A topik neve NASAMS. Tele szemetelitek. Miért nem lehet az idevaló helyen hozzászólogatni, például a magyar haderő fejlesztési irányai?
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
NASAMS sem üti át?Bocs! 3VBM13 nem 3BM13.Na de azt az oroszok nem is adták a kutyának sem,kizárólag nekik volt mint ahogy kizárólag csak nekik volt olyan harckocsijuk amivel alkalmazni is tudták.
530mm-eres atütéssel a büdös életbe nem ütöd át a Leopard 2A4-et szemből,olyan 900mm-körül már van keresnivalód!
NASAMS sem üti át?
Az amerikai raketat a nemet lv rendszerből is ki lehet lőni, nem?Egy szept. 5-kei keltezésű cikk szerint hó elején még nem volt érintett a Kongsberg cég a beszerzésben...:
"Mivel a NASAMS légvédelmi rendszert fejlesztő norvég Kongsbergnek van itteni leányvállalata, felvettük a kapcsolatot a társasággal. „A NASAMS légvédelmi rendszer a Raytheon és a Kongsberg terméke, azonban a Kongsberg nem része a magyar Honvédelmi Minisztérium és az Amerikai Egyesült Államok magyarországi nagykövetsége között nemrégiben létrejött és aláírt szándéknyilatkozatnak, ezért erről nem tudunk nyilatkozni” – írta válaszlevelében Kürtös László, a Kongsberg Hungária Kft. cégvezetője. (...)"
forrás: https://magyarnarancs.hu/belpol/rheinmetall-nasams-132880
Ő lenne a mi emberünk ezügyben?
Szerintem nem.Az amerikai raketat a nemet lv rendszerből is ki lehet lőni, nem?
Mielőtt valaki megakad az árán (a NASAMShoz hasonlítgatná), az vegye figyelembe, hogy ebben az árban nincsenek benne a radarok (az ugye egy korábbi ügylet volt), és szerintem a Tatra alvázak sem (azok minden karbantartási igényével).Gondolkodtam, hova tegyem be, de aztán beteszem ide. A csehek hozzánk hasonlóan a Kubokat cserélik, a NASAMS és a SPYDER között vaciláltak és végül az izraeliek ajánlatát fogadták el.
2023-tól érkezik 430 millió dollárért.
https://www.armadninoviny.cz/armada-ziska-systemy-protivzdusne-obrany-spyder-z-izraele.html
Csak összehasonlításképpen náluk hogyan áll össze a rendszer.
Spyder rakétahordozó Tatra alvázon.
"A cseh hadsereg négy elemet kap, mindegyik elemben találunk egy többcélú 3D radart, a tűz irányításának és irányításának helyét és négy mobilindítót. A föld-levegő rakétákat szállító járművek akár tíz kilométerre is lehetnek az akkumulátor parancsnoki és irányítási helyétől.
A cseh hadsereg követelményeinek megfelelő szett SPYDER minden részét a Tatra 815-7 8 × 8 alvázra szerelik fel . Ugyanakkor fenn kell tartani a C-130 Hercules, C-17 Globemaster és A-400M szállító repülőgépekkel való szállíthatóságot
A cseh iparnak jelentős szerepet kell játszania a projektben - a Cseh Köztársaság Honvédelmi Minisztériuma a szerződés legalább 30% -át írja elő a cseh ipar számára. Hasonlóképpen, a szerződéses logisztikai támogatást és szolgáltatást az egész életen át (legalább 20 évig) a Cseh Köztársaságban székhellyel rendelkező szervezetnek kell nyújtania, a Cseh Köztársaság Védelmi Minisztériumának előírása szerint.
Az új cseh légvédelem szerves részét képezi majd a korábban megvásárolt nyolc izraeli radar is, az ELM-2048 . Az ELM-2048 többcélú radarok a Cseh Köztársaság légterének alapvető helyzetismeretének megteremtését, részben pedig a SPYDER készletek rakétáinak irányítását szolgálják. Elméletileg a SPYDER rakétákat csak az ELM-2048 adatai alapján lehet lőni.
Többi részlet a cikkben.
Mennyiben más, mennyiben hasonló a két rendszer egymáshoz képest?
Az egyáltalán nem világos, mi van benne az árban, de elvileg 2021-ig állapodnak meg a részletekről.Mielőtt valaki megakad az árán (a NASAMShoz hasonlítgatná), az vegye figyelembe, hogy ebben az árban nincsenek benne a radarok (az ugye egy korábbi ügylet volt), és szerintem a Tatra alvázak sem (azok minden karbantartási igényével).
Emellett - gondolom - nem is vették magukat agyig rakétákkal. Persze később tovább költhetnek rá.
Ezzel nem degradálni akarom a cseh beszerzést! Kétségtelen, hogy maga a Spyder rendszer kiváló ár/értékkel rendelkezik, de szerintem a NASAMS-nál más volt fejlesztési koncepció.
Erről kicsit bővebben pls. pont ez érdekelne.maga a Spyder rendszer kiváló ár/értékkel rendelkezik, de szerintem a NASAMS-nál más volt fejlesztési koncepció.
Maga a Spyder indítók, és a mobil radarok is paletizált megoldások. Gyakorlatilag a hidraulikus lábakra letámasztva a 8x8 ki- és beállhat. Sok integrációt nem igényel.Az egyáltalán nem világos, mi van benne az árban, de elvileg 2021-ig állapodnak meg a részletekről.
Ha jól figyelem, a csehek mindenhez elsőre megadják a beszerzési összeget és ahhoz keresik a szajrét.
Erről kicsit bővebben pls. pont ez érdekelne.
Köszi
A Spyder sokkal inkább egy hagyományos légvédelmi rendszer, nem olyan nyílt, és akár feladathoz optimalizálható, mint a NASAMS. Bár van benne IR érzékelő is, de - ahogy én kivettem - ott a battery mérete eléggé komolyan be van határolva. (1 radar, 4 indító, 1 command unit, +support.)Erről kicsit bővebben pls. pont ez érdekelne.
Köszi
Akkor a cseheknek az ár lehetett a döntő ok? Nekik az nem számít, hogy az AMRAAM rakéták a Gripenekkel is kompatibilisek?A Spyder sokkal inkább egy hagyományos légvédelmi rendszer, nem olyan nyílt, és akár feladathoz optimalizálható, mint a NASAMS. Bár van benne IR érzékelő is, de - ahogy én kivettem - ott a battery mérete eléggé komolyan be van határolva. (1 radar, 4 indító, 1 command unit, +support.)
A NASAMSnál annyi idítót használsz - nagyjából - amennyire pénzed van. Egyszerre több radart és IR érzékelőt is kezel a rendszer, és tulajdonképpen olyan effektort integrálsz bele, amilyet akarsz. Akár csöves légvédelmi ágyúkat is!
A Spyder sokkal kötöttebb rendszer, de egyszerűbb is. Meg ugye a rakéták bár kicsit kisebb hatótávolságúak, de jóval olcsóbbak.
A nagyobb hatótávolságot pedig 2 fokozattal érik el. Ez valakinél kizáró tényező, mert az első fokozat kiégés után nehezen kontrollálható.
Igazság szerint szerintem ez a feature egy marginális marhaság. (ráadásul az AMRAAM ER nem is kompatibilis)Akkor a cseheknek az ár lehetett a döntő ok? Nekik az nem számít, hogy az AMRAAM rakéták a Gripenekkel is kompatibilisek?
Illetve a csehek a helikopterbeszerzéssel letudták az amcsi védelmi pénzt legalább részben.Igazság szerint szerintem ez a feature egy marginális marhaság. (ráadásul az AMRAAM ER nem is kompatibilis)
A légvédelmi rendszerhez szükséges mennyiséget így is úgy is meg kell venni. Nem gondolnám, hogy a jelenlegi 40db-os készlet miatt rendelnénk NASAMS-ot.
Miközben a csehek 140-160db rakétán annyit spórolnak, hogy lazán kijönne belőle a 40 AMRAAM.
OK, ez most hasraütés volt, de szerintem nagyjából ez lehet a helyzet.
Hogy miért vettek Spydert? Ez nagyjából a ELM-2048-cal már eldőlt. De alapvetően az izraeliek nagyon komolyan bedolgozták magukat Babisékhoz.
Kétségtelen, hogy a radarok hazai gyártása nagy dolog volt. Nem is elsősorban a volumen miatt, hanem a technológiai transfer miatt.
Ugye nem kell mondanom, hogy az ASCOD-ra meg izraeli tornyot ajánl a GDELS.
Ezt hogy gondoltad?Nem a meglévő 40 rakétára gondoltam, hanem igazából hosszú távon éri meg a párhuzamos üzemeltetés, főleg, ha bővül a flotta.
Ezzel annyi a probléma hogy a Spyder rendszernél nem u.az az indító kell a különböző hatótávolságú rakéták indításához.Egyébként a cseh cikk szerint elég változatos hatotávolságú rakétákat lehet a rendszerhez rendelni, 80km-es hatótávig.