[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Igen, tudom...a feni gondolatomból látom nem érződöt ki, hogy az "AIM-9-el is be lehet gyakorolni"...bár az ilyen közelharcnál -ha lehet így nevezni- azért jóval körültekintőbbnek kell lenni az indítás feltételeit illetően mint egy BVR fegyvernél.Nem?! ...és gondolom rakéták tekintetében is ez a legolcsóbb (és leglátványosabb),ha már élessel kell lőni...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 750
80 137
113
arcas

Gépágyún kívül minden irányított fegyver alkalmazását be lehet gyakorolni éles fegyver használata nélkül de láss csodát még is vannak éles fegyveres lövészetek.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Köszönöm dudi!
? még mindig nem értem mit nem értesz ?
Igen, tudom... azért is írtam feljebb pár sorral, hogy azért vannak éles lövészetek "láss csodát" mert talán elvárás, hogy egy pilóta azért néha valamivel élesben is bizonyítson ("olyan minimum" "Nato elvárás" - ahogy azt írtam).
"? még mindig nem értem mit nem értesz ?" azon amit írtam...
 
M

molnibalage

Guest
Mert az éles fegyverhasználatot valamivel gyakorolni kell. A WVR elfogás és lövészet meg kicsit más, mint a BVR, vannak olyan elemei, amit érdemes is élesben. Egy BVR rakéta BVR indítása totál felesleges luxus főleg, nekünk. A még a jenkik is irgalmatlan ritkán csinálják ezt. AIM-54 éleslövészet szerinted gyakori volt..? Az F-14 max. szimultán célleküzdési képességét is kb. kétszer vagy egyszer próbálták ki, mert olyan ***** drága... Pedig akkor volt mit a tejbe aprítani. Nem viccből vannak a szimulációs képességek a gépben.

A jenkik szerinted viccből gyakoroltatják a földieket és a pilótákat Mk bombákkal meg a kis gyakorló bombákkal...? Egy gyakorló bomba kioldása is hasnoló egy LGB/SDB-hez, a végfázis tér el. Az alapvető kineamatika ugyanaz...
 
M

molnibalage

Guest
Egyes kommentelők hozzállása egyébként kicsit vicces Huszonötször megtárgyalt témákat hoznak fel újra és újra.
 

chimera

Member
2010. április 19.
560
1
18
Molni
Nem mindenki jár ide évek óta! Egyébként érdekes lenne egy olyan statisztika is hogy ki milyen régen regisztrált...
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
chimera

+1
És simán lehet, hogy nem is ugyanazok hozzák fel. Molni meg nem a türelméről híres. :DD
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
Rákerestem az AIM-9 lövészetekre....

Úgy tűnik nem csak saját rakétával lőttünk.

"A gépekre a délelőtti bevetések során régi svéd Rb74-est (AIM-9L) légiharc-rakétákat függesztettek, míg a magyar készletből származó, felújított BGT AIM-9L/I-1-es rakétát az egyik délutáni sorban felszálló gépre helyezték fel a műszakiak."

http://www.jetfly.hu/rovatok/tipusok/jas39/magyar_gripen_elesloveszet/
 
M

molnibalage

Guest
Itthon semmilyen gyakorlási lehetőség nincs.

BVR-ra...? De, van. Persze nem Kanada meg Red Flag méretű, de olyan kijelenteni, hogy abszolút nincs, azért az elég vicces...

És simán lehet, hogy nem is ugyanazok hozzák fel. Molni meg nem a türelméről híres.

Azok, akikre gondoldat alsó hangon 2, de inkább 3+ éve itten vannak... Én türelmes vagyok, csak ez nem látszik. Annak, akinak (n+1)^(z+1)-iken alkalommal is elmagyarázok valamit - az F-35-ről egész FAQ van - és ilyen marhaságokat mond, akkor ott picit elszakad nálam már a cérna. Hamar... Nem merő passzióból írtam amit írtam. Többek között ezért (is) van az, hogy valahogy kedvem sincs írni a HTKA-ra. Minek...? Van értelme...? Én úgy látom, hogy egyeseknél nincs...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 750
80 137
113
molnibalage

Fegyverhasználatra értettem a nulla gyakorlási lehetőséget(ugye arról beszélünk nem pedig általánosságban).Vagy vannak gyakorló bombáink?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 750
80 137
113
Persze lehet mondani,hogy van gépágyús lövészed na de könyörgöm a 21. században ezzel nem lehet letudni a csapásmérés gyakorlását.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
molnibalage

Hogyne lenne! Attól, hogy itt a fórumon talán nem mindig jön át, na meg azért nem is mindenkinek ez az élete annyira, hogy minden momentumot megjegyezzen, még sokan örülünk neki, hogy vetted a fáradtságot megírni a típusismertetőket, cikkeket. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Tumpek

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Nos,maradva a konkrétumoknál:
"A 2008-as lövészetről is maradt egy Sidewinder és ehhez vittünk még hetet. (Megjegyzés: Ezeket az éles rakétákat az egyes országok légterében éles fegyverrel történő repüléshez szükséges engedélyek birtokában, a Gripenek szárnyán vitték ki, megtakarítva ezzel egy An-26-os utat.) Egy gépen egy rakéta volt."

http://airbase.blog.hu/2013/07/07/tortenetek_a_pilotafulkebol

Egyébként akit tényleg érdekel a téma egy picit beleolvashatna a feni blogba, sok érdekesség lejön a fent taglalt témához...

"A gép mozgásán az indításkor szinte semmi nem érződik, csak a hssssss, és megy a rakéta. A rakétát először nem látni, de a Litening konténer képén ott volt. A konténert ezért is vittük ki, a kiértékeléshez. A szabály szerint, amikor elment a rakéta, egy jobb fordulóval kiválsz, hogy ne szaladj bele a törmelékbe. Nyolc főből ketten telitalálatot értek el, a többi rakéta 2-3 méter közelségben robbant." -ami a rendszerísetett típus pontosságát illeti egy ilyen célra.
És a gépágyú:
"A gépágyú maximális javadalmazása 120 darab lőszer, kint 60-at lőttünk. A célnak megfelelő, acélmagvas lőszert a svédek adták."
Ami a kismagasságú repülést illet:
"Arra számítottam, hogy megmondják, merre lehet menni, de kaptam egy térképet azzal, hogy arra repülsz, amerre akarsz, de kerüld a falvakat, városokat, és ha egy repülőtér közelkörzetébe repülsz be, akkor rádiózz."-ez nálunk elképzelhetetlen :)
"Az éleslövészeten az oda-vissza úttal és a kismagasságú útvonallal együtt mindenki nagyjából 10 órát repült, egy-egy gépágyús lövészet 50 percet vett igénybe, a rakétás is gyorsan megvolt. A feladatokat két póttartállyal repültük..."

Joccakát
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
7 018
23 245
113
Én elvárom, hogy molni kijózanító szava néha végigdübörögjön a fórumon a sok általunk összehordott hülyeség után :D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
Egyébként akit tényleg érdekel a téma egy picit beleolvashatna a feni blogba, sok érdekesség lejön a fent taglalt témához...

Én is sokszor leírtam már hogy az itt fórumozóknak olvasni kellene más forrásokat is, nem csak a HTKA.hu-t. Sok konfliktust el lehetne ezzel kerülni.

Hogy csak néhányat említsek a magyar oldalak közül:

legiero.blog.hu
airbase.blog.hu
jets.hu

aranysas.hu
haborumuveszete.hu
honvedelem.hu
jetfly.hu
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
Visszatérve a pilóták számához és a repült óraszámokhoz...

Egy érdekes írás 2007-ből

http://legiero.blog.hu/2007/12/16/gripen_orak
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
Ha minden igaz, ebből nem lett semmi, de támpontnak jó lehet.

"On 30 September 2002, the US Defense Security Cooperation Agency notified the US Congress of a possible Foreign Military Sale to Hungary of AIM-9M-8/9 Sidewinder Missiles as well as associated equipment and services. The total value, if all options are exercised, could be as high as $55 million. The Government of the Republic of Hungary requested a possible sale of 160 AIM-9M-8/9 Sidewinder missiles, training missiles, All-Up-Round containers, software integration, test and tool sets, support equipment, maintenance facilities, spare and repair parts, personnel training and equipment, publications, U.S. Government and contractor engineering and other related elements of logistics support. The estimated cost is $55 million."

http://www.globalsecurity.org/military/world/europe/hu-af.htm