[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 029
113
<blockquote rel="zeal">Hmm.... Tudja valaki legutóbb mikor kaptak ezek a gépek szoftverfrissítést?
origo.hu
"A részletek alapján valószínűsíthető, hogy szoftverhiba okozhatta a szerdai Gripen-balesetet – mondta Hende Csaba honvédelmi miniszter,..."

Nyertem egy hangszórót? :)
</blockquote>

Tartok tőle, hogy Hende ez esetben bölcsebb lett volna, ha hallgat. Biztos hallotta valakitől, hogy a Griffnél már min. két súlyos baleset volt szoftverprobléma miatt. Viszont nagyon kételkedek benne, hogy külön szoftver vezérelné a főfutókat (ezek ugye rendesen működtek) és az orrfutót (amivel probléma volt). Ha mégis, akkor hülyeséget szóltam, előre is elnézést a földhözragadt szerelő-gondolkozásért, viszont a svédek hülyeséget csináltak, hogy így oldották meg a futóművek működtetésének vezérlését.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 508
76 286
113
zeal mondta: " Hmm.... Tudja valaki legutóbb mikor kaptak ezek a gépek szoftverfrissítést?"

Gondolom a 800 órás svédországi átvizsgáláson, 3 évvel ezelőtt.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 453
17 975
113
Ebben a szoftverhibában nem igazán tudok hinni. Ha csak felmerült volna a lehetősége, a Saab szerintem letiltotta volna a teljes flottát. Ez inkább csak a szokásos terelés.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 508
76 286
113
Vagy a fene tudja. MS20 szerintem még csak a svédeknél van, de kisebb módosítások attól még lehettek.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 508
76 286
113
Ebben a szoftverhibában nem igazán tudok hinni. Ha csak felmerült volna a lehetősége, a Saab szerintem letiltotta volna a teljes flottát. Ez inkább csak a szokásos terelés.

Ja. Ez is egy olyan dolog, amiről nem tudunk semmit. Így bármit rá lehet fogni.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 235
67 876
113
Azért a májusi gépről is nyilatkozhatna Hende meg a többi bennfentes hogy mi lehetett a probléma. Arról az esetről nagyon hallgatnak.
 

zeal

Well-Known Member
2014. április 9.
8 032
23 019
113
# include saab39.h

using namespace Saab39EBS;

/*
...


Szerintem lehet benne hiba. :)

Most Hende állt ki, szóval azért komolyabban kell venni az elhangzottakat. A programhiba tényleg nem elvetemült ötlet. Már többször említették itt is, hogy a leszállás a legegyszerűbb a Gripenekkel, ergo az a legszabályozottabb, legkontrolláltabb terület. Ahol pedig sok a program, ott több a hiba is. Nincs hibátlan program!
A futók vezérlésének szoftveres szétválasztása pedig szerintem indokolt lehet. Csak hogy egy hiba ne teljes rendszereket blokkoljon.
És ez jó hír az cseh baleset pilótáinak is, mert az eddigi "hát ezt lehet, hogy elk*rtuk" most módosulhatott "lehet, hogy nem is mi hibáztunk"-á. Ez lenne a legpozitívabb szcenárió.
(Ja, mondom mindezt úgy, hogy még azt sem tudom, hogy a logfájlok elemzését végzi-e magyar szakember.)

*/
 

blaze

Well-Known Member
2013. október 5.
865
274
63
Én az arányokat akartam inkább érzékeltetni és azt, hogy a nagyon drágán kiképzett, a pályájuk csúcsán lévő embereket tettek lapátra.

Az a vicc, hogy ez szinte általánosan jellemző. A jól képzett munkaerőt kirúgják és felvesznek helyette valami jött ment idiótát, mert az olcsóbb.

Ez a 14 db (volt) egy vicc, igazából békében sok, háborúban kevés. Mo.-nak legalább! egy ezredre (3szd.) lenne szüksége,ha komolyan gondolnák a felelős emberek.

Szerintem amíg a meglévő mennyiséget nem képesek tisztességesen üzemeltetni addig értelmetlen arról gondolkozni, hogy több gép kellene. Amennyi volt az akár vészhelyzetben arra elegendő lehet, hogy NATO segítségig kihúzzuk, ha ők gyorsan reagálnak.

A repülőgépeink fegyverzete mennyiségileg és minőségileg is pedig megérne egy misét.

Igen amit a fegyverzettel csináltak az tényleg röhelyes.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
10665963_834085443307486_8483409410422642866_n.jpg
 
D

danielblack

Guest
Érdekes ez a gépveszteség is... Hallottam róla ismerőstől, hogy BTR, t-72 (gyakorlatilag minden eszköznél) hatalmas a hiány, és hihetetlen rosszak a hadrafoghatósági mutatók. Mostanra azt hallottam, hogy teljesen leamortizálódtam az eszközök, minden csapágy kezd megfeküdni, minden gumi alkatrész elrepedezett és a végét járja...

Ahogy láthatjuk ezek a Gripenek is elkezdtek potyogni 10 éves korukra....

50.000 könnyű lövész kell ide.... majd kiszállítja őket a BKK a frontra.... (ha beindulnak a buszok :'( )
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
ksspst
Vári Gyula leveléhez csak annyit: Ő legalább bevállalja, hogy még a repülésben sem mindenben szakértő, sok más "szakértővel" szemben, akik csak nagyon szeretnek okoskodni.
Sajnos a magyar valóság az, hogy a jól kiképzett, tapasztalt, még kellő idő tartalékkal rendelkező pilótára és még jó néhány más területen szolgált hivatásos katonára nincs igénye a MH.-nek és ez iszonyatosan nagy luxus. Emlékezzünk csak a "Gerecse" programban a hatalmas leépítésre, ami csak a kezdet volt. Sokan 35-40 közötti aktív pilóták voltak, szinte sírva jöttek ki a bizottságtól, hogy itt a vége. Valakit leszállás után az ügyeletes gépből kiszállva vittek a bizottság elé!
Anno, amikor nem légierőnk volt, több mint 120 vadászrepülőgép és kb. 300 vadászpilótánk volt... és most???
Vári Gyula és még lehetne sorolni jó pár fiatal pilótát, akik már nem aktívak és nem azért mert mindenáron nyugdíjba akartak vonulni! Ezeknek az embereknek a katonai repülés az életük.
Ez a "szakma" nem olyan, mint akár egy közgazdász, vagy ügyvéd, vagy lehetne még sorolni, hogy majd máshol folytatom tovább.
Ez az ország szinte mindenben ilyen pazarló, azért is állunk ott, ahol vagyunk!

Tudod, a szomszédom egy "öreg" Szu-22M pilóta volt. A mai napig tisztában van azzal, hogy mit tudtak volna kezdeni nyolc tonna rakománnyal!
 

Capslock

Member
2010. december 30.
580
2
18
Érdekes ez a gépveszteség is... Hallottam róla ismerőstől, hogy BTR, t-72 (gyakorlatilag minden eszköznél) hatalmas a hiány, és hihetetlen rosszak a hadrafoghatósági mutatók. Mostanra azt hallottam, hogy teljesen leamortizálódtam az eszközök, minden csapágy kezd megfeküdni, minden gumi alkatrész elrepedezett és a végét járja...

Ahogy láthatjuk ezek a Gripenek is elkezdtek potyogni 10 éves korukra....

50.000 könnyű lövész kell ide.... majd kiszállítja őket a BKK a frontra.... (ha beindulnak a buszok :'( )


Tökmindegy, kettővel több van kevesebb sajnos. Még anno Rommel megmondta, az a fegyver, amiből kevés van és nagyon kell rá vigyázni, az valójában nem fegyver. Esetünkben ez az egész magyar "haderőre" áll.
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
A Gripen hatékony lenne, ha...!


Olcsóbb, mint a hamburger
http://jets.hu/news?id=443


Ébresztőőőőő!!!!!
A visegrádi együttműködés keretén belül Magyarország vállalta, hogy a felállítandó közös harccsoportba közvetlen légi támogatási képességet delegál. Ennek megteremtéséről már régen döntöttek, 2014 áprilisában bejelentették, hogy a kormány 2,8 milliárd forintot különít el a képesség biztosításához. Ennek két alapfeltétele már rendelkezésre áll, a Gripen-ek öt Litening célmegjelölő konténere (vajon mennyi üzemképes belőlük a gyártó logisztikai támogatásának lejárta óta?) és a JTAC egységek. Utóbbi katonák képesek a földi célok felderítésére, azonosítására és lézerrel történő megjelölésére a vadászbombázók számára. A feladatkör gyakorlására már eddig is volt lehetőség, de csak "szárazon", azaz bombák nélkül. Most már "csak" a szükséges fegyverzet beszerzése van hátra, ami azonban nem törrént meg. Politikus Urak! Bombákról van szó, tele robbanóanyaggal. A reptereken nem szarral gurigáznak, mint a Parlamentben, A beszerzésről semmi hír, pedig már régen folynia kéne a tanfolyamoknak, amelyeken a fegyverek szállítását tárolását, gépre történő felszerelését élesítését stb. tanulja meg kiszolgáló állomány. Ehhez (is) idő kell, ami nincs. Sem a típust, sem mennyiséget nem tudni, csak annyi bizonyos, hogy az előirányzott összeg kevés lesz, hiszen ez plusz repülési időt is igényel. Jó úton haladunk egy újabb nemzetközi blama felé, mivel a vállalt kötelezettséget nem tudjuk majd határidőre prezentálni, vagy csak részlegesen.
http://jets.hu/news?id=535
 

alfa74

Well-Known Member
2013. március 15.
1 119
152
63
Hende "Tender Csaba legutóbbi nyilatkozatából:
"Az elmúlt negyven évben a magyar vadászpilótáknak nem volt lehetőségük arra, amire most, hogy levegő−levegő éleslövészeten vegyenek részt."
HÜLYE vagy egyes, üljön le!
Miért nem lett propaganda miniszter inkább?
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Kilenc éve használja a Magyar Légierő a svéd Gripeneket, amikkel eddig semmi baj nem volt, az utóbbi három hétben azonban két komoly baleset is történt velük. Az első Orbán-kormány 2001-ben mindenkit meglepett, amikor váratlanul a svéd gépek mellett döntött. A vadászgépekre azóta súlyos tízmilliárdokat költöttünk. A kicsi, könnyen és viszonylag olcsón fenntartható gépek sok szempontból megfelelnek a Magyar Légierő igényeinek, de szakemberek szerint ha nem áldoznak eleget a karbantartásra, hasonló problémák más géptípusokkal is előfordulnak.
http://index.hu/belfold/2015/06/14/gripen_gripen-beszerzes_vadaszbombazo_vadaszgep_gripent_jas_39a_b_saab_alfons_mensdorff-pouilly_orban-kormany/
 

Python

Well-Known Member
2010. augusztus 8.
26 879
8 631
113
Tudom, tudom, PS. De legyen már itt is valami vicces is az elmúlt 4 hét rossz hírei után, még ha ez is egyfajta tragikomikum:

11058293_504615589686002_3451769249740181094_n.jpg