1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] NASAMS

Diskurzus a(z) 'Légvédelem' témában - Hpasp által indítva @ 2020. augusztus 12..

1. angelsoul

angelsoul Well-Known Member

Teljesen mindegy - a jelenlegi (környékbeli) állapotokat figyelembe véve az egy A2/AD eszköz a légierőt tekintve, annak hiányos képességei miatt. Én a dolgot ennek relációjában tekintem, így a felsorolt paraméterek mindenképpen jelentős veszedelemként értelmezhetőek.
    Nyilván a románok a stratégia kialakítása közben pontosan tudják, mit lehet ezek ellen használni (hasamra ütök - ha megkerülöd, tudják merre érdemes, annak útjába telepítenek mást, vadászjárőrt, amin szívsz, mert ők tele tankal várnak, stb...), de a képességei miatt mindenképpen egy 12 gépes flotta számára egy majdhogynem betonfal - mert ha csak erre leperecel a gépek fele (úgy, hogy millió dolguk lenne még), lényegében döntő eszköz. A Gripenek pedig szintén nem állnak a lehetőségeik csúcsán, így a Patriot hasonló nem csúcs állapotban is nagy gáz (és ha van eszük az elérhetőc csúcsot veszik - na akkor pedig nagy a szar).

Egyetértek. A NASAMS szuper eszköz, esetükben ugyan ez visszafelé - lényegében ez a konfliktus scenario kicsiben az, ami miatt az USAF stealth eszközöket kezdett fejleszteni (a rohadt potens Szovjet légvédelem miatt). A NASAMS és a Patriot (meg a kínai fenetudja mi) egyszerűen emeltek a légvédelmi szinten egyet, amit ha a légierők nem követnek, pofáraesés lesz a vége. Vagyis a légvédelem most így minőségi lépéselőnyt nyert mindkét oldalon. (Ráadásul ez 2 in 1, mert az ezzel valamit kezdeni képes légi eszköz az ATACAMS problémát is countereli)
    Erre gondoltam.

alfa74 and Pogány like this.
  2. Szittya

Szittya Well-Known Member

Ha meg a muholdunk regionalisan kepes lessz zavarni a gps jeleket :p bukjak az atacams ukat meg nagyon sok minden mast. Tehat mi kerulunk hatalmas lepeselonybe :p es azt nem egyszeru lepuffantani.

3. rudi

rudi Well-Known Member

Ha csak ennyi kommunikáció lenne a csapatok és a vezérkar között akkor nem lenne értelme a SIGINT nek.
    De mint látjuk a valóságban van értelme, sőt mindenki stratégiai képességként tekint rá.

Szerintem messze nem ennyi kommunikáció kell ahhoz hogy kilőjenek egy ATACMS rakétát.

...meg a radaroké meg a parancsnoki kabiné.

A parancsnoki kabinból jön a tűzparancs, a radarok meg felderítik a célt és MCG t adnak a rakétáknak.
    Lehet játszani a radarokkal hogy csak rövid időre kapcsol be egy-egy radar aztán fut, de ami épp üzemel az felderíthető és ezért támadható is. (igen, tudom hogy a támadó nem biztos hogy tudja hol vannak az indítók és ezért nehéz eldònteni hol van a stand-off távolság széle)

4. Venom85

Venom85 Active Member

Én is nagyon örülök ezeknek a híreknek, pláne hogy eddig ha ilyenek jöttek szóba mindig más nemzetek fejlesztéseiről volt szó, most meg kis hazánk hadereje erősödik modern eszközökkel! Alapvetően a levegőben lelőtt rakétákban azért látok némi fantáziát, ami a probléma szerintem maga az ár! Csak az Izraeli példát tudom hozni a Vaskupolát, a palesztin Kasszám-rakéták házilag készített olcsó eszközök, míg a lelövésükre szolgáló Tamir méregdrága! De nyilván az éves 9%-os GDP haderőre miatt ez nekik nem jelent problémát! De idehaza is kellene megoldás!

5. Masztiff

Masztiff Well-Known Member

Csak azt lövik le, ami komolyabb kárt (értsd: emberi életben) okozhat. Mivel nincsenek sokan (az arabokhoz képest rettentően kevesen), ezért elsődleges cél mindenkit a lehető legjobban védeni.

Venom85 likes this.
  6. bel

bel Member

Szia,

Mik ezek az elkepeszto eszkozok, amik be vannak szerezve?

-Leo2-A4: A magyar T-72-esekhez kepest jelentos elorelepes (igaz, egy 1987-es szinvonalu T-72 szintjet azert nem eri el).
    -H145M: komoly minosegi elorelepes a MI-2-esekhez kepest, de a kozeleben sincs sem a 10 evvel ezelotti MI-24, sem a MI-8/17 teljesitmenyehez.
    -CZ P09: hatalmas elorelepes a PA-63-hoz kepest, de tobbsegeben meg nincs beszerezve. A jelenlegi vilagszinvonaltol jelentosen elmarad (pl. CZ P10C-tol, mivel a DA/SA mukodes nehany _evtizede_ nem szamit modernnek).
    -CZ BREN2: elorelepes az AK-63-hoz kepest, de tobbsegeben meg nincs beszerezve

Kimaradt valami fontos?

Bel

7. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

For example

Leo A7+
    PzH2000
    Lynx
    H225M
    AMRAAM-ER

alfa74, Ocses, fip7 and 6 others like this.
  8. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

1987-es T-72B itthon soha nem volt és az Leo2A4 több szempontból is felette állt...
    Mióta van FLIR tornya bármelyik Mi-24-nek? Mi-8/17-ből mennyinek is volt? Hol vannak?

alfa74, endre, Ocses and 7 others like this.
  9. arcas

arcas Well-Known Member

• SAMOC
    • Airbus szállitók
    • Falcon szállitók
    • A lánctalpasokkal érkező hidvetők, Buffalo és Wisent technikai járművek, trélerek
    • Scorpion EVO3
    • légierőnél pl. megjelentek a Liteninghez a Rover kiegészitők
    • új busz is jó ha van,
    • meg a személygépjárművek cseréje (Suzuki)
    • Carl Gustaf se rossz ha van
    meg hasonlók...
    @bel kicsit alulinformált...

alfa74, endre, Ocses and 7 others like this.
  10. Wilson

Wilson Well-Known Member

Pontosan ráadásul a Hezbollah az izraeli hírszerzés szerint elképesztő (és folyamatosan tovább fejlesztett,modernizált) mennyiségű rakétát halmozott,fel és azt az izraeliek is elismerik,hogy nem fogják bírni anyagilag és kapacitással sem ha a Hezbollah úgy dönt,hogy nagy számú rakétával összehangolt támadást indítanak az izraeli területek ellen,ezért égető szükségük van egy sokkal kisebb fenntartási költségű rakétavédelmi rendszerre mert a meglévők iszonyatos pénzbe kerülnek a számukra.

Venom85 likes this.
  11. bel

bel Member

Sziasztok Arcas es SilvioD,

Hat igen, egyreszt ereztem en, hogy kimaradt par fontos dolog. :-(
    -Carl Gustav: a meglevo RPG-7 granatokhoz kepest nagyon komoly elorelepes.
    -CZ Scorpion (persze tuzeroben azert messze az AMD alatt van, de az is igaz, hogy a sokkal kisebb atutese bizonyos helyzetekben fontos elony).
    -Airbus: ugyan katonai celra messze nem optimalis (pl. nincs rampaja), ezert tobb szempontbol is jobb volt az AN-26, de mas szempontokbol meg sokkal jobb nala.
    -Falcon: ugyan katonai celra jobbara alkalmatlan, de van.
    -Rover (errol sajnos nem tudom, hogy pontosan mi)
    -Busz
    -Szemelykocsi

Masreszt viszont abban a szempontbol nagyon alulinformalt vagyok, hogy ezek beszerzeserol egyaltalan nem hallottam:
    -SAMOC
    -A lánctalpasokkal érkező hidvetők, Buffalo és Wisent technikai járművek, trélerek
    -Leo A7+
    -PzH2000
    -Lynx
    -H225M
    -AMRAAM-ER

Arrol termeszeten hallottam, hogy a kormany alairta, hogy vagy a kovetkezo, vagy a kovetkezo utani kormany be fogja ezeket szerezni; de arrol nem, hogy itt lennenek, sem arrol, hogy ki lennenek fizetve.

Bel

12. molnibalage

molnibalage Well-Known Member

Melegen ajánlom ezt...
    A Roverről is szó esik benne.
    https://htka.hu/2020/07/05/jas-39-gripen-mig-29-gondolatok-a-honvedelemrol-2020-as-kiadas/

A fizetések meg soha nem egyben történnek, hanem mérföldköveknél és nem a fizetésekről ír a sajtó, hanem arról, ami ideér. Nem előre fizetnek sokat. Szállításkor és gyártási mérföldköveknél.

alfa74, Chima3ra and ogretankHU like this.
  13. dudi

dudi Well-Known Member

Nem a PA-63-at váltja hanem a P9RC-t de mind1.
    DA/SA,ma nagy divat a stryker elsütés de közel sem elavult a DA/SA,sőt előnye is van a Strykeressel szemben.

Ocses and Chima3ra like this.
  14. honved

honved Well-Known Member

Messze ver a Leopárd 2A4 egy 1987-es T-72 harckocsit. Ebben a Leopárdban már automatizált a tűzvezetés, a digitalizátl rendszer kezelni tudta már az akkor legújabb lőszereket is. Páncélzata, titán wolfram ötvözet.

alfa74, endre, Ocses and 5 others like this.
  15. angelsoul

angelsoul Well-Known Member

Hali

A többiek remekül leírták fölöttem az eszközöket, de van más is, ami nem látható, de ugyanilyen fontos - hogy van egy irány, hogy van jövő.
    Végre nem arról van szó, hogy az egész bolygón kutatni kell, melyik haderő az elhanyagoltabb, mint a magyar, nem kiröhögik/szánalommal tekintenek rájuk a szar felszerelésük miatt más haderő jól ellátott katonái, hanem láthatóan elindult egy folyamat, aminek a végén a katonák vállalható eszközökkel küldhetők harcba. Nem vágóhídra, amivel a megmaradt hulladékokban küldenénk őket - ha ezt sokan nem is szeretik így leírni.

emel, alfa74, fulcrum11 and 4 others like this.
  16. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

Lehet ilyen kifacsart nézőpontból is nézni, értem.
    Azért, ha 4 éves ciklusokkal számolunk, a következő kormány alatt minden ideér. 22-ben pedig Pzh2000 és részben a Hiúzok is.
    De ha nem használtat veszel itt általában van átfutási idő.

Amiből pedig a diskurzus indult, az tagadhatatlan, hogy óriási technikai erőlépést és szemléletváltást hoz a Z2026.
    Ez akár mikroszinten látszik ezen a fórumon is. Kikerülhet a sereg a lenézett operetthadsereg sztereotípiából és vonzó karriercél lehet. Nem mondom, hogy lesz, de az esély megvan rá. Tudom, ne mondja senki, ehhez versenyképes fizetéseknis kellenek. ;)

alfa74, Gaudi, arcas and 3 others like this.
  17. Laci1970

Laci1970 Well-Known Member

Mielőtt beléptél ide olvasgattal is előtte? Nagy örömünkre beindult valami. És igen jelentős fejlesztések kezdődtek meg.

alfa74, borisz and honved like this.
  18. donpepe84

donpepe84 Member

A tipikus " a szar sem elég büdös!"

alfa74, zeal, borisz and 1 other person like this.
  19. bel

bel Member

Szia,

A 10 evvel ezellotti MI-24 rendelkezett (nem csak elmeletben, hanem a valosagban is) iranyitott panceltoro raketaval, most a H145M-unk NEM rendelkezik ilyen fegyverzettel (igen, tudom, talan majd egyszer 5 db fel lesz szerelve ilyennel).

A MI-8/17 kozepes, a H145M konnyu helikopter, nyilvanvalo hatranyokkal a szallito kepesseg teren az utobbi reszerol.

Bocs, elirtam, 1988-as es nem 1987-es T-72-t akartam irni!

Azzal kezdtem, hogy "A magyar T-72-esekhez kepest jelentos elorelepes", tehat en is tudom, hogy a magyar honvedsegnek nincs es soha nem is volt 1988-as szinvonalu T-72-ese, sem jo szinvonalu loszere.

Az, hogy a nemet teszten elso lovesre szembol keptelen volt kiloni a Leo2A4 ezt a tipust, szamomra azt jelenti, hogy folotte allt a sokkal modernebb pancelzat miatt (es egy kicsit az automata toltesben is, de ez utobbi nem meghatarozo fontossagu). Elmeletben az 1985-os 3VBM13 loszer 2000 m-en atlagosan 560 mm atutessel epp hogy nem uti at a Leo2A4 testet szembol, kisebb tavolsagon viszont igen, mar elso talalattal is (persze tudom, hogy ez csak elmelet!).

Bel

20. dudi

dudi Well-Known Member

T-72B-t 85-től gyártottak,de ez igazaból teljesen mellékes mert a Leopard 2A4 annál is sokkal jobb harckocsi.Az első szériás T-72B3 van kb azon a szinten mint a Leopard 2A4.

Mi üt át 530mm-t?Eszednél vagy?Annyit a 3BM32 sem üt át 2000 méteren...

endre and honved like this.

Ezen oldal megosztása