[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
Lőtávolság.2km-rl kötve hiszem,de 500méterről alacsony tűzgyorsaságon már BMP méretű célra pontlövőnek nevezhető.Teljessen lényegtelen,hogy milyen a napszak és célzókészülék.A heli repülés közben vibrál,rezeg,ami rontja a lőszabatosságot.
Dudi tudná megmondani,de ugy hirlik még ma is erősen rontja a fényerősitős rendszerek látképét a fényfelvillanás.Akár egy is.
De lényegtelen.Nincs informatikai rendszer,nincs északei célkereső és célzó rendszer,nincs értékelhető modern fegyverzet,nincs rakétafigyelmeztető és aktiv elháritó rendszer.Harcászatilag különben a termovizor nappal is igen hasznos az álcázott célok ellen.
Szóval ez a gyakorlat igen látványos,és komoly felkészűltséget igényel a személyzettöl,de európai viszonyok között meglehetősen csekélyke harcértékű.

Ma már a személyi éjjellátók is nagyon jól kezelik a fény felvillanását(legyen az torkolattűz vagy,hogy felkapcsolják a villanyt.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 927
113
20x80-as csillagász binokulárral már jó kiértékeléseket lehet megejteni.
Jó 25 éve, mikor számomra a mai teleobjektíveim csak sci-fi kategóriát képeztek számomra, a távcsövekért voltam oda. Az akkori vágyálmom a szovjet 20x50-es binokulár volt, ebből lett is egy monokulár távcső. Itt meg is állt a dolog.
Lehet, csak úgy saját szórakozásból veszek egy 20x80-ast, mert ahogy látom, ma már ez a menő.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
811
776
93
Amúgy jók ezek az eszemcserék, de célszerűbb inkább kibaktatani - ha van rá mód - legközelebb Hajmáskérre, megvan az a hely, ami teljesen legális, mégis látni a találatokat.... egy jókora teljesítményű messzelátóval :)
Itt voltam katona. Imádtam a replövész napokat. Mig 21, Szu 22, Mi 24,Mi8-17,. Egyszer Mig 23.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 114
113
Melyiken? Melyik helyzeteben?


Most ez hol érv a célzásnál? Eszemfaszom megáll az ilyen ostoba témaváltáson. Abban a világban, ahol 100 db harckocsi már komoly mennyiség, ott a 8 db helikopter sem annyira kevés.


Mivel?


Mármint 500-600?

Azon amit Rudi berakott. Az utolsó pár másodperc a videón. Hiszen csak ott látod a célt meg a gépet egyszerre.

Az érv lényege, hogy a 8 heliből mennyi éri meg az első 7 nap végét.
Mennyi lessz bevethető.
Így mennyi értelme van ennek a "képességnek".

12.7mm vagy 14.5mm vagy 20mm vagy 23mm vagy 25mm vagy 30mm vagy 35mm
Remélem így érthető.

Igen 500-600m.

Igen elhiszem, hogy 500m-ről eltalálnak egy akár bmp méretű célt. De 2019ben ez képesség???
A NATO keretein belül.

Kíváncsi leszek 30 év múlva mit mondanak majd a pilóták erről a képességről.
Melyik merne rosszat nyilatkozni? Örül, hogy repül +exisztencia.

Nem trollkodok csak itt megint az történt mint sokszor már a honvédségben.
Drágán vettek(felújítottak) valamit aminek alig van kézzelfogható haszna,harcértéke.(gepárd m1,kgp9,páncélozott merci toronnyal amitől borul, btr mentő válltozat, tisza bakancs,stb)

Egy bevetés pedig jobban veszélyeztetné szerintem a pilóták életét,mintsem amekkora hasznot hozna.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Itt tart most az éjjellátó technika:





Ezekből kéne egy sztereoszkopikus és nagylátószögű rendszer és mindent látna a helikoptervezető.
Persze-de nincs.HA korszerűsitve lettek volna a Mihuk,a harcértékük is más lenne.
Igazság szerintem az,hogy bizony jobban jártunk volna az öreg UH-1N gépekkel.Nagyjavitás után,aktualizáló korszersitéssel adták volna át őket.Kisebbek,lassabbak,és érdemleges páncélzat sincs rajtuk.De a harcelektronikájuk csak a DIRCMet nélkülzi,csak azt kellett volna pótolni.Fegyverzetet igyis-úgyis venni kell,és akkor már inkább jobb,ha korszerű és NATO komatibilist szerzünk be.Azt a legalább az Airbus helik is használhatnák.Rohamdeszant feladatra ugyanúgy alkalmas,szállitóképesége még jobb is.Jóval olcsőbb az üzemeltetése,és jóval tovább üzemeltethetőek lettek volna.Üzemeltetési kúltúrát meg igyis-úgyis váltani kell.
Elhiszem,hogy szép látvány volt a gyakorlat.Volt alkalmam kölyökként muszka Mihuk gyakorlatozását látni messziröl persze.De még messziről is bexarás volt az élmény.
 
M

molnibalage

Guest
Azon amit Rudi berakott. Az utolsó pár másodperc a videón. Hiszen csak ott látod a célt meg a gépet egyszerre.

Az érv lényege, hogy a 8 heliből mennyi éri meg az első 7 nap végét.
Mennyi lessz bevethető.
Így mennyi értelme van ennek a "képességnek".

12.7mm vagy 14.5mm vagy 20mm vagy 23mm vagy 25mm vagy 30mm vagy 35mm
Remélem így érthető.

Igen 500-600m.

Igen elhiszem, hogy 500m-ről eltalálnak egy akár bmp méretű célt. De 2019ben ez képesség???
A NATO keretein belül.

Kíváncsi leszek 30 év múlva mit mondanak majd a pilóták erről a képességről.
Melyik merne rosszat nyilatkozni? Örül, hogy repül +exisztencia.

Nem trollkodok csak itt megint az történt mint sokszor már a honvédségben.
Drágán vettek(felújítottak) valamit aminek alig van kézzelfogható haszna,harcértéke.(gepárd m1,kgp9,páncélozott merci toronnyal amitől borul, btr mentő válltozat, tisza bakancs,stb)

Egy bevetés pedig jobban veszélyeztetné szerintem a pilóták életét,mintsem amekkora hasznot hozna.
Értem, szóval te nappali erősen zoom-os célzott videókkal érvelsz, amikor az éjszakai túlélőképességről van szó. Facepalm...
Nappal van gáz, mert se MAWS, de DIRCM.

A helik az elmúlt 30 évben elég sokszor bemutatták, hogy 1,5 km-ről eltalálnak egy harcjármű méretű célt a 30 mm-es ágyúval.

A valóság tagadása valami hobbi lett itt egyeseknél?
Itt tart most az éjjellátó technika:





Ezekből kéne egy sztereoszkopikus és nagylátószögű rendszer és mindent látna a helikoptervezető.
Ha a helin van, akkor a földön is lehet. Az ára, energiaigénye és hordozhatósága milyen...? Azért ne a legújabb high end eszköz legyen a mérce, mert ez picit fals. Pl. helin, az több G-s manőverek és vibráció mellett a sima civil cucc meddig marad üzemképes?
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 114
113
Értem, szóval te nappali erősen zoom-os célzott videókkal érvelsz, amikor az éjszakai túlélőképességről van szó. Facepalm...
Nappal van gáz, mert se MAWS, de DIRCM.

A helik az elmúlt 30 évben elég sokszor bemutatták, hogy 1,5 km-ről eltalálnak egy harcjármű méretű célt a 30 mm-es ágyúval.

A valóság tagadása valami hobbi lett itt egyeseknél?

Ha a helin van, akkor a földön is lehet. Az ára, energiaigénye és hordozhatósága milyen...? Azért ne a legújabb high end eszköz legyen a mérce, mert ez picit fals. Pl. helin, az több G-s manőverek és vibráció mellett a sima civil cucc meddig marad üzemképes?
Értem, szóval te nappali erősen zoom-os célzott videókkal érvelsz, amikor az éjszakai túlélőképességről van szó. Facepalm...
Nappal van gáz, mert se MAWS, de DIRCM.

A helik az elmúlt 30 évben elég sokszor bemutatták, hogy 1,5 km-ről eltalálnak egy harcjármű méretű célt a 30 mm-es ágyúval.

A valóság tagadása valami hobbi lett itt egyeseknél?



Fájdalmas az értetlenkedésed.
A helikopter gépágyúval leadott lövéseinek pontosságáról írtam.
Ezen a propagandavideón amin minden körülmény adott. Előre lebeszélt,begyakorolt.

Az éjszakai túlélőképességet azért firtattam mert ebben a videóban is elég közel repül a célhoz (pedig itt látja mire lő, nagyrészt mellémegy így is). Igy nem kell csapatlégvédelem, hogy tudják lőni a gépet. Hiszen nem valószínű,hogy magányosan álló hk ellen vetnék be. Van olyan?
Így akár éjjellátóval felszerelt gpuk is veszélyt jelentenek rá.

Faszán tudsz terelni.
Nem azt írtam hogy egy AH64,egy Mi28N nem tud eltalálni egy hk nagyságú célt 1,5k-ról.
Hanem hogy éjszaka a mi gépeink nem nagy valószínűséggel találnak el ekkora célt 2k-ról.
Ha meg 500mre lőnek akkor ők is rohadt nagyot kockáztatnak. Így nem éri meg.


A valóságot nem én tagadom.

Értem én, hogy páran itt rohadt nagy lexikális tudással rendelkeztek. Csak valahogy a józan paraszti gondolkodás elmarad.

Hogy is van kicsi,sárga,savanyú? Ezek lettek a felújított gépek.

Na én lezártam a témát.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 927
113
Nem rossz, de nézd meg az árnyékokat! Sanszosan telihold van a kristálytiszta sivatagi éjszakában!

Én utólag NVG kompatibilissé tett 40 éves szovjet haditechnikát láttam repülni éppen csak reaktivált magyar hajózói állománnyal, harmadik generációs, monokróm amerikai éjjellátóval, földközelben, nagy sebességgel manőverezni, sötét éjszaka, zárt felhőzetnél.

Ez a színes éjszakai képet generáló eszköz lényegesen komolyabb, előrréb tart mind netto képességben, mind információ gazdagságban (színek).
Egyelőre nem egy dedikált katonai eszköz, nem specifikáltak vele kapcsolatban előre semmiféle katonai, vagy repülős igényt.
Ez csak a netto képalkotási szint, ahol ez az iparág most tart.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én utólag NVG kompatibilissé tett 40 éves szovjet haditechnikát láttam repülni éppen csak reaktivált magyar hajózói állománnyal, harmadik generációs, monokróm amerikai éjjellátóval, földközelben, nagy sebességgel manőverezni, sötét éjszaka, zárt felhőzetnél.

Ez a színes éjszakai képet generáló eszköz lényegesen komolyabb, előrréb tart mind netto képességben, mind információ gazdagságban (színek).
Egyelőre nem egy dedikált katonai eszköz, nem specifikáltak vele kapcsolatban előre semmiféle katonai, vagy repülős igényt.
Ez csak a netto képalkotási szint, ahol ez az iparág most tart.
Hát azt látom,hogy nagy hatással volt rád.Igen hatásos produkció,és igen jó teljesitmény az üzemeltető személyzettől.De attól még európai környezetben,jelen időben ennek a harcászati értéke elhanyagolható.Sturmot inkább ne vegyünk hozzá,elavult.Nyugati ATGM integrálásához előbb modernizálni kéne őket.Méregdrága gyakorlógépek.Egy századnyi katonai változatú Mókussal sokkal többre mentünk volna.Gyakorolni kicsit rentábilisabbak,gépágyúzni az is tud.NGV kompatibilisen is rendelhető,meg még FLIR toronnyal és ATGM inditó képességgel is
BG07D031h.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 382
46 181
113
Méregdrága gyakorlógépek.
A méregdrága szerintem egészen relatív. Még ha ennyi is lesz a teljes szerepük a Honvédség haderőreformjában, mint amennyiről most beszélnek. (Szerintem nem, de mindegy...)
A teljes felújítás 70M euró (forrás) lett volna, de ugye az utolsó 4 - opciós - gép felújítását lemondtuk/nem vállalták. Logikusan emiatt nem is kell a rájuk jutó pénzt kifizetni.
Magyarán kb. ténylegesen 46-50M eurónál nem hinném, hogy többe lenne az ügy. És ebben benne van a kezdő repülő és karbantartószemélyzet újraképzése is.
Csak a mihez tartás végett egyetlen H225M kb. 33-38M euró között van. Mindez több éves várakozással.
A jelenlegi személyzet ezekkel (Mi-24) repült le 10-15 évet. Mióta is nem repültek? Szerintem már kínjukba ajánlkoztak az afgán kiképzési programra, hogy legalább annak a pár embernek ne évüljön el a szakszolgálatija.
Ha még 4-5 évet kellett volna várni, akkor az új gépek már nem velük a kormánynál pörögtek volna fel!
Fogalmam sincs, hogy jelenleg hány pilóta képesítésű hajózó van az állományban, de biztos vagyok benne, hogy nem elég az új gépekhez. 2020-23-ra itt kell majd sorakozni minimum
/(16+20)*2*2/ kb.120-140 pilótának. (és akkor még lazán vettem a dolgokat, mert csak 2 garnitúrát vettem minden gép személyzetének)
Hogyan kivitelezed a szükséges + pilóták képzését? Ennyi pénzből lett volna 2-3 modern gépünk (talán ennyi kijön használtból, ha egyáltalán találunk ilyet). Viszont nem lett volna rá oktatói minősítésű személyzet.
Akkor küldhettük volna ki külföldre a teljes személyzetet, nagyon súlyos összegekért.

Mindezzel nem azt akarom sugallni, hogy értéktelenek, vagy csak kiképzőgépekként alkalmasak használatra a Mi-24-eseink, mert nem így van.
Szerintem olyan olvasata is van a dolognak, hogy ez a 8 gép meg lett mentve, attól, hogy gyakorlatilag 0km-esként az enyészeté legyenek. Az üzemidő hosszabbítással hasznosan felhasználható harci repülőn eltölthető üzemidőt nyertünk. És a végén még mindig lesz mozgásterünk (szerintem), amikor lejár a garantált üzemidejük.
A harcértékükből pedig még mindig nem láttunk mindent. Akkor majd elgondolkozhatunk, hogy minden igényt kielégíthetünk az új Airbusokkal. Vagy még mindig hasznos lenne egy valódi harci helikopter. Ha igen, akkor eldönthetjük, hogy újra esélyt adunk nekik korszerűsítve, vagy veszünk másik dedikált támadó helikoptert, ha egyáltalán lesz jobb alternatíva.