[HUN] Skyranger 30 Lynx

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Mondjuk, már a bejelentés óta szúrja a szemem, hogy mégis miért nincs egyetlen plusz harckocsi sem, miből ez az überoptimista hozzáállás, hogy az összes működni fog, egyet sem lőnek ki stb. Mi lett az eddig logikus tartalékkal?

Én egy valamit nem értek és Dudi ha nem erre gondolt, akkor majd jelzi és bajlódik veletek tovább, hogy elmondja a sajátját.

De miért akartok venni csúcskategóriás Leokból fél zl-nyit raktárba, legénység nélkül, ha a közepes dd-be például alig van mutatóba új fegyver a katonák kezében? Vagy szerintetek olyan vidám dolog nekik nézni, hogy Tata 50% plusz felszerelést kapott a legjobból letárolásra, el sem fér a kezükben, annyit. De ők menjenek BTR-rel ki a csatamezőre, mert inkább legyen 2 modern dandárunk +50% tartalék eszközzel, mint 3 modern dandárunk.
Egy 50%-os tartalék képzés nekem kb ezt jelenti. Akkor lenne értelme egyáltalán elkezdeni gondolkodni ilyeneken, szerintem, ha tényleg minden katona a legmodernebb tüzérségi támogatással rendelkezne és legmodernebb csapatszállítóval és a legmodernebb drón felderítőkkel. De még akkor is én újabb harcoló egységeket állítanék fel abból a pénzből és azokkal a technikákkal, nem raktárba vásárolnék.
Nekem az a furcsa, hogy aktív szolgálatban álló ha holnap kitör a háború, akkor kimegy a frontra és harcol katonáknak 50 éves eszközeik vannak, de ti raktárakba termelnétek a tartalék készletet, ha jól értem.
 
  • Tetszik
Reactions: polyfag

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 463
67 814
113
De folyton van veszteség, a világ végéig nem lehet pótolni. Hol a határ? Mert ennek a gondolat menetnek nincs vége, folyamatos veszteségek és folyamatos pótlás.
Üdvözlünk a harcképesség és a gazdaság fájdalmas metszetében. A te gondolatmeneteddel már az első műveleti cél teljesítésekor erodálódhatna annyit a technika, amivel nem lehet ésszerűen továbbtervezni. Ki állna neki így háborúzni? A vh sem úgy nézett ki, hogy a kilőtt járművek legénysége mind meghalt és nem igényelt új járművet(esetleg elvette más elől :D ), sem úgy, hogy adott egység nem kapott technikát ha abból veszített. Nem csak úgy dobtak frontra harckocsit, hogy a régiek nem kaphatnak, hanem szigorúan új egység kaphat csak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Hát egy üteg (légvédelemben nincs szakasz) az 4-6 darab szóval megláthatod.
Hogyne lenne szakasz? Ráadásul Lynxnél nem is olyan bonyolult. Ott is - mint az IFV-nél - 3-4 jármű alkot egy szakaszt (+ a kiszolgáló és esetleg FDC járművek).
Az oroszoknál is van külön szakasz és üteg is, meg persze osztály is.
Ez a '88-as szervezeti felépítésük egy csapatlégvédelmi osztály esetén.
Alkotói:
1 törzs,
1 önjáró légvédelmi tüzér üteg (1 szakasz csöves, és 1 szakasz rakétás)
1 MANPAD tüzér üteg.
+1 logisztikai szakasz.
file


Nálunk az lesz a kérdés, hogy a csapatlégvédelmi ütegek egyneműek lesznek-e, vagy többféle eszköz fogja alkotni. Ennek függvényében jelentős szervezeti különbségek lehetnek.
Az orosz mintát csak tájékoztatólag tettem be, de nem hinném, hogy nagyon hasonlítana majd erre a miénk. Már csak azért sem, mert esetünkben a manpad és a csöves légvédelem egy tornyon lesz (Skyranger 30 ugyebár).
Mindenesetre esélyes, hogy a nehézdandár 4 harcoló zászlóaljára fog jutni 1-1 légvédelmi tüzér üteg, ütegenként 9 járművel (szakaszonként 1 Skyranger). Ez így 36 jármű. Esetleg még hozzádobunk 2 parancsnoki/FDC járművet is, megfűszerezzük ütegenként 1 felderítő radarral, némi logisztikával, meg törzsel, és már kész is a csapatlégvédelmi osztály. A 36+2db Lynx meg ki is adja a 256-218-as különbséget is....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 509
113
Hogyne lenne szakasz? Ráadásul Lynxnél nem is olyan bonyolult. Ott is - mint az IFV-nél - 3-4 jármű alkot egy szakaszt (+ a kiszolgáló és esetleg FDC járművek).
Az oroszoknál is van külön szakasz és üteg is, meg persze osztály is.
Ez a '88-as szervezeti felépítésük egy csapatlégvédelmi osztály esetén.
Alkotói:
1 törzs,
1 önjáró légvédelmi tüzér üteg (1 szakasz csöves, és 1 szakasz rakétás)
1 MANPAD tüzér üteg.
+1 logisztikai szakasz.
file


Nálunk az lesz a kérdés, hogy a csapatlégvédelmi ütegek egyneműek lesznek-e, vagy többféle eszköz fogja alkotni. Ennek függvényében jelentős szervezeti különbségek lehetnek.
Az orosz mintát csak tájékoztatólag tettem be, de nem hinném, hogy nagyon hasonlítana majd erre a miénk. Már csak azért sem, mert esetünkben a manpad és a csöves légvédelem egy tornyon lesz (Skyranger 30 ugyebár).
Mindenesetre esélyes, hogy a nehézdandár 4 harcoló zászlóaljára fog jutni 1-1 légvédelmi tüzér üteg, ütegenként 9 járművel (szakaszonként 1 Skyranger). Ez így 36 jármű. Esetleg még hozzádobunk 2 parancsnoki/FDC járművet is, megfűszerezzük ütegenként 1 felderítő radarral, némi logisztikával, meg törzsel, és már kész is a csapatlégvédelmi osztály. A 36+2db Lynx meg ki is adja a 256-218-as különbséget is....
Ez oké, csak amennyire ismerem a hazai terminológiát nekünk nincs olyanunk, hogy légvédelmi szakasz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ez oké, csak amennyire ismerem a hazai terminológiát nekünk nincs olyanunk, hogy légvédelmi szakasz.
3000009378_1.jpg

De képzési szinten biztosan létezik.
DE én sem akarok nagyon okoskodni, mert amíg az előző kommentet megírtam, legalább 6 különböző módon felépített csapatlégvédelmi osztályt, üteget pakoltam össze a kis buta fejemben. Óriási kérdés pl., hogy a NASAMS mennyire lesz csapatlégvédelemre alkalmazva, és mennyire lesz területvédelmi osztályként hasznosítva. A radarok hová és hogyan lesznek szervezve. Mert biztos vagyok benne, hogy lesz pár (a Pro Patria bázisán) olyan rövid hatótávolságú radar rendszer is beszerezve, ami csak a csapatlégvédelemnek fog felderítést végezni, ahogy a fentebbi képen az oroszoknál a 9C80-as radaros jármű, de hasonló is előkerülhet, mint a Giraffe 1X, amit már egy platós NMS-re is lazán felpakolnak.
32772

Szerintem, ha továbbra is Győrben marad minden légvédelmi rakétás, akkor a bővülés miatt minimum dandárrá fogják szervezni.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 024
38 365
113
3000009378_1.jpg

De képzési szinten biztosan létezik.
DE én sem akarok nagyon okoskodni, mert amíg az előző kommentet megírtam, legalább 6 különböző módon felépített csapatlégvédelmi osztályt, üteget pakoltam össze a kis buta fejemben. Óriási kérdés pl., hogy a NASAMS mennyire lesz csapatlégvédelemre alkalmazva, és mennyire lesz területvédelmi osztályként hasznosítva. A radarok hová és hogyan lesznek szervezve. Mert biztos vagyok benne, hogy lesz pár (a Pro Patria bázisán) olyan rövid hatótávolságú radar rendszer is beszerezve, ami csak a csapatlégvédelemnek fog felderítést végezni, ahogy a fentebbi képen az oroszoknál a 9C80-as radaros jármű, de hasonló is előkerülhet, mint a Giraffe 1X, amit már egy platós NMS-re is lazán felpakolnak.
32772

Szerintem, ha továbbra is Győrben marad minden légvédelmi rakétás, akkor a bővülés miatt minimum dandárrá fogják szervezni.
A NASAMS csapat légvédelem is lesz. Kerekes alvázon elég mozgékony, hogy gyorsan arrébb rakják ha kell. 40-50km-es hatótáv elég sokat lefed, nem is kell nagyon közel telepíteni a fronthoz.
Egyébként a Skyrangernek is van saját radarja, amit legfelejbb ki lehet egészíteni egy nagyobb hatótávolságúval - bár egyébként is elvileg minden hálózatba lesz kötve...
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Pogány

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 561
79 726
113
Szerintem ez a tipikus helyzete annak amikor "mindenkinek igaza van". Neked is - az általad kifejtett indokok alapján.

Amire szerintem a fórumtársak gondolhatnak az viszont valami olyasmi, hogy induljunk ki pl. egy hk. zl. -ból. Van 3*14 MBT meg 2 MBT a zl parancsnok és helyettese. Ez ugye 44 MBT idáig.

Amennyire jól emlékszem akkor pl. a németek úgy számolnak, hogy amennyiben a 3 századból:

  • egy-egy hk hiányzik, akkor a század illetve zászlóalj teljes értékűen harcképes,
  • kettő-kettő hk hiányzik, akkor a század illetve zászlóalj "korlátozottan" harcképes (de harcképes!),
  • nos amennyiben ennél több hiányzik - bármi miatt, pl. lehet hátravonva szerviz miatt stb. - akkor fogalmazzunk úgy, hogy a helyzet "nem ideális" (most igyekeztem finoman fogalmazni) ...

Azaz jelen esetben harcképesség szint csökkenéssel is lehet számolni. OK, valamilyen szinten ide lehet számolni a 2A4 -eseket "vésztartalékként", de egy egy hk zl. -as hadseregnél nincs túl sok lehetőség az egyéb "variálásokra" (pl. egységek újraszervezése, összevonása stb.).
Biztosan nem így számolnak.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 399
8 654
113
Én egy valamit nem értek és Dudi ha nem erre gondolt, akkor majd jelzi és bajlódik veletek tovább, hogy elmondja a sajátját.

De miért akartok venni csúcskategóriás Leokból fél zl-nyit raktárba, legénység nélkül, ha a közepes dd-be például alig van mutatóba új fegyver a katonák kezében? Vagy szerintetek olyan vidám dolog nekik nézni, hogy Tata 50% plusz felszerelést kapott a legjobból letárolásra, el sem fér a kezükben, annyit. De ők menjenek BTR-rel ki a csatamezőre, mert inkább legyen 2 modern dandárunk +50% tartalék eszközzel, mint 3 modern dandárunk.
Egy 50%-os tartalék képzés nekem kb ezt jelenti. Akkor lenne értelme egyáltalán elkezdeni gondolkodni ilyeneken, szerintem, ha tényleg minden katona a legmodernebb tüzérségi támogatással rendelkezne és legmodernebb csapatszállítóval és a legmodernebb drón felderítőkkel. De még akkor is én újabb harcoló egységeket állítanék fel abból a pénzből és azokkal a technikákkal, nem raktárba vásárolnék.
Nekem az a furcsa, hogy aktív szolgálatban álló ha holnap kitör a háború, akkor kimegy a frontra és harcol katonáknak 50 éves eszközeik vannak, de ti raktárakba termelnétek a tartalék készletet, ha jól értem.
Egyrészt senki sem beszélt plusz 50%-ról nem tudom honnan vetted ezt...
Másrészt nem a jelenlegi haderőről beszélünk, hanem arról, hogy is kellene kinéznie mire eltűnnek a műanyag tártáskák, meg BTR-ek is, meg mire már hadrendben lesz a még papíron sem létező 8x8 is.
"De még akkor is én újabb harcoló egységeket állítanék fel abból a pénzből és azokkal a technikákkal, nem raktárba vásárolnék."
Én nem okvetlenül. Ha már ilyen sok (2-3)dandárunk lesz (csak), akkor azt ki kell stafirungolni rendesen. Ne az legyen a bajuk, hogy egy konfliktus első hetében megsemmisült x jármű és nincs mit a helyére pakolni.
Még csak nem is kell raktárban lennie, attól még lehet tartalék, pont ahogy Kriss is mondta pl dedikált kiképzők kezében.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and endre

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 361
11 318
113
Én egy valamit nem értek és Dudi ha nem erre gondolt, akkor majd jelzi és bajlódik veletek tovább, hogy elmondja a sajátját.

De miért akartok venni csúcskategóriás Leokból fél zl-nyit raktárba, legénység nélkül, ha a közepes dd-be például alig van mutatóba új fegyver a katonák kezében? Vagy szerintetek olyan vidám dolog nekik nézni, hogy Tata 50% plusz felszerelést kapott a legjobból letárolásra, el sem fér a kezükben, annyit. De ők menjenek BTR-rel ki a csatamezőre, mert inkább legyen 2 modern dandárunk +50% tartalék eszközzel, mint 3 modern dandárunk.
Egy 50%-os tartalék képzés nekem kb ezt jelenti. Akkor lenne értelme egyáltalán elkezdeni gondolkodni ilyeneken, szerintem, ha tényleg minden katona a legmodernebb tüzérségi támogatással rendelkezne és legmodernebb csapatszállítóval és a legmodernebb drón felderítőkkel. De még akkor is én újabb harcoló egységeket állítanék fel abból a pénzből és azokkal a technikákkal, nem raktárba vásárolnék.
Nekem az a furcsa, hogy aktív szolgálatban álló ha holnap kitör a háború, akkor kimegy a frontra és harcol katonáknak 50 éves eszközeik vannak, de ti raktárakba termelnétek a tartalék készletet, ha jól értem.

Nem-nem.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
H

Hummen23

Guest
Egyrészt senki sem beszélt plusz 50%-ról nem tudom honnan vetted ezt...
Másrészt nem a jelenlegi haderőről beszélünk, hanem arról, hogy is kellene kinéznie mire eltűnnek a műanyag tártáskák, meg BTR-ek is, meg mire már hadrendben lesz a még papíron sem létező 8x8 is.
"De még akkor is én újabb harcoló egységeket állítanék fel abból a pénzből és azokkal a technikákkal, nem raktárba vásárolnék."
Én nem okvetlenül. Ha már ilyen sok (2-3)dandárunk lesz (csak), akkor azt ki kell stafirungolni rendesen. Ne az legyen a bajuk, hogy egy konfliktus első hetében megsemmisült x jármű és nincs mit a helyére pakolni.
Még csak nem is kell raktárban lennie, attól még lehet tartalék, pont ahogy Kriss is mondta pl dedikált kiképzők kezében.
A 2-3 dandáros koncepció egyszerűen nem lesz életképes. Túlságosan kevés lesz a jövőben, akárhogy is stafirungoljuk őket. A jövő konfliktusára kell készülnie a magyar honvédségnek, úgy hogy nato nélkül is meg tudjavédeni az országot.
Legalábbis ez a kormányzati kommunikáció. És ez nem 2-3 dandárt jelent.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 024
38 365
113
A 2-3 dandáros koncepció egyszerűen nem lesz életképes.
Tényleg nem - szinte lehetetlen lesz ennyit feltölteni. :p
A katonáskodás egy nem túl népszerű alulfizetett szakma - csak az elhivatottak/fanatikusok csinálják. Ennél sokkal jobban fizetett és kevésbé kötött szakmákban is ember hiány van.
Örüljünk ha ez sikerül 2 működő dandárt feltölteni!
(KRD amúgy is csak nevében dandár - nem képvisel akkora erőt.)

Egyetlen megoldást látok: automatizálni, robotizálni amit csak lehet és jobb béreket adni - utóbbi korlátos szerintem. A piaci szakmák mindig jobban fognak fizetni...(néhány speciális területet leszámítva)
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 399
8 654
113
A 2-3 dandáros koncepció egyszerűen nem lesz életképes. Túlságosan kevés lesz a jövőben, akárhogy is stafirungoljuk őket. A jövő konfliktusára kell készülnie a magyar honvédségnek, úgy hogy nato nélkül is meg tudjavédeni az országot.
Legalábbis ez a kormányzati kommunikáció. És ez nem 2-3 dandárt jelent.
Hát, Maróth mondta nemrég, ha jól emlékszem, hogy ha a NATO nélkül szeretnénk megvédeni magunkat, az messze nem ennyibe kerülne. Nem látom a kommunikációból, hogy egyedül akarjuk magunkat megvédeni.
Mind emellet egyetértek, kevésnek tűnik. A profik szerint elég. Csak nem tudom mire :D
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Egyrészt senki sem beszélt plusz 50%-ról nem tudom honnan vetted ezt...
Másrészt nem a jelenlegi haderőről beszélünk, hanem arról, hogy is kellene kinéznie mire eltűnnek a műanyag tártáskák, meg BTR-ek is, meg mire már hadrendben lesz a még papíron sem létező 8x8 is.
"De még akkor is én újabb harcoló egységeket állítanék fel abból a pénzből és azokkal a technikákkal, nem raktárba vásárolnék."
Én nem okvetlenül. Ha már ilyen sok (2-3)dandárunk lesz (csak), akkor azt ki kell stafirungolni rendesen. Ne az legyen a bajuk, hogy egy konfliktus első hetében megsemmisült x jármű és nincs mit a helyére pakolni.
Még csak nem is kell raktárban lennie, attól még lehet tartalék, pont ahogy Kriss is mondta pl dedikált kiképzők kezében.

Teljesen mindegy, hogy 50%, 100% vagy 30% veszteséggel számolsz az első 1-3 hónapra. Csak az változik, hogy mennyi pénzed áll az első nap raktárban és nem osztod ki a katonáknak, hogy harcoljanak vele. Mert milyen jó lesz az még, mikor kilövi a másik, sokkal szerencsésebb alól!
Azzal, hogy te nem arra gondoltál, hogy ez most venné el a pénzt a többi egység fejlesztésétől, azzal az a bajom, hogy jelenleg van az a helyzet és a mostani beszerzésekkel ezt a problémát kell megoldani, hogy 2-3 évvel ezelőtt csak mutatóban volt egy-két CG a katonák kezében, hogy van mikroszkopikus mennyiségben modern fegyverzetünk. Úgy elmondani, hogy te hogyan költöttél volna másként a katonai költségvetésből az elmúlt 3-5 évben, hogy egyébként te nem erre gondoltál, hanem arra a tíz év múlva létező Honvédségre, ami már nem tártáskákkal és BTR-ekkel rohangál, azzal nekem az a bajom, hogy jelenleg meg ez a helyzet. Nem tudom, érted-e a hibát, ami félre vitte a te érvelésedet. Ha a Honvédség 100 db Leopárd-ból állna az A5-ös vagy A6-os verzióból én boldogan olvasnám a vitátokat és vélemény kifejtéseteket, hogy kell-e ezekből tartalék mennyiség és hogy mennyi új Leopárd A7+-ost vegyünk, hogy a régebbiekből kellő Mzárolt legyen. Jelenleg szerintem Tata boldog attól, hogy a használt A4-eseket nem a zl részeként vették, hanem kiképző+donor+tartalék.
Az meg, hogy szerinted elegendő a 3 dandár és ha lesz az évtized végére pénz többre, ott nem hoznál létre újakat, ott meg ajánlanám a figyelmedbe Hummen válaszát. Egyetértek vele abban, hogy ez nem lesz elegendő. És amint végeztünk ezzel a hárommal, amiről a legtöbben joggal úgy beszélnek a fórumon, hogy ez csak alapozás, új egységeket kell felállítani.

A 2-3 dandáros koncepció egyszerűen nem lesz életképes. Túlságosan kevés lesz a jövőben, akárhogy is stafirungoljuk őket.
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 399
8 654
113
Teljesen mindegy, hogy 50%, 100% vagy 30% veszteséggel számolsz az első 1-3 hónapra. Csak az változik, hogy mennyi pénzed áll az első nap raktárban és nem osztod ki a katonáknak, hogy harcoljanak vele. Mert milyen jó lesz az még, mikor kilövi a másik, sokkal szerencsésebb alól!
Azzal, hogy te nem arra gondoltál, hogy ez most venné el a pénzt a többi egység fejlesztésétől, azzal az a bajom, hogy jelenleg van az a helyzet és a mostani beszerzésekkel ezt a problémát kell megoldani, hogy 2-3 évvel ezelőtt csak mutatóban volt egy-két CG a katonák kezében, hogy van mikroszkopikus mennyiségben modern fegyverzetünk. Úgy elmondani, hogy te hogyan költöttél volna másként a katonai költségvetésből az elmúlt 3-5 évben, hogy egyébként te nem erre gondoltál, hanem arra a tíz év múlva létező Honvédségre, ami már nem tártáskákkal és BTR-ekkel rohangál, azzal nekem az a bajom, hogy jelenleg meg ez a helyzet. Nem tudom, érted-e a hibát, ami félre vitte a te érvelésedet. Ha a Honvédség 100 db Leopárd-ból állna az A5-ös vagy A6-os verzióból én boldogan olvasnám a vitátokat és vélemény kifejtéseteket, hogy kell-e ezekből tartalék mennyiség és hogy mennyi új Leopárd A7+-ost vegyünk, hogy a régebbiekből kellő Mzárolt legyen. Jelenleg szerintem Tata boldog attól, hogy a használt A4-eseket nem a zl részeként vették, hanem kiképző+donor+tartalék.
Az meg, hogy szerinted elegendő a 3 dandár és ha lesz az évtized végére pénz többre, ott nem hoznál létre újakat, ott meg ajánlanám a figyelmedbe Hummen válaszát. Egyetértek vele abban, hogy ez nem lesz elegendő. És amint végeztünk ezzel a hárommal, amiről a legtöbben joggal úgy beszélnek a fórumon, hogy ez csak alapozás, új egységeket kell felállítani.
Kevered a szezont a fazonnal, szerintem lilád nincs miről van szó, csak a megfelelő karakterszám meglegyen.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 374
113
A 2-3 dandáros koncepció egyszerűen nem lesz életképes. Túlságosan kevés lesz a jövőben, akárhogy is stafirungoljuk őket. A jövő konfliktusára kell készülnie a magyar honvédségnek, úgy hogy nato nélkül is meg tudjavédeni az országot.
Legalábbis ez a kormányzati kommunikáció. És ez nem 2-3 dandárt jelent.
Az US Army kb. 30 dandár. Én kiegyeznék azzal, ha a Magyar honvédség kb. olyan erős lenne mint egy US Army 1/10 -e. :D
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 388
8 957
113
Az US Army kb. 30 dandár. Én kiegyeznék azzal, ha a Magyar honvédség kb. olyan erős lenne mint egy US Army 1/10 -e. :D

Az a dandár nem az a dandár ... :p

Nézzünk egy aktuális teljes létszámot (OK, tudom mérsékelten releváns, de):

1 477 896 fő aktív
1 458 400 fő tartalékos

(WiKi)
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 626
5 374
113
Az a dandár nem az a dandár ... :p

Nézzünk egy aktuális teljes létszámot (OK, tudom mérsékelten releváns, de):

1 477 896 fő aktív
1 458 400 fő tartalékos

(WiKi)
Ez nem az US Army. Ebben benne van a légierő, flotta, TGY, Nemzeti gárda is.

Egy US Army dandár több mint 4 ezer fő. A magyar dandár is ennyi lenne, ha rendesen feltöltenénk mindennel.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 024
38 365
113
Hát, Maróth mondta nemrég, ha jól emlékszem, hogy ha a NATO nélkül szeretnénk megvédeni magunkat, az messze nem ennyibe kerülne. Nem látom a kommunikációból, hogy egyedül akarjuk magunkat megvédeni.
Mind emellet egyetértek, kevésnek tűnik. A profik szerint elég. Csak nem tudom mire :D
NATO védelemre építünk - ez tény. Nyilván ki kell tartani, míg ideérnek.
A fő védelmünk a gazdasági összefonódás, teljesen egymásba érő ellátási láncok. Konkrétan szinte egy ország sem képes önállóan helyt állni egy elhúzódó, akár több évig tartó háborúban. Még akár Kína sem. (Az energia és nyersnag hiány miatt pl. kénytelenek voltak most a "gyűlölt" és példa statuálásra kipécézett Ausztráliától hosszú idő után szenet és vasércet vásárolni...)
Mivel a fél német ipar nálunk is jelen van (pláne a hadipar most települ ide) - Németországnak érdeke, hogy a környékünkön béke legyen. Bőven van annyi gazdasági súlya, hogy a szomszédaink ne ugráljanak ennek ellenében.
Annyira kell felfegyverkezni, hogy sokba kerüljön velünk egy háború és ne érje meg!

Én a drónokat, robotokat, tüzérséget, cyber-képességet illetve a légierőt erősíteném. Nálunk emberből van és lesz is a legnagyobb hiány, olyan szférkban kell megvívni egy ilyen harcot, ahol legkisebb az emberveszteség esélye.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 810
6 885
113
Az US Army kb. 30 dandár. Én kiegyeznék azzal, ha a Magyar honvédség kb. olyan erős lenne mint egy US Army 1/10 -e. :D
31 (2020-ban a nagy re-organization után) de nem is ez a lényeg , hanem hogy azok milyen dandárok
2020:
11 Heavy Brigade Combat Teams
7 Stryker Brigade Combat Teams
6 Infantry Brigade Combat Teams (light)
4 Infantry Brigade Combat Teams (airborne)
3 Infantry Brigade Combat Teams (air assault)

Az a dandár nem az a dandár ... :p

Nézzünk egy aktuális teljes létszámot (OK, tudom mérsékelten releváns, de):

1 477 896 fő aktív
1 458 400 fő tartalékos

(WiKi)
ezzz így hülyeség , az tény hogy picit más szerkezetű dandárok de ezek a számok már változtak
2020/21-ben így álltak:

485,000 Regular Army personnel (2021)
336,000 Army National Guard personnel (2021)
189,500 Army Reserve personnel (2021)

1,005,725 total uniformed personnel

252,747 civilian personnel (30 September 2020)

1,258,472 total

Magyarul az aktív , leszámítva a gárdát meg a tartalékosokat az 485.000 fő, ez a 31 dandár (+civilek)
Ez nem az US Army. Ebben benne van a légierő, flotta, TGY, Nemzeti gárda is.

Egy US Army dandár több mint 4 ezer fő. A magyar dandár is ennyi lenne, ha rendesen feltöltenénk mindennel.
Nem, nincs benne , maga US Armed Forces 6 componensből áll , Army , Marine Corps , Navy , Air Force , SpaceForce és Coast Guard

Ebből
Army: 485.000 fő aktív ( 30 september 2020) +civilek +tartalékosok
Marine C: 180.000 fő ( 2020) +civilek +tartalékosok
Navy : 347.000 ( November, 2020 ,347.000 aktív , 279.000 civil és 101.000 "ready reserve")
Air force : 327.000 fő aktív (2018) +civilek +tartalékosok
SpaceForce : 6.700 fő aktív (2020)
Coast Guard : 41.000 aktív (2018) +civilek +tartalékosok