K
kamm
Guest
Mar kidumaltuk, de itt van:
"A Merkel-éra utolsó ajándékával foglal el megbonthatatlan hadállást Orbánék liblingje
szerző
Gyenis Ágnes
Egy esetleges kormányváltás után is biztonságban lesz a 4iG, Mészáros Lőrinc korábbi érdekeltsége, amelyet nemzetközi multivá tesz az állami segítség és a német hadiipari óriás, a Rheinmetall tőkéje.
A kétharmados Fidesz-hatalom mindeddig bízhatott abban, hogy hiába emeli fel néha a mutatóujját a német politika, Angela Merkel vigyáz arra, hogy országa üzleti érdekei soha ne sérüljenek Magyarországon, még ha ezért a jogállami rombolást el is kell néznie. Az autógyárak után egyre több hadiipari beruházást is hazánkba vonzott a helyenként indokolatlanul nagy állami támogatás. Különösen a Rheinmetall terjeszkedik Magyarországon, amelynek központja Düsseldorfban van, ahonnan Merkel kinézett utóda, Armin Laschet igyekezett bevenni a kancelláriát. A hadiipari óriás magyarországi mozgása így nem csupán gazdasági, de kőkemény politikai kérdés is, ahogy azt a legújabb hírekre adott reakciók is mutatják.
„Verseny nélkül, gazdaságilag betonozzák be a céget a hadseregbe, ami egy kormányváltás után akár zsarolási potenciált is jelenthet! Ez nem átjátszás, ez nettó hazaárulás” – fakadt ki a HVG-nek Vadai Ágnes, a DK alelnöke arra a hírre, hogy a 4iG magyar informatikai csúcsvállalat a Rheinmetall-lal társul.
Vadai ezt már a nyáron is elmondta Palkovics László innovációs miniszternek az Országgyűlés honvédelmi bizottságában, igaz, akkor még csak általánosságban volt szó a magyar vállalatok becsatornázásáról a hadibizniszbe. Palkovics akkor egy interjúban úgy kalkulált, hogy 2030-ra „több száz milliárd forint fölötti” értékben termel majd a nulláról felfejlesztett honi hadiipar, nemcsak a saját védelmünkre, hanem exportra is. Reményei szerint igen gyorsan megtérülhet például az a Lynx típusú harci járműveket előállító zalaegerszegi gyár, amit éppen a Rheinmetall épít a magyar állammal közösen.
Nem kispályás céget hívott be a kormány az általa súlypontinak érzett ágazatba: a német tőzsdén jegyzett, hat kontinensen több mint 25 ezer embert foglalkoztató Rheinmetall 2019-es árbevétele 6,3 milliárd euró (mintegy 2300 milliárd forint; ennyi volt az év első 9 hónapjában a magyar központi költségvetés hiánya az önkormányzatok nélkül) volt.
Köztudott, hogy a tőzsdén jegyzett 4iG azóta keres egy komoly, a külpiacokon is elismert tőkéstársat, amióta két éve a német T-Systems magyar leányvállalatának felvásárlása kudarcba fulladt. Az viszont sokakat meglepett, hogy a vágyott partnert egy alapvetően a harcjárműgyártás frontján ismert cégben lelte fel. A Rheinmetall első körben 25 százalékos részesedést szerez a 4iG-ben, ám a cég irányítása a mostani többségi részvényes, Jászai Gellért kezében marad. A két társaság egy informatikai leányt is alapít, amiben viszont német többség lesz, s amire azért van szükség, hogy egységesen, megbízhatóan kiszolgálja a német óriás valamennyi, világszerte több mint kétszáz érdekeltségét.
Valószínűsíthető, hogy ilyen súlyú döntések aligha születnek meg úgy, hogy azokról a kormány legfelső szintjein ne tudnának előre. Nincs mit csodálni ezen egy olyan vállalat esetében, amely korábban Mészáros Lőrinc érdekeltségében állt, s amely elsősorban a nyertes közbeszerzésekből hízik egészen hihetetlen tempóban. A 4iG számos olyan informatikai tendert nyert, amelyek a legkényesebb személyes adatbázisokkal (egészségügy, pénzügyek, bűnügyek) kapcsolatosak, s ehhez jött, hogy tőkeapporttal megveheti a kritikus telekommunikációs infrastruktúrákat, például a nemzeti gerinchálózatot működtető állami Antenna Hungária távközlési vállalat többségét. Sajátos módja ez az állami vagyon verseny nélküli privatizációjának.
A 4iG és az Antenna Hungária ráadásul közösen belevágott egy, a hadiipar számára is hasznosítható, kulcsfontosságú fejlesztésbe, az űriparba. Ők bocsátják fel az első magyar kereskedelmi műholdat. A 4iG közben meg is vett egy űrtechnológiával foglalkozó izraeli céget. Innen nézve már egyáltalán nem meglepő, hogy egymásra talált a kormány kedvenc informatikai udvari szállítója és a Magyarországra hosszú távon stabil, kormányzati megrendelésállomány ígéretével behívott hadiipari vállalat. És ha lett volna mit tisztázni a vitatott kérdésekben, fél éve Orbán Viktornál járt Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója (lásd nyitóképünket - / MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán).