[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 091
25 053
113
Arról nem volt szó, hogy HK helyett kerekes, hanem hogy gyalogsági harcjárműből kerekes vagy láncos lenne a jobb és mennek az érvek és ellenérvek.
A közepes dandár léte meg már eldöntött tény szóval nem tudom mi a probléma vele.

Közepes lóf&sz azok se..be akik kitalálták!
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Én úgy tudom ez a hk. átkelés a mederben nem ilyen egyszerű. Fel kell rá készíteni a tankot,megtalálni a megfelelő medret,meg ilyenek,nem tud csak úgy menetből átveretni akárhol. Szittya meg a honvédeink tudják ennek a menetét pontossan.
Értem, pedig pont ma már nem túl bonyolult eszközzel (mint egy halradar, vagy hasonló) a medret elég jól le lehetne figyelni, meg ma már elég pontosan lehetne navigálni is.

Nyilván a túlpart biztosítása és a hídverés közti időszakra gondoltam. Pár nehéz fegyver (mondjuk MBT) komoly meglepi lehet a túlparton.
Amúgy ez sokkal lassabb, mint mondjuk átúszni? Tudom elméletben mennyivel mennek, de cikk-cakkban haladnak és valójában pár tíz méter legtöbb esetben, max 1000m ha mondjuk a Duna a folyó.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Én úgy tudom ez a hk. átkelés a mederben nem ilyen egyszerű. Fel kell rá készíteni a tankot,megtalálni a megfelelő medret,meg ilyenek,nem tud csak úgy menetből átveretni akárhol. Szittya meg a honvédeink tudják ennek a menetét pontossan.
En se tudom sajna /vagy hal egnek./ oregapameknak meg volt ilyen gyakorlat. /de csak gazlon alkalmazhato./ szerencsere abbol van boven /dunafoldvarnal van a legtobb gazlo az orszagban valami negyven valahany!!! Amibol huszon valahany valodi gazlo./ a vizalatti gazlas igazabol az abv vedelem elterjedesevel lett "hasznalhato a tulmyomas miatt" amugy a motornak patentnek kell lennie es minden kulso vezetekelesnek ahogy a tomiteseknek is.../ a merulomedencezes viszont igen gyakori volt a hk sok nagyresze a hh allatt es utanna egy jo darabig meg majdnem mindenki reszt vezt rajta./szakalapnresze volt./ de a merulomedence es az eles atkeles kozott hatalmas a kulonbseg./valodi atkelesen oregapam is csak egyszer vett reszt pedig o 30+ evig hk n volt./kikepzo atkepzo legenyseg kepzesenel kezdte fotisztek atkepzesenel fejezte be./tehat teljes spektrum./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Elnezest pontositok a dunan kelt at egyszer elesbe a merulomedencezes eleg gyakori volt. Es rengetegszer volt atkelesen a csornapusztai gyakorloter egy erre kialakitott reszen. /ezekszerint eleg gyakori dolog volt./a kissebb folyamon valo vizallatti atkeles./regen./apam szerint./
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 903
22 373
113
gen a 72-nek van helye de csak addig amíg a szomszédoknak nincs legalább akkora erővel bíró harckocsija mint mondjuk a T90 (nem pont T90 csak ahhoz hasonló erővel bíró hk) na de mi van lesz? akkor cseszhetjük a modernizált T72-ket , én mondjuk azért vagyok a modernizálás mellett (ha normális a darabszám) mert ez a szomszédainkról sok 10 évig szerintem nem lesz elmondható.

No!
"Spresnil, že ide o jeden tankový prápor s tankami typu T-72, ktoré prejdú generálnou opravou a budú sa využívať do roku 2026. Dovtedy armáda SR nebude nakupovať nové tanky." forrás: https://www.dnes24.sk/minister-obra...kracuje-modernizacia-vojenskych-sil-sr-301196
Azaz pl. a szlovák szárazföldi erők 2026-ig nem gondolkodnak új tankokban, marad a T-72, már ami van...ez 2018-as hir.

2001-ben 800 millió szlovák koronát (váltáskor 1 €=30,126 Sk volt) toltak bele az M2 változat kifejlesztésébe - "do projektu investovali do osemsto miliónov korún", forrás: https://www.etrend.sk/trend-archiv/...tlacenici-projektov-na-obnovu-tanku-t-72.html
Azaz a kifejlesztés megtörtént,de...

2011-ben 30db, 2017--ben 22db volt hadrafogható úgy, hogy ezek sem voltak 100 százalékos állapotban. forrás: https://picuscapital.sk/slovenska-armada-slovenska-armada-tanky/
...mindegyik M1 változat a források szerint. Az M2 lényegében sosem került rendszerbe: " Výsledný projekt však nebol nikdy sériovo vyrábaný, keďže Ministerstvo obrany upustilo od modernizácie tankových vojsk" forrás: https://sk.wikipedia.org/wiki/T-72M2

A T-72M2 Moderna-ból egyetlen egy darab épült - ha lehet igy fogalmazni.

Az Excalibur Army cseh cég, ők vásároltak fel tankokat európából és adtak el/tovább modernizálva kül. afrikai országoknak, M1 és M2 változatot is.
forrás: https://www.aktuality.sk/clanok/270...ensku-nigerii-posluzi-na-boj-proti-radikalom/

A T-72-t el kell engedni, és szerintem eladni míg lehet és van kinek. Sokkalt hasznosabban el lehetne költeni a belőle származó aprópénzt.
 

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 515
14 973
113
A T72-ről írtam már, hogy max. pár percig és csak beásva lenne használható. Azért el tudnám képzelni a "vegyes alkalmazást" is... 2 Leo közé 2-3 T-72-est, hogy az ellen elhárító tüzét megossza. Addig a Leók precízkedhetnek...
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 148
113
A T72-ről írtam már, hogy max. pár percig és csak beásva lenne használható. Azért el tudnám képzelni a "vegyes alkalmazást" is... 2 Leo közé 2-3 T-72-est, hogy az ellen elhárító tüzét megossza. Addig a Leók precízkedhetnek...
Béla, János és Ferenc, írjanak levelet haza, ma maguk ülnek a T-72-be! -De mind meghalunk! -Meg hát, azért írják a levelet. Órát, mobilt hagyják is itt, úgysem kell már!
Kukába azokkal, Zilt sem használunk már!
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem értem a problémádat. Eddig is voltak pszh-val felszerelt dandárok (ezredek) még a néphadseregben is.
Szerintem amit szidni akarsz a könnyű lövész koncepció nem? :D
Most olvasom az ismerősöd dolgozatát.Felénél tartok.Jó,szépen kidolgozott munka.Érdekes lenne egy bővitettt látókörű munkáját is olvasni,pl láncos vs kerekes elemzést.Egyedül a hadászati mozgékonyságot definiálhatná,hogy mit ért alatta.Szerintem többnyire a hadműveleti mozgékonyságot.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Béla, János és Ferenc, írjanak levelet haza, ma maguk ülnek a T-72-be! -De mind meghalunk! -Meg hát, azért írják a levelet. Órát, mobilt hagyják is itt, úgysem kell már!
Kukába azokkal, Zilt sem használunk már!
Eddig se volt ez a hozzaallas a hk nal... Azert mar ne csinaljunk ugy mintha a 72 papirbol lenne. A kornyekunkon epp akkora a tulelesi esely egy 72 be mint a szomszdainknak. /osztrakokat leszamitva./ ... Egy akarmilyen ifv be talan halalba indul a lovesz??? Van olyan vedelme egy 72 nek mint barmely ifv nek...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 363
77 048
113
Eddig se volt ez a hozzaallas a hk nal... Azert mar ne csinaljunk ugy mintha a 72 papirbol lenne. A kornyekunkon epp akkora a tulelesi esely egy 72 be mint a szomszdainknak. /osztrakokat leszamitva./ ... Egy akarmilyen ifv be talan halalba indul a lovesz??? Van olyan vedelme egy 72 nek mint barmely ifv nek...
Almát almával,körtét körtével!Nem attól lesz jól vagy rosszul védett egy harckocsi,hogy a rendszerbetartó szomszédainak milyen harckocsija van.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
De./ameddig atgm kell a felnyitasahoz addig nem olyan rossz az./ attol hogy attoresre mar nem valo tamogatasra meg tokeletes a 72... A 105 os ifv bezzeg jo de egy 72 125 el tamogatasra mar gyenge / kicsit vicces./vagy a 105 os 120 as apc!!! Nehogy mar ne lenne vedettebb ezeknel./
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and borisz

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Eddig se volt ez a hozzaallas a hk nal... Azert mar ne csinaljunk ugy mintha a 72 papirbol lenne. A kornyekunkon epp akkora a tulelesi esely egy 72 be mint a szomszdainknak. /osztrakokat leszamitva./ ... Egy akarmilyen ifv be talan halalba indul a lovesz??? Van olyan vedelme egy 72 nek mint barmely ifv nek...

Egy harckocsinak ugyanaz a feladata mint egy ifv-nek?o_O
Miért kell ezeket hasonlítgatnod?

Furcsa, hogy itt páran nem fogják fel a t72 ami nekünk van elavult.
Ha modernizálod nem kevés pénzért, attól az még nem lessz egy modern harckocsi.
Azt mondani a szomszédoknak is szar van nekünk is jó lessz?
Aki így gondolja vonuljon be harckocsizónak és kérje magát 72-esre.
De gondolom egyikőtöknek sem tenné ezt meg. Valami iszonyat jó kifogása mindenkinek lenne.
De a karosszékből magyarázni az megy.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Egy harckocsinak ugyanaz a feladata mint egy ifv-nek?o_O
Miért kell ezeket hasonlítgatnod?

Furcsa, hogy itt páran nem fogják fel a t72 ami nekünk van elavult.
Ha modernizálod nem kevés pénzért, attól az még nem lessz egy modern harckocsi.
Azt mondani a szomszédoknak is szar van nekünk is jó lessz?
Aki így gondolja vonuljon be harckocsizónak és kérje magát 72-esre.
De gondolom egyikőtöknek sem tenné ezt meg. Valami iszonyat jó kifogása mindenkinek lenne.
De a karosszékből magyarázni az megy.
Voltam ott nem is olyan reg. Tartalekoskent elmennek 72 vel ha egy kis modernizaciot kap meg 15 ev mulva is. Bar lovesznek jobb voltam. /ertsd ha valaszthatnak haboruba hogy hk akar leo vagy lovesz akar btr a loveszt valasztanam nema zert mert nem szerettem a tankot /a kis dogeimet./ csak tudom hogy sokkal jobb livesz voltam.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 282
14 203
113
Utanna lehet szamolni en azt tuti nem irom be hanyrol tudok hanyat lattam a szemmemmel. Hany volt tatan aktiv hany kerult oda kalocsarol majd hany kerult oda masodik korbe majd hany db van bhkk nal majd adja hozza azt a keveset ami pest megyebe van /megyet nem veletlen irom./ es maris 58 feletti db szam jon ki es biztos hogy van itt ott eldugva elfekvobe egy egy db ahogy 55 bol is van vagy 34 bol... De meg pt 76 is van legalabb egy szazadra valo... Ha irok is valamit kb szamot irok osszre mindig

Modernizáld őket azt csinálj belőlük egy vegyes zászlóaljat.:D
A logikádat lövetve még egy 34es is erősebb páncélzatú mint egy átlag ifv
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 233
33 705
113
Ugyhogy szerimtem nekem van tapasztalatom 72 vel nem csak a betuk olvasasa rolla vagy kiallitason fogdosasa./betuk teren is hidd el tobb pontos adattal rendelkezek mint az interneten par nap alatt osszeszedheto./ha csak ezt keresed/
 

therob

Well-Known Member
2012. december 26.
924
250
63
Voltam ott nem is olyan reg. Tartalekoskent elmennek 72 vel ha egy kis modernizaciot kap meg 15 ev mulva is. Bar lovesznek jobb voltam. /ertsd ha valaszthatnak haboruba hogy hk akar leo vagy lovesz akar btr a loveszt valasztanam nema zert mert nem szerettem a tankot /a kis dogeimet./ csak tudom hogy sokkal jobb livesz voltam.
Ez a tartalékosoknak jó lesz is gyakran előjön. Egy ovis csoport szebben vonul mint ők, én annak is örülnék ha nem lőnék le magukat AK-val, te meg harckocsit adnál nekik.