[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Te jártál már ezeken a helyeken amúgy? Nekem a Pilis eléggé csúcsnak tűnt... Meg a többi is.

Sot. Tosgyokeres budapesti vagyok (bar 20+ eve mar ideat elek.) :)
A Pilis esetleg, az rendben.
De Biatorbagy? Etyek? Ahogy irtam, domb stb persze, de csucs semmikeppen.

Szerintem a komcsik pont azért nem tették az általad felsorolt helyekre, mert nem ideálisak... Egyik sem olyan magaslat, ahonnan jó a körkörös kilátás. Az Erzsébet-kilátót meg szerencsére nem rombolták azért le... (sztem amúgy is túl közel van a városhoz, ott már nincs értelmes utánlövés, vagy legalábbis már csak az atomtól megszabadult gépet tudod megrakétázni, és közben "gyönyörködni", ahogy sivatag lesz a fővárosodból...)

Ja, a korkoros azt ertem, csak a csuccsal nem ertek egyet, amit feljebb mondtak.

Ezert is kerdeztem, hogy mekkora amugy a Kub uteg, mennyire lehet a radaroktol stb? Nem ismerem tulzottan, azt tudom csak, hogy mai szemmel boszme nagy raketttakat lovoldoz.
 
T

Törölt tag 1945

Guest

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Fogalmam sincs, most mire reagaltal. Olvasd el ujra, mire is valaszoltal.
  1. Egyreszt a hangsuly nalam pont azon volt, hogy a dombra semmikeppen sem teszed, oda max (=esetleg) vmi radart, mast nem.
  2. Masreszt dehogyis korlatozol egy varosban elrejtett inditoval, amikor objektumvedelemrol van szo: pont hogy feled fognak repulni, nem at/elrepulnek, raadasul nem egyetlen inditod van, hanem ugye van legalabb 4-6 a fovarosra, szetszorva (asszem max 12 launcher lehet egy batteryben?) Bp kifejezetten nagy teruletu, raadasul ugye nem az indiotnak kell latnia a legteret elore, hanem a radarnak ill a FDC rendszernek.
  3. Harmadreszt a regi szarokat lehetetlen lett volna eldugni a varosban, akkora batar hulladek volt mind, raadasul a radarjuk, de a tuzvezetojuk sem emlekszem, hogy 25 km messze is lehetett volna, mint ennel a rendszernel. Egy ilyen inditot egy HM objektum belso udvaran leallitasz, ha kell, egy sator vagy alca alatt, tetore rakod egy ernyo ala stb - a kutya nem fogja kiszurni meg muholdrol sem.
    Hogy mi a haszna, az megint egy kerdes, de logikusan arra gondoltam, hogy dedikaltan a Parlamentet ill a kormanyzati strukturat vedi - kb ahogy DC-ben van a WH vedelmere telepitve ketfele is, NASAMS meg Avenger (utobbi Humveekon is):
    pict1.jpg

    pict0.jpg

    pict4.jpg
    pict5.jpg

    050308missile.jpg
    pict3.jpg

  4. Negyedreszt az oke, hogy kitolja, de az nem a varos kozepen szempont, hanem a szelen, ugye - ahova termeszsetesen szinten teszel inditot, szinten logikusan.
Tudtommal Washington városban Stingerek vannak, a város peremén leledzenek a NASAMS-ok.
 
M

molnibalage

Guest
Jaj, jaj, jaj...
Kezded azzal fent, hogy nem tudod mire válaszolok. Arra bakker, hogy rakétaindítókat nem vágunk a város közepébe, ha egynél több van. Ha 1 db van, akkor valóban a védendő cél mellé teszed, ha nem, akkor okkal van gyűjűr forma. Ha azt sem érted meg, hogy miért akkor én sajnos nem nagyon tudok ebben segíteni...

A foldon meg NASAMS, igen. Mit nem bnem vilagos megint?
(Neha rettento szajbaragosan kell neked leirni dolgokat, mert - szerintem direkt - nem akarod erteni meg az egyertelmu utalasokat sem.)
Nem. Az alapállításod volt egetrengető hülység.

Huh? Amerikaban ill DCben mindenre van hely, no meg nincsenek szomszedos orszagok tobbezer merfoldon belul, azert szokas nagy placcokra tenni mindent.
Van hely es nem kell dugdosni. Ott lesz, ahova teszed. Parkolohaz tetejere, akarmi.
Békeidős készültség. Itthon is volt alap TÁS a Nyeva és Volhovnak, de ezen felül voltak háborús kitelepülési helyek, ahova ki lehetett tekerni, ha úgy döntöttek.
A nagy placcokra kitevés 50 éve is szar ötlet lett volna, nemhogy ma. Nem viccből álcáztak és tettek ki dummy site-okat a vietnámiak. Nem gyengén vagy elszakadva a valóságtól. Nézzed már meg, hogy gyakorlatokon is az álcázott kitelpülést gyakorolják.


Kilovesi iranyvba legyen nyitott terulet, van egy kotelezo clearance, mar tuzvedelem miatt is logikusan, de maskulonben nem kell neki ordenare nagy placc (az valszeg inkabb a reloadhoz kell a trucknak stb.)
Egy olyan rendszer esetén, ahol 360 fokos indítási zóna van és ki kéne használni nem dugod el egy hegy mögé vagy városba az indítót. Főleg úgy, hogy így az ellen ügynöke tudja hol van és leadja a drótot.

Mondom, de nem fogod fel.
SOHA
SENKI
NEM
TETT
VÁROS
KÖZEPÉBE
SAM-et.

S-O-H-A.

Az, hogy te itt posztolgatod a békeidős egyetlen US antiterrorista eszközöket az forrás a semmire.


Semmikeppen sem korlatoz, mert mint mar 2x leirtam, nem EGYEDULI vedelemnek raknek a varosba egy inditot, hanem dedikaltan az adott objektum es kozvetlen kornyezetere, ha a kulsokon atjonne valami.
Annak sincs semmi értelme. Akkor a gyűrűt úgy rakod le, hogy az összes indító HMZ-be essen az az egy objektum, amit védenél és cserébe akkor gyűrű összessített képessége is már. Nyugodtan rajzold fel a köröket a magassági blokkolással is a hegyek miatt.

Dehogynem, micsoda hulyeseg. Nem feltetlenul a tetore teszik ezt is, de pont ez a lenyege DC-ben a NASAMSNak, korben is es benn is van beloluk, csak nem nyilvanos, merre. Jo reggelt kivanok. :D
Értem, tehát nem nyilvános, de te tudsz róla...
Akkor mutasd ezeken a nem nyilvános izéket. Én nem tudok ilyenről, de más sem, aki nálad "picit" kompetensebb témában...

Na, az aztan tenyleg hulyeseg lenne a javabol.
Soha nem tennem hegycsusra, hogy konnyebben ki lehessen szurni es mar elore kiiktatni az elso par oraban - ahogy peldaul az amerikai doktrina irja, ugye. hagyoldalba , akarmi oke, de a csucsra nem.
Te figyu, láttál már valaha képet hegyekről? Ott is több lehetséges kitelepülés van nem méterre pontosan a csúcsra. A lényeg az, hogy magasra, ahol nem blokkol a hegy egyes manővereket és így a rakéta is messzebbre repül. Ja, és a zöld vegetációban álcázni és őrizni is könnyebb.

Ne haragudj, de a légvédelem 2x2-őn most élből elhasaltál.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 896
22 338
113
Akkor a gyűrűt úgy rakod le, hogy az összes indító HMZ-be essen az az egy objektum...
...meg azt is talán látni kell(ene), hogy a mai SDBII/JDAM/stb. korában az ellen nemigazán akar a nyilt város fölé berepülni (mert ugye egy valós konfliktusban bármelyik háztetőn lehet Mistral/Stinger/unatkozó manpad), hanem a fegyverzetét biztos távolból akarja használni...,a drónt vagy támadó gépet talán még azelőtt meg kellene fogni, hogy a védendő objektumhoz ér...
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Egyszer legalább el kell oda is vinni a rendszert amit kinézett a pk,ebből nem lehet kivonni a kezelőket.
Kitelepülési gyakorlatokon a rendszert sokkal több helyre ki lehet vinni, mint az éles helyzetre kiválasztott 3-5 pozíció, amit csak a mindenkori pk. és helyettese ismerhetne (meg persze a főnökeik aki jóváhagyják a tervet, nehogy adott esetben egyes területeken túl nagy legyen a rakéta-sűrűség, máshova meg a nagy "titkosság" miatt ne jusson semmi).
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 203
33 610
113
Kitelepülési gyakorlatokon a rendszert sokkal több helyre ki lehet vinni, mint az éles helyzetre kiválasztott 3-5 pozíció, amit csak a mindenkori pk. és helyettese ismerhetne (meg persze a főnökeik aki jóváhagyják a tervet, nehogy adott esetben egyes területeken túl nagy legyen a rakéta-sűrűség, máshova meg a nagy "titkosság" miatt ne jusson semmi).
A szektorok azert meg vannak hatarozva.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 002
113
Kitelepülési gyakorlatokon a rendszert sokkal több helyre ki lehet vinni, mint az éles helyzetre kiválasztott 3-5 pozíció, amit csak a mindenkori pk. és helyettese ismerhetne (meg persze a főnökeik aki jóváhagyják a tervet, nehogy adott esetben egyes területeken túl nagy legyen a rakéta-sűrűség, máshova meg a nagy "titkosság" miatt ne jusson semmi).

Nem azt mondtam,hogy meg kell mondani az embereknek,hogy ez az éles tüzelőállás hanem azt,hogy oda is el kell menni kitelepülni.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Nem azt mondtam,hogy meg kell mondani az embereknek,hogy ez az éles tüzelőállás hanem azt,hogy oda is el kell menni kitelepülni.
Anno a tartalék tüzelőállások szemrevételezése időről időre civil ruhában és civil rendszámú autókkal történt. Jártunk úgy, hogy az őszön kijelölt tartalék tüzelőállást tavaszra beszántották, bevetették. Ezzel azt szeretném jelezni, hogy nagyon észnél kell lenni, és folyamatosan ellenőrizni ezeknek a helyeknek a helyzetét.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 211
3 558
113
Nem lehet, hogy a mostani döntés mögött valójában az áll, hogy hirtelen mindkét fél számára sürgőssé vált a helyzet? Hiszen mi még a Trump adminisztrációtól kaptuk a felhatalmazást a vásárlásra, amelyik hamarosan levonul a színpadról és az utána érkező Biden kabinet már lehet egy fagylaltos kocsit sem adna el nekünk...Már csak a korábbi demokrata vezetés ideje alatti Magyarország köpködésből kiindulva gondolom...Ugyanebből kiindulva én minden plusz rakétára vonatkozó opciót is most lehívnék, mert az a biztos ami itt van.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
635
906
93
Nem lehet, hogy a mostani döntés mögött valójában az áll, hogy hirtelen mindkét fél számára sürgőssé vált a helyzet? Hiszen mi még a Trump adminisztrációtól kaptuk a felhatalmazást a vásárlásra, amelyik hamarosan levonul a színpadról és az utána érkező Biden kabinet már lehet egy fagylaltos kocsit sem adna el nekünk...Már csak a korábbi demokrata vezetés ideje alatti Magyarország köpködésből kiindulva gondolom...Ugyanebből kiindulva én minden plusz rakétára vonatkozó opciót is most lehívnék, mert az a biztos ami itt van.
Hát, a kongresszusi jóváhagyásokat megkaptuk anno a vásárlásokra, és a kongresszusban eddig is demokrata többség volt.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Naja, ezeket sem pakoltak a Szechenyi-hegy csucsara. Etyeken ill Biatorbagyon pl van domb, de nem hegycsucs es ott sem fenn volt az indito, ha jol tudom (szolgaltak ott barataim.).
"Etyeken ill Biatorbagyon pl van domb, de nem hegycsucs es ott sem fenn volt az indito, ha jol tudom" Ezt rosszúl tudod!Pl. Biatorbágyon és Izbégen (Lom hegy) is voltak fent rakéták!Tudom mert én őriztem őket egy darabig!
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
Az hogy nincs Budapestnek , Paks-Szolnok-Kecskemétnek (repülőterek) állandó légvédelme egyszerűen felháborító!A Duna légvédelmi rakétadandár több bázissal is védte Budapestet!Milyen érdekes!?
 
  • Tetszik
Reactions: rappali_