Hát sikerült elcsúsznom az ígért időponthoz képest, bocsánat annak aki esetleg várta és remélem maradhat.
Csak egy nagyon felületes áttekintőt fogok írni, hogyha az adminok törölnék ne vessze annyi idő kárba.
Ma Magyarországon
4 féle tűzoltóság létezik:
Katasztrófavédelem ( hivatásos) (HTP) : Az állam által létrehozott, fentartott hatósági szervezet, amely elsősorban felel Magyarország mentő-tűzvédelméért több telephellyel és személyzettel. Ők a legmagasabb szint, a helyszínen lévő tűzoltóságoktól átvehetik és általában át is veszik az irányítást. Van egy kijelölt elsődleges beavatkozási területük, de ha szükség van rájuk bármikor riaszhatók más területre is.
Ők 24 órás váltásban vannak a laktanyában és a riasztástól számított 2 percen belül megkell kezdeniük a vonulást.
Bővebb hivatalos leírása:
www.katasztrofavedelem.hu
Önkormányzati Tűzoltóság (ÖTP): Alapvetően önkormányzati (általában több település) fenntartású, nem hatóság, saját működési területtel rendelkezik - általában nem kell más hivatásos egységet riasztani a területre, ha ők mennek (kivéve ha hatósági intézkedés szükséges pl. CO szivárgás) - , főfoglalkozású és önkéntes tűzoltókból áll (főfoglalkozású tűzoltóknak nagyon hasonló a követelményrendszere és oktatása, mint a hivatásos és megegyezik a létesítményi tűzoltókéval kb.)
0-24 órás ügyeletet látnak el, riasztástól számítva általában 8 percen belül kell megkezdeniük a vonulást. Saját működési területén kívülre elvileg kérésre riaszthatók. OKF rendszeresen ellenőrzi őket.
Alapból önkormányzati fenntartású, de rendszerint támogatják őket vállatok, magánemberek és több állami vagy OKF-es pályázaton tudnak pályázni. (Illetve ha jól tudom, akkor vonulási számra kapnak valami kompenzációt).
www.katasztrofavedelem.hu
Létesítményi tűzoltóság (LTP): Valamilyen létesítménynek a tűzoltósága, amelyet általában azért hoznak létre, mert az ott végzett tevékenység, az létszám és a terület miatt szükséges (törvényi előírás). Itt hatalmas a szórás, de sok helyen bent vannak a laktanyában és ügyeletet adnak , szintén magasan képzett tűzoltók, akik a különleges eszközökre, anyagokra is kivannak képezve.
Fenntartása a vállalat feladata ( Pl. MOL bizonyos üzemei, autógyárak, Paksi atomerőmű .. stb.). Általában jobban felszerelt és minőségibb eszközökkel vannak ellátva, mint a hivatásosok, mert itt azért a szakma szokott dirigálni nem a politika és valakinek a pénztárcája..
Saját területük az üzem területe, egyedül ők elvileg kárhelyet nem számolhatnak fel, viszont sokan résztvesznek az üzemen kívül mentésben is, ami nem az ő feladatuk. Pl. a szomszéd városban tűz van, vagy az üzem melletti úton baleset van. - Bár az üzemet csak akkor hagyhatják el, ha az előírt minimális erős (létszám, eszköz) megmarad az üzem területén akkor is, amikor néhány egység az üzemen kívüli eseményre vonul.
OKF rendszeresen ellenőrzi őket.
www.katasztrofavedelem.hu
Önkéntes tűzoltóságok (ÖTE): Civil szervezetek, melyek a tagjai nem kapnak és nem is kaphatnak fizetést az itt végzett tevékenységért
. Civil szervezet lévén saját magának kell a működését biztosítania: tagdíj, általában mindig vannak külsős támogatók (cégek, magánemberek, önkormányzatok, illetve lehetőség van bérmunkát végezni pl. rendezvénybiztosítás - amelynek bevételét a működésre kell fordítani). Általában az ÖTE-knek és az ÖTP-nek ahol bizonyos értékhatárig pénzre vagy felszerelésre pályázhatnak. (Ezen összegek változóak, de általában párszázezer esetenként pármillió forint).
Itt több szint van.
Vannak
hagyományőrzők, prevenciós egyesületek akik elvileg mentést nem végeznek (én ilyenről konkrétan nem tudok)
A többi egyesület pedig vonul, de különböző felszerelés és személyzet áll vagy nem áll rendelkezésre. Itt, aki vonul egy 1 hónapos "40 órás" gyorstalpaló képzésen kell résztvegyen, hogy egyáltalán a kárhelyre vonulhasson, ilyenkor csak alapvető dolgokat csinálhat - de pl. gépeket, mint láncfűrész, hidraulikus mentőkészlet nem használhat ( ahhoz külön vizsga kell), tovább képzésüket az egyesületnek kell megoldania. Nekik is van egy működési területük, ahol ha valamilyen esemény történik értesítést kapnak, ahová nem kötelező vonulniuk (tekintettel arra, hogy mindenki a szabadidejében és ingyen végzi a tevékenységet).
Önállóan kárhelyet nem számolhatnak fel.
Ezen belül vannak az
önálló beavatkozó ÖTE-k, akik vállalják, hogy a törvényben előírt feltételeket (legalább 1000Literes víztartállyal rendelkező gépjárműfecskendő, legalább 2 beosztott tűzoltó, 1 gépjárművezető -típusvizsgával- és 1 tűzoltásvezetővel - ráépülő képzés - ) évi 3000 vagy 4500 óra készenlétet ad havi 170ezer vagy 100ezer forintért. Az ilyen szolgálat kezdetét és végét jelenteni kell, ilyenkor rádión folyamatosan elérhetőnek kell lenni, a riasztásra a vonulást kötelezően 10 percen belül kell megkezdeni a tűzoltójárművel, saját működési területén önállóan káreseményt számolhat fel. (kivéve ha hatóság szükséges, mert akkor riasztják a hivatásosokat is).
Az ÖTE-k működési területükről külön kérésre elriaszhatóak és általában mennek is, van hogy az ország másik végébe ( és olykor hatalmas terhet vesznek le az OKF válláról .. ezért is kevésbé észlelhetőek a jelenlegi állapotok.. )
www.katasztrofavedelem.hu
Költségek:
Tagok éves orvosi vizsgálata, eszközök fenntartása, képzések, gyakorlatok, vonulások.
Mennyire sok az a 100-170e ft /hó? Nekünk nem rég csak az üzemanyagköltségünk volt 200e ft /hó... (bár mi rengeteget vonulunk).
Talán 3 vagy 4 éve beszéltem a parancsnokkal, akkor 2 autóról ami azért elég jól felszerelt volt egy ÖTE-hez képest és nem is öreg autók (kb 20, 25 évesek) az éves fenntartásuk, hogy a rajtalévő felszereléssel együtt riaszhatóak legyenek - és így még 1 km-t nem tettek meg - több mint 1 millió ft volt / jármű.
Bizonyos eszközöket évente x évente felülvizsgálni szükséges és van lejárati idejük, van amit használat után elkell dobni vagy fertőtleníteni kell. Tűzoltó védőruhát pl. hivatalosan nem is lehet javítani, egy garnitúra ruha (nadrág, kabát) 300 de inkább 400e ft / garnitúra.
Illetve ugye a járművek fogyasztása sok esetben 20L/100km felett van, ráadásul ha tűz van, akkor használni kell a szivattyút is, aminek a meghajtásához igen csak kell ugyanazon nedű.
Nem véletlen látjátok azokat az ÖTE-kat olyan járművekkel, de van olyan ÖTP is ahol még IFA van.
Bicske egy kiváltságos helyzetben van, ott van sok szakember tűzoltók közül a Sz. Gyula hatalmas tudású, de van mentős, illetve sok más civil foglalkozású is , ami nagyon hasznos. Nagyon aktívak és rengeteg támogatást tudnak bezsebelni, amit meg is érdemelnek. Hatalmas járműparjuk van, elég gázos területtel ( 3 megyéhez is tartozik ami azért néha fejvakarós tud lenni) és rengeteget vonulnak. Biztosan jó csapat. Plusz az új fecskendőjük olyan autó, amire majdnem minden tűzoltó csorgatja a nyálát.. hát a RÁBA elbújhat mellette.. bőven, bár mondjuk a mieink mellett is..
Az , hogy mit ír a média... a Gidrán is volt már tank.. az meg, hogy mik voltak a tervek és mi lett belőle megvalósítva, megint más dolog. Itt a környéken lévő ÖTP-t is átvette az állam és KVÖ lett, elvittek egy csomó technikát, amit korábban a nagy város vásárolt és odaadták máshová, ahol elvileg nagyobb szükség volt rá.. mert Budapesten pár csillagos jobban tudja, hogy az ország x sarkában milyen felszerelés is kell .. esett is a minőség. Arról meg ne is beszéljünk, hogy a közlben kellene legyen vízszállító, de létszámhiány miatt a megye másik végébe vitték , a környék magasból mentője meg műszaki hiba miatt van lemondva.. hónapokra.. erről nem írnak
A reptér sem véletlenül válik ki és még lehet nem soká robbani fog 1 másik botrány is. (bár szerintem még megfogják a média előtt)
Ja igen.. a máltánál magasabb a bemeneteli követelmény, mint az OMSZ-nál.