[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Abban az idóőben vadászgépből is több mint 100 db volt rendszerben, volt 1000+ harckocsink. Most meg semmi nincs, de manpad sem! Van Mistral, de az nincs mindenhol. Én ebből indulok ki. Volt lelőtt helikopter, és még lesz is videón, de én láttam helivel szórt gyalogságot, és kilőtt tankot is mostanában. A harc ilyen, hullik a forgács.
COIN-ban is már Igálval kell számolni, a török AH-1-est azzal lőtték le. Ennek fényében rohadtul nem értem optimizmusodat, a nagyhatalmak ostoba proxy háborúi miatt lasan már "minden bokorban" is MANPAD van...

Az a mi csóróságunk, hogy kiszórtuk ezeket.
A Mistral nem MANPAD, a Sztrela-1/10 pótlása történt meg velük, csak azoknál helyenként többet tud a rendszer, helyenlént meg kevesebbet. Kívánom mindenkinek a nyílt platót a harcérintkezést és télen a -10 fokot....

Ehhez hasonló kellene a Mistralnak is, ez Verba a jól bevált platformon. Terepjárós változat is van.
Strelets_control_equipment_and_launching_module_unit_for_Igla_Igla-S_SA-24_SA-18_missile_system_on_armoured_vehicle_003.jpg


A MANPAD veszély miatt nem használták végül az AH-64-eseket 1999-ben és repült mindenki 12k láb felett, amikor csak tehette...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 155
113
COIN-ban is már Igálval kell számolni, a török AH-1-est azzal lőtték le. Ennek fényében rohadtul nem értem optimizmusodat. A MANPAD veszély miatt nem használták végül az AH-64-eseket 1999-ben és repült mindenki 12k láb felett, amikor csak tehette...
Szíriában elég intenzíven használják a heliket, szeri tem nem kudarc az alkalmazásuk, pedig van abban a konfliktusban manpad, illetve nem a heliknek a bújkálásához kedvező jellemzően a sivatagos terep.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 155
113
Hány orosz helit is lőttek már le?
Nem ebben mérem a sikert, eredményességet, mert lőttek ki ott abramst is, mégsem tartom rossz gépnek, vagy butaságnak a harckocsit. Hány orosz harci helit lőttek ki? Tudok egy mi 28 ről ami vezetéknek repült, meg láttam álló helyzetben SAR feladat közben rpg-t/atgm et bekapó mi17 et. Hirtelen más nem ugrik be.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Érdekes felvetés, de valamiért csak úgy csinálták meg a harci helik rotorjait hogy 23 - 30 mm között ellenállóak legyenek. Illetve ennek a rezonanciának a kiküszöbölése gyakorlatilag a helikopter működési elve, ezek amiket beraktál műszaki hibák voltak, nem pedig egy nem várt erőbehatás okozta őket. A helikopter úgy vált irányt/emelkedik süllyed, hogy folyamatosan állítja a fő rotor lapátjainak az egymáshoz néha külön külön/ néha a heli testéhez képest együttesen bezárt szögét. Ezt ha jól működik minden, én nem látom hogy miért ne bírná korrigálni a rendszer hogy belelőnek pár géppuska lőszert, mikor pl. 30 mm re tervezték a strapabírást.
Ha a rotorlapát főtartóját éri komolyabb találat akkor az repülés közbeni terhelésnél végzetes sérülést/törést jelent. Viszont a főtartó az a lapát felületének csak kb. 20%-a, szóval sokkal nagyobb az
esély hogy csak a "lágy" kompozit és méhsejt-szerkezetű részt éri találat, az meg csak némi lyukat, sérülést jelent a felületen, ezzel nem lehetetlen a kényszerleszállás. Ha mégis a főtartó kap találatot, akkor érvényesül a közmondás: veszteség nélkül még nagyon ritkán vívtak háborút, el lehet azt is kerülni - de akkor meg kell adni magunkat, akkor TALÁN nem lesz veszteség (mármint emberéletben, a technika elveszik, mert az ellen nyilván zsákmánynak fogja tekinteni).
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Egyvalamit ne felejtsen el senki: katonai területen (sőt, még civilben is termelés közben) még békeidőben is vannak balesetek, veszteségek, repülőgépek, helikopterek lezuhannak, gyakorlatokon katonák halnak meg, atomtengók is vesztek már el mindkét világhatalom flottájából, a háború meg automatikusan a veszteségekről IS szól, szóval ez elkerülhetetlen, így semmiféle fegyverkategóriának a létjogosultságát nem lehet ezen az alapon megkérdőjelezni!! Legalábbis szerintem ...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Érdekes felvetés, de valamiért csak úgy csinálták meg a harci helik rotorjait hogy 23 - 30 mm között ellenállóak legyenek
Bocsi, de ez egy kicsit több mint felvetés....
Ez az Apacs csak egy kicsit megpiszkálta egy a koronáját - ami ugye még messze nem egy 30 mm-es találat - és lásd mi történt...
Látszik, hallatszik hogy a gép majd szét esik, úgy rezonál hogy pilcsik majd elharapják a nyelvüket.
A helikopter úgy vált irányt/emelkedik süllyed, hogy folyamatosan állítja a fő rotor lapátjainak az egymáshoz néha külön külön/ néha a heli testéhez képest együttesen bezárt szögét. Ezt ha jól működik minden, én nem látom hogy miért ne bírná korrigálni a rendszer hogy belelőnek pár géppuska lőszert, mikor pl. 30 mm re tervezték a strapabírást.
A rotorlapátokon igen csak nagy erők ébrednek (hajlítás, centrifugális erő, csavarás). Sok-sok tonna. Ha a rotorlapát tömege, alakja megváltozik akár csak kis mértékben is az sok száz kilós erőhatást jelent aszimmetrikusan ami ugyebár rezgésként jelentkezik. A rezgés pedig már csak olyan hogy ha a frekvenciája megfelelő akkor öngerjesztő rezonancia lesz, és a szerkezet egyszerűen eltörik.
Sok függ attól hogy hol és milyen módon sérül a rotorlapát. Az amik csináltak már erre nézve vizsgálatot hogy a rotorlapátok dérülése milyen módon befolyásolja a rezgéseket. ld.: link
http://www.dtic.mil/docs/citations/ADA365514
A lényeg hogy a sérülés helyétől (lapát vége, közepe vagy töve, belépőél, kilőpőél) illetve sérülés jellege (sima lyuk vagy folytonossági hiány) eltérő rezonanciát eredményez az alig észrevehetőtől a katasztrofális rezonanciáig.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 155
113
Egyvalamit ne felejtsen el senki: katonai területen (sőt, még civilben is termelés közben) még békeidőben is vannak balesetek, veszteségek, repülőgépek, helikopterek lezuhannak, gyakorlatokon katonák halnak meg, atomtengók is vesztek már el mindkét világhatalom flottájából, a háború meg automatikusan a veszteségekről IS szól, szóval ez elkerülhetetlen, így semmiféle fegyverkategóriának a létjogosultságát nem lehet ezen az alapon megkérdőjelezni!! Legalábbis szerintem ...
Egyet értünk. Veszett el pl. Szíriában jópár orosz heli, jellemzően baleset, vagy kézifegyverek tüze miatti kényszerleszállás miatt. De amit elérnek velük az bőven pozitív összevetve a veszteségeikkel.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Bocsi, de ez egy kicsit több mint felvetés....
Ez az Apacs csak egy kicsit megpiszkálta egy a koronáját - ami ugye még messze nem egy 30 mm-es találat - és lásd mi történt...
Látszik, hallatszik hogy a gép majd szét esik, úgy rezonál hogy pilcsik majd elharapják a nyelvüket.

A rotorlapátokon igen csak nagy erők ébrednek (hajlítás, centrifugális erő, csavarás). Sok-sok tonna. Ha a rotorlapát tömege, alakja megváltozik akár csak kis mértékben is az sok száz kilós erőhatást jelent aszimmetrikusan ami ugyebár rezgésként jelentkezik. A rezgés pedig már csak olyan hogy ha a frekvenciája megfelelő akkor öngerjesztő rezonancia lesz, és a szerkezet egyszerűen eltörik.
Sok függ attól hogy hol és milyen módon sérül a rotorlapát. Az amik csináltak már erre nézve vizsgálatot hogy a rotorlapátok dérülése milyen módon befolyásolja a rezgéseket. ld.: link
http://www.dtic.mil/docs/citations/ADA365514
A lényeg hogy a sérülés helyétől (lapát vége, közepe vagy töve, belépőél, kilőpőél) illetve sérülés jellege (sima lyuk vagy folytonossági hiány) eltérő rezonanciát eredményez az alig észrevehetőtől a katasztrofális rezonanciáig.
Pontosan erről van szó, egy rotorlapát-sérülés kimenetele nem megjósolható, tökéletes függvénye az általad is felsorolt körülményeknek, tehát vagy katasztrófa, vagy sima kényszerleszállás vagy a kettő között bármi. Már csak ezért is érdekelne hogy mi lett az általad berakott videó vége?
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 807
57 633
113
Én is a páncélozás pártján vagyok, ésszerű határok mellet.
Az nem meglepő, hogy egy MANPAD le tud szedni egy helikoptert, végül is erre tervezték. Ez ellen páncélozni sem lehet az egész gépet.
Viszont egy MANPAD "készlet" ára közel 2 millió dollár (Igla-S indító+10 db rakéta), egy sima rakéta ára is 100+ ezer dollár körül mozog. Azért ezek nem olcsó fegyverek , így értelemszerűen nincs is belőlük minden bokorban.
Ellenben 7.62-12-7 mm-s kaliberű géppuskákból elég sok van egy csata téren. Ezek bármikor veszélyt jelenthetnek egy helikopterre, hiszen majdnem minden katonánál van belőlük. Ha erdős, hegyvidéki vagy városi területen kell bevetni a helikoptert akkor az ezektől elszenvedett találat szinte kivédhetetlen.
Ilyenkor nem mindegy az, hogy az adott helikopter főbb egységei elviselik-e ezen fegyverek találatát vagy nem.
A helikopter árán pedig a páncélozás nem sokat dob, nagyrészt polikarbonátról, alumíniumról, kevlárról és néha minimális kerámia vagy titán mennyiségről beszélünk. Ha egy alapból 20+ millió dolláros helikopter árából 1 millió dollár a páncélozás akkor szerintem sokat mondtam. Ellenben szerintem a páncélozás legalább megkétszerezi a helikopter túlélési esélyeit valós háborús körülmények között. Így számomra eléggé rentábilisnek tűnik a dolog.
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Szerintem bokorugrónak lenni is igen rossz a mai kazettás bombák, rakéta és normál tüzérség korában. Ott tény hogy nem rád vadásznak, hanem területre jön az áldás, de ettől nem jó az sem.
Háborúban senkinek se jó, max a politikusoknak, nekik csak az atomháború árthat. A katonáknak viszont csak a szar helyzetek fokozatai léteznek ...:(
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 155
113
Bocsi, de ez egy kicsit több mint felvetés....
Ez az Apacs csak egy kicsit megpiszkálta egy a koronáját - ami ugye még messze nem egy 30 mm-es találat - és lásd mi történt...
Látszik, hallatszik hogy a gép majd szét esik, úgy rezonál hogy pilcsik majd elharapják a nyelvüket.

A rotorlapátokon igen csak nagy erők ébrednek (hajlítás, centrifugális erő, csavarás). Sok-sok tonna. Ha a rotorlapát tömege, alakja megváltozik akár csak kis mértékben is az sok száz kilós erőhatást jelent aszimmetrikusan ami ugyebár rezgésként jelentkezik. A rezgés pedig már csak olyan hogy ha a frekvenciája megfelelő akkor öngerjesztő rezonancia lesz, és a szerkezet egyszerűen eltörik.
Sok függ attól hogy hol és milyen módon sérül a rotorlapát. Az amik csináltak már erre nézve vizsgálatot hogy a rotorlapátok dérülése milyen módon befolyásolja a rezgéseket. ld.: link
http://www.dtic.mil/docs/citations/ADA365514
A lényeg hogy a sérülés helyétől (lapát vége, közepe vagy töve, belépőél, kilőpőél) illetve sérülés jellege (sima lyuk vagy folytonossági hiány) eltérő rezonanciát eredményez az alig észrevehetőtől a katasztrofális rezonanciáig.
Na így már oké, okozhat bajt a rezonancia, de nem alapvetés hogy találatnál öngerjesztő fatális hiba lesz belőle. Félreértettelek, mert én úgy vettem le, hogy te ezt állítod. Pont akartam hozni olyan videot az apacsra ahol meg megdarálnak simán probléma nélkül néhány fát, és gond nélkül mennek tovább...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Na így már oké, okozhat bajt a rezonancia, de nem alapvetés hogy találatnál öngerjesztő fatális hiba lesz belőle. Félreértettelek, mert én úgy vettem le, hogy te ezt állítod. Pont akartam hozni olyan videot az apacsra ahol meg megdarálnak simán probléma nélkül néhány fát, és gond nélkül mennek tovább...
Nagyon nem mindegy, hol éri sérülés a rotorlapátot. Minél közelebb a lapátvéghez, annál nagyobb lehet az okozott probléma, hiszen a kerületi sebesség növekedéséből adódóan növekszik a sérült/hiányzó tömegből adódó probléma, és négyzetesen növekszik az aerodinamikai probléma (mind a lapáton keletkező felhajtóerőben, mind annak ellenállásában négyzetes aránnyal szerepel az áramlási sebesség - ami ugye a lapáttőnél minimális a lapátvéghez képest!!).
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 155
113
Én is a páncélozás pártján vagyok, ésszerű határok mellet.
Az nem meglepő, hogy egy MANPAD le tud szedni egy helikoptert, végül is erre tervezték. Ez ellen páncélozni sem lehet az egész gépet.
Viszont egy MANPAD "készlet" ára közel 2 millió dollár (Igla-S indító+10 db rakéta), egy sima rakéta ára is 100+ ezer dollár körül mozog. Azért ezek nem olcsó fegyverek , így értelemszerűen nincs is belőlük minden bokorban.
Ellenben 7.62-12-7 mm-s kaliberű géppuskákból elég sok van egy csata téren. Ezek bármikor veszélyt jelenthetnek egy helikopterre, hiszen majdnem minden katonánál van belőlük. Ha erdős, hegyvidéki vagy városi területen kell bevetni a helikoptert akkor az ezektől elszenvedett találat szinte kivédhetetlen.
Ilyenkor nem mindegy az, hogy az adott helikopter főbb egységei elviselik-e ezen fegyverek találatát vagy nem.
A helikopter árán pedig a páncélozás nem sokat dob, nagyrészt polikarbonátról, alumíniumról, kevlárról és néha minimális kerámia vagy titán mennyiségről beszélünk. Ha egy alapból 20+ millió dolláros helikopter árából 1 millió dollár a páncélozás akkor szerintem sokat mondtam. Ellenben szerintem a páncélozás legalább megkétszerezi a helikopter túlélési esélyeit valós háborús körülmények között. Így számomra eléggé rentábilisnek tűnik a dolog.
Így van, Szíriai tapasztalat hogy ami nem balesetett szenvedett heli veszteség, azt kézi fegyverekkel kényszerítették a földre, s a nem páncélozott Mi 8 család volt erre érzékeny, nem véletlenül. Volt mi35 veszteség is, de az nem tiszta hogy mi volt, friendly fire a legvalószínűbb Nir ből.
 
M

molnibalage

Guest
Én is a páncélozás pártján vagyok, ésszerű határok mellet.
Az nem meglepő, hogy egy MANPAD le tud szedni egy helikoptert, végül is erre tervezték. Ez ellen páncélozni sem lehet az egész gépet.
Viszont egy MANPAD "készlet" ára közel 2 millió dollár (Igla-S indító+10 db rakéta), egy sima rakéta ára is 100+ ezer dollár körül mozog. Azért ezek nem olcsó fegyverek , így értelemszerűen nincs is belőlük minden bokorban.
A baj az, hogy te az egyik legkorszerűbb MANPAD-dal jössz. A 30 éve elsővonalas mezei Igla meg valahogy mégis "bozótharcosok" kezében is ott figyel már...
Az állításodat az élet cáfolja meg, mert igen sokszor dolgozott már a MAWS és DIRCM. Kettőt találhatsz, hogy jenki heli ezek nélkül miért nem megy hadműveleti zóna közelébe sem. Ez olyan,mint a VISA, enélkül nem mész el otthonról jenki szemmel nézve...

A másik apró hiba, hogy ezeréves szar MANPAD-dal is lelőhető még a DIRCM-es heli is. Indítasz kettőt néhány sec eltéréssel. A DIRCM egycélcsatornás... Ok, akkor még ott a flare, de az Igla (SA-18) is dual seekers már... Pedig 30 éves...

Kína és a Szu meg teliszóra a világot az Szrtrela-2/3 szintű MANPAD-dal, és ezeket most is gyártják és használják a 3. világban...

Ellenben 7.62-12-7 mm-s kaliberű géppuskákból elég sok van egy csata téren.
Ez önmagában nem értelmezhető, a lefedett területet nézd meg a darbszámmal szorozva. Ezekkel mozgó heli ellen 300-400 méterről nem adsz le effektív lövést és első találat esélye 0, van rá lehetőség reagálni. Egy sikeres MANPAD indítás estén az első jel az, hogy lángoló heli tart a föld felé...

Ezen felül melyk fed le nagyobb területet? 4 db 4,5 km-es HMZ-s Igla vagy 20 db Browing. Így tessék már nézni a darabszámot...

Ezek bármikor veszélyt jelenthetnek egy helikopterre, hiszen majdnem minden katonánál van belőlük.
A fenti szemlélettel a heli szempontjából a MANPAD is pont ilyen veszély...

A helikopter árán pedig a páncélozás nem sokat dob, nagyrészt polikarbonátról, alumíniumról, kevlárról és néha minimális kerámia vagy titán mennyiségről beszélünk.
Ez ebben a formában hatalmas tévedés, nem gondoltad végig. Nagyon nem.

Ugyanis ezek vagy a fegyverzet tömege elől veszik el a helyet vagy akkor lehet erősebb hajtóművet tervezni a gépbe ahhoz képest, ha nem tennél rá páncélt. Az erősebb hajtómű = több keró kell azonos hatótávhoz = nagyobb heli = nehezebb heli ---> Kicsit fentebb dobja a tömeget ez az iteráció, pont mint a hordozórakétáknál. Nini, akkor X kg páncél nem a páncél árával dobja meg a gép árát. Picit tessék már gondolkozni... :)

Ha egy alapból 20+ millió dolláros helikopter árából 1 millió dollár a páncélozás akkor szerintem sokat mondtam.
Maga a páncélzat miatt mindenből nagyobb és erősebb kell.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 807
57 633
113
molnibalage

"A baj az, hogy te az egyik legkorszerűbb MANPAD-dal jössz. A 30 éve elsővonalas mezei Igla meg valahogy mégis "bozótharcosok" kezében is ott figyel már..."

Egyrészt ennek az árára voltak forrásaim, ezért ezzel jövök.
Másrészt ezen fegyverek élettartalma nem örök. 10-15 évente új rakétákat kell venni, vagy a régieket üzemidő hosszabbítani kell. Utóbbi nem bozótharcos szint.
Persze van MANPAD a bozótharcosoknál is, de mennyi is? 10000 csókából van egynek 1 db indítója?
A hadseregeknél elviekben jobb a helyzet, ott jó esetben század szinten már van MANPAD.



"Kína és a Szu meg teliszóra a világot az Szrtrela-2/3 szintű MANPAD-dal, és ezeket most is gyártják és használják a 3. világban..."

Mert aztán az USA nem adott el Stingert boldog boldogtalannak, lásd Afganisztán szovjet megszállása.




"Ez önmagában nem értelmezhető, a lefedett területet nézd meg a darbszámmal szorozva. Ezekkel mozgó heli ellen 300-400 méterről nem adsz le effektív lövést és első találat esélye 0, van rá lehetőség reagálni. Egy sikeres MANPAD indítás estén az első jel az, hogy lángoló heli tart a föld felé...

Ezen felül melyk fed le nagyobb területet? 4 db 4,5 km-es HMZ-s Igla vagy 20 db Browing. Így tessék már nézni a darabszámot..."

Kicsit félre értettél. Ezek nem alternatívái egymásnak. De minden szakaszban van PKM szintű fegyver például. 10 sec alatt kiköp 100 skulót. Ha közel van a heli akkor súlyosan megsérülhet a találatoktól. Ez egy valós lehetőség. Lásd. Irak, amikor AH-64-et lőttek le AK-kkal meg PKM-ekkel. Csak azért nem veszett oda több AH-64 mert páncélozva voltak, az az ominózus bevetésen szinte minden AH-64-et kézifegyver találat ért....
https://en.wikipedia.org/wiki/2003_attack_on_Karbala

A MANPAD és a kézi fegyverek jelentette fenyegetést én külön venném pont ezek miatt. Szerintem a MANPAD-el nem nagyon lehet mit kezdeni, a kézifegyverek tüzével meg igen.
Ha van egy helikoptered 0 páncélzattal akkor mind két esetben le tudják lőni.
Ha van egy helikoptered normális páncélzattal akkor nagyrészt csak MANPAD-al tudják lelőni. Ez nálam jelentős kockázat csökkenésnek számít. :)




"Ez ebben a formában hatalmas tévedés, nem gondoltad végig. Nagyon nem.

Ugyanis ezek vagy a fegyverzet tömege elől veszik el a helyet vagy akkor lehet erősebb hajtóművet tervezni a gépbe ahhoz képest, ha nem tennél rá páncélt. Az erősebb hajtómű = több keró kell azonos hatótávhoz = nagyobb heli = nehezebb heli ---> Kicsit fentebb dobja a tömeget ez az iteráció, pont mint a hordozórakétáknál. Nini, akkor X kg páncél nem a páncél árával dobja meg a gép árát. Picit tessék már gondolkozni... :)"

Ez igaz lehet egy olyan gépnél amit nem meglévő dolgokhoz méreteznek.
Példa: Oroszoknál a standard helikopter hajtómű lényegben adott volt.
https://en.wikipedia.org/wiki/Klimov_TV3-117
Ebből pedig minden helikopterbe 2 db-ot tettek.
Ez lényegében megszabta a koncepciók korlátait. A MI-8 esetén ebből hasznos teher lett, a MI-24 esetén kevesebb hasznos teher plusz némi páncél és fegyver, még a MI-28/Kamov-52 esetén fegyver és páncél lett a prioritás a korlátokon belül.

Ráadásul egy helikopter nem repülőgép, a fegyverterhelésük ritkán lépi túl a 2 tonnát, a hatótávolságuk pedig (harci helik esetén) az 500 km-t. Se fegyverből nincs többnek értelme, se hatótávból, ugyanis kicsi rá az esély, hogy egy heli 16 db tanknál többet lőjön ki egy fordulóból. E mellet a heliket a lassúságuk miatt a frontvonal "közelében" szokták állomásoztatni, különben nem érnek ki fél-egy órán belül a csatatérre. Így a nagy hatótáv sem létkérdés nekik.

Amire nem reagáltam azt nem vitatom/egyetértek vele :)
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 155
113
Végignéztem ma már korábban, gyakorlatilag balesetek voltak, illetve egy Mi-35 lett sanszosan seggbe kapva FF szituban Sz-8-al, ami harci cselekményben ment le heli az kézifegyertől és Mi-8 volt. Ezért kell a páncélozás...