[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113
Egy harckocsi zászlóalj nagyjából 400-600 fő tokkal vonóval... Ez nem egy önálló zászlóalj, ez rá van utalva a dandár logisztikai rendszerére...

A katonáról meg nagyon torz elképzelésed van.
A katonák motivációjáról, gondolkodásáról három évtizedes alegysegparancsnoki tapasztalatom van.
És ne gondold, hogy a múlt emlékein alapul véleményem.
Tudom mit mondok és miért.
Tudom mi a helyzet a laktanyàkban.
Azt is tudom, mit akarsz mondani, de annak nincs köze ahhoz, amit én mondok.
Ismét.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113
Egy harckocsi zászlóalj nagyjából 400-600 fő tokkal vonóval... Ez nem egy önálló zászlóalj, ez rá van utalva a dandár logisztikai rendszerére...

A katonáról meg nagyon torz elképzelésed van.
Az, amit írtam, az arra válasz, amit a kolléga írt.
Tudom, hogy néz ki egy HKZ....
Te meg tudod, hogy tudom.....
:)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 155
113
A katonák motivációjáról, gondolkodásáról három évtizedes alegysegparancsnoki tapasztalatom van.
És ne gondold, hogy a múlt emlékein alapul véleményem.
Tudom mit mondok és miért.
Tudom mi a helyzet a laktanyàkban.
Azt is tudom, mit akarsz mondani, de annak nincs köze ahhoz, amit én mondok.
Ismét.
Én eleg sokat találkozok legénységgel és a rendfokozatomból adódóan elég közvetlen kapcsolatban is vagyok velük. Lehet, hogy megleplek, de a motivációjuk közt a pénz az az 1. és 2. helyen van. Még a légmotiváltabbak is azt mondják, hogy a pénz a 2., de ők mondjuk 1-5%...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113
Én eleg sokat találkozok legénységgel és a rendfokozatomból adódóan elég közvetlen kapcsolatban is vagyok velük. Lehet, hogy megleplek, de a motivációjuk közt a pénz az az 1. és 2. helyen van. Még a légmotiváltabbak is azt mondják, hogy a pénz a 2., de ők mondjuk 1-5%...
Nem azt mondtam, hogy nem számít a pénz!
De Te mégiscsak katonákkal beszéltél....
Itt vannak, ennyi pénzért..., tehát csináljálk.

Hidd el én örülnék a legjobban, ha MNB elnöki fizetést adna a HM.
De nem fog.
Az ösztönzőkkel csak egy része az illetmény (szerintem is a legfontosabb), de Audival, BOSCH-al, BMW-vel nem tudsz versenyezni.
Viszont adhatsz kalandot és élményt a fiatalnak.
E kettő együtt motiválja a szolgálatra és ami fontos tartós szolgálatra a srácokat.
Egyébként az elején jórészt fogalmuk sincs mennyi az annyi, de pár év után már természetesen nézik az Audi, stb egyéb fizetéseket.
Ilyen az élet.
A légióba se fizetés miatt megy a fiatal....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 155
113
Nem azt mondtam, hogy nem számít a pénz!
De Te mégiscsak katonákkal beszéltél....
Itt vannak, ennyi pénzért..., tehát csináljálk.

Hidd el én örülnék a legjobban, ha MNB elnöki fizetést adna a HM.
De nem fog.
Az ösztönzőkkel csak egy része az illetmény (szerintem is a legfontosabb), de Audival, BOSCH-al, BMW-vel nem tudsz versenyezni.
Viszont adhatsz kalandot és élményt a fiatalnak.
E kettő együtt motiválja a szolgálatra és ami fontos tartós szolgálatra a srácokat.
Egyébként az elején jórészt fogalmuk sincs mennyi az annyi, de pár év után már természetesen nézik az Audi, stb egyéb fizetéseket.
Ilyen az élet.
A légióba se fizetés miatt megy a fiatal....
Ezzel próbálkozik a Honvédség, adjunk mást pénz helyett... meg is van az eredménye: a felszerelők fele vagy alkalmatlan vagy csak azért katona, mert a civil szférában sehová nem kell.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113
Ezzel próbálkozik a Honvédség, adjunk mást pénz helyett... meg is van az eredménye: a felszerelők fele vagy alkalmatlan vagy csak azért katona, mert a civil szférában sehová nem kell.
Nem!
Nem azt mondtam, hogy pótoljuk a pénzt.
A legfontosabb a versenyképes illetmény.
Ezt mindenki tudja.
Én azt mondom, hogy a többi ösztönző miatt (kaland, élmény), nem a munkahely közelsége a meghatározó a fiatal számára.
Emiatt majdnem mindegy, hogy az ózdi fiatal Nyíregyházára vagy Tatára megy tankosnak....
Nem tudsz minden hátrányos helyzetű térségbe laktanyát tenni.
Valamint N mindegy, hogy a laktanyakerités melletti munkanélküliekből van nagy meritésed vagy az ország egész területéről önként érkező fiatalok közül.
Előbbi inkább a varrónők motivaltsagát, utóbbi talán a hivatást választókat jellemzi.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 155
113
Nem!
Nem azt mondtam, hogy pótoljuk a pénzt.
A legfontosabb a versenyképes illetmény.
Ezt mindenki tudja.
Én azt mondom, hogy a többi ösztönző miatt (kaland, élmény), nem a munkahely közelsége a meghatározó a fiatal számára.
Emiatt majdnem mindegy, hogy az ózdi fiatal Nyíregyházára vagy Tatára megy tankosnak....
Nem tudsz minden hátrányos helyzetű térségbe laktanyát tenni.
Valamint N mindegy, hogy a laktanyakerités melletti munkanélküliekből van nagy meritésed vagy az ország egész területéről önként érkező fiatalok közül.
Előbbi inkább a varrónők motivaltsagát, utóbbi talán a hivatást választókat jellemzi.
A Honvédség mondja nem te!
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 707
4 260
113
A katonák motivációjáról, gondolkodásáról három évtizedes alegysegparancsnoki tapasztalatom van.
És ne gondold, hogy a múlt emlékein alapul véleményem.
Tudom mit mondok és miért.
Tudom mi a helyzet a laktanyàkban.
Azt is tudom, mit akarsz mondani, de annak nincs köze ahhoz, amit én mondok.
Ismét.
féloff, ép most vettem meg az antikvárumban egy 1995ös kötetet, A magyar katonai gondolkodás történetét. Mikor volt az a harminc év?
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113
A Honvédség mondja nem te!
Az eredeti kommentem arra reagált, hogy Tata szar helyen van....
A légvédelmi ezred jó helyen van az Audi mellett?
Debrecen a BMW gyárral?
Szeged a hódmezővásárhelyi alegységeknek?
Az MH negyede BP-en van....
Kecskemét MB gyárral, Szolnokon három alakulat?
Azok ott jó helyen vannak, de Tata szar helyen?
Mindenhol kedvezőtlen az MH számára a helyi munkaerőpiaci helyzet.
Ez országos gond, nem regionális, olyan szar a fizetés.
Országosan szar, nem KEM, vagy GYMS megyében.....
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and LMzek 2.0

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 155
113
Az eredeti kommentem arra reagált, hogy Tata szar helyen van....
A légvédelmi ezred jó helyen van az Audi mellett?
Debrecen a BMW gyárral?
Szeged a hódmezővásárhelyi alegységeknek?
Az MH negyede BP-en van....
Kecskemét MB gyárral, Szolnokon három alakulat?
Azok ott jó helyen vannak, de Tata szar helyen?
Mindenhol kedvezőtlen az MH számára a helyi munkaerőpiaci helyzet.
Ez országos gond, nem regionális, olyan szar a fizetés.
Országosan szar, nem KEM, vagy GYMS megyében.....
Semmi nincs jó helyen az Észak-Dunantúlon amíg ennyi az illetmény. Debrecenbe sem lesz majd katona ne félj...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 891
35 360
113
igen a pénz nagyúr ezért fontos a vállalkozás egy háborúba és a jól bevált jutalomrendszer ma már nem sorállomány van de a vsz idők elött a sorállomány is vállakozó vólt mert vólt ösztönzés. és a vállakozásnak van egy mégnagyobb haszna az ember minéltöbbet vállal annál inkább nyerni akar mert vereség esetén annál többet veszít (amit ugye nem kap meg.) a németeknél is a vh ba a java nem hitlerér vagy a fasizmusért harcólt annyira hanem hogy amit addig összeszedett ne veszítse vagy egyenesen úgyérezte elopják tőlle azt amiért megdolgozott.... A mai közhiedelmekkel ellentétbe nem az eszme hajtotta őket sem a végtelen szovjet pusztákon át hanem a búzamezők látványa pl amit beigértek nekik (nem véletlen vólt művelve a fő vasútvonaak menti terület 1000el... had álmosozzon a baka hogy ő ilyen jó helyen kap majd földet...stb... (diszlet tanyákat/gazdaságokat emeltek a németek!!!)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 498
18 560
113
Semmi nincs jó helyen az Észak-Dunantúlon amíg ennyi az illetmény. Debrecenbe sem lesz majd katona ne félj...
Akkor minden laktanya mehet Ózdra?
Ugyan már....
A mostaniak felújítása is most indul csak.
Szerinted egy miskolci laktanya mikorra készülne el?
Lőterrel, több négyzetkilométeres gyaktérrell?
Szolgálati lakásokkal?
2040-re se....
Egy lőteret semmelyikmelyik falú nem engedné a közelébe.....
Egy 6 négyzetkilométeres gyaktéret nem tudsz őt év alatt kisajátítani.
Egy 3000 fős laktanya érkezdével, sport létesítményekkel kb. 70-100 Mrd forint, a mai építőipari viszonyok amúgy is kedveznek az ilyen beruházásoknak.
Inkább a 100 Mrd Ft-ból fizessék meg a katonákat.

MOST!!!

Ezert nem jó megoldás az alakulatok áttelepítése.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 145
38 642
113
BMW is azért ment Debrecenbe, mert az ukrán munkaerőre építenek. Párom eredetileg debreceni, de sem ő sem a barátnői, ismerősei (35-40 közötti korosztály) nincsenek már ott: egy része BP-n van, a legtöbb külföldön.
Magyarországról egyszerűen elfogy(ott) a munkaerő és jelenlegi (szerintem visszafordíthatatlan) demográfiai trendek miatt ebben nem is lesz változás.
Ez legnagyobb nemzetbiztonsági kockázat - tök mindegy milyen technikát vesz a HM. Nagyobb gépesítés: drónok, robotok jelenthetnek megoldást hosszú távon, mert élő ember nem lesz - pláne olyan aki hajlandó lelövetni magát...pláne ennyiért, amit most adnak. (Nem véletlen, hogy ahol tényleg fenn áll a lelövés veszélye - pl. külföldi missziók - ott többszörös a bér, különben senki nem menne...)
Az állam (kormány) pofátlanul visszaél azzal, hogy egyes területen ő az egyetlen foglalkoztató: tanárok, szociális dolgozók, egészségügyisek mind kriminálisan alul vannak fizetve. A katonák szintén - ebben nem is lesz változás, amíg nem "ég a ház": amíg rá nem jönnek, hogy nem marad lassan senki. A költségvetés simán elbírna egy 20-30%-os általános béremelést ezeken a teülereken, de leszarják...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Az eredeti kommentem arra reagált, hogy Tata szar helyen van....
A légvédelmi ezred jó helyen van az Audi mellett?
Debrecen a BMW gyárral?
Szeged a hódmezővásárhelyi alegységeknek?
Az MH negyede BP-en van....
Kecskemét MB gyárral, Szolnokon három alakulat?
Azok ott jó helyen vannak, de Tata szar helyen?
Mindenhol kedvezőtlen az MH számára a helyi munkaerőpiaci helyzet.
Ez országos gond, nem regionális, olyan szar a fizetés.
Országosan szar, nem KEM, vagy GYMS megyében.....



Szinte nagyságrendi probléma van a fizetéssel! ...és --értelemszerűen-- az ezért elvárható teljesítménnyel!

A civil élet hasonló helyzetben bevált példái alapján "össze-LGOzva" a kettő(követelmény-díjazás) "árú-kapcsolásos" emelése az eredményes megoldás,valami ehhez hasonló PL:

  1. a (beosztáshoz) valóban szükséges fizikai követelmények meghatározása, és azok valós számonkérése,
  2. az ezért járó havi 130e bruttó fizetésemelés,
  3. az ennek eléréséhez szükséges (kb. 6 hónapos) idő és felkészülési feltételek (élelmiszer pótlék, edzésre szükséges idő, eszközök) biztosítása
  4. +ami fontosat kihagytam, egyebek címszó alatt...

Ilyen közelítőleges arányoknál a jelenlegi fizetések mellett már reálisabban várható érdeklődők jelentkezése is --akikkel szemben lehet elvárásokazt támasztani-- és nem főleg a "maradékból" lehetne gazdálkodni.

U.i: A hat hónapos gyorsított testépítő/kiképzés/oktatás alatt a (társadalmi) "maradékból" is lehetne jó eredményt kihozni, ha a sikertelen és sikeres közti fizetés és társadalmi megbecsülési kontraszt jól van megválasztva!!!
(Nem) Meglepő módon ez már a "megboldogult" sorkatonai szolgálatra kezd hasonlítani... :rolleyes: :oops: :cool:

U.I.: Az új katonai Főnök (jól seper majd, reméljük...), kb ez utóbbi a motivációs mechanizmos mentén tud csak sikert elérni, mert így az elvesztett társadalmi csoportból tud(na) állományt építeni. A többi forrás a civil gazdaság rovására menne, onnan vonva el jelentős értéktermelő erőket, pont azokat csoportosítva át (képletesen) az erőforrás ffogyasztó(honvédelem) részre.

Ennek a módját kellene kidolgozni Romolusznak, enélkül csak látszat-eredményeket fog tudni felmutatni.
Leegyszerűsítve: a korábbi és a jelenlegi finn sorkatonaságnak kellene egy "önkéntes" változatát kidolgozni, ahol a jelenlegi társadalmi és anyagi érdekeltségek figyelembevételével kidolgozott követelményrendszer segítségével a jelentkezéskor kevésbé alkalmas --a későbbiek során valószínűleg veszteség rovatba kerülő-- embereket "épít" újjá.

Romolusz ilyen szakirányú végzettségét említette valaki korábban, vagyis (kemény) szakmai feladatott kapott, "némi" belső, szak-bürokratikus ellen széllel... :hadonaszos: :hadonaszos: :hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Akkor minden laktanya mehet Ózdra?
Ugyan már....
A mostaniak felújítása is most indul csak.
Szerinted egy miskolci laktanya mikorra készülne el?
Lőterrel, több négyzetkilométeres gyaktérrell?
Szolgálati lakásokkal?
2040-re se....
Egy lőteret semmelyikmelyik falú nem engedné a közelébe.....
Egy 6 négyzetkilométeres gyaktéret nem tudsz őt év alatt kisajátítani.
Egy 3000 fős laktanya érkezdével, sport létesítményekkel kb. 70-100 Mrd forint, a mai építőipari viszonyok amúgy is kedveznek az ilyen beruházásoknak.
Inkább a 100 Mrd Ft-ból fizessék meg a katonákat.

MOST!!!

Ezert nem jó megoldás az alakulatok áttelepítése.
Hát így biztosan nem fog, és nem is szabad így gondolkodnia egy állami vezetőnek. Üljön az akár a HM-ben, vagy méginkább a PM-ben. :)
Ha most kifizetsz 100Mrd HUF összeget fizetésemelésre, akkor azt jövőre, meg azután, meg azután is ki kell fizetned. Persze mindezt folyamatosan emelkedő mértékben. Arról nem is beszélve, hogy az a 100Mrd igen gyorsan eltűnik, ha a jelenlegi állományt is részesíteni kell belőle, ráadásul érdemeinek és csillagjainak arányában.
Egy hipermodern laktanya létrehozása, vagy felújítása után viszont, csak a töredékét kell a fenntartásra költeni.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Catles

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 754
80 155
113
Akkor minden laktanya mehet Ózdra?
Ugyan már....
A mostaniak felújítása is most indul csak.
Szerinted egy miskolci laktanya mikorra készülne el?
Lőterrel, több négyzetkilométeres gyaktérrell?
Szolgálati lakásokkal?
2040-re se....
Egy lőteret semmelyikmelyik falú nem engedné a közelébe.....
Egy 6 négyzetkilométeres gyaktéret nem tudsz őt év alatt kisajátítani.
Egy 3000 fős laktanya érkezdével, sport létesítményekkel kb. 70-100 Mrd forint, a mai építőipari viszonyok amúgy is kedveznek az ilyen beruházásoknak.
Inkább a 100 Mrd Ft-ból fizessék meg a katonákat.

MOST!!!

Ezert nem jó megoldás az alakulatok áttelepítése.
Szerintem most jó az időpont a költözésre, hisz minden laktanyát fel kell újítani teljesen. Szerintem nem felújítani kéne hanem költözni
Persze nem minden laktanyának de Tatának meg Győrnek biztosan. Az egyik mehetne pest 20km-es környékére.