[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 886
47 549
113
Kérlek mutasd meg ezen a videón hol van az a "külön páncéllemez"?

A Rotor lapát áll ellen egy 30 mm-nek! Abból is csak a legmodernebb kompozit - méhsejt - titán szerkezetűek.
Mint pl. ezek a Mi-28-ashoz készülő lapátok:
A helikopter többi része - még a pilótafülke környéke sem - bír ki egy ekkora találatot.
A fenti Mi-28-as gyártásáról szóló videóban elmondják hogy van egy kerámia elemekkel megerősített doboz ami 12,7-es AP vagy 20 mm-es HE lőszereknek áll ellen.
mi28.jpg

A helikopter többi részét a rendszerek többszörözésével, más kevésbé fontos elemekkel való árnyékolásával védik, de NEM GOLYÓÁLLÓAK.
Na azért akkor ott tartunk, hogy AP 12.7 nek, meg 20mm HE -nek ellenáll, többszörözve vannak elemek, a rotor meg 30 mm-nek is ellenáll, pilóta védve. Ez azért szerintem nagyon nem hülyeség egy olyan eszköznél, ami legtöbbet földközelében tevékenykedik.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 886
47 549
113
Az MQ-9 kényelmesen el van 6 km felett is, ahhoz nem kell F-4 szintű gép. Csak nem 900-1100 km/h sebesség táján rohangál. Ennyi. Viszont CAP ideje 24 óra táján van több száz km távolságban is a felszállási helytől. Persze úgy 10 milka nagyságrend a gép, hogy nuku radar, RWR és AA képesség, de a gép árának nagy része a TGP és FLIR torony. Egy Sniper TGP 5-6 misi ma barátok között is tudtommal.
De ezzel az árral hogy 17 millát ír 2013 as adat hirtelen a wikin, ha még valami kis fegyverzetet is hozzáadsz mondjuk további fél millió dollár értékben, milyen zsíros célpont már 6km felett? Bőven megéri rá lőni bármivel, nem csak TOR-al, de Patriottal/Sz-400 al is. Akkor viszont ott tartunk, hogy csodát nem tett, mivel lassabb reakcióidővel és úgy általában gyengébb mozgékonysággal rendelkezik mint egy 4. gen repülőgép. Jó dolog a szememben a drón technika, csak tényleg nem látom a csodát benne annyira mint itt a fórumon sokan mások.
 
  • Tetszik
Reactions: Matróz Kommandó

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 920
58 253
113
Képet sajnos nem sokat találtam a helikopterek páncélzatáról, gondolom nem publikus adatok.
Ez a kép talán érdekes lehet:
main-qimg-88bbbba3519968dd1abb974e5f6470d5
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv
M

molnibalage

Guest
Na azért akkor ott tartunk, hogy AP 12.7 nek, meg 20mm HE -nek ellenáll, többszörözve vannak elemek, a rotor meg 30 mm-nek is ellenáll, pilóta védve. Ez azért szerintem nagyon nem hülyeség egy olyan eszköznél, ami legtöbbet földközelében tevékenykedik.
Nem, pont hogy nem tartunk itt... Erről szólt a fenti kommentfolyam...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Kérlek mutasd meg ezen a videón hol van az a "külön páncéllemez"?

A Rotor lapát áll ellen egy 30 mm-nek! Abból is csak a legmodernebb kompozit - méhsejt - titán szerkezetűek.
Mint pl. ezek a Mi-28-ashoz készülő lapátok:
A helikopter többi része - még a pilótafülke környéke sem - bír ki egy ekkora találatot.
A fenti Mi-28-as gyártásáról szóló videóban elmondják hogy van egy kerámia elemekkel megerősített doboz ami 12,7-es AP vagy 20 mm-es HE lőszereknek áll ellen.
mi28.jpg

A helikopter többi részét a rendszerek többszörözésével, más kevésbé fontos elemekkel való árnyékolásával védik, de NEM GOLYÓÁLLÓAK.
Jól nézd meg 3,54-nél azt a szép nagy reduktor-burkolólemezt, ha jó a szemed (meg a monitorod) látszik rajta a titán páncéllemez. A hajtóműtér ívelt borítólemezein is van egy kis "patkolás", na az se papírból van hanem titánból.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and fip7
M

molnibalage

Guest
Nem neked válaszoltam, hanem Rudinak és Mi-28 al kapcsolatban, gondolom te Mi-24 ről írsz, ami egyébként szintén többet bír jóval mint egy EC-145.
Igen, csak nagyjából indifferens az a "többet". Egy MANPAD jó eséllyel kivégzi azt is, egy SHORAD meg 100%, hogy kinyírja találat esetén, a small arms és mázlis 20 mm-es AAA sorozat esetén van, ha mázli miatt csak kevés találat éri a 24-est.

A FLIR tornyos Kiowa csak ATGM-ezne és felderítene, tehát klasszik 20-35 mm AAA közelébe sem szabadna mennie kézifegyvernek meg végképp. Viszont 8 km-es HMZ és éjszakai képessége van. Pc. elhárítás terén hozzá képest annyira korszerű a 24-es mostani változata, mint egy Trabant a full extrás Skoda Octaviához képest.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 481
64 172
113
Kérlek mutasd meg ezen a videón hol van az a "külön páncéllemez"?

Ezen a videón pont nem látod, mert le van hajtva a burkolat, amin rajta van.

Ezeken a képeken láthatod:

mi-24_26_of_31.jpg


IMG_2846.JPG


Viszont megmondom őszintén, minden idáig tartó meggyőződésem ellenére már nem vagyok biztos, hogy ezek a lemezek titánból lennének. Ugyan ilyet korábban én még élőben nem láttam (pedig láttam már Mi-24-es páncélzatot közelről), de ezen a gépen az összes rátétlemez korrodált, mint valami ócska kazánlemez:

mi-24e_016_of_121.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and endre
T

Törölt tag 1586

Guest
Na azért akkor ott tartunk, hogy AP 12.7 nek, meg 20mm HE -nek ellenáll, többszörözve vannak elemek, a rotor meg 30 mm-nek is ellenáll, pilóta védve. Ez azért szerintem nagyon nem hülyeség egy olyan eszköznél, ami legtöbbet földközelében tevékenykedik.

Szerintem most ott tartunk hogy:
- látjuk hogy a Mi-28-ason tényleg csak a pilótafülke van komolyabban páncélozva, ami azt jelenti hogy a világ legerősebben páncélozott helikoptere a legerősebben páncélozott részén kibír egy 12,7-es AP találatot;
- a főbb elemek közül CSAK a rotorlapát bír ki egy 30 mm-es találatot, de ez nem rendkívüli mert ezt minden hasonló technológiával készült rotorlapát kibírja. A "kibír" alatt azt kell érteni hogy a találatot követően a géppel végre lehet hajtani egy készszerleszállást.;

A topicnál maradva: fontos hangsúlyozni hogy ez a szintű ellenállóképesség a Mi-28-ra vonatkozik. A Mi-24 v.színű azért elég messze van ettől a védelmi szinttől...

Jól nézd meg 3,54-nél azt a szép nagy reduktor-burkolólemezt, ha jó a szemed (meg a monitorod) látszik rajta a titán páncéllemez
Erre a lemezre gondolsz (pirossal bekarikázva)?
Mi24.jpg

mi242.png

Lehet... milyen vastag lehet, úgy 4-5 mm?? Mit fog meg? Talán egy 7,62 x 51-est ha pont ott talál jönni..
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 886
47 549
113
Én sosem láttam hogy mit bír egy mi28, csak olvastam róla több helyen és forrásból hogy sokat, mivel jól páncélozott. Az hogy egy db 12.7 est úgy bír ki hogy kényszerleszállni tud még, minden tiszteletem mellett én konkrétan kizárom. Nem fogunk ebben mi egyet érteni rudi.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Szerintem most ott tartunk hogy:
- látjuk hogy a Mi-28-ason tényleg csak a pilótafülke van komolyabban páncélozva, ami azt jelenti hogy a világ legerősebben páncélozott helikoptere a legerősebben páncélozott részén kibír egy 12,7-es AP találatot;
- a főbb elemek közül CSAK a rotorlapát bír ki egy 30 mm-es találatot, de ez nem rendkívüli mert ezt minden hasonló technológiával készült rotorlapát kibírja. A "kibír" alatt azt kell érteni hogy a találatot követően a géppel végre lehet hajtani egy készszerleszállást.;

A topicnál maradva: fontos hangsúlyozni hogy ez a szintű ellenállóképesség a Mi-28-ra vonatkozik. A Mi-24 v.színű azért elég messze van ettől a védelmi szinttől...


Erre a lemezre gondolsz (pirossal bekarikázva)?
Mi24.jpg

mi242.png

Lehet... milyen vastag lehet, úgy 4-5 mm?? Mit fog meg? Talán egy 7,62 x 51-est ha pont ott talál jönni..
Igen, ezekről a lemezekről van szó. A vastagságát sose mértem/becsültem, mert leszerelve sose láttam, ezek fixen rá vannak patkolva a borítólemezre. Viszont ne becsüld le azt, ha a 7,62-es skulót megfogta, mikor a Mi-24 meg jóval nagyobb hatótávú 12,7-es, vagy konténerből még messzebbre ható 23mm-es sorozatokat köpködött (vagy 57mm-es rakétákat), szóval nem feltétlenül volt neki kötelező az ellen szájába, nagyobb kaliberű légvédelmének hatókörébe repülni. A háború viszont olyan hogy véletlenszerűen ez is előfordulhat, ott senkinek nincs érvényes életbiztosítása még az Abramsban vagy egy atomtengóban sem, ezt kéretik tudomásul venni!! Már rövidített szolgálatú katonaként is az volt a véleményem, hogy háborúban bokorugró szóló-katonaként van a legtöbb esély a túlélésre, mert minél jobb/több technikával vagy felszerelve, annál többen és annál jobb technikai szintű fegyverekkel vadásznak rád.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 886
47 549
113
Igen, ezekről a lemezekről van szó. A vastagságát sose mértem/becsültem, mert leszerelve sose láttam, ezek fixen rá vannak patkolva a borítólemezre. Viszont ne becsüld le azt, ha a 7,62-es skulót megfogta, mikor a Mi-24 meg jóval nagyobb hatótávú 12,7-es, vagy konténerből még messzebbre ható 23mm-es sorozatokat köpködött (vagy 57mm-es rakétákat), szóval nem feltétlenül volt neki kötelező az ellen szájába, nagyobb kaliberű légvédelmének hatókörébe repülni. A háború viszont olyan hogy véletlenszerűen ez is előfordulhat, ott senkinek nincs érvényes életbiztosítása még az Abramsban vagy egy atomtengóban sem, ezt kéretik tudomásul venni!! Már rövidített szolgálatú katonaként is az volt a véleményem, hogy háborúban bokorugró szóló-katonaként van a legtöbb esély a túlélésre, mert minél jobb/több technikával vagy felszerelve, annál többen és annál jobb technikai szintű fegyverekkel vadásznak rád.
Nem értek egyet, a bokorugrók közt a tüzérség nagyon csúnya munkát végez. A legjobb valahol hátul gyógyítani a sebesülteket.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
T

Törölt tag 1586

Guest
Én sosem láttam hogy mit bír egy mi28, csak olvastam róla több helyen és forrásból hogy sokat, mivel jól páncélozott. Az hogy egy db 12.7 est úgy bír ki hogy kényszerleszállni tud még, minden tiszteletem mellett én konkrétan kizárom. Nem fogunk ebben mi egyet érteni rudi.
A kényszerleszállást én a rotorlapát sérüléssel kapcsolatban írtam amire ugyebár abban maradtunk hogy max 30 mm-est bír ki.

Ennek ellenére viszont simán lehet hogy már egy-két a rotorlapátokat ért 12,7-es találat miatt is kényszerleszállást kell végrehajtania még egy Mi-28-nak is!

Az ok a rezonancia. A helikopter rotorja grammra pontosan ki van egyensúlyozva azért, hogy a szerkezet rezonancia rezgéseit korlátok között tudják tartani.
Ha ez az egyensúly megbomlik akkor olyan rezonancia rezgések alakulhatnak ki hogy a szerkezet darabokra törik. Szó szerint...
ld.: a lenti videókat
egy a könnyebb kategóriából
és egy a nehezebb osztályból
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 886
47 549
113
Igen, csak nagyjából indifferens az a "többet". Egy MANPAD jó eséllyel kivégzi azt is, egy SHORAD meg 100%, hogy kinyírja találat esetén, a small arms és mázlis 20 mm-es AAA sorozat esetén van, ha mázli miatt csak kevés találat éri a 24-est.

A FLIR tornyos Kiowa csak ATGM-ezne és felderítene, tehát klasszik 20-35 mm AAA közelébe sem szabadna mennie kézifegyvernek meg végképp. Viszont 8 km-es HMZ és éjszakai képessége van. Pc. elhárítás terén hozzá képest annyira korszerű a 24-es mostani változata, mint egy Trabant a full extrás Skoda Octaviához képest.


Nyilván a páncélozás nem fog megvédeni egy közvetlen rakétatalálatnál, de ennek nem is az a célja. Manpad sincs mindenhol, pláne attól komolyabb kategóriás fegyver. Kézifegyver köztes és puskalőszerrel viszont mindenhol van. Még a nehézgéppuska is jó sok helyen előfordul, ezek ellen kell leginkább a védelem, mert azzal azért nem lehetetlen rád lőni, és bármerre találkozol ellenséggel, ez kezük ügyében lesz. Az IFV k 30 mm ese tényleg kemény, viszont azért azok nem is olyan szintű tűzvezetéssel dolgoznak mint agy dedikált AA gépágyú. Illetve ha meg ilyenbe futsz, ott pl. egy Oerlikon szintű AHEAD rendszernél ott lesz az árulkodó kisugárzása a radarnak. Ha valahol van, kikerülöd, nem tilos a helikoptert sem egy hálózat részeként használni, felderítés létezik, ahol ilyet jelentenek elkerülheted. Nyilván lehet így is nem várt helyzet, de akkor vagy lelőnek, vagy menekülőre fogod. Alapvetően mobil vagy, a shorad manpad 35mm es oerlikon meg nem. Radarral nem könnyű egy helit megtalálni ha lomb magasságban hasít, ill. van infracsapda, maws, dircm a modern heliken a passzív infra egyéb rakéták ellen. Én nem sajnálnám le őket helyesen alkalmazva szerintem bőven van létjogosultságuk, és még lesz is, természetesen ezek sem lelőhetetlenek, ahogy semmi sem sem az.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and fip7
M

molnibalage

Guest
Már rövidített szolgálatú katonaként is az volt a véleményem, hogy háborúban bokorugró szóló-katonaként van a legtöbb esély a túlélésre, mert minél jobb/több technikával vagy felszerelve, annál többen és annál jobb technikai szintű fegyverekkel vadásznak rád.
Viszont a védekezés is egyre kifinomultabb. Érdekes lenne ezt az állítást minden háborúban megvizsgálni. Azt tudom, hogy a jenki harkocsizók arányos vesztesége jóval kedvezőbb volt WWII alatt, min a mezei gyalogosé. Viszont fordított eset igaz pl. a német tengósokra, a RAF Bomber Commandra is.

A modern háborúk esetén is szerintem szórna a stat, ez nem definitív.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Nyilván a páncélozás nem fog megvédeni egy közvetlen rakétatalálatnál, de ennek nem is az a célja. Manpad sincs mindenhol, pláne attól komolyabb kategóriás fegyver.
De. Pontosan ez a legnagyobb baj. A heli alapvetően mindig MANPAD zónába grasszál és az bárhol elfőrodulhat... Élvezettel olvastam itt és máshol is azt, amikor egyesek már arról spekulálgattak, hogy a románokl a földön szétaknvetőzgetik a magyar Griff flottát diverzánsokkal. Ehhez képest a MANPAD nem sci-fi, mert rohad kevés raktéa kell, amit ember is elbít tucatny aknagránáttal ellentétben...

Az első MANPAD-ok helik ellen szinte használhatatlanok voltak. Érzékenyek flare-re, alapvetően gyenge érzékenység (hűtés sem volt) és rear aspect. Ma meg kettős UV detektoros izék. Jáj... A kinematiki HMZ is nött. Szó szeritn bárhol lenyúhatnak érted. Lásd linkelt ukrábn 24-es videót és a török AH-1-esét... A dual seekeres Igla 30 éves...

Kézifegyver köztes és puskalőszerrel viszont mindenhol van.
Ki kell hogy ábrándítsalak, MANPAD is. A totál csóró Vsz országokban és itthon is zl-ként volt azért 4+1 db MANPAD indító... És már nálunk is volt all apsect Igla-1, szoveteknél meg Igla a '80-as években.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 886
47 549
113
A kényszerleszállást én a rotorlapát sérüléssel kapcsolatban írtam amire ugyebár abban maradtunk hogy max 30 mm-est bír ki.

Ennek ellenére viszont simán lehet hogy már egy-két a rotorlapátokat ért 12,7-es találat miatt is kényszerleszállást kell végrehajtania még egy Mi-28-nak is!

Az ok a rezonancia. A helikopter rotorja grammra pontosan ki van egyensúlyozva azért, hogy a szerkezet rezonancia rezgéseit korlátok között tudják tartani.
Ha ez az egyensúly megbomlik akkor olyan rezonancia rezgések alakulhatnak ki hogy a szerkezet darabokra törik. Szó szerint...
ld.: a lenti videókat
egy a könnyebb kategóriából
és egy a nehezebb osztályból
Érdekes felvetés, de valamiért csak úgy csinálták meg a harci helik rotorjait hogy 23 - 30 mm között ellenállóak legyenek. Illetve ennek a rezonanciának a kiküszöbölése gyakorlatilag a helikopter működési elve, ezek amiket beraktál műszaki hibák voltak, nem pedig egy nem várt erőbehatás okozta őket. A helikopter úgy vált irányt/emelkedik süllyed, hogy folyamatosan állítja a fő rotor lapátjainak az egymáshoz néha külön külön/ néha a heli testéhez képest együttesen bezárt szögét. Ezt ha jól működik minden, én nem látom hogy miért ne bírná korrigálni a rendszer hogy belelőnek pár géppuska lőszert, mikor pl. 30 mm re tervezték a strapabírást.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 886
47 549
113
De. Pontosan ez a legnagyobb baj. A heli alapvetően mindig MANPAD zónába grasszál és az bárhol elfőrodulhat... Élvezettel olvastam itt és máshol is azt, amikor egyesek már arról spekulálgattak, hogy a románokl a földön szétaknvetőzgetik a magyar Griff flottát diverzánsokkal. Ehhez képest a MANPAD nem sci-fi, mert rohad kevés raktéa kell, amit ember is elbít tucatny aknagránáttal ellentétben...

Az első MANPAD-ok helik ellen szinte használhatatlanok voltak. Érzékenyek flare-re, alapvetően gyenge érzékenység (hűtés sem volt) és rear aspect. Ma meg kettős UV detektoros izék. Jáj... A kinematiki HMZ is nött. Szó szeritn bárhol lenyúhatnak érted. Lásd linkelt ukrábn 24-es videót és a török AH-1-esét... A dual seekeres Igla 30 éves...


Ki kell hogy ábrándítsalak, MANPAD is. A totál csóró Vsz országokban és itthon is zl-ként volt azért 4+1 db MANPAD indító... És már nálunk is volt all apsect Igla-1, szoveteknél meg Igla a '80-as években.
Abban az idóőben vadászgépből is több mint 100 db volt rendszerben, volt 1000+ harckocsink. Most meg semmi nincs, de manpad sem! Van Mistral, de az nincs mindenhol. Én ebből indulok ki. Volt lelőtt helikopter, és még lesz is videón, de én láttam helivel szórt gyalogságot, és kilőtt tankot is mostanában. A harc ilyen, hullik a forgács.