[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Bocs! 3VBM13 nem 3BM13.Na de azt az oroszok nem is adták a kutyának sem,kizárólag nekik volt mint ahogy kizárólag csak nekik volt olyan harckocsijuk amivel alkalmazni is tudták.
530mm-eres atütéssel a büdös életbe nem ütöd át a Leopard 2A4-et szemből,olyan 900mm-körül már van keresnivalód!
 
  • Tetszik
Reactions: svajcibeka

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Bocs! 3VBM13 nem 3BM13.Na de azt az oroszok nem is adták a kutyának sem,kizárólag nekik volt mint ahogy kizárólag csak nekik volt olyan harckocsijuk amivel alkalmazni is tudták.
530mm-eres atütéssel a büdös életbe nem ütöd át a Leopard 2A4-et szemből,olyan 900mm-körül már van keresnivalód!
NASAMS sem üti át?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
tik-tak-tik-tak

"A dokumentum értelmében a Magyar Honvédség elfogadja az Egyesült Államok ajánlatát, és A TOVÁBBFEJLESZTETT FÖLD-LEVEGŐ RAKÉTA RENDSZER (NATIONAL ADVANCE SURFACE-TO-AIR SYSTEM - NASAMS) SZÜKSÉGES KOMPONENSEIT AZ AMERIKAI FOREIGN MILITARY SALES PROGRAMON KERESZTÜL SZERZI BE, LEGKÉSŐBB 2020. SZEPTEMBER 30-IG."
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Egy szept. 5-kei keltezésű cikk szerint hó elején még nem volt érintett a Kongsberg cég a beszerzésben...:

"Mivel a NASAMS légvédelmi rendszert fejlesztő norvég Kongsbergnek van itteni leányvállalata, felvettük a kapcsolatot a társasággal. „A NASAMS légvédelmi rendszer a Raytheon és a Kongsberg terméke, azonban a Kongsberg nem része a magyar Honvédelmi Minisztérium és az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége között nemrégiben létrejött és aláírt szándéknyilatkozatnak, ezért erről nem tudunk nyilatkozni” – írta válaszlevelében Kürtös László, a Kongsberg Hungária Kft. cégvezetője. (...)"
forrás: https://magyarnarancs.hu/belpol/rheinmetall-nasams-132880

Ő lenne a mi emberünk ezügyben?
c716fb91092c0e8aab79b59776149d55.jpg
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 527
8 082
113
Egy szept. 5-kei keltezésű cikk szerint hó elején még nem volt érintett a Kongsberg cég a beszerzésben...:

"Mivel a NASAMS légvédelmi rendszert fejlesztő norvég Kongsbergnek van itteni leányvállalata, felvettük a kapcsolatot a társasággal. „A NASAMS légvédelmi rendszer a Raytheon és a Kongsberg terméke, azonban a Kongsberg nem része a magyar Honvédelmi Minisztérium és az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége között nemrégiben létrejött és aláírt szándéknyilatkozatnak, ezért erről nem tudunk nyilatkozni” – írta válaszlevelében Kürtös László, a Kongsberg Hungária Kft. cégvezetője. (...)"
forrás: https://magyarnarancs.hu/belpol/rheinmetall-nasams-132880

Ő lenne a mi emberünk ezügyben?
c716fb91092c0e8aab79b59776149d55.jpg
Az amerikai raketat a nemet lv rendszerből is ki lehet lőni, nem? :)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Gondolkodtam, hova tegyem be, de aztán beteszem ide. A csehek hozzánk hasonlóan a Kubokat cserélik, a NASAMS és a SPYDER között vaciláltak és végül az izraeliek ajánlatát fogadták el.
2023-tól érkezik 430 millió dollárért.

https://www.armadninoviny.cz/armada-ziska-systemy-protivzdusne-obrany-spyder-z-izraele.html

Csak összehasonlításképpen náluk hogyan áll össze a rendszer.
5488.jpg

Spyder rakétahordozó Tatra alvázon.

"A cseh hadsereg négy elemet kap, mindegyik elemben találunk egy többcélú 3D radart, a tűz irányításának és irányításának helyét és négy mobilindítót. A föld-levegő rakétákat szállító járművek akár tíz kilométerre is lehetnek az akkumulátor parancsnoki és irányítási helyétől.

A cseh hadsereg követelményeinek megfelelő szett SPYDER minden részét a Tatra 815-7 8 × 8 alvázra szerelik fel . Ugyanakkor fenn kell tartani a C-130 Hercules, C-17 Globemaster és A-400M szállító repülőgépekkel való szállíthatóságot

A cseh iparnak jelentős szerepet kell játszania a projektben - a Cseh Köztársaság Honvédelmi Minisztériuma a szerződés legalább 30% -át írja elő a cseh ipar számára. Hasonlóképpen, a szerződéses logisztikai támogatást és szolgáltatást az egész életen át (legalább 20 évig) a Cseh Köztársaságban székhellyel rendelkező szervezetnek kell nyújtania, a Cseh Köztársaság Védelmi Minisztériumának előírása szerint.

Az új cseh légvédelem szerves részét képezi majd a korábban megvásárolt nyolc izraeli radar is, az ELM-2048 . Az ELM-2048 többcélú radarok a Cseh Köztársaság légterének alapvető helyzetismeretének megteremtését, részben pedig a SPYDER készletek rakétáinak irányítását szolgálják. Elméletileg a SPYDER rakétákat csak az ELM-2048 adatai alapján lehet lőni.

Többi részlet a cikkben.


Mennyiben más, mennyiben hasonló a két rendszer egymáshoz képest?
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Gondolkodtam, hova tegyem be, de aztán beteszem ide. A csehek hozzánk hasonlóan a Kubokat cserélik, a NASAMS és a SPYDER között vaciláltak és végül az izraeliek ajánlatát fogadták el.
2023-tól érkezik 430 millió dollárért.

https://www.armadninoviny.cz/armada-ziska-systemy-protivzdusne-obrany-spyder-z-izraele.html

Csak összehasonlításképpen náluk hogyan áll össze a rendszer.
5488.jpg

Spyder rakétahordozó Tatra alvázon.

"A cseh hadsereg négy elemet kap, mindegyik elemben találunk egy többcélú 3D radart, a tűz irányításának és irányításának helyét és négy mobilindítót. A föld-levegő rakétákat szállító járművek akár tíz kilométerre is lehetnek az akkumulátor parancsnoki és irányítási helyétől.

A cseh hadsereg követelményeinek megfelelő szett SPYDER minden részét a Tatra 815-7 8 × 8 alvázra szerelik fel . Ugyanakkor fenn kell tartani a C-130 Hercules, C-17 Globemaster és A-400M szállító repülőgépekkel való szállíthatóságot

A cseh iparnak jelentős szerepet kell játszania a projektben - a Cseh Köztársaság Honvédelmi Minisztériuma a szerződés legalább 30% -át írja elő a cseh ipar számára. Hasonlóképpen, a szerződéses logisztikai támogatást és szolgáltatást az egész életen át (legalább 20 évig) a Cseh Köztársaságban székhellyel rendelkező szervezetnek kell nyújtania, a Cseh Köztársaság Védelmi Minisztériumának előírása szerint.

Az új cseh légvédelem szerves részét képezi majd a korábban megvásárolt nyolc izraeli radar is, az ELM-2048 . Az ELM-2048 többcélú radarok a Cseh Köztársaság légterének alapvető helyzetismeretének megteremtését, részben pedig a SPYDER készletek rakétáinak irányítását szolgálják. Elméletileg a SPYDER rakétákat csak az ELM-2048 adatai alapján lehet lőni.

Többi részlet a cikkben.


Mennyiben más, mennyiben hasonló a két rendszer egymáshoz képest?
Mielőtt valaki megakad az árán (a NASAMShoz hasonlítgatná), az vegye figyelembe, hogy ebben az árban nincsenek benne a radarok (az ugye egy korábbi ügylet volt), és szerintem a Tatra alvázak sem (azok minden karbantartási igényével).
Emellett - gondolom - nem is vették magukat agyig rakétákkal. Persze később tovább költhetnek rá.
Ezzel nem degradálni akarom a cseh beszerzést! Kétségtelen, hogy maga a Spyder rendszer kiváló ár/értékkel rendelkezik, de szerintem a NASAMS-nál más volt fejlesztési koncepció.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Mielőtt valaki megakad az árán (a NASAMShoz hasonlítgatná), az vegye figyelembe, hogy ebben az árban nincsenek benne a radarok (az ugye egy korábbi ügylet volt), és szerintem a Tatra alvázak sem (azok minden karbantartási igényével).
Emellett - gondolom - nem is vették magukat agyig rakétákkal. Persze később tovább költhetnek rá.
Ezzel nem degradálni akarom a cseh beszerzést! Kétségtelen, hogy maga a Spyder rendszer kiváló ár/értékkel rendelkezik, de szerintem a NASAMS-nál más volt fejlesztési koncepció.
Az egyáltalán nem világos, mi van benne az árban, de elvileg 2021-ig állapodnak meg a részletekről.
Ha jól figyelem, a csehek mindenhez elsőre megadják a beszerzési összeget és ahhoz keresik a szajrét.

maga a Spyder rendszer kiváló ár/értékkel rendelkezik, de szerintem a NASAMS-nál más volt fejlesztési koncepció.
Erről kicsit bővebben pls. pont ez érdekelne.
Köszi
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Az egyáltalán nem világos, mi van benne az árban, de elvileg 2021-ig állapodnak meg a részletekről.
Ha jól figyelem, a csehek mindenhez elsőre megadják a beszerzési összeget és ahhoz keresik a szajrét.


Erről kicsit bővebben pls. pont ez érdekelne.
Köszi
Maga a Spyder indítók, és a mobil radarok is paletizált megoldások. Gyakorlatilag a hidraulikus lábakra letámasztva a 8x8 ki- és beállhat. Sok integrációt nem igényel.
A radarokról meg a te nyers fordításod is hivatkozik.
Mellesleg valahogy el kell majd érni a hozzáadott értéket.
Az ELM-2048-at meg otthon fogják licenceben gyártani a Retia-val.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Erről kicsit bővebben pls. pont ez érdekelne.
Köszi
A Spyder sokkal inkább egy hagyományos légvédelmi rendszer, nem olyan nyílt, és akár feladathoz optimalizálható, mint a NASAMS. Bár van benne IR érzékelő is, de - ahogy én kivettem - ott a battery mérete eléggé komolyan be van határolva. (1 radar, 4 indító, 1 command unit, +support.)
A NASAMSnál annyi idítót használsz - nagyjából - amennyire pénzed van. Egyszerre több radart és IR érzékelőt is kezel a rendszer, és tulajdonképpen olyan effektort integrálsz bele, amilyet akarsz. Akár csöves légvédelmi ágyúkat is!
A Spyder sokkal kötöttebb rendszer, de egyszerűbb is. Meg ugye a rakéták bár kicsit kisebb hatótávolságúak, de jóval olcsóbbak.
A nagyobb hatótávolságot pedig 2 fokozattal érik el. Ez valakinél kizáró tényező, mert az első fokozat kiégés után nehezen kontrollálható.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
A Spyder sokkal inkább egy hagyományos légvédelmi rendszer, nem olyan nyílt, és akár feladathoz optimalizálható, mint a NASAMS. Bár van benne IR érzékelő is, de - ahogy én kivettem - ott a battery mérete eléggé komolyan be van határolva. (1 radar, 4 indító, 1 command unit, +support.)
A NASAMSnál annyi idítót használsz - nagyjából - amennyire pénzed van. Egyszerre több radart és IR érzékelőt is kezel a rendszer, és tulajdonképpen olyan effektort integrálsz bele, amilyet akarsz. Akár csöves légvédelmi ágyúkat is!
A Spyder sokkal kötöttebb rendszer, de egyszerűbb is. Meg ugye a rakéták bár kicsit kisebb hatótávolságúak, de jóval olcsóbbak.
A nagyobb hatótávolságot pedig 2 fokozattal érik el. Ez valakinél kizáró tényező, mert az első fokozat kiégés után nehezen kontrollálható.
Akkor a cseheknek az ár lehetett a döntő ok? Nekik az nem számít, hogy az AMRAAM rakéták a Gripenekkel is kompatibilisek?
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Akkor a cseheknek az ár lehetett a döntő ok? Nekik az nem számít, hogy az AMRAAM rakéták a Gripenekkel is kompatibilisek?
Igazság szerint szerintem ez a feature egy marginális marhaság. :rolleyes: (ráadásul az AMRAAM ER nem is kompatibilis)

A légvédelmi rendszerhez szükséges mennyiséget így is úgy is meg kell venni. Nem gondolnám, hogy a jelenlegi 40db-os készlet miatt rendelnénk NASAMS-ot.
Miközben a csehek 140-160db rakétán annyit spórolnak, hogy lazán kijönne belőle a 40 AMRAAM.
OK, ez most hasraütés volt, de szerintem nagyjából ez lehet a helyzet. :cool:
Hogy miért vettek Spydert? Ez nagyjából a ELM-2048-cal már eldőlt. De alapvetően az izraeliek nagyon komolyan bedolgozták magukat Babisékhoz.
Kétségtelen, hogy a radarok hazai gyártása nagy dolog volt. Nem is elsősorban a volumen miatt, hanem a technológiai transfer miatt.
Ugye nem kell mondanom, hogy az ASCOD-ra meg izraeli tornyot ajánl a GDELS. ;)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Igazság szerint szerintem ez a feature egy marginális marhaság. :rolleyes: (ráadásul az AMRAAM ER nem is kompatibilis)

A légvédelmi rendszerhez szükséges mennyiséget így is úgy is meg kell venni. Nem gondolnám, hogy a jelenlegi 40db-os készlet miatt rendelnénk NASAMS-ot.
Miközben a csehek 140-160db rakétán annyit spórolnak, hogy lazán kijönne belőle a 40 AMRAAM.
OK, ez most hasraütés volt, de szerintem nagyjából ez lehet a helyzet. :cool:
Hogy miért vettek Spydert? Ez nagyjából a ELM-2048-cal már eldőlt. De alapvetően az izraeliek nagyon komolyan bedolgozták magukat Babisékhoz.
Kétségtelen, hogy a radarok hazai gyártása nagy dolog volt. Nem is elsősorban a volumen miatt, hanem a technológiai transfer miatt.
Ugye nem kell mondanom, hogy az ASCOD-ra meg izraeli tornyot ajánl a GDELS. ;)
Illetve a csehek a helikopterbeszerzéssel letudták az amcsi védelmi pénzt legalább részben.

Nem a meglévő 40 rakétára gondoltam, hanem igazából hosszú távon éri meg a párhuzamos üzemeltetés, főleg, ha bővül a flotta.

Melyik légvédelmi rendszer a hatékonyabb, ha ilyen összehasonlításnak van értelme?
Nekünk nem lett volna célszerű ebbe az irányba elmenni, ha olcsóbb?

Egyébként a cseh cikk szerint elég változatos hatotávolságú rakétákat lehet a rendszerhez rendelni, 80km-es hatótávig.

Sztem a cseheknél az ár, meg a hazai ipar 30%-os bevonása vitte el a tendert. Kiváncsi vagyok utólag vki megtámadja-e a döntést.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Nem a meglévő 40 rakétára gondoltam, hanem igazából hosszú távon éri meg a párhuzamos üzemeltetés, főleg, ha bővül a flotta.
Ezt hogy gondoltad?
Ennek a közös rakétahasználatnak (Gripen-NASAMS) az az egy értelme van, hogy a jelenelg korosodó 40db-ot szépen fel lehet tenni a dobozokba, és elvannak még egy darabig. Vagy a következő Tobruk Legacy alatt ellődözzük egy részét.
Tudtommal a jelenlegi rakátáink C5-ösök, a vadi új C7/C8-asoknál jóval kisebb hatótávval. Ez földről indítva sokszorosan előjön. Kérdés, hogy van-e értelme ezek után földről indítani? Hacsak nem "tréfából".
Tehát lehet itt a rakétákat forgatni, de nem biztos, hogy megéri. Én abban szinte 100%-ig biztos vagyok, hogy minden alkalommal újra kell minimum szoftverezni a rakétát, amikor repülő/GBAD viszonylatban cserélgetik őket.
Van még egy elég kellemetlen apropója ennek a cserélgethetőségnek.
Ha ne adja az Ég lelövik az összes géünket, akkor is a fenmaradó rakétákat fel lehet használni.
Egy esetleges repülő "flotta" bővülést nem igazán tudok hova tenni ebben a kérdésben. A NASAMS-hoz annyi rakétát fogunk rendelni, amennyire a teljes feltöltéshez szükséges. Meg még persze tartaléknak is. De az nem pálya, hogy a repülők elpuffogtassák a méregdrága AMRAAM rakétákat a NASAMS tartalékából. Mert ha meg azt kell utántölteni, akkor meg onnan hiányzik.
Ennek akkor lenne értelme, ha a szükséges rakéta mennyiség 8-10-szereség rendelnénk meg. És akkor egy közös Poolból dolgoznak. Ehhez viszont mondjuk Z2036 kellene, nem 26! ;)
Abban lenne nagyon komoly ráció, hogy az összes rendelkezésre álló (40), és a megrendelés alatt lévő mennyiséget is a NASAMS-ba pakoljuk.
A Gripenek meg kapnak szépen Meteort, meg IRIS-T-t.
NNNNAAAA ÉN például így modernizálnám és fejleszteném a Gripenek fegyverzetét. :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and Blitz97

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 361
113
Es mi van ha az aim 120 akat elettartam hosszabitani is fogjuk tudni? /ez csak elvi szinten./ es esetleg europaba masoknak is elvegezhetunk bizonyos munkakat? Termeszetesen usanak valo jattolassal... Ha igy lenne? Mas lenne az a bizonyos leanyzo es a fekvese?
Csakk kerdem. Lenne e benne nekunk ebbe uzlet?
No nem az eszmeletlen mennyisegu raketa miatt amit berendeltunk /mert azert nem akkora tetel az tisztaba vagyok vele./ hanem hogy a konzberget megkerulve kvazi egy osszelegozott usa rendszer elso uzemeltetoi leszunk. /kulfoldi legalabbis mindenkepp./ legalabbis eddig a norvegokrol halgatva van. Vagy egy masik mi lenne ha a rendszerbe amihez szinte barmi integralhato mi valami nagyobb labu raketat is kertunk. /a rendszerbe elvileg integralhatonak kell lennie./
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Egyébként a cseh cikk szerint elég változatos hatotávolságú rakétákat lehet a rendszerhez rendelni, 80km-es hatótávig.
Ezzel annyi a probléma hogy a Spyder rendszernél nem u.az az indító kell a különböző hatótávolságú rakéták indításához.
A Derby-LR és a Python 5 LR nem fér be a síma Derby és Python 5 indítókba (amik az AMRAAM C7 hez hasonlóan csak 20 km körüli hatósugarúak)
Amennyiben a Csehek nagyobb hatósugarú rakétákat is akarnak a rendszerhez, ahhoz külön TEL járművek / indítók is kellenek majd
missile-spyder.jpg