• Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 543
18 605
113
RM közlemény

2022_09_02_loitering_munitions_text_portrait_new.png


A Rheinmetall és az UVision szállítja a HERO lármás lőszereit egy jelentős európai NATO-partnernek
A Rheinmetall és partnere, az UVision elnyerte az első megrendelést egy jelentős európai NATO-katonai erőtől a HERO lényekre. A megrendelő, egy különleges alakulat, Hero-30 harci és gyakorló lőszert, szimulátort, tréningeket, valamint integrált logisztikai felszerelést és támogatást rendelt. Ez az első rendelés értéke egy számjegyű millió eurós tartományba esik, és a jövőben további megrendelésekre lehet számítani. A szállítandó lőszerek pontos száma besorolt. A megrendelés 2022 júliusában történt, a szállítás 2023-ra várható.


Mind a Rheinmetall, mind az UVision számára a megrendelés különösen fontos, mivel ez az első szállítás egy jelentős európai NATO-erőhöz. Ez erősíti mindkét partner közös jelenlétét Európában. A szerződést titoktartási záradékok alapján ítélték oda, amelyek korlátozzák annak teljes részleteinek nyilvánosságra hozatalát. A szerződés odaítélése előtt azonban az ügyfél piaci felmérést végzett, amely kimutatta, hogy a HERO család már bebizonyította, hogy más fegyveres erőkkel, például az Egyesült Államok tengerészgyalogságával is szolgál. Emellett felhívták a figyelmet arra, hogy a HERO rendszercsalád magas működőképessége miatt fennáll annak a lehetősége, hogy a megrendelő a jövőben a sorozatban következő HERO lármás lőszert is bevezeti csapatába.

A Hero loitering munition működésileg bevált, széles körben alkalmazott effektorok sorozata, amelyeket az UVision Air Ltd. és a Rheinmetall olasz leányvállalata, az RWM Italia SpA együttműködése keretében gyártanak és forgalmaznak Európában. 2021 októberében a Rheinmetall és az izraeli UVision vállalat stratégiai partnerséget kötött. lézengõ hadianyag terén. Ebben a partnerségben a Rheinmetall és az UVision közösen foglalkozik a távirányítású precíziós lőszerek gyorsan növekvő piacával.

Harci erő szorzó
Loitering lőszerek – távirányítású légi precíziós csapásmérő lőszerek – egyesítik a drónok és az irányított rakéták működési előnyeit. A rendszerek a frontvonalbeli erőket a fejlett hírszerzési és célpontszerzési képességek, valamint a kiterjesztett hatótávolságú tűzerő kombinációjával látják el, amely eddig csak több egység és szakasz közötti komplex koordinációval volt megvalósítható.

A loitering munition (röviden "LM") kifejezés a hadianyag azon képességéből származik, hogy huzamosabb ideig észrevétlen marad a célterület feletti légtérben, és a megfelelő pillanat elérkezésekor lecsap.

A sokoldalú és könnyen kezelhető, lebegő lőszerek a hon- és szövetséges védelemben, valamint az alacsony intenzitású konfliktusokban vagy békestabilizáló műveletekben egyaránt használhatók. Az LM jelentős költségelőnyöket kínál a katonai felhasználóknak az irányított rakétákkal szemben, összehasonlítható hatékonysággal, valamint képes a célpontok felderítésére, helyének meghatározására és nyomon követésére a levegőből hosszabb ideig. A jól bevált UVision HERO rendszerek fontos taktikai előnye a nagy pontosságú ütési képességükben rejlik, ami minimális kockázatot jelent a járulékos károk miatt. A „human in the loop” elvnek megfelelő folyamatos monitorozás lehetővé teszi a kiszámított, pontos támadásokat, amelyek pontosan a folyamatosan változó helyzet időzítéséhez és körülményeihez igazodnak.

A leskelődő lőszerrendszer egy vagy több tartályból álló kilövőt, lármás lőszert (vagy több LM-t, ha ez utóbbi), kommunikációs technológiát és egy földi vezérlőmodult tartalmaz a kezelő számára. Maguk a leskelődő lőszerek távirányítású kis légi járművek, amelyek mindegyike képes támadni a földi célpontokat – akár a látótávolságon kívül is.

Minden modell nagy felbontású elektro-optikai érzékelőkkel és infravörös kamerákkal van felszerelve, amelyek lehetővé teszik a kezelő számára, hogy még az időkritikus, alacsony aláírású célpontokat is megtalálja, felügyelje és végül beavatkozzon. Ily módon az ellenséges célpontok lokalizálhatók, nyomon követhetők és ellenőrizhetők, hogy precíz csapásokat hajtsanak végre. A HERO rendszer megszakíthat egy támadást a levegőben, visszatérhet repülési módba, majd folytathatja a támadást, vagy más célpontokat rendelhet hozzá, így a kezelők nagy taktikai rugalmasságot biztosítanak a modern csatatéren.

További információ itt tal álható a HERO-ról .

Ezek tuti mi lennénk??
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 287
36 960
113
Hát azért a Lynxhez akarják integrálni....
Mármint a MH deklaráltan HERO-val szerelt Lynxet akar?
A RM kiadott egy ilyen grafikát, de ennél többről nem tudok...ez max egy ötletnek tűnik csak.

Mivel ez egy nagy hatótávolságú rendszer, fölösleges lenne drága Lynx alvázra tenni. Gidrán vagy Nomád jobb lenne a Spike NLOS-hasonló módon...
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 115
92 279
113

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Mivel ez egy nagy hatótávolságú rendszer, fölösleges lenne drága Lynx alvázra tenni. Gidrán vagy Nomád jobb lenne a Spike NLOS-hasonló módon...

Ebben szerintem nem értünk egyet. Ennyi erővel Spike sem kell a Lynxre, tök felesleges, mert majd megoldja gpú-val az összes feladatát. Vagy ha nem tudja, akkor egy RPG-t adunk a lövész kezébe és az majd megkerüli a célpontot. (Bocsi az ironiáért!)

A 2 páncéltörő borzasztó kevésnek tűnik számomra egy járművön. Hamar kifogyhatnak és bajba kerülhetnek. És a HERO ideális kiegészítő társnak tűnik.
Megfigyeltem, hogy elég gyakran kerül elő nálad a túl drága platform. Nem mondtad, hogy a Lynx ne kapjon Spikeot, de azt igen, hogy inkább Gidránra kellene telepíteni 40 db Spike NLOSt, jó sok, jó drága muníció egy viszonylag védtelenebb platformnak egy helyen. A drónra meg hatványozottabban, azt rá sem engednéd tenni.
Most a Herszoni támadást nézve én elgondolkodom azon, hogy mit szólna egy IFV parancsnok, hogy főnök, felküldök a kettő közül egy keringő lőszert és megnézem a domb mögött mi van. És ha találok 30 km-en belül ellenséges T-72-est, azt kicsapom, mert nagyon nem jó nyílt mezőn beleszaladni a faszba.
A Lynx az én szememben nem egy "páncélkocsi" meg egy "kicsi tank", aminek közelről kell meglátnia és legyőznie az ellenséget. A helyzettudatossághoz az is hozzá tartozik, hogy ott van a drón képe az IFV-ben, látja a pk és a többiek is, hogy mi lesz előttük. Tud reagálni (időben). Akár egy Akácia fenyegetésére is (hogy egy olyan távolságot mondjak, ahová egy jóval drágább Spike nem ér el, de a Hero igen), nem kell arra várni, hogy a tüzérek kiszedjék ellentűzzel. Vagy csak segítünk nekik ebben. Ők lövik a bemért tüzelő állást, mi meg megfuttatunk egy ilyen kicsikét a lehetséges útvonalon, ahol elhagyhatja azt.
Én mindig annak a híve vagyok, hogy ne a dd szintjére küldjünk fel minden ellenséges gép kiszedésének igényét, hanem adjunk meg minél több lehetőséget a legalacsonyabb szintnek! Ő van ott, ő látja és ő tud a leggyorsabban döntést hozni. Ha ez nem elegendő, akkor legyen kellő támogatása zl, legutolsó esetben dd szintről! Egy 155-ös ágyúcsövet én is sokallnék a Lynx IFV-re, de egy HERO-nak pont megvan az előre kialakított helye a másik oldali Spike páros helyett és nem terheli le méretben és tömegben a platformot.
Nem értem, miért ragaszkodni ahhoz, hogy egy ember kezeljen 40 drónt a front mögül 20 km-re egy Gidránból és várja mindenki attól az egytől a megváltást, ha nem teher két ilyet rakni az elöl küzdők kezeibe is.
 
  • Tetszik
Reactions: Vlad

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 287
36 960
113
Ebben szerintem nem értünk egyet. Ennyi erővel Spike sem kell a Lynxre, tök felesleges, mert majd megoldja gpú-val az összes feladatát. Vagy ha nem tudja, akkor egy RPG-t adunk a lövész kezébe és az majd megkerüli a célpontot. (Bocsi az ironiáért!)

A 2 páncéltörő borzasztó kevésnek tűnik számomra egy járművön. Hamar kifogyhatnak és bajba kerülhetnek. És a HERO ideális kiegészítő társnak tűnik.
Megfigyeltem, hogy elég gyakran kerül elő nálad a túl drága platform. Nem mondtad, hogy a Lynx ne kapjon Spikeot, de azt igen, hogy inkább Gidránra kellene telepíteni 40 db Spike NLOSt, jó sok, jó drága muníció egy viszonylag védtelenebb platformnak egy helyen. A drónra meg hatványozottabban, azt rá sem engednéd tenni.
Most a Herszoni támadást nézve én elgondolkodom azon, hogy mit szólna egy IFV parancsnok, hogy főnök, felküldök a kettő közül egy keringő lőszert és megnézem a domb mögött mi van. És ha találok 30 km-en belül ellenséges T-72-est, azt kicsapom, mert nagyon nem jó nyílt mezőn beleszaladni a faszba.
A Lynx az én szememben nem egy "páncélkocsi" meg egy "kicsi tank", aminek közelről kell meglátnia és legyőznie az ellenséget. A helyzettudatossághoz az is hozzá tartozik, hogy ott van a drón képe az IFV-ben, látja a pk és a többiek is, hogy mi lesz előttük. Tud reagálni (időben). Akár egy Akácia fenyegetésére is (hogy egy olyan távolságot mondjak, ahová egy jóval drágább Spike nem ér el, de a Hero igen), nem kell arra várni, hogy a tüzérek kiszedjék ellentűzzel. Vagy csak segítünk nekik ebben. Ők lövik a bemért tüzelő állást, mi meg megfuttatunk egy ilyen kicsikét a lehetséges útvonalon, ahol elhagyhatja azt.
Én mindig annak a híve vagyok, hogy ne a dd szintjére küldjünk fel minden ellenséges gép kiszedésének igényét, hanem adjunk meg minél több lehetőséget a legalacsonyabb szintnek! Ő van ott, ő látja és ő tud a leggyorsabban döntést hozni. Ha ez nem elegendő, akkor legyen kellő támogatása zl, legutolsó esetben dd szintről! Egy 155-ös ágyúcsövet én is sokallnék a Lynx IFV-re, de egy HERO-nak pont megvan az előre kialakított helye a másik oldali Spike páros helyett és nem terheli le méretben és tömegben a platformot.
Nem értem, miért ragaszkodni ahhoz, hogy egy ember kezeljen 40 drónt a front mögül 20 km-re egy Gidránból és várja mindenki attól az egytől a megváltást, ha nem teher két ilyet rakni az elöl küzdők kezeibe is.
Óriási különbság van a ATGM (pl. SPike) és a Loitering ammo (pl. HERO) között: sebesség (reakció idő) és hatótávolság.
Spike kevesebb, mint 1/2 perc alatt ér célba (5,5km), a HERO-nak ehhez 3 perc kell legalább - és így is a hatótávolságának töredékét használta ki. Ez nagyon nagy különbség, az első vonalban ez életet vagy halált jelent.
Tök más kategória két fegyver! Nem is érdemes összevetni.
A HERO és hasonlók a Spike NLOS-nak megfelelő kategória inkább. Front mögül indul, fürkész majd lecsap, míg a Spike egy gyors reagálású fegyver ami már felderített célpontot támad, nem keresgél.
A Lynxbe nem is lenne ember aki drónt reptessen: a vezető vezet, a lövész line-of-sight célokat lövi a parancsnok meg újakat kutat a láthatáron.

Fasze lesz a kamikáze drónos század Gidránon a front mögött 10 km-rel, 2-3 dedikált drónkezelővel. Baromira nem kell az első vonalban lenniük. Ennyi erővel a PZH menjen a Lynxek előtt! :p

Az alábbi hatótávolság adatok jól mutatják, hogy mennyire mélységi és nem "frontvonalbeli"
fegyverek ezek:


TömegHarcirész tömegeMax. hatótávolságMax. repülési időMotorIndítás
HERO 303 kg0,5 kg10 kmfélóraelektromosvetőcsőből
HERO 12012 kg4,5 kg40 km1 óraelektromosvetőcsőből
HERO 400EC40 kg10 kg60 km2 óraelektromosindítósínről, vetőcsőből
HERO 90090 kg25 kg150 km2 órabelsőégésűindítósínről, vetőcsőből
HERO 1250125 kg50 kg200 km6 órabelsőégésűindítósínről, vetőcsőből
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974
K

Kopi2000

Guest
Kinyitottad Pandóra szelencéjét. Van egyáltalán fogalmad, hogy mi fog ez után következni?

Nekem régen is ismert volt a véleményem, hogy egyetlen olyan gép nincs a világon, hogy megnyomok egy gombot, elöl bemegy a vas, hátul kijön a Lynx. Mivel egy bizottsági meghallgatás margóján meg lett említve, hogy direkt nem az 50 tonnás Hiúzokra tervezték a belső felszerelést, hanem a 70 tonnás Leopárd2-esre, mondván ott fogjuk nagy szervizelni a KMW-től vásárolt gépeket. Én már első pillanattól fogva azt mondtam, hogy ami karban tudja tartani (például le tudja emelni a tornyot és vissza tudja tenni rá híddaru), az az üzem gyártani is tudja.
Most is oltári nagy kiabálás és dobálás lesz. Mások szerint nem képes mást gyártani. Ez egy dedikált Lynx gyártó üzem, csak erre képes.

Georg Spöttle Ultrahangnak adott interjújában például belekavarodott abba, hogy a zalai üzembe milyen Leopárd4-es harckocsikat fogunk gyártani. Ezt a következő nekik adott interjújában a nézők kérdéseire válaszolva tisztázta. (Ha esetleg hiányérzeted lesz a két adás meghallgatása után, én egyet fogok érteni veled, csak érdekességként megemlítettem.)
De nekem volt egy vad tervem, hogy a Zrínyi 8*8-at is lehetne Zalában összeszerelni, még ha sok alkatrészt máshonnan is viszünk bele. Ezzel kapcsolatban is fel lettem világosítva, hogy nem értek hozzá, Kaposváron külön gyártósor lesz az APC-nek, ami nem fog tudni láncos dolgot gyártani, és Zala meg csak Lynxet tudna gyártani. Mostanában Gáspárunk is belezavarodik ebbe és tévedésből olyanokat mond, hogy Kaposvár-Egerszeg tengelyen fog az APC létrejönni.

Szóval készülj fel, hogy ez egy érzékeny téma. Tapasztaltam. És nem vagyok a többségi vélemény oldalán. Szerintem nyugodtan lehetne minden páncélost Zalában ugyan abban a gyárcsarnokban építeni, ha már tömegre, méterre figyeltünk, hogy a legnagyobb is beleférjen.
Szerintem ne gyartasrol beszeljunk Zalaegerszeg kapcsan, hanem inkabb osszeszerelesrol, meg vegszerelesrol. Szerintem ezek a fogalmak pontosabbak, mint a " gyartas"....


UI.: szerintem ott lehet gyartasrol beszelni, ahol kepesek a fodarabok eloallitasara is.....
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 287
36 960
113
@Vogon
Egyedül a HERO 30-as meg 120-as ami gyalogsági kategória mint egy RPG vagy 60-as aknavető - ezekhez dedikált jármű sem kell.
Ezek felett meg a 60+ km-es hatótáv egyértelműen jelzi, hogy inkább a tüzérséghez áll közelebb koncepcióban.

Rágoogliztam: 30-42 másodperc kell 5500 métre megtételéhez a Spikenak. a Hero drónok 80-100 km/órával repkednek maximum
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Óriási különbság van a ATGM (pl. SPike) és a Loitering ammo (pl. HERO) között: sebesség (reakció idő) és hatótávolság.
Spike kevesebb, mint 1/2 perc alatt ér célba (5,5km), a HERO-nak ehhez 3 perc kell legalább - és így is a hatótávolságának töredékét használta ki.

Ezzel kb alá is támasztottad azt, amit egyébként én is elmondtam. Egy szóval nem állítottam, hogy a HERO mindenben jobb lenne, mint a Spike, csak olcsóbb! Viszont el kellene fogadnod, hogy mind a kettő páncéltörő.
Egy csatában nem csak 3 perc áll rendelkezésedre, sokszor napok, én értelmetlennek látom, hogy pusztán egyetlen paraméterre szűkítsük le az összehasonlítást. A lassabb tempó nagyobb hatótávolságot jelent. Ha csak annyit meg tudsz tenni, hogy támadás előtt felküldöd és 2 órás kitartású is már blokkolni tudja az ellenség visszavonulását, mert fentről felderítenék, akkor ez már plusz képesség. Spike-kal te ezt nem tudod megcsinálni. Ahogy nem tudsz bejárni nagyobb területet, amikor előtted már három járművet kilőttek, de nem tudjátok, hogy hol van az ellenség. Ahogy mondod, az IFV-ben is másra való egy HERO és másra egy Spike, csak az a kérdés, hogy van-e mind a kettő.
Pont ha megnézed a táblázatodat, nincs értelme kivenni 20 km hatótávolságot, mert te pusztán erre hivatkozva tüzérségi fegyvernek fogod fel. Ez egy svájci bicska egy ATGM-hez képest. Ha kell tüzérségi tüzet tudsz kiigazítani, ha kell, támadás előkészítésnél "portyázol" vele. Vagy egyszerűen úgy tudsz indítani egy már felderített gépre is, hogy azzal nem árulod el a saját pozíciódat.
Nem hiszek abban sem, amit mondasz, hogy ez csupán egy tüzérségi fegyver, és csak a Spike NLOS halvány másolataként kellene felfognunk. Egy Switchbladet gyalogsági fegyvernek álmodták meg, nem tüzérséginek, hülyeségnek gondolom, hogy a kamikáze drónok csak a front mögött 20 km-rel tevékenykedhetnek. Számoljunk csak 10 km-t és a te számaid alapján azonnal rájövünk, hogy 6 perc, mire ideér a nekem segítő "tűztámogatás" és újabb 6 perc, mire eléri azt a távolságot, ahonnan én is ki tudom kapni a célpontot Spike-kal. Lassan negyedóra eltelt (ha meg ráteszünk még időt a tűztámogatás kérésétől a parancsláncon átfutásáig, akkor pláne), és még igazából nem csinált semmit a támogatásom. Ha te ezekkel akarod kiváltani a Spike NLOS-t meg az IFV elegendő páncéltörő képességét, akkor nagyon sokat kell majd várni a segítségre. (Pont nem téged támaszt alá, hogy ezek lassúak és egy rakétatüzérséghez vagy egy 155-öshöz képest nem annyival nagyobb hatótávolságú, és ezzel magyarázod, hogy miért kéne ezek helyett alkalmazni.)
Én látok szerepét mondjuk egy HERO1250-nek a Gidránból való tömeges használatára dedikált járműként, de egy HERO120 meg egészen biztosan nem egy tüzérségi fegyvernek megálmodott valami. Értelmetlen ilyen meglévő kategóriába beszuszakolni olyan valamit, ami teljesen másként működik, mint előtte bármi. Mintha azt mondanád, hogy ATGM-et nem adhatunk gyalogság kezébe, mert a rakéta az egy tüzérségi fegyver. Szereljük le a légierőről is az összes rakétát, mert az egy tüzérségi fegyver. Te pusztán a sebessége alapján megnézted és az alapján oda illeszkedik. Az UAV egy új megoldás, ami a rakétához hasonlóan el fog terjedni kézből indítható verzióban a gyalogság felszereléseiben, a csapatok hordozó platformján, a tüzérségben és a légierőben is.

A Lynxbe nem is lenne ember aki drónt reptessen

Már megint előjön, mint a Párduc harckocsinál, hogy minden járműbe bele akartok rakni egy plusz személyzetet, mert csak ő képes kezelni ilyen eszközöket. Nincsenek csoda emberek, hogy csak ő képes rá, őt még be kell venni a szuperhősök csapatába. El kell felejteni ezt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 287
36 960
113
Ezzel kb alá is támasztottad azt, amit egyébként én is elmondtam. Egy szóval nem állítottam, hogy a HERO mindenben jobb lenne, mint a Spike, csak olcsóbb! Viszont el kellene fogadnod, hogy mind a kettő páncéltörő.
Egy csatában nem csak 3 perc áll rendelkezésedre, sokszor napok, én értelmetlennek látom, hogy pusztán egyetlen paraméterre szűkítsük le az összehasonlítást. A lassabb tempó nagyobb hatótávolságot jelent. Ha csak annyit meg tudsz tenni, hogy támadás előtt felküldöd és 2 órás kitartású is már blokkolni tudja az ellenség visszavonulását, mert fentről felderítenék, akkor ez már plusz képesség. Spike-kal te ezt nem tudod megcsinálni. Ahogy nem tudsz bejárni nagyobb területet, amikor előtted már három járművet kilőttek, de nem tudjátok, hogy hol van az ellenség. Ahogy mondod, az IFV-ben is másra való egy HERO és másra egy Spike, csak az a kérdés, hogy van-e mind a kettő.
Pont ha megnézed a táblázatodat, nincs értelme kivenni 20 km hatótávolságot, mert te pusztán erre hivatkozva tüzérségi fegyvernek fogod fel. Ez egy svájci bicska egy ATGM-hez képest. Ha kell tüzérségi tüzet tudsz kiigazítani, ha kell, támadás előkészítésnél "portyázol" vele. Vagy egyszerűen úgy tudsz indítani egy már felderített gépre is, hogy azzal nem árulod el a saját pozíciódat.
Nem hiszek abban sem, amit mondasz, hogy ez csupán egy tüzérségi fegyver, és csak a Spike NLOS halvány másolataként kellene felfognunk. Egy Switchbladet gyalogsági fegyvernek álmodták meg, nem tüzérséginek, hülyeségnek gondolom, hogy a kamikáze drónok csak a front mögött 20 km-rel tevékenykedhetnek. Számoljunk csak 10 km-t és a te számaid alapján azonnal rájövünk, hogy 6 perc, mire ideér a nekem segítő "tűztámogatás" és újabb 6 perc, mire eléri azt a távolságot, ahonnan én is ki tudom kapni a célpontot Spike-kal. Lassan negyedóra eltelt (ha meg ráteszünk még időt a tűztámogatás kérésétől a parancsláncon átfutásáig, akkor pláne), és még igazából nem csinált semmit a támogatásom. Ha te ezekkel akarod kiváltani a Spike NLOS-t meg az IFV elegendő páncéltörő képességét, akkor nagyon sokat kell majd várni a segítségre. (Pont nem téged támaszt alá, hogy ezek lassúak és egy rakétatüzérséghez vagy egy 155-öshöz képest nem annyival nagyobb hatótávolságú, és ezzel magyarázod, hogy miért kéne ezek helyett alkalmazni.)
Én látok szerepét mondjuk egy HERO1250-nek a Gidránból való tömeges használatára dedikált járműként, de egy HERO120 meg egészen biztosan nem egy tüzérségi fegyvernek megálmodott valami. Értelmetlen ilyen meglévő kategóriába beszuszakolni olyan valamit, ami teljesen másként működik, mint előtte bármi. Mintha azt mondanád, hogy ATGM-et nem adhatunk gyalogság kezébe, mert a rakéta az egy tüzérségi fegyver. Szereljük le a légierőről is az összes rakétát, mert az egy tüzérségi fegyver. Te pusztán a sebessége alapján megnézted és az alapján oda illeszkedik. Az UAV egy új megoldás, ami a rakétához hasonlóan el fog terjedni kézből indítható verzióban a gyalogság felszereléseiben, a csapatok hordozó platformján, a tüzérségben és a légierőben is.



Már megint előjön, mint a Párduc harckocsinál, hogy minden járműbe bele akartok rakni egy plusz személyzetet, mert csak ő képes kezelni ilyen eszközöket. Nincsenek csoda emberek, hogy csak ő képes rá, őt még be kell venni a szuperhősök csapatába. El kell felejteni ezt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 287
36 960
113
Kellenek ilyen drónok, csak nem az IFV-re!
Egy harckocsi vagy IFV azt támadja amit maga is lát, de azt lehető leggyorsabban. Nincs ideje meg várni mig ezek a "zümkögők" 5-10 perc alatt odaérnek, mert az ellenség lövege vagy Kornetje nem fogja meg várni míg ez a cucc komotosan odaér! Ide a gépágyú vagy a Spike "másodpercei" kellenek. A "robbanó drón" baromira nem elsővonalas eszköz!
Tök mintegy hogy olcsóbb a drón mint a Spike, mert kilövik a Lynxet az 100x drágább!

Rá kell dobni egy kerekes járgányra a drónidnítókat (pl Gidrán tetejére) és front mögül indítani őket, de nem akkor amikor "támogatást kérnek" - a hogy te mondod! Folyamatosan front felett kell repkedjen pár tucat - ehhez megint nincs szükség egy 10+ millió EUR-os láncos alvázra.
K. nem kell ilyen a Lynxre a Spike mellé, mert nem tudja kihasználni és fölöslegesen kötné le a személyzet figyelmét.
Max a kisebbekből vihet 1-2-őt a szállított gyalogság, mint ahogy CG-jük meg RGW-jük is lesz, de fölösleges rácsavarozni a Lynxekre ezekből, mert a 3 fős személyzetből senki nem fog pöcsölni ezek vezetgetésével. Ők az előttük lévő terepet figyelik, meg a taktikai térképet BMS-en (ahová az illetékes felderítő és drónos alakulat "felteszi" a felderítési infókat), mert bármikor rájuk ronthat valami és akkor lehető leggyorsabb reakció kell.

Minek akarod te személyzetet ezzel terhelni?!? Értelmetlen.
Felderítő drónokra és öngyilkos drónokra dedikált alakulat kell, az ukránok is így csinálják. Nem ültetnek minden harjárműre vagy önjáró lövegre egy drónos csávót, pláne nem a harcjármű alapfeladatának rovására!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Wilson

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Kellenek ilyen drónok, csak nem az IFV-re!
Egy harckocsi vagy IFV azt támadja amit maga is lát, de azt lehető leggyorsabban. Nincs ideje meg várni mig ezek a "zümkögők" 5-10 perc alatt odaérnek, mert az ellenség lövege vagy Kornetje nem fogja meg várni míg ez a cucc komotosan odaér! Ide a gépágyú vagy a Spike "másodpercei" kellenek. A "robbanó drón" baromira nem elsővonalas eszköz!
Tök mintegy hogy olcsóbb a drón mint a Spike, mert kilövik a Lynxet az 100x drágább!

Rá kell dobni egy kerekes járgányra a drónidnítókat (pl Gidrán tetejére) és front mögül indítani őket, de nem akkor amikor "támogatást kérnek" - a hogy te mondod! Folyamatosan front felett kell repkedjen pár tucat - ehhez megint nincs szükség egy 10+ millió EUR-os láncos alvázra.
K. nem kell ilyen a Lynxre a Spike mellé, mert nem tudja kihasználni és fölöslegesen kötné le a személyzet figyelmét.
Max a kisebbekből vihet 1-2-őt a szállított gyalogság, mint ahogy CG-jük meg RGW-jük is lesz, de fölösleges rácsavarozni a Lynxekre ezekből, mert a 3 fős személyzetből senki nem fog pöcsölni ezek vezetgetésével. Ők az előttük lévő terepet figyelik, meg a taktikai térképet BMS-en (ahová az illetékes felderítő és drónos alakulat "felteszi" a felderítési infókat), mert bármikor rájuk ronthat valami és akkor lehető leggyorsabb reakció kell.

Minek akarod te személyzetet ezzel terhelni?!? Értelmetlen.
Felderítő drónokra és öngyilkos drónokra dedikált alakulat kell, az ukránok is így csinálják. Nem ültetnek minden harjárműre vagy önjáró lövegre egy drónos csávót, pláne nem a harcjármű alapfeladatának rovására!

Ebben egyszerűen csak nem értünk egyet.

Te abból indulsz ki, hogy egy IFV-nek mindig megállás nélkül nyomnia kell a gpú csövét az ellenség képébe és közelharcot vívnia vele. Én meg nem. Szittya is gyakran felhívja a figyelmet, hogy a harc nem 300 méteren kezdődik még egy nehéz dd-nak sem és főként az oroszok is megpróbálták a padlógáz taktikát és egyszer nekik is elfogyott az üzemanyag és meg kellett állni, visszavonulni a védhetetlen területekről és rendezni a soraikat.
Márpedig ha nem úgy kezdjük a támadást, hogy ott vagyunk 300 méterre az ellenségtől és lövünk mint Rambó és kiabálunk a rádióba, hogy küldjétek már a légierőt, Holywood így festi le, de szerintem az idő nagyon kis százaléka szól erről. Döntő mértékben kellő tüzérségi előkészítésről kell szóljon, az első páncélgránátos erők mikor indultak meg Herszon megyében és mennyi időre terveztük a csatát? A te elméleted alapján minimum már be kellett volna vegyék a várost, de inkább Moszkva alatt kellene lenniük tőgázzal. Ehhez képest... Apróbb bökkenők jelentkeztek a gyors előretörésedben.
Te így gondolkodol, és lényegében az orosz hagyományos doktrínát másolnád, ahol minden döntést a legmagasabb egység parancsnoka hozza meg. Őt kérdezd, ha valamire szükséged van! Én a NATO kiképzés előnyét abban látom, hogy próbál a legalacsonyabb szinteknek is magukhoz képest nagyobb döntési szabadságot adni és a kreativitásukra építeni. Ennek megfelelően én annak drukkolok, hogy ne csak a dd tábornoknak legyen drónja, amit reptetni tud, hanem fel legyen szerelve ezzel a legkisebb egység, a raj is.

Ukránok abban rossz példák, hogy ők Javelint sem szerelnek olyan gépekre, amiken nincsen. Nem tervezgetik a jövő harcjárművét, hanem minden rozsát összevásárolnak és mennek a frontra vele. Én szívesen megkérdezném egy ukrán BTR-1 legénységét, hogy felhegeszthetem-e a jármű oldalára a HERO-t és bekötöm nekik a kábelt belülre. Egyelőre sem a fronton lévő katonáktól, sem az ukrán vezetéstől nem hallottam azt, hogy valamit ne küldjetek, mert ezt nem szeretnénk használni. Ja, de! A Leopárd1-esről, de utána meggondolták magukat és azt mondták, hogy jó az, ha azt is küldenek nekik.
Ezek után nem tudom, mit vársz, hogy lobbizzak a Honvédség BMP-1-essel való felszereléséért, mert az ukránok azt használják és milyen ügyesek vele?
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 217
67 037
113

Egyébként ezt csak arra értettem, hogy sokan itt nagy export álmokat dédelgetnek. De fel kellene fogni, hogy nem nem licenszgyártást csinálunk, hanem csak egy kooperációt a Rheinmetallal közösen. Nyilvánvalóan a feljesztő együttműködő jóakaratából. Ezért számomra telesen valószínűtlen az önálló magyar Lynx export... Nem a gyártás jogát vettük meg, hanem X darab járművet, amit itthon szerelünk össze, az ide szállított fődarabok segítségével...
Valahogy azért csak sikerült tenderen indulnunk, mégha nem is nyertünk.
 
K

kamm

Guest
Forumot nem eletszeru visszaolvasni... Itt minden info pillanatnyilag jelenik csak meg, az idoben meg eltunik a hozzaszolasok tomkelegeben. Ez az oldal nem konyvtar.
:D :D :D
Szenzacios vagy - ilyen onerzetesen teljesen teves allitast eloadni mar regen lattam. :cool:

FYI ez nem egy chat, baszki, amirol te beszelsz. A forum egyik lenyege, hogy itt megmarad es megtalalhato, amit osszeraktunk, azaz de, ez pont a modern konyvtar egyik formaja (es nem, nem fogja senki ujra es ujra beidezgetni, ahenyszor felbukkan valaki olyan, mint te, hogy nem hajlando olvasni.)