[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
A fene se tudja mi és, hogy lesz ott. Az se biztos, hogy lesz kerekes bármijük teherautón kívül.
Teherautos legvedelem nem lesz, az szerintem marhasag lenne a kobon, egy harmadik platformot, raadasul objektumokra, amelyekbol amugy sem kell tul sok mobil (ritkan megy odebb egy bazis vagy repter, hogy mozgatni kelljen az amugy mozdithato Mantist avagy a Halcont rakettas kontenereket.)

A kerekes egy tavoli remeny szintjen mozog, a Skyranger 30 elonye, hogy a 2-2.5t torony miatt a RM szerint akar 6x6 is ramegy (ami nalunk szinten nem varhato, hah), de 8x8 egeszen biztosan (kerdes, kell-e azokhoz is avagy majd oda is megy lancos verzio.)
 
  • Tetszik
Reactions: Littlejohn

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 923
8 279
113
A Haditechnika fiataloknak sorozat a régi feltámasztása és nagyon fontos a 10+ éves gyerekek katonai tudásának fejlődésében. Nekem az összes megvan (a régiek nagy része is). A fiaim is olvassák. Nekik ez nagyon olvasmányos, a régiek egyébként még inkább azok voltak. Itt kurva sok foteltudós sok minden kibányászik az internetről, de szerintem sokkal fontosabb, hogy a gyerekek és az átlag magyar polgárok számára egy áttekintés legyen a különféle haderő és fegyvernemekről, fegyver típsokról stb. mint tudományos művek tele angol rövidítéssel, röppályarajzokkal fasz tudja milyen mélységben. A honvédelmi nevelés része a sorozat. A blogomat itt kurva sokan utálják, hangvétele miatt, de szerintem éppen azért olvassák, mert az általános olvasó cca. ilyen mélységben akar tudni a haditechnikáról. Nem elég állandóan olyat írni mint a portfolió ahol minden héten lelkendeznek minden szar beszerzésének, már bocsánat, hanem rendszerben kell bemutatni mit miért veszünk, és ez persze az én szubjektív szemüvegemen keresztül kell és helyes-e vagy nem. Aki máshogy gondolja, a toll és a penna ( a pc/noti és a billentyüzet ott van) lehet máshogy más szemszögből írni rá.
A Haditechnika fiataloknak mellett mindenkinek ajánlom a killermetal, az Airbase, vagy a combattant blogokat és persz az Airpower blogot, bár utóbbi inkább a HTKA forumhoz hasonló...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 923
8 279
113
Semmi sem objektív. Valamiben mindig hisz valaki. Én a saját tudásomat és elgondolásaimat is hozzáadom a bloghoz, ahogy mások is. A gyártók sem objektívek és az egész hadiipar és hadsereg világszinten is maszkirovka.. Pld. ha a légvédelemben használt rakéták olyan pontosak lennének mint amit a gyártók írnak, akkor a vietnámi vagy az izraeli-arab, vagy öböl háborukban 1-2 nap alatt nem lett volna gép a levegőben...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 425
120 708
113
Semmi sem objektív. Valamiben mindig hisz valaki. Én a saját tudásomat és elgondolásaimat is hozzáadom a bloghoz, ahogy mások is. A gyártók sem objektívek és az egész hadiipar és hadsereg világszinten is maszkirovka.. Pld. ha a légvédelemben használt rakéták olyan pontosak lennének mint amit a gyártók írnak, akkor a vietnámi vagy az izraeli-arab, vagy öböl háborukban 1-2 nap alatt nem lett volna gép a levegőben...
Hát én bármiről is adok közre véleményt igyekszem az objektivitásra törekedni, a vakhitet meg meghagyom a biztpol magyarország topikban tomboló félhülyéknek...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 600
113
Semmi sem objektív. Valamiben mindig hisz valaki. Én a saját tudásomat és elgondolásaimat is hozzáadom a bloghoz, ahogy mások is. A gyártók sem objektívek és az egész hadiipar és hadsereg világszinten is maszkirovka.. Pld. ha a légvédelemben használt rakéták olyan pontosak lennének mint amit a gyártók írnak, akkor a vietnámi vagy az izraeli-arab, vagy öböl háborukban 1-2 nap alatt nem lett volna gép a levegőben...
A yom kipuri háborúban azért eléggé megfogyatkozott az izraeli légierő nagy részt az orosz rakétáknak köszönhetően. Nincs tökéletes rendszer, de nem kell mindent leszarozni.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 923
8 279
113
Amikor én ide írok, akkor egyrészt saját véleményt írok, persze saját akkori tudásomnak megfelelően ami eszembe jut az íráskor :) Ez lehet persze elavult is.. Persze több esetben utánanézek. A blognál pedig mivel most hetente vannak események, a munka melleti szabadidő rovására persze aminek tudok több forrást keresek és úgy írom le.. de senkinek se lehet univerzális tudása, sőt. ezért jó ez a HTKA mert információ és tudás (meg félrevezetés és tudás) is keveredik benne, de mégis akár itt, akár más hasonló külföldi helyeken összpontosul a dolog..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 425
120 708
113
Amikor én ide írok, akkor egyrészt saját véleményt írok, persze saját akkori tudásomnak megfelelően ami eszembe jut az íráskor :) Ez lehet persze elavult is.. Persze több esetben utánanézek. A blognál pedig mivel most hetente vannak események, a munka melleti szabadidő rovására persze aminek tudok több forrást keresek és úgy írom le.. de senkinek se lehet univerzális tudása, sőt. ezért jó ez a HTKA mert információ és tudás (meg félrevezetés és tudás) is keveredik benne, de mégis akár itt, akár más hasonló külföldi helyeken összpontosul a dolog..
Persze ez érthető. Azért főleg repülős témában elég jó anyagokat szoktál kiadni a kezedből, a szárazföldi részen azért még van mit finomítani. A nézőpontod túlzott szubjektivitása viszont szerintem már a tájékoztatás kárára válik.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 590
8 187
113
Amikor én ide írok, akkor egyrészt saját véleményt írok, persze saját akkori tudásomnak megfelelően ami eszembe jut az íráskor :) Ez lehet persze elavult is.. Persze több esetben utánanézek. A blognál pedig mivel most hetente vannak események, a munka melleti szabadidő rovására persze aminek tudok több forrást keresek és úgy írom le.. de senkinek se lehet univerzális tudása, sőt. ezért jó ez a HTKA mert információ és tudás (meg félrevezetés és tudás) is keveredik benne, de mégis akár itt, akár más hasonló külföldi helyeken összpontosul a dolog..
Egyszer megpróbálhatnál csak haditechnikáról írni, belpol nélkül.
Szakmai lenne.
Máris többen szeretnék a blogodat. A hitedet tartsd meg szerintem magadnak.
Meg a helyesírásra is több gondot fordíthatnál, belpol helyett.

Rajtad múlik, kipróbálod-e, én továbbra is olvasni foglak. Csak jótanácsként mondtam mindezt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 600
113
Kis érdekesség: a NASAMS elektro-optikai felderítő rendszere is Rheinmetall termék...
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and SilvioD

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 706
113
Nincs általános megfeleltetése az "osztálynak". Pl. osztálynak hívtak itthon egyetlen Nyeva/Volhov TÁS-t. Meg a Kub ezredben levő osztályokat is. Pedig méretben nem igazán vannak azonos súlycsoportban.

A honi légvédelmi osztályok meg dandárba voltak sorolva. Pedig egy ilyen TÁS legfeljebb század méretű egység volt. Bár a lefelé skálázás miatt akkor lényegében azok zl-ak voltak névben? A dandárokban zl. szoktak lenni.

A Kub meg osztály volt, oszt ezredbe volt.

No, ezt add össze...

A Buk-nál akkor hogyan neveznéd az egyes részeit?

Akkor nevezéktan helyett inkább használjunk ábrákat és vagy mennyiségekekt, mert anélkül ez így érthetetlen.


Lásd fent. Elméletnek szép, csak nem igaz.
A Honi Légvédelmi Rakétaosztályok nem csak dandárba (Duna), hanem még kettő ezredbe (Miskolc, Dunaföldvár) voltak sorolva. Az általad említett TÁS tüzelő állást jelent, nem pedig szervezeti elemet, ezáltal nem lehetett század méretű "egység". Az osztályokon belül ütegek, századok voltak, rendeltetésüknek megfelelő megnevezéssel. Az osztályok egy részének a tüzelő állása a laktanya közelében volt, másoknak távolabb. A Honi Légvédelmi Rakétaosztályok rendelkeztek élelmezési, ruházati, üzemanyag stb szolgálatokkal. Harcfeladatukat önállóan, kitelepülés után is képesek voltak vérehajtani. A KUB osztályokra ez nem vonatkozott. A BUK-nál ütegek vannak. A lérak dandárokban osztályok szoktak lenni annó.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 877
4 706
113
Majdnem pont így gondolom én is. Az FDC a battery alapja. A hivatalos Nasams battery megfogalmazás szerint 12db indítót tud lekezelni egyetlen FDC. Viszont azért kell egy batterynek minimum 1 db radar, mert neki önnállóan is tudnia kell célokat leküzdeni. Értem ezalatt, hogy megszakad a hálózati kapcsolat a légvédelmi központtal.
Az igaz, hogy rugalmasan lehet be és kivenni érzékelőket, de érzékelő nélkül nincs önálló működés, ha esetleg az FDC alkalmas is lenne erre.
Az lehet különben a kavar masik oka a NASAMS-szal kapcsolatban, hogy az eddigi vásárlók nagyon egyedi konfigurációkat rendeltek. Mindenki a saját igénye szerint.
Volt aki csak objektum, vagy egy szűk terület védelmére alkalmazza, és vannak, akiknek csapatlégvédelmet építettek belőle.
A holland és a litván verziók azért szimpatikusak nekem, mert látszik, hogy ők nem csak arra találtak ki, hogy egy statikus objektumot védjen.
Az FDC az üteg alapja.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 808
77 965
113
Jajj ne talaljunk már ki új szervezeti elemeket a tüérsegnek, ha nem tudjuk mi micsoda akkor írjunk inkább rajt, szakaszt, századot és megjegyzésbe, hogy nem tudod a rendes nevét*)stb... Még az is jobb mint marhaságot beszélni.

*Biztosan lesz aki elmagyarázza, hogy mi merre hány méter, mert van itt tüzér épp elég.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 635
46 608
113
Jajj ne talaljunk már ki új szervezeti elemeket a tüérsegnek, ha nem tudjuk mi micsoda akkor írjunk inkább rajt, szakaszt, századot és megjegyzésbe, hogy nem tudod a rendes nevét*)stb... Még az is jobb mint marhaságot beszélni.

*Biztosan lesz aki elmagyarázza, hogy mi merre hány méter, mert van itt tüzér épp elég.
Ezt kinek is írtad?
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 119
36 600
113
Átnézve a beszerzési informáiciókat: tényleg annyi elrendezés, szervezeti forma van NASAMS esetében, ahány ország.
A mienk szerintem valami ilyesmi lesz egy ütegben (egy önálló tevékenységre alkalmas egység):
1 db FDC
6 db indító
2, esetleg 3 db Sentinel radar
2, esetleg 3 db optikai felderítő, célravezető eszköz

Ebből lesz vagy 4-6 szerintem...