[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
Ha rajtam múlna, én már réges-régen leszállítottam volna Pogánynak egy T-72-est meg egy D-20-ast, hozzá flexet, reszelőt, KCR-darut meg egy falka ifjú gépipari szakmunkást, aztán hajrá! :D
(Az elmúlt 30 év történéseihez képest, amiben simán csak szétlopták, leszarták, eladták, kinyírták a technika nagy részét, már ezzel a lépéssel is - végeredménytől függetlenül - a Köztársasági Érdemrend Arany Fokozatát érdemelnénk... :confused:)
Igyekszek hamarosan beszerezni a kellô méretarànyos maketteket és megalkotni az elgondolàsomat. Ha nem megy, el fogom ismerni, ha nem megy.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 469
67 835
113
No offence!
Én azon röhögök, hogy milyen mély tud lenni a "nyúl ürege"... :D
Ha nem kotorsz le a mélyéig, nem talàlsz semmit, csak üreget. Mikor még nektek béke volt, nekem màr ez a folyó hàború. Mindent elpazarolt az eltartott kisujjal derékriszàlós buzisàgotok amit akkor részben ingyen meg lehetett volba venni,.ma @dudi Mardert venne, ugyanarra, ugyanazért amit én mondtam. Szóval az üreg mélyén aligha ti vagytok, valószínûleg messze értelmesebb dolgokat lehet kikotorni onnan. o_O
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 172
113
Ha nem kotorsz le a mélyéig, nem talàlsz semmit, csak üreget. Mikor még nektek béke volt, nekem màr ez a folyó hàború. Mindent elpazarolt az eltartott kisujjal derékriszàlós buzisàgotok amit akkor részben ingyen meg lehetett volba venni,.ma @dudi Mardert venne, ugyanarra, ugyanazért amit én mondtam. Szóval az üreg mélyén aligha ti vagytok, valószínûleg messze értelmesebb dolgokat lehet kikotorni onnan. o_O
Hat az oreg T72 t se akarjak mar annyira kohoba kuldeni.....
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
808
1 575
93
Ha rajtam múlna, én már réges-régen leszállítottam volna Pogánynak egy T-72-est meg egy D-20-ast, hozzá flexet, reszelőt, KCR-darut meg egy falka ifjú gépipari szakmunkást, aztán hajrá! :D
(Az elmúlt 30 év történéseihez képest, amiben simán csak szétlopták, leszarták, eladták, kinyírták a technika nagy részét, már ezzel a lépéssel is - végeredménytől függetlenül - a Köztársasági Érdemrend Arany Fokozatát érdemelnénk... :confused:)

- Én a D-20-as mozgékonyságát másképpen oldanám meg! Egy kamion alvázra raknám! Itt az a kérdés hogy a cső befordítható-e a vontató felé, vagy csak X fokban jobbra-balra fordítható a cső? Több képet néztem, ám nem látható forgatókoszorú sajnos. Valaki megírhatná! Kösz.



- Nos hogy maradjunk a topik címénél a T-72-nél én kicsit reálisabban fogom fel a kérdést, feladatot. Mivel nincs olyan sok pénzünk ami kellene, s nincs műhelyünk, üzemünk se ahol tudnánk érdemben gyártani gépeket, így elgondolkoztam mivel úgy gondolom az elektronika nagy része a toronyban van. Ezért nézelődtem kicsit.

- Első lépésben nem nyúlnék a T-72 géphez alvázhoz, motorhoz egyáltalán. Esetleg javít.
- Az elektronika a toronyban van, ugye, meg az érzékelők s kukkoló cuccok. Ezért úgy gondoltam,
- Nem-e érdemes lenne csak a tornyot lecserélni valamilyen NATO toronyra!

L1yRDKS.png


Erre a Centauro toronyra gondoltam. Igen esztétikus toronynak látszik így kívülről, igaz ez a kép pont 105-s löveget mutat, ám van nekik 120-as lövegük is. Így mindjárt NATO kompatibilisek lennénk. Ám ha van elég lőszerünk még a 125-ös csőhöz, lehetne kicserélni csak.

zH2jF0C.png


Valahogy így nézne ki. Ugye csak 120-as löveggel. Nem kellene semmit átalakítani csak toronycsere! A képen hátrább látható az eredeti 125-ös löveg. Olcsóbb a csere s könnyebb mint buherálni!
A lőszerek is felkerülnének a torony mögé, így a kezelő személyzet talpa alól kikerülve nagyobb biztonságot nyújtana a gép!
Itt kérdés a toronyillesztés kérdése, szerintem belefér a 72-es koszorúba.
S kapnánk külalakra is egy kulturált gépet, nagyobb tudással, ami NATO kompatibilis. Ugyanakkor rádiózás is kapásból biztosított a beépítettség miatt. S egyéb érzékelők, térkép stb.

- Úgy gondolom a torony ára még kisajtolható a büdzséből. :cool: Az olaszokkal kellene tárgyalni.
Adnák é csak a tornyot.

- Esetlegesen a 105-ös lövegváltozatú tornyot a még meglévő s -"felpofozható"- T-55-ös alvázra lehetne tenni. Mint csapatkísérő, támogató. Szaporodna a csövek száma s NATO kompatibilisek lennének! Nem a fő harckocsikat kellene kísérés céljára használni. S kicsik, rövidek!

dl4IDnL.png


- Igen tudom a motor, a váltó, a fékek stb..., s az egész öreg! Ám mégse céltáblának kellene használni őket! S röhögve kiabálni hogy szétment! :confused: :rolleyes: Mivel mindent szét lehet lőni s röhögni rajta!
Mint eddig! Mégis csak harckocsi. :rolleyes: S az ország népének pénzéből lett véve!
- Ugye 10-20 év múlva majd a Leókat is szétlőjük, mert sz@r.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 055
18 762
113
Sajnos erősen gyanítható, hogy itt mi, komolyabb elkötelezettséggel vagyunk, a T-72 korszerűsítés, felújítás mellett, mint a HM íróasztal fő okosai. Én magam is sokáig azon az állásponton voltam, hogy annyira le van pusztulva a géppark, hogy kohó. Azonban, a most folyó háború ismét bizonyította, hogy bizony a háborúhoz is erő kell. Mennyiségben is. Mivel a KMW nem tud leakasztani nagyobb mennyiségben, még a Honvédség igényeihez mért mennyiséget sem azonnal, meg fizetni sem nagyon tudnánk most mondjuk, újabb 2 zlj mennyiségű Leopárdért, marad a hazai változat. Itt az ideje hogy a jelenlegi állapotában legatyásodott, eléggé elavult harckocsit, egy ráncfelvarrásra, nagyjavításra küldjék. Mert sajnos, szükség lenne még legalább 2 zlj mennyiségben, újabb harckocsikra. Több felújítási program közül is választhatunk. Én a törökre szavaznék. De azonnal elkezdve a munkát, mert már késében vagyunk.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 719
93
Nem-e érdemes lenne csak a tornyot lecserélni valamilyen NATO toronyra!
zH2jF0C.png
Vizuálisan kellemes ötlet, de a részleteket megnézve nagyon nem tűnik életképesnek.

Egy Centauro ára (az angol Wiki szerint) nagyjából 1,6 millió EUR. Önmagában a torony ezek szerint talán beszerezhető lenne úgy 800 ezerből, de talán inkább 900 ezer - 1 millió EUR körüli összegért kapnánk meg darabját. A T-72 ára (szintén az angol Wiki szerint) bő tíz éve 500 ezer USD körül járt. Szóval már itt bukik az elmélet - kétszer annyiba kerül a fejlesztés, mint amennyibe maga a fejlesztendő harckocsi.
De jobban belegondolva inkább négyszer annyiba, mert a T-72 értéke kompletten lehet 500 ezer USD körül, ha levesszük róla a tornyot, akkor az alfele önmagában már 200 ezret se nagyon fog érni... (És egyébként is, mit csinálunk a ledobott tornyokkal?)

Az átépítés szintén nagy munka, sok idő és további magas költség lenne, hiszen a két torony nyilván messze nem csereszabatos.

A végeredmény ráadásul nem is lenne jobb, mint a kiindulási alap, mert a Centauro tornya nem harckocsi-torony, így az új harcjármű védettsége - tehát éppen az, ami a T-72 gyengéje - még gyengébb lenne.

Szerintem első lépésként már az is parádés lenne, ha egyszerűen csak meg lehetne őrizni, megjavítani, karban tartani a meglévő, működőképes állományt. Második lépésként pedig a páncélzatot kellene megerősíteni, mondjuk ERA-blokkokkal, esetleg egyéb aprómunkával feljavítani a vasakat egyéb téren is, de nagy pénzt már nem költenék rájuk. A holnap harctereinek sűrűjében akkor is kérészéletűek lesznek, ha aranyárban újítjuk föl őket railgunnal megkoronázva, szedett-vedett szabadcsapatokat hajkurászni, a rommezőn átcsühögve visszamaradt tűzfészkeket szétlőni, az ellenség által ellenőrizetlenül maradt térségekbe betörni, másod-, harmadvonalbeli feladatokra viszont így is alkalmasak.

220421-russian-troops-mariupol-mb-0924-128307.jpg
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
808
1 575
93
Szedett-vedett szabadcsapatokat hajkurászni, a rommezőn átcsühögve visszamaradt tűzfészkeket szétlőni, az ellenség által ellenőrizetlenül maradt térségekbe betörni, másod-, harmadvonalbeli feladatokra viszont így is alkalmasak.


- Ezt kérdezd meg a katonáinktól. Jó lesz-e nekik így ahogy van! Mivel a Leopárdokat egykupacban fogják tartani! S akkor szerinted mit fognak felhasználni a haza védelmére? Nem harmadvonali csürhét fognak zavargászni!
- Ugye kohóba akartátok már küldeni! Céltáblának használni! Mivel mi milliárdosok vagyunk, van itt pénz! Utána meg rájöttek hogy ezért a pénzért Eur/Ft meg nem adnak semmit!
- Lesz 40 tankunk, amiből egy sincs még itt! :rolleyes: 8db 2.4-es amit csak lízingelünk! 40 4x4-es utánfutóval, amit dugdosnak! Mivel több nem lesz! 24 lövegünk, amit nem tudunk megvédeni!
- S ez egy félelmetes hadsereg? Na ne, :p minden szomszéd kiröhög bennünket! Ezzel akarnak vezetőink felvágni! :D

A Centauro tornya meg szerintem nem kerülne annyiba mivel már adják az Ukránoknak úgy egyben.
Mert sajnos, szükség lenne még legalább 2 zlj mennyiségben, újabb harckocsikra. Több felújítási program közül is választhatunk. Én a törökre szavaznék. De azonnal elkezdve a munkát, mert már késésben vagyunk.
Igen késésben vagyunk, mivel 30 év alatt nem történt semmi! Lesz@rták a honi védelmet! S hirtelen minden kellene egyszerre!

- A Török oligarha csoport mennyiért is újítaná fel nekünk a harckocsikat? Mennyi csak a beugró hogy szóba álljanak velünk? Mit is adnának a toronyba?

xNdQxL7.png


- Mit csinálnak a törökök, Torony ki, torony be! Vajon mit csinálnak a kivett T-72 toronnyal? Összegyűjtik felajánlják másoknak cserére! Jó biznisz! :cool:

61k7UsE.png


Mi van az új tornyon olyan + ami megérné hogy ott cseréltessük ki a tornyot! Az erákat itthon is fellehet pakolni! S fizessünk horribilis összeget.

- Itt a torony felszereltsége a lényeg! Ha jobb, tessék itt megindokolni hogy miért, akkor szori: rendben! Ám az hogy kicsit laposabb, s ERA van rajta az sifli. S az alsó géprésszel mi van? Hogyan védi meg magát a gépet? Vagy az nem érdekes? Úgy is harmadrendű bohóckodásra kell csak!
Hát hogyne! Oldalról lövik szét mindegyiket!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 094
33 172
113
Vizuálisan kellemes ötlet, de a részleteket megnézve nagyon nem tűnik életképesnek.

Egy Centauro ára (az angol Wiki szerint) nagyjából 1,6 millió EUR. Önmagában a torony ezek szerint talán beszerezhető lenne úgy 800 ezerből, de talán inkább 900 ezer - 1 millió EUR körüli összegért kapnánk meg darabját. A T-72 ára (szintén az angol Wiki szerint) bő tíz éve 500 ezer USD körül járt. Szóval már itt bukik az elmélet - kétszer annyiba kerül a fejlesztés, mint amennyibe maga a fejlesztendő harckocsi.
De jobban belegondolva inkább négyszer annyiba, mert a T-72 értéke kompletten lehet 500 ezer USD körül, ha levesszük róla a tornyot, akkor az alfele önmagában már 200 ezret se nagyon fog érni... (És egyébként is, mit csinálunk a ledobott tornyokkal?)

Az átépítés szintén nagy munka, sok idő és további magas költség lenne, hiszen a két torony nyilván messze nem csereszabatos.

A végeredmény ráadásul nem is lenne jobb, mint a kiindulási alap, mert a Centauro tornya nem harckocsi-torony, így az új harcjármű védettsége - tehát éppen az, ami a T-72 gyengéje - még gyengébb lenne.

Szerintem első lépésként már az is parádés lenne, ha egyszerűen csak meg lehetne őrizni, megjavítani, karban tartani a meglévő, működőképes állományt. Második lépésként pedig a páncélzatot kellene megerősíteni, mondjuk ERA-blokkokkal, esetleg egyéb aprómunkával feljavítani a vasakat egyéb téren is, de nagy pénzt már nem költenék rájuk. A holnap harctereinek sűrűjében akkor is kérészéletűek lesznek, ha aranyárban újítjuk föl őket railgunnal megkoronázva, szedett-vedett szabadcsapatokat hajkurászni, a rommezőn átcsühögve visszamaradt tűzfészkeket szétlőni, az ellenség által ellenőrizetlenül maradt térségekbe betörni, másod-, harmadvonalbeli feladatokra viszont így is alkalmasak.

220421-russian-troops-mariupol-mb-0924-128307.jpg
Hát,nem.
Bocs,de azon kivul,hogy a Centurion torony nem jo,mert az nem hk torony,az egesz gondolatmenet rossz.
A.Hasznalt,oreg,elavult felszerelesu gepek voltak,amig voltak,fel milkaert.
B,Az osszehasonlitasi alap meg mindig az uj harcjarmu ara es harcerteke.Minden modernizaciot az uj eszkoz beszerzeshez kell viszonyitani
C.Barmo,ami nincs megfeleloen felszerelve,megfeleloen kikepzett legenyseggel mukodtetve,nincs megfeleloen harcba vetve,az esendő.
C.A hk alapvetoen arra valo,amit felaoroltal.Megkeresni sz ellen jadrendi reseit,gyenge pontjait,rs azokon attorve letarolni a mogottes teruleteit,hadtapkorleteit.
Okolszabaly.Hevenyeszett vefelem esegrn megy elol a hk,a gyslogsag biztosit.Kiepitett vedelem eseten a gyalogsag megy elol,a hk biztosit.
Vagyis kiepitett vefelem eseten a hk geladata a tuzetsegi elokeszittes utan a gyalogsag eltal feltart feleledo tampontok szetagyuzasa.
T72 egy hk.De korszerusiteni kell.A legfontosabb a modern harcelektronika.Felderito- figyelo es tuzvezeto,valamint kommunikációs rendszerek.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 719
93
- Ezt kérdezd meg a katonáinktól.
Ezen a fórumon emlékeim szerint jellemzően pont ők azok, akik megszabadulnának tőle, Dudi talán már konkrétan a kohóba is kívánta őket.

- Ugye kohóba akartátok már küldeni! Céltáblának használni!
Én sohasem, sőt! Nekem már az ukrán háború előtt is az volt a véleményem, hogy ha itt háború lesz, az részben nagy területeken, szétaprózódva fog izzani, parázslani, sokszor irreguláris szabadcsapatok, gárdák, bandák tevékenységeként, illetve széles arcvonalakon, szintén nagy területen (pl. Alföld) bontakozik majd ki. Mindkettőre (pláne a kettőre együtt) kevés lesz 40-60 élvonalbeli MBT, kelleni fog a mennyiségi technika - ami viszont lehet másodvonalbeli is (és szükségszerűen nem is lehet más, különben nem mennyiségi, hanem minőségi lenne) - másodvonalbeli feladatokra. 30 éve, a délszláv háborúban a T-55 és a T-34 is elég jól használható volt az etnikai törésvonalak mentén fellángoló kisháborús dágványban.

"...a T-55-ösök hernyótalpainak csikorgására két kilométer távolságban is meghűlt az ereinkben a vér." - írja Faruk Sehic, aki a boszniai háború első időszakában örülhetett annak is, ha vadászpuskák helyett gépkarabélyokhoz jutottak.

32lh-jpg.179377


Kicsit konkretizálom: Kellően feszült helyzetben az ellenérdekelt titkosszolgálatok néhány provokatív gyilkossággal, molotov-koktélos támadással elérhetik, hogy egyes helyeken, ahol már egyébként is vannak etnikai-társadalmi feszültségek, zavargások törjenek ki. Hogy barikádokat emeljenek, utakat zárjanak le, falvakat vágjanak el a külvilágtól, jobb esetben csak baltákkal, dorongokkal felfegyverkezett, rosszabb esetben kifosztott rendőrőrsökről lőfegyverhez is jutó bandák. Adott esetben gépkarabélyokkal is felfegyverezhetik őket jótét lelkek... A délszláv polgárháború tucatnyi tűzfészke ilyen akciók nyomán alakult ki, de érdemes visszagondolni az ukrán balhé kezdeti szakaszára is, hogyan lángoltak föl a harcok Odesszától Harkovig.
Szerintem ilyen helyzetek megoldására tökéletesen megfelelő a T-72-es úgy, ahogy most van, feltéve, hogy legalább üzemképes.

A Centauro tornya meg szerintem nem kerülne annyiba mivel már adják az Ukránoknak úgy egyben.
Az ukránok nem jó példa, nekik mindent is adnak - ingyen. De megfizettetik az árát, nekik ezért cserébe az életüket kell folyamatosan nyomni befelé a darálóba.

"Úgy elfogyaszt e sok bú s veszteség,
Hogy egy font húsom is szüken marad
Holnapra vérszomjas hitelezőmnek."


Kapnánk mi is ingyen nem csak Centauro-t, de Challenger-t is, csak induljunk el megint a Don-kanyarhoz!

- Itt a torony felszereltsége a lényeg! Ha jobb, tessék itt megindokolni hogy miért, akkor szori: rendben! Ám az hogy kicsit laposabb, s ERA van rajta az sifli. S az alsó géprésszel mi van? Hogyan védi meg magát a gépet? Vagy az nem érdekes? Úgy is harmadrendű bohóckodásra kell csak!
Hát hogyne! Oldalról lövik szét mindegyiket!
Első lépés: Megóvni, megőrizni, helyre pofozni alap szinten, ami van.

Második lépés: Fejleszteni, javítani, felújítani őket, de szem előtt tartva azt, hogy egy idejét múlt, régi, kifutó eszközről beszélünk, amiből hatalmas pénzek elköltése után sem lesz már soha első osztályú MBT. Ezért az alap struktúrát (futóművek, hajtómű, test, torony, löveg) szerintem nem érdemes bolygatni, a meglévő alapra kellene plusz páncélzatot felapplikálni, illetve az elektronikát, tűzvezetőrendszert korszerűsíteni.

Rajtunk kívül lényegében mindenki, akinek volt (van) T-72-ese, kirukkolt valami fejlesztett, felújított, megerősített verzióval, a lengyelek, a csehek, a szlovákok, a szerbek, a horvátok, de még a bolgárok meg a románok is - szóval bőven vannak utak, amikről talán már lehet látni, hogy vezettek-e valahová, vagy zsákutcának bizonyultak. A járhatóbbakon érdemes lenne elindulni.

A nagy kérdés a mennyiség. Pár éve itt a bennfentesebbek óvatos becslései szerint mára összesen 20-30 működőképes példánya maradhatott a Honvédségnek. Papíron (és az angol és magyar Wikipedia szerint) viszont összesen 134 db. T-72-essel számolhatunk. 100+os mennyiségre megérné átfogó felújítási programot indítani - két tucatnyi tankra viszont aligha.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
856
4 719
93
A.Hasznalt,oreg,elavult felszerelesu gepek voltak,amig voltak,fel milkaert.
És a mieink nem pont ilyenek?

B,Az osszehasonlitasi alap meg mindig az uj harcjarmu ara es harcerteke.Minden modernizaciot az uj eszkoz beszerzeshez kell viszonyitani
Ezt a mondatot nem értem. Pontosabban nem értem, mi köze a fentebbi gondolatmenetemhez, vagy miben cáfolja azt.

C.Barmo,ami nincs megfeleloen felszerelve,megfeleloen kikepzett legenyseggel mukodtetve,nincs megfeleloen harcba vetve,az esendő.
C.A hk alapvetoen arra valo,amit felaoroltal.Megkeresni sz ellen jadrendi reseit,gyenge pontjait,rs azokon attorve letarolni a mogottes teruleteit,hadtapkorleteit.
Okolszabaly.Hevenyeszett vefelem esegrn megy elol a hk,a gyslogsag biztosit.Kiepitett vedelem eseten a gyalogsag megy elol,a hk biztosit.
Vagyis kiepitett vefelem eseten a hk geladata a tuzetsegi elokeszittes utan a gyalogsag eltal feltart feleledo tampontok szetagyuzasa.
A mozgásszegény életmód pedig elsorvasztja a testet - evidencia, de hogy jön ez ide?

T72 egy hk.De korszerusiteni kell.A legfontosabb a modern harcelektronika.Felderito- figyelo es tuzvezeto,valamint kommunikációs rendszerek.
Ezzel alapvetően egyetértek. Annyival egészíteném ki, hogy
1.) Még felújítás nélkül is sokszor sokkal jobb lehet, mint a semmi.
2.) Ha igaz, hogy a meglévő mennyiség gyakorlatilag már kirohadt a Honvédség alól és az utolsó pár tucat(?) példány is az utolsókat rúgja, akkor nincs is értelme átfogó felújítási programban gondolkodni.

2.+1.: Akkor adják oda Pogánynak őket a D-20-asokkal együtt, reszelgesse őket kedve szerint, aztán ha beüt a krach, majd beröffentjük a Htka-Páncélos Halálhadosztályt! :hadonaszos:
De itt jelzem, hogy akkor nekem kell belőle egy klasszikus rohamlöveg verzió hat tonna plusz páncéllal! :D

image-22.png
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 208
113
És a mieink nem pont ilyenek?


Ezt a mondatot nem értem. Pontosabban nem értem, mi köze a fentebbi gondolatmenetemhez, vagy miben cáfolja azt.


A mozgásszegény életmód pedig elsorvasztja a testet - evidencia, de hogy jön ez ide?


Ezzel alapvetően egyetértek. Annyival egészíteném ki, hogy
1.) Még felújítás nélkül is sokszor sokkal jobb lehet, mint a semmi.
2.) Ha igaz, hogy a meglévő mennyiség gyakorlatilag már kirohadt a Honvédség alól és az utolsó pár tucat(?) példány is az utolsókat rúgja, akkor nincs is értelme átfogó felújítási programban gondolkodni.

2.+1.: Akkor adják oda Pogánynak őket a D-20-asokkal együtt, reszelgesse őket kedve szerint, aztán ha beüt a krach, majd beröffentjük a Htka-Páncélos Halálhadosztályt! :hadonaszos:
De itt jelzem, hogy akkor nekem kell belőle egy klasszikus rohamlöveg verzió hat tonna plusz páncéllal! :D

image-22.png

Még mindig azt mondom, hogy "találni kéne" :oops: a papiros 70-100 sajátjaink mellé még pár tucatot: Szerbia/***isztánok!
Utána akár a bevált "metró-kocsi-oroszos-felújítása" üzemmódban felújítani a T-72-ket --szintén Szerbián/***isztánokon keresztül "dalolva"-- olyan állapotba, hogy izraeli/francúz/... nyugati elemekkel hazai-modernizálva immár bőven elég legyen ez a "Mennyiség" a LEO-"inkkel vegyesen alkalmazva!
=> Mennyiség és Minőség!!! :hadonaszos:

Ilyen megoldással, Nicsak-nicsak : meg is lenne a jelenleg hiányzó --a gazdaságos üzemeltetéshez, gazdaságos (saját?!?-)modernizáláshoz/fejlesztéshez szükséges-- kritikus=> elegendő "Mennyiség"!

(NEM-)Kicsit jobb helyzetben lennénk (végre) a politikai háttéralkuknál is, ami javulás a svédeknek évtizedeken át sokszorosan hozta vissza a haderőfejlesztésük árát!!!
... de ennél a II. V-h-s történelmi példánál nekünk "előrelátóbb" Vezérünk van! :oops:
Szeretnék végre --ebben is-- tévedni! :hadonaszos:

Így egy bő elqúrt/elszalasztott évtized után, és az ezidő alatt elvesztett száz-/ezer-milliárdok után ideje lenne "felhomályosulnia" a haza (szak-)politikai Vezetésnek! ... de-nagyon!

.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 948
5 080
113
- Én a D-20-as mozgékonyságát másképpen oldanám meg! Egy kamion alvázra raknám! Itt az a kérdés hogy a cső befordítható-e a vontató felé, vagy csak X fokban jobbra-balra fordítható a cső? Több képet néztem, ám nem látható forgatókoszorú sajnos. Valaki megírhatná! Kösz.



- Nos hogy maradjunk a topik címénél a T-72-nél én kicsit reálisabban fogom fel a kérdést, feladatot. Mivel nincs olyan sok pénzünk ami kellene, s nincs műhelyünk, üzemünk se ahol tudnánk érdemben gyártani gépeket, így elgondolkoztam mivel úgy gondolom az elektronika nagy része a toronyban van. Ezért nézelődtem kicsit.

- Első lépésben nem nyúlnék a T-72 géphez alvázhoz, motorhoz egyáltalán. Esetleg javít.
- Az elektronika a toronyban van, ugye, meg az érzékelők s kukkoló cuccok. Ezért úgy gondoltam,
- Nem-e érdemes lenne csak a tornyot lecserélni valamilyen NATO toronyra!

L1yRDKS.png


Erre a Centauro toronyra gondoltam. Igen esztétikus toronynak látszik így kívülről, igaz ez a kép pont 105-s löveget mutat, ám van nekik 120-as lövegük is. Így mindjárt NATO kompatibilisek lennénk. Ám ha van elég lőszerünk még a 125-ös csőhöz, lehetne kicserélni csak.

zH2jF0C.png


Valahogy így nézne ki. Ugye csak 120-as löveggel. Nem kellene semmit átalakítani csak toronycsere! A képen hátrább látható az eredeti 125-ös löveg. Olcsóbb a csere s könnyebb mint buherálni!
A lőszerek is felkerülnének a torony mögé, így a kezelő személyzet talpa alól kikerülve nagyobb biztonságot nyújtana a gép!
Itt kérdés a toronyillesztés kérdése, szerintem belefér a 72-es koszorúba.
S kapnánk külalakra is egy kulturált gépet, nagyobb tudással, ami NATO kompatibilis. Ugyanakkor rádiózás is kapásból biztosított a beépítettség miatt. S egyéb érzékelők, térkép stb.

- Úgy gondolom a torony ára még kisajtolható a büdzséből. :cool: Az olaszokkal kellene tárgyalni.
Adnák é csak a tornyot.

- Esetlegesen a 105-ös lövegváltozatú tornyot a még meglévő s -"felpofozható"- T-55-ös alvázra lehetne tenni. Mint csapatkísérő, támogató. Szaporodna a csövek száma s NATO kompatibilisek lennének! Nem a fő harckocsikat kellene kísérés céljára használni. S kicsik, rövidek!



- Igen tudom a motor, a váltó, a fékek stb..., s az egész öreg! Ám mégse céltáblának kellene használni őket! S röhögve kiabálni hogy szétment! :confused: :rolleyes: Mivel mindent szét lehet lőni s röhögni rajta!
Mint eddig! Mégis csak harckocsi. :rolleyes: S az ország népének pénzéből lett véve!
- Ugye 10-20 év múlva majd a Leókat is szétlőjük, mert sz@r.
Így van. Ha a döntéshozók költenek még a T-72-re akkor ár/harcérték/idő arányban a toronycserének + nyilván az ERA bokkoknak lenne értelme. Ártól függően vagy a török vagy a Centauro II torony lenne a legcélszerűbb választás amit még az itt állandóan leszólt Currus is össze tudna szerelni. A Centauro torony mellett szól, hogy ugyanaz a 120 mm-es RM harckocsiágyú lenne, mint a Leokon amelyhez gyártunk majd lőszert, lesz szimulátor és megoldott lesz a karbantartás is ZEG-en. Az új harcjárművek árához képest töredékért, aránylag rövid idő alatt nagyobb mennyiségű (2 zlj alatt nem lenne érdemes foglalkozni a programmal) tűztámogató harcjármű állna rendelkezésre főleg a tartalékosoknak, de akár az aktív alakulatoknál is.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
808
1 575
93
De itt jelzem, hogy akkor nekem kell belőle egy klasszikus rohamlöveg verzió hat tonna plusz páncéllal! :D
aBRVAXo.png


- Ilyen jó lesz? :cool: Ezen van rakéta indító is! Vagy esetleg.

8rj3Q8l.png


Jó lesz a tarack is? Ugye elég szomorú hogy ilyeneken kell ábrándozni, mivel vezetőink ócskavasnak vélték harci gépeinket s kivágták mint én szoktam a macskát, piszkolás előtt! Na ez elég szomorú, s ugyanakkor dühítő is! Nézd meg svájcot, milyen körutakon adják csak oda a gépeiket másnak! Ugye ahol védik jogi szabályozással a harci vasakat! Nálunk csak odaadják pusziért!
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
808
1 575
93
2 zlj alatt nem lenne érdemes foglalkozni a programmal) tűztámogató harcjármű állna rendelkezésre főleg a tartalékosoknak, de akár az aktív alakulatoknál is.
Na de ha az elmúlt 30 évet veszem alapul, s minden évben csak ezt a két zászlóalj mennyiséget újjitottuk volna fel, hol tartanánk? Ám vegyek csak 20évet: 40 zlj lenne! Elszomorít a tudat. :(
S elrettentő hadsereg vagyunk! o_O
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113