[HUN] Toborzás / hadkiegészítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Mint írtam, nekem a rendelet kihírdetésekor jött azonnal a "politikai" tisztogatás kérdéskör elő. Nem a süket Vadaitól. Bobro kinevezése magánbeszélgetéseim során több főtisztet zavar, kvázi alkalmatlan a feladatára (mármint a tényleges feladatára a Honvédség politikai vezetése, és még inkább a hadiipari fejlesztés döntéshozása is hozzá tartozik már + a Karmelita által felállított társaságra) mint döntéshozókra. Szóval ha lojális vagy maradhatsz, ha kétségbevonod akkor repül(hetsz). A tábornoki kar karcsusítását más döntésekkel is meg lehetett volna hozni (lásd. pld. pozitív irány, hogy a dandárokat, nem kell feltétlenül dandártábornoknak vezetni, ezredesek is paracsnokolnak). Nos erre egy rossz szavam nincs, sőt.
És az addigi tábornokokkal mit csinálsz?
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Egyelőre meglátjuk, hogy mi lesz az eredménye, de valljuk be Benkő alatt sem sikerült Balaton utcából kiköltözni, főleg a belső ellenállás miatt.
Én ebben tökéletesen igazat adok neked, hogy a "belső ellenállás" miatt. Ugyanakkor csöndben megjegyzem, hogy lakást vettél itt a székesfővárosban, családdal gyerekekkel már több helyőrséget végigjártál, majd mint főtiszt, úgy gondoltad, hogy most már végre megállapodsz. Aztán kitalálja valaki, hogy menjen a katonai vezetés Fehérvárra (egyébként volt/van hely elég a Balaton utcában elvileg). Nos persze, hogy belső ellenállás. A politikai és katonai vezetés, a HM és a vezérkar szétválasztása nem azt jelentette, hogy fizikailag 100 km-re kell költöztetni őket. Ez a kapcsolattartás nehezíti még a XXI században is.

Én is értem, hogy a HM és a vezérkar két külön entitás. De lehetett volna Budapesten is helyett találni neki. Nem a Balaton utca, hanem a főváros elhagyása érintette komolyan a katonákat.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
És az addigi tábornokokkal mit csinálsz?
Jó kérdés! Különösen azért, mert szerintem egy részük a fizikai feltételeknek sem felel meg, bár pld. a kiberháborúra nem fittség a lényeg.. A tábornoki kar leépítése egyébként nem személyi döntés kérdése, hanem beosztásé. Ha nincs beosztás, akkor mehet rendelkezési állományba. Onnan ha nincs rá szükség akkor akár ezzel a rendelet szellemiségével is egyetértek. De itt a rendelet nem ezt mondja ki. Ahova tábornoki rendfokozat kell a beosztáshoz, ott legyen, ahol nem ott pedig alkalmasságtól függően tábornok, ezredes stb. Aki nem alkalmas azt rakják rendelkezési állományba, vagy ha máshol szükséges akkor abba a beosztásba. Csapattisztekből, altisztekből hiány van, de főtisztből sok.
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 029
2 917
113
Én ebben tökéletesen igazat adok neked, hogy a "belső ellenállás" miatt. Ugyanakkor csöndben megjegyzem, hogy lakást vettél itt a székesfővárosban, családdal gyerekekkel már több helyőrséget végigjártál, majd mint főtiszt, úgy gondoltad, hogy most már végre megállapodsz. Aztán kitalálja valaki, hogy menjen a katonai vezetés Fehérvárra (egyébként volt/van hely elég a Balaton utcában elvileg). Nos persze, hogy belső ellenállás. A politikai és katonai vezetés, a HM és a vezérkar szétválasztása nem azt jelentette, hogy fizikailag 100 km-re kell költöztetni őket. Ez a kapcsolattartás nehezíti még a XXI században is.

Én is értem, hogy a HM és a vezérkar két külön entitás. De lehetett volna Budapesten is helyett találni neki. Nem a Balaton utca, hanem a főváros elhagyása érintette komolyan a katonákat.
Miért nem ment papnak, akkor nem kellene katonai munkát végeznie? A katona odamegy ahova küldik. Nem tetszik nem kell katonának menni. Én is azt mondom azoknak a villanyszerelőknek akik sírnak hogy messzire kell utazni, vagy hetelni kell, hogy szar szakmát választott. Az építkezéseket nem lehet helybehozni. Ment volna biorobotbak akkor mehet mindennap a gyárba amíg létezik
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 052
18 755
113
Csapattisztekből, altisztekből hiány van, de főtisztből sok.

Feltehetően nem a csapatoktól küldik el a delikvenseket. Bár ez majd a végén derül ki. Ami a tábornokokat illeti. Az amerikai tengerészgyalogság 100.000+ fős létszámára nincs egy tucat tábornok. A Honvédség 25.000+ fős létszámára jelenleg, több tucat is jut.
Az amerikai tiszt, címűkönyvben, ami nálunk is megjelent, szépen le van vezetve, hogy veszik ki a haderőből, az ott továbblépni nem tudó tiszteket. Adott életkor és rendfokozat elérése után, ha az illető nem tud tovább előlépni, a beosztásban leszolgált évek után kirakják a civil munkaerő piacra. Ahol a sereg segítségével elhelyezkedhet még. Főleg az állmai szektorban.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Miért nem ment papnak, akkor nem kellene katonai munkát végeznie? A katona odamegy ahova küldik. Nem tetszik nem kell katonának menni. Én is azt mondom azoknak a villanyszerelőknek akik sírnak hogy messzire kell utazni, vagy hetelni kell, hogy szar szakmát választott. Az építkezéseket nem lehet helybehozni. Ment volna biorobotbak akkor mehet mindennap a gyárba amíg létezik
Itt azért általánosságban tiszti főiskolát, egyetemet, és vezérkari akadémiát végzett emberekről írsz, nem pedig betanított munkásokról. A katona idősebb korában épúgy családra és állandóságra vágyik. Csapattisztként érthető amit írsz, de az is idősebb korban azért necces, de itt a Honvdség parancsokságáról van szó. Nincs kvázi effektív harcértéke. Igazából mindegy, hogy Fehérvár, vagy Budapest, de az akkori személyi állomány szempontjából nem volt mindegy, hogy letelepedtek X év és már 2-3 költözés után ismét költözni kell?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Feltehetően nem a csapatoktól küldik el a delikvenseket. Bár ez majd a végén derül ki. Ami a tábornokokat illeti. Az amerikai tengerészgyalogság 100.000+ fős létszámára nincs egy tucat tábornok. A Honvédség 25.000+ fős létszámára jelenleg, több tucat is jut.
Az amerikai tiszt, címűkönyvben, ami nálunk is megjelent, szépen le van vezetve, hogy veszik ki a haderőből, az ott továbblépni nem tudó tiszteket. Adott életkor és rendfokozat elérése után, ha az illető nem tud tovább előlépni, a beosztásban leszolgált évek után kirakják a civil munkaerő piacra. Ahol a sereg segítségével elhelyezkedhet még. Főleg az állmai szektorban.
A könyvet én is olvastam. Jelent meg a brit és német tisztekről is. Az egy más világ. Hazánkban még az önkénetes tartalékost se szereti a munkáltató, hogy mi a fenéért császkál, meg lödözik, mert ez azt is jelenti számára, hogy az illető nem dolgozik keményen, nem elégedett a munkájával, cégével stb. Itt nincs a katonai hivatásnak, és a hazaszeretetnek gyökere, hagyománya. Amerikában nincs 30+ éves pilóta sem, ott mennek polgári légitársasághoz, és nemzeti gárdába repülnek mellette ha akarnak katonai repcsivel is repülni, és katonságkodni. Elképzeled ezt a Wizz-nél. Ezért nem jó az összehasonlítás. Nálunk nem kellendőek a volt katonatisztek. Nem véletlen, hogy sokan nyugdíjaskén stb. is csak örző védöknél kapnak álllást.. Kevesen kerülnek pld. az Aero-hoz, mint Sáfár Albert ..
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 029
2 917
113
Itt azért általánosságban tiszti főiskolát, egyetemet, és vezérkari akadémiát végzett emberekről írsz, nem pedig betanított munkásokról. A katona idősebb korában épúgy családra és állandóságra vágyik. Csapattisztként érthető amit írsz, de az is idősebb korban azért necces, de itt a Honvdség parancsokságáról van szó. Nincs kvázi effektív harcértéke. Igazából mindegy, hogy Fehérvár, vagy Budapest, de az akkori személyi állomány szempontjából nem volt mindegy, hogy letelepedtek X év és már 2-3 költözés után ismét költözni kell?
Rengeteg mérnök, projektvezető utazik, költözik, hetel az építőiparban. Nincs különbség. Van egy fizikai adottság amit meg kell oldani. Ha nem tetszik válasszon más szakmát. Minden pejoratív és negatív szàndék nélkül. Nálunk is az van hogy aki nem akar hetelni és nem tudunk otthoni munkát adni neki, akkor elmegy máshova. Vagy mást csinál, vagy kevesebb pénzért. Ez pont ugyanaz a szitu. Semmi különleges nincs bennük
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 029
2 917
113
A könyvet én is olvastam. Jelent meg a brit és német tisztekről is. Az egy más világ. Hazánkban még az önkénetes tartalékost se szereti a munkáltató, hogy mi a fenéért császkál, meg lödözik, mert ez azt is jelenti számára, hogy az illető nem dolgozik keményen, nem elégedett a munkájával, cégével stb. Itt nincs a katonai hivatásnak, és a hazaszeretetnek gyökere, hagyománya. Amerikában nincs 30+ éves pilóta sem, ott mennek polgári légitársasághoz, és nemzeti gárdába repülnek mellette ha akarnak katonai repcsivel is repülni, és katonságkodni. Elképzeled ezt a Wizz-nél. Ezért nem jó az összehasonlítás. Nálunk nem kellendőek a volt katonatisztek. Nem véletlen, hogy sokan nyugdíjaskén stb. is csak örző védöknél kapnak álllást.. Kevesen kerülnek pld. az Aero-hoz, mint Sáfár Albert ..
Nálam vannak volt tisztek, tiszthelyettesek. A legjobbak. Fegyelem, jelentés és mindent is elintéznek. Nem érdekli őket a rinya
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Rengeteg mérnök, projektvezető utazik, költözik, hetel az építőiparban. Nincs különbség. Van egy fizikai adottság amit meg kell oldani. Ha nem tetszik válasszon más szakmát. Minden pejoratív és negatív szàndék nélkül. Nálunk is az van hogy aki nem akar hetelni és nem tudunk otthoni munkát adni neki, akkor elmegy máshova. Vagy mást csinál, vagy kevesebb pénzért. Ez pont ugyanaz a szitu. Semmi különleges nincs bennük
Édesapámnak építőipar cége is volt anno (illetve ott volt vezető beosztásban). 40-es 50-es mérnök, projektvezető kevés van aki így dolgozik. Ez a fiatalabb emberek biznisze. Azért nehéz a családtól távol lenni, vagy éppen utazgatni. Írom ezt annak ellenére, hogy a németeknél, amerikában stb. teljesen default dolog 1-2 órát utaznia munkahelyre naponta. Meg aztán Bp-n is két hely között simán lehet egy óra utazás a munkahelyre.
De ahogy írtam, kevés racionalítás volt a Honvéd parancsnokság Fehérvárra vitelében, mikor volt és van napjainkban is elég olyan honvédségi terület épület budapesten ahova felújítás után költözhette volna (különösen, hogy Fehérvárott is felújítás volt szükséges.

Ez kicsit olya mikor a TEK új székházba költözött. Azok persz Bp-n belül kaptak új épületet. De hát a pretoriánusokat mindig jól tartották...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 742
113
Aki szép az szép. Skarlát Jóasszonynak még a sisak is jól áll:
326393625_1709730872755917_3163262886640355792_n.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ki az aki nem rühelli Vadait meg Harangozót??? Szerintem nincs ilyen itt a forumon :).. Pedig aztán ismeritek politikai gondolkodásomat.
Harangozót én nem feltétlenül rühellem.
Szerintem vele a kormányzatnak ésszerű kiegyezést meg lehetne oldani. Vadai - meglátásom szerint - zsigerből csinál marhaságokat, járatka le magát.
Harangozó esetén mondanám, hogy volt gyerekszobája.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Harangozót én nem feltétlenül rühellem.
Szerintem vele a kormányzatnak ésszerű kiegyezést meg lehetne oldani. Vadai - meglátásom szerint - zsigerből csinál marhaságokat, járatka le magát.
Harangozó esetén mondanám, hogy volt gyerekszobája.
Én voltam két olyan parlamenti kihelyezett ülésen, amelyen a megszólalása enyhén szólva nem "szakmai"..
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 256
8 169
113
Ismét okosan szóltál hozzá. Honnan van tudomásod arról, hogy mivel vagyok tisztában és mivel nem. A kioktatásod visszautasítom, mivel saját magad cáfolod meg vele.
Hozzászólásaidból kitűnik, hogy nagy az arcod és a mellényed. Ellenben halvány lila fingod sincs arról, miért és hogyan működik egy fórum. Ennyike.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 141
93
Jó kérdés! Különösen azért, mert szerintem egy részük a fizikai feltételeknek sem felel meg, bár pld. a kiberháborúra nem fittség a lényeg.. A tábornoki kar leépítése egyébként nem személyi döntés kérdése, hanem beosztásé. Ha nincs beosztás, akkor mehet rendelkezési állományba. Onnan ha nincs rá szükség akkor akár ezzel a rendelet szellemiségével is egyetértek. De itt a rendelet nem ezt mondja ki. Ahova tábornoki rendfokozat kell a beosztáshoz, ott legyen, ahol nem ott pedig alkalmasságtól függően tábornok, ezredes stb. Aki nem alkalmas azt rakják rendelkezési állományba, vagy ha máshol szükséges akkor abba a beosztásba. Csapattisztekből, altisztekből hiány van, de főtisztből sok.
Igazából ennek a problémát több irányból lehet megközelíteni.

A főtiszti helyek száma anno a VSZ rendszerű, 100.000 fős tömeghadsereghez lett méretezve, csak a sok karcsúsítás során "elkopott" a főtisztek alá rendelt végrehajtó állomány, a karcsúsításnál pedig "elfelejtették" a főtiszti helyek számát a végrehajtó állományhoz igazítani (mert az a csökkentés érdekeket sértett volna magas helyeken). Tehát nem a főtisztek száma magas, hanem az alájuk rendelt végrehajtó állományé reménytelenül alacsony.

Megoldás: növelni kellene a végrehajtó állomány létszámát.

Az Ukranán fegyveres konfliktus topicban írt Septimus egy hozzászólást:

"Anno még az I. világháború előestéjén számolta ki a német nagyvezérkar, hogy a lakosság minden milliója után 20.000 katonát tud kiállítani egy ország (kb. 2 hadosztályt). Itt mindent számba vettek: megőrzött ipari kapacitást (beleértve a maxra tekert hadiipart), mezőgazdaságot ami ellátja élelemmel a polgári lakosságot és a katonaságot egyaránt, társadalom reprodukciós képességének megőrzését, stb. Ennek a kalkulációnak a helyességét az I. és II. világháború, valamint a hosszabb ideig eltartó lokális háborúk meglepően pontosan igazoltak. Az az ország, amelyik túllépi ezt a 20.000 katona / 1.000.000 civil arányt, hosszú távon biztosan elveszíti a háborút, mert a polgári lakosság nem bírja etetni, hadianyaggal ellátni és humán veszteséget pótolni a katonaságnál."

Erre írtam egy választ, ami valamiért törlődött, de összefoglalja a mi problémánkat a haderő bővítésével kapcsolatban: ez a számítás egy komoly ipari/mezőgazdasági háttérrel és (kiemelem) egészséges korfával rendelkező társadalom esetén megállja a helyét. Nálunk azonban nincs komoly ipari háttér (mert eladták, leépítették), nincs meg a mezőgazdasági háttér (mert szétverték, leépítették) és végül ami igazán fontos, nincs meg a demográfiai háttér (mert a társadalom elöregedett).

A jelenlegi kb. 9.800.000-es lakossággal ki kellene tudnunk állítani a fenti számítás szerint egy 196000 fős haderőt (amivel kimaxoljuk a 20000/100000 arányt, de ne akarjunk ekkora hadsereget, legyen csak egy szolíd 50.000-es haderő (ami kiszolgáló állománnyal együtt nem is jelent túl sok harcoló erőt).
A jelenlegi demográfiai mutatókat figyelembe véve mennyi realitása van a végrehajtó állomány létszám növelésének anélkül, hogy hiányt idéznénk elő a civil termelő kapacitásoknál, a civil szféra melyik részéből vonjuk el az állományt?

Illetve mi lesz a végeredménye, ha a 9.800.000-ből nagy számban elveszítjük háború esetén a bevonultatott képzett szakmunkásokat, orvosokat, mérnököket stb.?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 534
113
Igazából ennek a problémát több irányból lehet megközelíteni.
Mivel nincs sorozott hadsereg, ezért kisebb ugyan a tiszti állományra a szükség, és még kevesebb a főtisztre tábornokra, de Te a tömeghadsereget sorozott seregeket veszed alapul. Ez pedig nincs már évtizedek óta ny. európa nagy részén (kivéve németország és svájc). Ha a brit sereget veszed alapul, mindig kis látszámű profi katonaság volt amely a gyarmati dolgokat lerendezte, de a világháborúk esetén mennyiségben elégtelen 1-2 hadtest kiválóan kiképzétt állomány volt. Amennyiben valami lenne az önkénetes tartalékos rendszerben tisztek is vannak, valamint termszetes, hogy a béke hadseregekben több a tiszti létszám, éppen a háborúra felkészülés miatt. Anno a Weimair köztársaság hadserege szinte csak volt altisztek, tisztek, tábornokok gyüjtőhelye volt, és a Wermacht ezért tudott létszám mellett minőségben is gyorsan nőni, mert a weimari hadsereg tagjait kvázi elő kellett léptetni és kész volt a tiszti és részben altiszti állomány (ott a weimari seregben pld. régi I.vh-s őrnagyok, ezredesek szolgáltak hadnagyi stb. státuszban).. Nos ezért rossz a megközelítés ilyen esetben. Akár sorozott, akár hivatásos a sereg, akkor is piramis alapú a vezetés (akár egy cégnél). A piramis tetején van a legkevesebb ember, (ez a főtisztek). Ha elosztod a jelenlegi főtiszti állomány, a tisztekkel altisztekkel, és torz arányt kapsz.
 
  • Tetszik
Reactions: honved