A D-20-hoz jóval nagyobb torony kellene, kb. mint az Akacijának, mert ezt kell beleapplikálni:Gondolj bele abba, hogy egy modernizált harckocsi védelmű, bestiális tűzerejű fegyver ami közvetlen célzással működik. Ha felpáncélozod, APS-t raksz rá, védettebb lesz ez pipa. Ha torony nélküli rohamlöveg lenne, még páncélozva, akkor is első vonalban össze tudna futni ott és akkor egy hl-val, mint egy hátsó tárolódobozzal növelt T-72 toronnyal. Ellenben toronnyal életképesebb, stabilizált fegyvere lenne. Egy modern HK-t nem tudna kilőni 125 mm ágyúval sem, elleneben amit 152 mm ágyú buta lőszerrel telibever, az lehet Armata is. Nem fog nagyon tovább harcolni. Ugyanígy kiegészítő páncéllal ellátva egy 125 mm ágyúval meghagyott önmaga esélyesen már nem küzdené le, fordítva viszont igen.
Vagy inkább még nagyobb, mert mögé be kell építeni még az automata töltőt is, bár ennek kifejlesztése már önmagában is szép kihívás a 152 mm-es tarackhoz...
Mindez önmagában jelentős tömegnövekedés. Ha még fel is páncélozod, még tovább nő a tömeg, és mivel nagyobb a torony, még nagyobb felületet kell erősíteni, szóval még tovább nő a tömeg, tehát a mozgékonyság romlik, miközben a bestia nagyobb célpontot kínál...
Azt írtad, nem precíziós lövésekre szánnád a cuccot, tehát nem raknál mellé csúcstechnológiás célfelderítő és tűzvezető-rendszert. Mondjuk marad az a szint, ami most a T-72-nél jellemző. Pusztán a méretnövekedés miatt nagyobb az esélye annak, hogy az ellenséges T-72 előbb kiszúrja a bestiát, mint az őt - így valószínű, hogy az első lövés is az ellenségnél dördül el. Tegyük fel, ezt gond nélkül fogja meg a páncélzat, jöhet a válasz: A 152 mm-es malac 655 m/s sebességgel hagyja el a csőtorkolatot, és a jelentős légellenállás miatt ez az érték gyorsabban csökken, mint a 125 mm-es APFSDS-T gránát esetében, ami viszont 1800 m/s-el indul. Magyarán, ha 2 km-ről lőnek egymásra, akkor a 152-es disznónak legalább 4-5 sec. kell az út megtételéhez - ennyi idő alatt pedig egy mozgó harckocsi biztos távolságra kerülhet attól a ponttól, ahol a lövés pillanatában volt. A lomhább és nagyobb célpontot kínáló fenevadhoz viszont 2-3 sec. alatt elérnek a 125-ös gránátok.
Ami a 152 mm-es gránát hatását illeti, a 90-es évek elején talán végeztek vele próbalövészetett leselejtezett T-55-ösökre Veszprém környékén, érdemes lenne utánajárni, milyen eredményekkel! Találat esetén biztosan elég durván leamortizálja az ellenséges MBT-t, de szerintem 1 km fölött a távolság növekedésével drasztikusan csökken annak az esélye, hogy ez (mármint maga a találat) bekövetkezzen.
(Igen, rohamlövegnél is, de 1.) azt MBT-k ellen csak védelmeben használnám, illetve a saját harckocsik kíséreteként, 2.) váratlan helyzetekben pedig elég lenne szembe fordulniuk az ellenséges MBT-kkel, az alacsony profil + az erősen döntött, de brutál homlokpáncélzat állná a tüzet, amit persze az is viszonozna.)