Marsai az aki itthon sztem leginkább képben a térséggel. Nem katonailag, hanem általánosságban
Franciaország és az USA csádi kivonulása után a Magyar Honvédségnek újra kell értelmeznie az ambícióit a Száhel-övezet megváltozott geopolitikai viszonyai között – mondta a HVG-nek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docense.
m.hvg.hu
Franciaország és az USA csádi kivonulása után a Magyar Honvédségnek újra kell értelmeznie az ambícióit a Száhel-övezet megváltozott geopolitikai viszonyai között – mondta a HVG-nek Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok és Diplomácia Tanszék docense.
A francia haderő még ebben a hónapban kivonul Csádból, miközben a magyar misszió elméletileg rövidesen odaindulna. Hogyan fajult idáig a helyzet, amikor még néhány hónapja is csupán a csádiak alkupozíciónak javításaként értelmezték a szakértők, hogy az ország elnöke, Mahamat Déby a kapcsolatok diverzifikálására törekszik?
Az elnök rezonál a közvéleményre. Az ellenzék legfontosabb kampánytémája az volt, hogy ki kell tenni a franciákat, akik az ő narratívájuk szerint csak azért vannak náluk, hogy a Déby-klán hatalmát fenntartsák. Engem meglepett, hogy Déby idáig elment, azt viszont nem tudjuk, hogy ez átgondolt stratégia, vagy a kapkodás jele. A francia külügyminiszter nemrég ellátogatott N’Djamenába, bejelentett egy néhány millió eurós pénzügyi támogatást – majd hirtelen felszólították a francia katonákat, hogy távozzanak az országból.
Biztonságpolitikai szempontból mennyire hiányzik majd a térségből a jelenlétük?
Megoszlanak a vélemények arról, hogy a
franciák mennyire folytattak intenzív katonai műveleteket Csádban a felkelőkkel szemben: sok kritika érte őket, hogy a műveleti tempó nem volt elég gyors. Amikor októberben a Boko Haram megtámadott egy csádi katonai bázist, felmerült a kérdés, hogy a franciák miért nem léptek. Azt nem hiszem, hogy ne tudtak volna reagálni. Elképzelhető, hogy N’Djamena nem akarta, hogy a közvélemény szemében úgy tűnjön: a franciák védik az országot, mert a képességek ott voltak:
közel egy éve egy segélyszervezet lengyel orvosát rabolták el Dél-Csádban, és a franciák három nap alatt kiszabadították –
tehát vannak komoly műveleti képességeik, és ezek most ki fognak esni.
Ez viszont azt is jelenti, hogy a francia kivonulással nem fog bekövetkezni akkora összeomlás, mint Maliban vagy Burkina Fasoban, hiszen eddig sem láttunk fokozott műveleti tempót; ezekkel ellentétben Csádban jóval kevésbé voltak aktívak.
A francia haderő képességeire bizonyos mértékben – a hírszerzésben, a felderítésben – a Magyar Honvédség oda készülő egységei is hagyatkozhattak volna. Ennek meghiúsulása milyen hatással lesz a műveletre?
Ez növeli a kockázati tényezőt. Ha ott van ezer – vagy a nigeri átcsoportosítás után lehet, hogy kétezer – francia katona, bármi történik a magyarokkal, még akkor is a segítségükre sietnek, ha ez nem koalíciós művelet. Ez a biztosíték most elvész.
Miután a magyarok két potenciális partnere kivonult Csádból, van még értelme kimennie a honvédségnek?
Az ügy sínen van: kint van a Hungary Helps, beindultak projektek, fölfutottak a diplomáciai kapcsolatok.
De az is biztos, hogy át kell gondolni, mennyire tarthatóak a megváltozott geopolitikai körülmények közt a honvédség másfél évvel ezelőtt megszabott feladatai; lehet, hogy finomhangolásra lesz szükség.
Ennyi feladatot ekkora kontingenssel ellátni szerintem túl nagy ambíció. Kiképzéseket lehet szervezni például a fővárosban és környékén, de az amerikai és francia távozással az ország távoli területein végzendő műveletek kockázatossá váltak.
A franciáknak több bázisuk volt az országban, ez a védőháló most megszűnt.
Ilyen fejlemények után mire lenne elég a legfeljebb kétszáz magyar katona?
Ha a kétszáz katona N’Djamena környékére, illetve a Csád-tó körzetére összpontosítja az erőfeszítéseit, arra nagyjából elég.
De hallani fegyveres összeütközésről a fővárosban is, ahova a magyarok mennének. Megoldható a bázis védelme?
Egy nagy fegyveres erő nem tud olyan egyszerűen felbukkanni N’Djamenaban támadó szándékkal, viszont az is biztos, hogy az elmúlt években többször támadtak meg katonai bázisokat a Száhelben, akár a fővárosok közelében. Legutóbb felkelők Maliban a nemzetközi repülőtéren. De azért Csád nem Mali: a
csádi haderő a térség legképzettebb fegyveres ereje.
Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter december végén azt mondta, hogy a magyar katonák készen állnak, és a csádiaktól várják két szerződés aláírását. Mikor indulhat a magyar kontingens?
Hónapok óta tolódik a dátum. Én azt látom, hogy a magyarok mennének, de a csádiak még nem adtak zöld utat. Déby talán maga sem tudja felmérni, hogy miután kirakta a franciákat és az amerikaiakat, hogy reagálna a társadalom a magyarokra. Ez megint azt a benyomást keltheti, hogy gyenge, nem tud úrrá lenni a biztonsági problémákon, és külső támogatásra szorul. El tudom képzelni, hogy most ezt mérlegeli az elnök. Lezajlottak a parlamenti választások, ezt láthatóan ki akarták várni. Az ellenzéki pártok bojkottra szólítottak fel, ezért a részvétel alacsony volt, ami önmagában is jelzi, hogy belső feszültségek vannak.
Nemrég volt egy „puccskísérlet”: nagyjából az történt, hogy részeg fiatalok késekkel felszerelve megtámadták az elnöki palotát. Ez nem volt komoly akció, de jelzi, hogy a hamu alatt izzik a parázs. Ugyanakkor Déby most abszolvált egy elnök- és parlamenti választást,
egyelőre nem lesz hasonló megméretés, tehát lehet, hogy most a honvédség is mehet,
nem csak a Hungary Helps.
Nem csak Csádot hagyják el a franciák, 2022 óta a hat ország rakta ki őket Elefántcsontparttal, Szenegállal, Malival, Nigerrel és Burkina Fasóval együtt.
Két értelmezési keret van erre, és valószínűleg mindkettőben van igazság.
Egyfelől olyan mértékű lett a franciaellenesség a régióban, hogy már nem tudnak jót tenni. Ismert magyar mondás alapján
ha van rajta sapka, az a baj, ha nincs, akkor az: ha a francia erők beavatkoznak, akkor gyarmatosítók, ha nem, akkor erőtlenek, és nem támogatják a kormányokat.
A nagyon erősen szuverenista, nacionalista és antikolonialista, franciaellenes narratívát vivő puccsista kormányoknak a franciák a bokszzsákjai. Kiteszik őket, ha akarják, ha nem. Most egy ilyen hullám zajlik. Másfelől ha történelmileg nézzük, a franciák sosem engedték el igazán a gyarmatokat: minden tíz évben kivonulnak, aztán visszahívták őket vagy visszamennek maguktól. Csád esetében már legalább hatszor 1960 óta. Tehát ez a mostani nem precedens nélküli. A másik, ettől nem független értelmezés, hogy Párizs osztott és szorzott, és a franciák is felismerték: nem éri meg nekik ott lenni a Száhelben sem gazdaságilag, sem – és erről kevés szó esik – belpolitikailag; végezze el más a piszkos munkát. Macron elnök ki is mondta, hogy hálátlanok ezek az országok, pedig francia vér folyt a terrorellenes küzdelemben. A közvéleményük sem támogatja a műveleteket a Száhelben. A francia külpolitikában – az amerikaihoz hasonlóan – látszik egy Ázsia felé fordulás. A legfontosabb kereskedelmi partnereik Afrikában pedig Nigéria és a Dél-afrikai Köztársaság, vagyis nem a volt francia gyarmatok. Hogy őszinte legyek, Niger fontossága Párizs számára az uránnal is kicsit túl van misztifikálva. Mali vagy Burkina Faso pedig nem is látszik a kereskedelmi statisztikákban.
Úgy vannak vele Párizsban, hogy ha ezek az országok nem akarnak velük foglalkozni, inkább az oroszokat meg a kínaiakat akarják, akkor ők elengedik a kezüket.
Mi történt azokban a nyugat-afrikai országokban, amelyekből kivonultak a franciák?
A biztonsági helyzet javulását ez semmiképp nem segítette: az mindenütt romlott a francia kivonulás óta. Érdemes a geopolitikai versengés kontextusába helyezni a kérdést. Ez a Száhel kapcsán is zajlik. Így nyerhet értelmet a magyar szerepvállalás is: a csádi közvélemény szemében a franciák vörös posztó, de lehet, hogy a magyarok még elfogadhatóak – ahogyan az Emírségek is.
Ha Csádnak nem marad más választása, mint hogy az oroszokat hívja be, az ránk nézve katasztrófa lenne.
A térség több országában megjelentek külső, orosz szereplők. Mit lehet látni ezekben?
A játék zajlik, de a régió különösen rossz állapotban van, főleg Mali és Burkina Faso, ahol az országok jelentős részét terroristák uralják, és
a megjelenő irreguláris migráció már Európát is eléri. A Wagner-csoport nem tudott mit kezdeni ezzel a helyzettel – és szerintem nem is akart.
Az elmúlt egy évben az látszott, hogy az oroszok kicsit túlterjeszkedtek a Száhelben. Nem tudják betölteni az űrt: kevesen is vannak hozzá, és nem is ismerik annyira a terepet. A Wagner tavaly megalázó vereséget szenvedett Maliban, amikor majdnem száz katonája meghalt. A nigeri junta nemrég a kínaiakat kérte meg, hogy küldjenek biztonsági erőket az országban futó olajvezeték védelmére, mert ők nem tudják biztosítani, és folyamatosan áll a termelés.
Nem tudnak, vagy nem akarnak mit kezdeni a helyzettel az oroszok?
Orosz részről egyértelműen látszik egy hibrid hadviselési szándék a Száhelben. Minden probléma, ami innen elindul, a régión kívül Európát érinti, az pedig az oroszoknak jó. Én szoktam élni a gyanúperrel: nem is biztos, hogy az oroszok stabilizálni szeretnének a térségben