[HUN] SAMOC (Surface-to-Air Missile Operations Center)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 1945

Guest
Ott az az istenverte ex orosz bunker a a Bakonyban. A Honvédség nem tudja használni semmire ? Mert egy hadseregcsoport parancsnoksága ment volna bele atomháború esetén. Mondjuk voltunk olyan balgák, megmutattuk a külvilágnak, hogy van.

Elég sok elhagyatott hidegháborús egykor atombiztos minősítésű bunker van az országban.
Ezekből a szovjet Nagyteveli front vezetési pontra gondolsz, de volt az MN 5.hadseregnek is atombiztos megerősített vezetési pontja, méghozzá Börgöndön.
A jelenleg is működő, megerősített MH objektumokról meg nyilván nem fogunk a fórumban beszélgetni.

NT-198.jpg

Nagyteveli atombiztos megerősített szovjet front vezetési pont kívülről.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 496
113
Altisztek szolgálatban - SAMOC (5. lap / 8. oldal)

Mi volt a követelmény az itt szolgálatot teljesítő altisztek kiválasztásánál?
Hogyan történik az itt szolgáló altisztek képzése?
Hogy érzik magukat az itt szolgáló altisztek, és kinek ajánlja ezt a beosztást?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Altisztek szolgálatban - SAMOC (5. lap / 8. oldal)

Mi volt a követelmény az itt szolgálatot teljesítő altisztek kiválasztásánál?
Hogyan történik az itt szolgáló altisztek képzése?
Hogy érzik magukat az itt szolgáló altisztek, és kinek ajánlja ezt a beosztást?
Legalább láthatjuk végre a konténeres változatot is - belülről:
077963d397c6dea16693e20599585803.png

f6e5a2e06efb72e701a51f9470b9c1ae.png
 

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
7 745
26 195
113
Egy terem, tele kijelzőkkel...
1f4bb.png

A SAMOC (Surface-to-Air Missile Operations Center vagyis Légvédelmi Rakéta Műveleti Központ) Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program talán legkevésbé ismert, mondhatni titokzatos eleme, a szerepe azonban annál fontosabb:
Egység szinten innen hajtják végre a légvédelemi rakétarendszerek feladattervezését és akár tűzvezetési feladatait is.
↗️
1f4a5.png

306455068_179358644616108_3218569781929942900_n.png


 
K

kamm

Guest
Egy terem, tele kijelzőkkel...
1f4bb.png

A SAMOC (Surface-to-Air Missile Operations Center vagyis Légvédelmi Rakéta Műveleti Központ) Honvédelmi és Haderőfejlesztési Program talán legkevésbé ismert, mondhatni titokzatos eleme, a szerepe azonban annál fontosabb:
Egység szinten innen hajtják végre a légvédelemi rakétarendszerek feladattervezését és akár tűzvezetési feladatait is.
↗️
1f4a5.png

306455068_179358644616108_3218569781929942900_n.png


Hat, mar ne is haragudjanak, a szoftvert ugyan nem ismerem, de ez eleg mediocre setup 2022-ben - mennyivel lett volna dragabb legalabb 21:9-es, nagyobb meretu, 5K-s monitort rakni mindenki ele, akar kettot is, vertikalisan? Elhanyagolhato osszeg az egesz programot tekintve. A handsetek meretebol latszik, mennyire alulmeretezett kepernyok ezek...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
Hat, mar ne is haragudjanak, a szoftvert ugyan nem ismerem, de ez eleg mediocre setup 2022-ben - mennyivel lett volna dragabb legalabb 21:9-es, nagyobb meretu, 5K-s monitort rakni mindenki ele, akar kettot is, vertikalisan? Elhanyagolhato osszeg az egesz programot tekintve. A handsetek meretebol latszik, mennyire alulmeretezett kepernyok ezek...
A teljes képet a falon látják a monitorokon csak a saját munkaállomások (részfolyamatok képei jelennek meg) és azért 2 monitor van mert a 2 monitoron 2 külön kép jelenik meg.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
7 745
26 195
113
A MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred-nél tett látogatásunk alkalmával a SAMOC rendszert vettük szemügyre, ebből mutatunk most meg mindent, amit szabad
1f642.png

 
K

kamm

Guest
A teljes képet a falon látják a monitorokon csak a saját munkaállomások (részfolyamatok képei jelennek meg) és azért 2 monitor van mert a 2 monitoron 2 külön kép jelenik meg.
No offense, Cpt Obvious, de erre azert magamtol is rajottem... azert koszi. :D
A kommentem arrol szolt, hogy mivel a szoftver barmikor frissitheto-cserelheto, meg mert altalaban olyan nincs, hogy tul sok kepernyohely (hidd el, nincs olyan), ezert pont ez lenne a lenyeg, hogy (ha epelmeju a sw es konfiguralhato, mi melyik displayre megy) maguknal nezik az 'overview' kepet, akkor peldaul nagyon jol johet. De ha egymas melle pakolsz (pl predefined screen/work/viewport set) nezeteket, ablakokat, akkor is baromi jol johet stb.

Fura, hogy ezek nyilvános információk.
Kb minden filmben igy jelenik meg, azok meg szinten nem teljesen a kisujjukbol szijjak'...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 677
32 320
113
No offense, Cpt Obvious, de erre azert magamtol is rajottem... azert koszi. :D
A kommentem arrol szolt, hogy mivel a szoftver barmikor frissitheto-cserelheto, meg mert altalaban olyan nincs, hogy tul sok kepernyohely (hidd el, nincs olyan), ezert pont ez lenne a lenyeg, hogy (ha epelmeju a sw es konfiguralhato, mi melyik displayre megy) maguknal nezik az 'overview' kepet, akkor peldaul nagyon jol johet. De ha egymas melle pakolsz (pl predefined screen/work/viewport set) nezeteket, ablakokat, akkor is baromi jol johet stb.


Kb minden filmben igy jelenik meg, azok meg szinten nem teljesen a kisujjukbol szijjak'...
nemtudom nem vagyok jártas az ilyenekbe csak annyit tudok hogy mindenkinek egy feladata van és azzal foglalkozik nem nagyon osztja meg a figyelmét. hogy egyszer az eggyik másszor a másik feladatot végzi. gondolom én van a nagy kép a falon amivel az operátoroknak annyira nem kell foglalkozniuk.
majd az operátorok elött van 2 monitor. az eggyik a (nem tudom csak tippelek a kezelőpanel szerepét tölti be ) míg a másik a térképet képet mutatja. és szerintem 1 embernek több feladata nincs mind 2 képet nézni egyigbe az eseményeket míg a másiknál hogy milyen feliratú gombra kattintson (és ne mechanikus kapcsolókat katintgasson.) kb
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
No offense, Cpt Obvious, de erre azert magamtol is rajottem... azert koszi. :D
A kommentem arrol szolt, hogy mivel a szoftver barmikor frissitheto-cserelheto, meg mert altalaban olyan nincs, hogy tul sok kepernyohely (hidd el, nincs olyan), ezert pont ez lenne a lenyeg, hogy (ha epelmeju a sw es konfiguralhato, mi melyik displayre megy) maguknal nezik az 'overview' kepet, akkor peldaul nagyon jol johet.
A négyes metró telephelyének építésének végén visszamondták három óriás képernyőt az iranyitoteremben "mert elszálltak az árak". Kétszer voltam eddig ott, tavaly még nem vették meg mert drága. Ott a hely a falon nekik, a közepében lóg egy 2000 forintos IKEA óra, fel vannak szerelve a konzolok is hozzá.
Ez Magyarország.
Második képen a fekete fal, elvileg a fontos történéseket lehetne kirakni. A kép 2014es, de még mindig pont ilyen.
 

Busho3301

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2021. április 26.
2 274
9 639
113
A MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred-nél tett látogatásunk alkalmával a SAMOC rendszert vettük szemügyre, ebből mutatunk most meg mindent, amit szabad
1f642.png

Az eddig nyilvános volt, hogy le lett szállítva a konténeres SAMOC is?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 775
30 546
113
Szerintem még nem volt.
Ha jól értettem a SAMOC is tudja vezérelni a NASAMS indítókat. Akkor viszont érdekes kérdés hogy lesz-e szükség a NASAMS saját FDC vezérlő konténereire vagy a SAMSOC konténer veszi át a helyét.
Igen,szükség van rá.SAMOC konténeresen egy kihelyezet hadszintéri irányitó,FDC a NASAMS saját irányitója.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 348
35 198
113
Igen,szükség van rá.SAMOC konténeresen egy kihelyezet hadszintéri irányitó,FDC a NASAMS saját irányitója.
Nem igaz nem egyértelmű a dolog, de mindenesetre FDC-kre is szükség van szerintem, mint az irányítás legkisebb/legalacsonyabb egységére. Azonban szerintem a SAMOC-konténer is ki tudja váltani ha kell: Link 16-on tud küldeni céladatokat és tűzparancsot a NASAMS indítónak...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
Hat, mar ne is haragudjanak, a szoftvert ugyan nem ismerem, de ez eleg mediocre setup 2022-ben - mennyivel lett volna dragabb legalabb 21:9-es, nagyobb meretu, 5K-s monitort rakni mindenki ele, akar kettot is, vertikalisan? Elhanyagolhato osszeg az egesz programot tekintve. A handsetek meretebol latszik, mennyire alulmeretezett kepernyok ezek...
Hát ilyenkor szembesülsz vele, hogy mennyire szűk a pénz valójában.
 
K

kamm

Guest
Szerintem még nem volt.
Ha jól értettem a SAMOC is tudja vezérelni a NASAMS indítókat. Akkor viszont érdekes kérdés hogy lesz-e szükség a NASAMS saját FDC vezérlő konténereire vagy a SAMSOC konténer veszi át a helyét.
Nem igaz nem egyértelmű a dolog, de mindenesetre FDC-kre is szükség van szerintem, mint az irányítás legkisebb/legalacsonyabb egységére. Azonban szerintem a SAMOC-konténer is ki tudja váltani ha kell: Link 16-on tud küldeni céladatokat és tűzparancsot a NASAMS indítónak...

A SAMOCnak semmi koze FDCk fire control szintű funkcioihoz. A SAMOCot kb egy umbrella systemnek kepzeld el, max kiadja a tuzparancsot a cue data mellett, de a különböző FDCken át hajtják végre, saját trackinggel stb.