra játszani (úgy 5-6 évig), addig meg használni a 7.62x39-et és a 7.62x54R-t, hisz ilyen kaliberű fegyver bőven van itthon még.


Annyira elméleti szintre mentünk már, hogy az SF.
Ha nem vagy megelégedve a standard 5,56 lőszerrel akkor is van benne annyi fejleszthetőségi lehetőség, hogy úgy lehessen feljavítani, hogy a szabvány is kvázi megmaradjon.

Szerintem az 5.56x45 az M855A1-gyel kb. elérte a határait. Onnan már nincs tovább.
</blockquote>
Ezekkel az 500 méteres lövésekkel kiakasztotok lőttetek már 500 méterre vagy fölé mozgó célra? Szerintem nagyon sokan nincsenek tisztában a dologgal.A mozgó cél alatt nem egy gépjárművet értek,hanem emberi célanyagot még komoly optikával is nagyon nehéz és kevésbé fontos!
A modern harcok nagytöbbsége városi vagy fedett környezetben zajlik.Vagy csak gondoljatok bele Mo. természeti viszonyaira.
Ilyen környezetben az átütőképesség és az,hogy az útjába kerülő akadályok sokkal fontosabbak.
Szép a Grendel ballisztikai adata,de én gyakorlatban szeretném látni,hogy közelre mit tud átütni városi vagy fedett természeti körülmények között mire képes!Ha ott uagyanzt tudja,mint a 7.62x51 akkor jöhet!
</blockquote>

De most mi a nyavajával akasztalak ki? Pont azt írtam, hogy 500 méter alatt jobb lehet a hagyományos puskalőszer. 500 méteres táv fölött már inkább DMR-terület. Ott már jobb a Grendel.
A mozgó cél pedig már 100 méter fölött is húzós ügy. Előtartás, stb.

A Grendel közép-hosszútávon azonos-jobb, mint a 7.62x51. Rövidtávon (500 méterig) nem. Viszont, ha egységes lőszerben gondolkodunk, akkor karabélynál felejtős a Grendelnél nagyobb. Az adott tömeg melletti lőszermennyiség miatt (már ha téged a 7.62x51 visszarúgása nem is zavar).


Ott van még az Mk318 változat. A tengerészgyalogság arra váltott, ha minden igaz. Szóval szerintem még néhány bőrt le lehet nyúzni erről a rókáról.

Az MK318-nak nincs akkora áthatolóképessége (a csupán rézötvözet "penetrátor" miatt), mint az M855A1-nek. Persze lehetne fokozni. Wolframmal pl. akár az M855A1 esetén is. De az drága, nagyon. :D


Vagy egyiket sem. DMR-nek használod az Mk262-est a felett meg 12,7 millimétereset.
Raj, szakasz szinten 5,56 lőszernek valamilyen erősebb változata (vagy a lövészek is erősebb változatot használnak) lenne rendszeresítve. Raj szinten kétlábú állványról, szakasz szinten háromlábúról.

Az 5.56-nak nagyobb távolságon nincs kellő energiája. Aztán, ahogy subsonic is írta, ha bármilyen akadályba ütközik akkor nagyon insatbillá válik. DMR-re és sniperkedésre szerintem alkalmatlan.


Század, zászlóalj szinten 12,7 milliméteres géppuska háromlábú állványon.
Raj, szakasz szinten DMR 5,56 milliméteres lőszerrel Mk262 szerűséggel.
Század, zászlóalj szinten meg 12,7 milliméteres puskák.
Valami ilyesmit csinált Kína csak a saját 5,8 milliméteres lőszerével. Viszont ehhez elengedhetetlen, hogy legyen egy könnyű 12,7 milliméteres nehézgéppuskád.

Nehézgéppuskát nyilván nem válthatna le. Az teljesen más kategória. Ott csak annyi a kérdés, hogy 12.7, vagy 14.5. Utóbbinak a járművekre szereltség esetén van értelme. De a könnyűgéppuskáknál szerintem az 5.56 felejtős. Oda a minimum a Grendel.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 504
4 652
113
Van aki tud valamit a volfram bevonatú acélmagvas, rézköpenyes karabélylőszerekről?
Kizárólag hadi alkalmazásra készülnek?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 358
77 037
113
Van aki tud valamit a volfram bevonatú acélmagvas, rézköpenyes karabélylőszerekről?
Kizárólag hadi alkalmazásra készülnek?
Mi?
A klasszikus valamilyen magvas lövedéknek van köpenye (ez általában réz, vagy az orosz lőszereknél lágy vas), van ólom inge (újabban próbálkoznak mással is, de azért túlnyomó részt ólomból készül) és valamilyen fém magja (ez lehet acél vagy wolfram). De olyanról én még nem hallottam, hogy az acél mag kap egy wolfram bevonatot.
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 504
4 652
113
Mi?
A klasszikus valamilyen magvas lövedéknek van köpenye (ez általában réz, vagy az orosz lőszereknél lágy vas), van ólom inge (újabban próbálkoznak mással is, de azért túlnyomó részt ólomból készül) és valamilyen fém magja (ez lehet acél vagy wolfram). De olyanról én még nem hallottam, hogy az acél mag kap egy wolfram bevonatot.
Én sem. Most kaptam egy katalógust az egyik európai gyártótól, opcióként említik.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi and Pogány