[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
A meglepően kevés AMRAAM-os repülésnek oka kell legyen, ha már ennyire jól bírja a rakéta a repórákat és a sok fel-leszállást.
Szerinted magyar katonák őrzik saját raktárban saját kezelőszemélyzettel az AMRAAM-okat, amikhez megvan folyamatosan minden kód-kulcs-alkatrész, amivel teljes mértékben bevethető bármikor az AIM-120 arzenál és ehez a magyar parancsnokságon kívül nincs senkinek beleszólása?
Éles AMRAAM-ot minek reptetni? Hányszor kell ezt még elmagyarázni. Az AIM-120-nak is van gyakorló változata. Most meg nem mondom, hogy vettünk-e olyat, de 99,9%, hogy igen, mert MINDENKI vesz ilyet. CATM-120.
 
  • Tetszik
Reactions: wolfram

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
És a gyakorló változattal mit fogsz lelőni? Mert ezeknek a gépeknek a feladata a magyar légtér védelme. Az, hogy a szárnyon ott az AIM-9 az dícséteres, de az AMRAAM egy nagyobb hatótávolságú rakéta ennek minden előnyével. De ha lent van a földön egy raktárban, a kulcs meg John zsebében akkor azzal a nagyon drága nagyon potens AMRAAM-al semmit nem érsz, és kockáztatod a rakétánál sokkal sokkal drágább gépeidet és pilótáidat, mert nem lesz BVR képességük.
Tudom, utasszállítók kergetésére a gépágyú is bőven sok, de ha valaki úgy dönt, hogy belevezet egy gépet Paks-ba vagy akár félreértésből vagy provokációból adódóan légiharcra kerűl sor, akkor pont a legdrágább és lepotensebb fegyvere nélkül lesz csatába küldve a Gripen.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz
M

molnibalage

Guest
És a gyakorló változattal mit fogsz lelőni? Mert ezeknek a gépeknek a feladata a magyar légtér védelme. Az, hogy a szárnyon ott az AIM-9 az dícséteres, de az AMRAAM egy nagyobb hatótávolságú rakéta ennek minden előnyével. De ha lent van a földön egy raktárban, a kulcs meg John zsebében akkor azzal a nagyon drága nagyon potens AMRAAM-al semmit nem érsz, és kockáztatod a rakétánál sokkal sokkal drágább gépeidet és pilótáidat, mert nem lesz BVR képességük.
Tudom, utasszállítók kergetésére a gépágyú is bőven sok, de ha valaki úgy dönt, hogy belevezet egy gépet Paks-ba vagy akár félreértésből vagy provokációból adódóan légiharcra kerűl sor, akkor pont a legdrágább és lepotensebb fegyvere nélkül lesz csatába küldve a Gripen.
Air policy az AIM-9-cel vagy más SR IRAAM-mal történik, mert VID mindig kell. A gyakorló változat gyakorlásra van. Az éleset akkor szeded elő, ha éleslövészetre vagy bevetésre mész. Csak nagyon gazdag országok adnak AIM-120-szal készültséget, jellemzően mindenki SR IR AAM-mal adja.

Paks-ba minimum egy airlinert kell vezetni, hogy komoly kárt okozzon a reaktor csarnokban. Azt is kb. ötvenedjéra magyarázza az ember, hogy a raktort szétkapni kurvára nem egyszerű. Sokkal egyszerűbb a trafókertet, abban még egy kisgép is komolyabb kárt tesz. Persze attól nem száll el a reaktor, csak az országban lesz sansosan blackout egy ideig.

Joker. mikor jön már el, hogy kommentelés előtt minimálisan gondolkosz vagy felidézed azt, amit kb. ötvenedjére ír le valaki...?:confused:
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
Baltikumba vittek. Szóval a készültséget inkább olyan országok adják AIM-120-szal is akiknek van ilyen rakétájuk és használhatják is.
Paksnál tökmindegy mibe vezeted bele, ha azzal kiütöd az ország energiaszolgáltatásának 40%-át akár hónapokra. Nem mondtam, hogy a reaktor sérül, van ott elég minden ami nélkül nem üzemeltethető az előírások szerint biztonságosan az erőmű.
Mikor jön el az, hogy kioktatás előtt gondolkodsz és átnézed, hogy írtam-e valamit vagy csak te képzelted oda?
 
M

molnibalage

Guest
Baltikumba vittek. Szóval a készültséget inkább olyan országok adják AIM-120-szal is akiknek van ilyen rakétájuk és használhatják is.
Paksnál tökmindegy mibe vezeted bele, ha azzal kiütöd az ország energiaszolgáltatásának 40%-át akár hónapokra. Nem mondtam, hogy a reaktor sérül, van ott elég minden ami nélkül nem üzemeltethető az előírások szerint biztonságosan az erőmű.
Mikor jön el az, hogy kioktatás előtt gondolkodsz és átnézed, hogy írtam-e valamit vagy csak te képzelted oda?
A trafókert javítása gyorsabb és a termelés 45-50%-át eléri de csak azóta, 30% körül van az import. A teljes fogyasztásnak "csak" kb. 1/3-adát termeli meg. Persze nem lenne babazsúr, de totálisan rossz számot írtál.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
"Gyorsabb" a javítása, ha van készleten annyi cseretrafó meg egyéb alkatrész amit ki kell cserélni. De beszakíthatná egy nagyobb gép a reaktorterem tetejét, maga a reaktor nem sérülne, de lenne mondjuk 50 halott mérnököd és egy nyitott reaktortermed tele törmelékkel és szétcseszett berendezéssel. Állíthatnád le az egészet hónapokra. Mitől totálisan rosszak a számaim?
De a lényegen ez úgysem változtat, hogy pont a legütősebb AA fegyverét nem hordozza a légvédelmet bíztosító Gripenek közül egyik sem, legalábbis Magyarország fölött nem, amelyik az az ország amelyik az egészet fizeti. Így van egy komoly esély rá, hogy nincs hozzaférésük ezekhez a rakétákhoz csak ha a NATO vagy az amerikaiak megengedik. Még jó, hogy kifizették. (kell venni Meteort, úgy, hogy az tényleg saját legyen)
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
Baltikumba vittek. Szóval a készültséget inkább olyan országok adják AIM-120-szal is akiknek van ilyen rakétájuk és használhatják is.
Paksnál tökmindegy mibe vezeted bele, ha azzal kiütöd az ország energiaszolgáltatásának 40%-át akár hónapokra. Nem mondtam, hogy a reaktor sérül, van ott elég minden ami nélkül nem üzemeltethető az előírások szerint biztonságosan az erőmű.
Mikor jön el az, hogy kioktatás előtt gondolkodsz és átnézed, hogy írtam-e valamit vagy csak te képzelted oda?
Az éles légtérvédelmi készültség szabályit a NATO találta ki, mi csak beleléptünk és be kell tartanunk, nem mi mondjuk meg a tutit. Ha az itthoni készültséghez elég a Sidewinder is, akkor nyilván nem koptatjuk/fárasztjuk a méregdrága AMRAAM-okat ha nem kötelező. A Baltikumban viszont kötelező, mivel ott nemcsak utasszállítókkal randevúzik a készültség hanem rakétákkal felfegyverzett harcigépekkel is.
 
M

molnibalage

Guest
"Gyorsabb" a javítása, ha van készleten annyi cseretrafó meg egyéb alkatrész amit ki kell cserélni. De beszakíthatná egy nagyobb gép a reaktorterem tetejét, maga a reaktor nem sérülne, de lenne mondjuk 50 halott mérnököd és egy nyitott reaktortermed tele törmelékkel és szétcseszett berendezéssel. Állíthatnád le az egészet hónapokra. Mitől totálisan rosszak a számaim?
De a lényegen ez úgysem változtat, hogy pont a legütősebb AA fegyverét nem hordozza a légvédelmet bíztosító Gripenek közül egyik sem, legalábbis Magyarország fölött nem, amelyik az az ország amelyik az egészet fizeti. Így van egy komoly esély rá, hogy nincs hozzaférésük ezekhez a rakétákhoz csak ha a NATO vagy az amerikaiak megengedik. Még jó, hogy kifizették. (kell venni Meteort, úgy, hogy az tényleg saját legyen)
Joker, joker, joker...

Nem értem azt, hogy miért érzel késztetést arra, hogy folyamatosan arról tegyél kijelentéseket, amiről láthatólag túl sok fogalmad nincs...

  1. A reaktorcsarnok tetejét egy kisgép talán beszaktínani sem tudná.
  2. A reaktor csarnokban normál üzem esetén egészen pontosan 0 ember van, de karbantartás esetén sincs ennyi. Tudom, mert jártam ott. Nem szükséges, hogy bárki ott legyen.
  3. A csarnok tetején nem fut semmiféle technológiai dolog emlékeim szerint, daru van. Berendezést nemigen cseszne szét ott a kisgép, semmit. Legfelebb néhány vezetéket.
  4. Mint mondtam, hazai AP esetén a gazdagabb államok sem nagyon hordoznak AIM-120-at, tehát ezt felróni egyszerűen nettó faszság... Vagy érdekes módon szerinted akkor a többi NATO állam esetén akkor máshogy vannak a dolgok...?
  5. Meteor más okból szükséges, mint a homályos szuverentiás miatti aggódás...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
Molni megint oda jutottunk, hogy nem tudsz olvasni és odaképzelsz dolgokat. Így nincs amit magyarázzak neked.
 
M

molnibalage

Guest
Molni megint oda jutottunk, hogy nem tudsz olvasni és odaképzelsz dolgokat. Így nincs amit magyarázzak neked.
Kényelmes válasz arra, hogy folyamatosan hülyeségeket dobsz be és jelentesz ki... Én tényleg várom már azt, amikor a villamosáram topikon kívül sikerül valami értelmesed írnod. Évek óta.
 
M

molnibalage

Guest
Egyébként meg...

Aa Magyar Honvédség gépei R-27R rakétákkal nem vettek részt egyetlen éleslövészeten sem a 17 éves szolgálat alatt, de R-73 rakétákkal is csak a legutolsón.* Addig csak R-60-nal hajtottak végre ilyet, ami elvben nem is a fegyverzet része hivatalosan, élesben nem arra támaszkodna a gép. Az R-73 és R-27R-rel csak az AF idején adtak keszit...

*Lehet, hogy akkor volt R-27R, de akkor is csak a legvégén.
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 820
30 864
113
Kényelmes válasz arra, hogy folyamatosan hülyeségeket dobsz be és jelentesz ki... Én tényleg várom már azt, amikor a villamosáram topikon kívül sikerül valami értelmesed írnod. Évek óta.
Ha nem tudsz olvasni akkor lehet neked akármit írni, úgyis az lesz a vége, hogy valamit odaképzelsz és azt írod, hogy hülyeség. Tanulj meg olvasni, utána legyenek elvárásaid!
 
M

molnibalage

Guest
Ha nem tudsz olvasni akkor lehet neked akármit írni, úgyis az lesz a vége, hogy valamit odaképzelsz és azt írod, hogy hülyeség. Tanulj meg olvasni, utána legyenek elvárásaid!
Te hallod, ez valami epik annak fényében amit a kommentekben művelsz, összevetve az eddig elérhető írásammal. Ez alapján úgy véled, hogy nem tudok olvasni. Sokadszorra mondom, nagyon nagy szívességet tennél, ha a technikai topikokban legfeljebb kérdeznél...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 756
113
Tényleg semmi infó arról mi a helyzet az AIM-120 rakétáinkkal. Önállóan használni tudjuk-e, vagy sem. Nincs róla megerősített infó, pro se kontra. Néhán évvel ezelőtt, mikor még Hende volt a miniszter, tett egy elszólást. Igaz, politikusként, nem tudom mennyire értelmezhető szakszerűnek és hitelesnek, amit akkor mondott. Egy Hír tv-s adásban, a riporter egy magyar - román légi harc gyakorlatról faggatta. Akkor ejtette el, hogy amikor a románok felszállnak, mi már lelőnénk őket, mert a Gripen ezt simán tudja a fegyverzetével, még a román gépeknek nincs ilyen fegyverük ellenünk. Persze, nem tudom mennyire értékelhető ez a kijelentés érdemben.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 425
63 729
113
Egyébként meg...

Aa Magyar Honvédség gépei R-27R rakétákkal nem vettek részt egyetlen éleslövészeten sem a 17 éves szolgálat alatt, de R-73 rakétákkal is csak a legutolsón.* Addig csak R-60-nal hajtottak végre ilyet, ami elvben nem is a fegyverzet része hivatalosan, élesben nem arra támaszkodna a gép. Az R-73 és R-27R-rel csak az AF idején adtak keszit...

*Lehet, hogy akkor volt R-27R, de akkor is csak a legvégén.

Akkor se. Soha nem lőttek magyar gépek R-27-essel. BVR rakétával 1985-ben volt lövészet, tudtommal először, de biztos, hogy utoljára, R-23-assal MiG-23-asokkal, kint a Szovjetúnióban.
 

ghostface

Well-Known Member
2010. június 20.
2 883
10 014
113
Egyébként meg...

Aa Magyar Honvédség gépei R-27R rakétákkal nem vettek részt egyetlen éleslövészeten sem a 17 éves szolgálat alatt, de R-73 rakétákkal is csak a legutolsón.* Addig csak R-60-nal hajtottak végre ilyet, ami elvben nem is a fegyverzet része hivatalosan, élesben nem arra támaszkodna a gép. Az R-73 és R-27R-rel csak az AF idején adtak keszit...

*Lehet, hogy akkor volt R-27R, de akkor is csak a legvégén.

'96-'97-ben a kesziben két R-27 és két R-73 volt a gépeken. Tudom, mert én magam is részt vettem néhányszor a rakéták le-fel szerelésében.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 459
18 016
113
A Gripen elvileg tudja imitálni az AMRAAM célbefogást, indítást és pályakorrekciós jelek küldését, még a gyakorló rakétára sincs szükség (Leszámítva, hogy nincs a gépre függesztve, nem "terheli" a gépet a súlya). Nálunk is van viszont:
WPN-aim-2.jpg
 
M

molnibalage

Guest
'96-'97-ben a kesziben két R-27 és két R-73 volt a gépeken. Tudom, mert én magam is részt vettem néhányszor a rakéták le-fel szerelésében.
Ettől függetlenül nem voltak éleslövészetes és az ilyen ritka alkalmaktól eltekitve R-60-nal adtak keszit...
Ha megnézted a külföldi NATO állmaokat, akkor jellemzően AIM-9L-el adnak keszit, pedig van IRIST-T vagy AIM-9X és AIM-120. A kommentem lényege ez volt.