[HUN] Toborzás / hadkiegészítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Ez ha van sapka a fején, az a baj, ha nincs, akkor meg az. tankönyvi esete, mindegy, hogy mit ír a Telex úgy sem lesz jó pár embernek megfelelő...
Megjegyzés: az igazán független/objektív sajtónak nem kell veretes betűkkel felhívnia a tiszt. olvasó figyelmét minden cikk végén/elején, hogy ő az.
A telexesek meg sok xarkavarásban jeleskedtek már korábban, így joggal ráncolja többség a homlokát, ha beidéznek tőlük. Én is. Szóval ők se nem objektívek, 'szabadok' , meg függetlenek,...de én is el-el olvasom a cikkeiket, ezzel is próbálva megérteni valós szándékaikat. :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 708
76 721
113
Ez megint korrekt lett.
Ezt a NATO-mentesítést nem teljesen értem. Épp 25 éve léptünk be a NATO-ba, azaz akinek kevesebb mint 25 év szolgálati ideje van, az már csak a NATO elvekkel és képzésekkel találkozhatott...
 

Ettore Fieramosca

Well-Known Member
2021. március 9.
1 027
2 912
113
Sorkatonaságot úgy nem lehetne hogy 3-4 hónap és önkéntes vagy sorsolásos? Évi 4-7 ezer fő. Aki csinálja alanyi szja mentes 40 éves koráig? Vagy ilyesmi. Megérné a cégeknek is embereknek is. Vagy plusz pont a felvételin mint az egyetemistáknál? Sose voltam katona de az alap lövész kiképzést nem értem hogy mi tart 1 évig? Fél év alatt kínaiul is megtanulok…
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 209
9 342
113
Csak a saját keserű tapasztalatom tudom megírni a hadseregről. Mert amikor időről időre olvasom, hogy hogyan kellene növelni a haderőt (mert a szomszédban ölik egymást és talán fel lehetne készülni nekünk is, ha minden rosszra fordul) és milyen fejlesztés kellene. 2002-ben önként jelentkeztem sorállományúnak (főiskolát megszakítottam). Mehettem Tapolcára krumplit pucolni, meg UAZ-on bohóckodni (te jó ég milyen holtjátéka volt a kormánynak) és titkolni, hogy főiskolás vagyok a "zászlósúr" előtt, nehogy budit takarítsak. Amikor leszereltem szerettem volna hivatásos lenni, de akkor pont nem kellettem. Teltek múltak az évek, 2018-ban jelentkeztem ÖTT-nek. Mielőtt megkezdhettem a kiképzést beszéltem a munkáltatómmal, hogy szeretnék katonáskodni és ezért hétvégén nem mennék dolgozni. Hallani se akart róla. Mikor más melóhelyre kerültem akkor kiderült, hogy a rugalmas munkavégzés azt jelenti, hogy 24/7 készenlétiidő, és ezzel rendszeresen éltek. Megint csak megbeszélés a munkáltatóval, aki jót nevetett, mondta, hogy mehetek, de, ha gond van, márpedig miért ne lenne gond, akkor ott kell lennem. Na most a kiképzés adott esetben 120-150 km-re volt. Esélytelen. Egy időben elgondolkodtam azon, hogy mi lenne, ha hivatásos lennék (ismételt nekifutás), de különösebb segítséget nem kaptam max annyit, hogy jóval komolyabb a felvételi és blablabla....Közben elvégeztem OKJ-s tanfolyamokat (személy és vagyonőr, drónpilóta) ezeket eljuttattam az illetékeshez és .....ennyi. Senki nem keresett. Sebaj, ezért én kerestem őket, hátha van ezekkel valami lehetőség, hogy ott dolgozzam. Nem, nincs, majd keresnek, ha lesz. Ez 3 éve volt. Minap kaptam messenger üzenetet, hogy indul a modul. Tisztelettel megköszöntem a lehetőséget, de nem élek vele. Egyrészt van bennem keserűség, másrészt a valóság az, hogy a mostani munkahelyem még rosszabb mint a többi, szabadság nincs, ha nem dolgozom nem kapok fizut. C'est la vie én tudom, de AZOK OTT FENT IS TUDJÁK EZT?
 

PFZ

Well-Known Member
2022. március 23.
2 209
9 342
113
Sorkatonaságot úgy nem lehetne hogy 3-4 hónap és önkéntes vagy sorsolásos? Évi 4-7 ezer fő. Aki csinálja alanyi szja mentes 40 éves koráig? Vagy ilyesmi. Megérné a cégeknek is embereknek is. Vagy plusz pont a felvételin mint az egyetemistáknál? Sose voltam katona de az alap lövész kiképzést nem értem hogy mi tart 1 évig? Fél év alatt kínaiul is megtanulok…
Hol kaparsz össze évente 4-5000 főt? Amikor a határvadászok létszámát jó ha 1000 főre tudták feltornázni. És ott még fizut is adnak, önkéntesnek meg kaját 4 hónapig. A család addig meg levegőt eszik és gyertyával világít. Sorsolás? Ez az éhezők viadala lenne a valóságban... Az alanyi mentességet kiteheti a vitrinbe az a 25-40 éves aki melót otthagyja 3 hónapra. Biztos majd fizetik neki tovább és tuti várja vissza majd a munkahelye...Azonnal lenne párezerrel több munkanélküli. Felvételi oké, talán lenne 500 fő aki bevállalná, de több nem. Nem érted? Az első amit belédvernek, hogy a katona nem gondolkodik, hanem végrehajtja a parancsot :)
 
  • Tetszik
Reactions: Centquri prime

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Az ott fent egy alapkiképzés ami után minden vagy csak harcképes nem.

Még egyszer leírom. 6 hónapról volt szó. Ez a kiképzési terv meg 12 hétről szól. Az meg nem 6 hónap. Azt írtam 6 hónap alatt harcképessé lehet képezni valakit.
A Marines fenti 12 hetes Bootcampje után 5-9 hetes képzés után csapathoz kerülnek, kiképzett tengerészgyalogosként. Gyakorlatilag ez az 5-9 hét egy lövész szakképzés.
Tehát ha összeadjuk, akkor ez összesen 21 hét. Tehát belül vagyunk a 6 hónapon. Persze a különböző egyéb szakok ennél többet igényelnek, de egy sorállományúnak nem kell feltétlen mindenhez is értenie. A 6 hónapba meg még egy kis extra is belefér, ha az Army 10 hetes alapkiképzését vesszük alapul.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Még egyszer leírom. 6 hónapról volt szó. Ez a kiképzési terv meg 12 hétről szól. Az meg nem 6 hónap. Azt írtam 6 hónap alatt harcképessé lehet képezni valakit.
A Marines fenti 12 hetes Bootcampje után 5-9 hetes képzés után csapathoz kerülnek, kiképzett tengerészgyalogosként. Gyakorlatilag ez az 5-9 hét egy lövész szakképzés.
Tehát ha összeadjuk, akkor ez összesen 21 hét. Tehát belül vagyunk a 6 hónapon. Persze a különböző egyéb szakok ennél többet igényelnek, de egy sorállományúnak nem kell feltétlen mindenhez is értenie. A 6 hónapba meg még egy kis extra is belefér, ha az Army 10 hetes alapkiképzését vesszük alapul.
Magyarázd el, hogy ki fogja kezelni az aknavetőt? Ki fogja megtanulni a páncéltörő harcászatot? Ki fogja megtanulni az EÜ-t? Ki fog megtanulni vegyes harcrendben harcolni?
Amiről te beszélsz az egy mindennél alapabb lövész képzés ami arra jó, hogy ne azonnal haljon mega katona amint azt mondják neki, hogy föl előre!
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
nem igazából a tartalékos rendszer elég stabil lábakon áll. (persze a leszerelők nagyobb számban áramolhatnának be a tartalékos rendszerbe.) és több helyőrség lehetne a megyei helyörségek kapacitása is növelhető lenne és a szálláslehetőségek elhelyezési körletek száma is növelhető lehetne. sokmindenen kellene javítani. de az bíztos hogy a tartalékosrendszer nem hanyatlik és nem is fog kislétszámú bővülés van miközben rengeteg korkedvezményes esik ki és megy tényleges nyugdíjba és rengeteg az aktív állományba átszerelő... meglehetne növelni a beáramlás mértékét (szükséges is lenne és akkor nagyobb szelekcuót lehetne csinálni vagy emelni a keretszámokat.)

a korkedvezményesek egy része kifut az átszerelések száma ha akarják csökkenthető ha akarják növelhető. igény szerint. de a rendszerben még mindig hatalmas potenciál rejtőzik. az hogy ezt nem használják ki nem a tartalékos rendszer hibája.
Félreértetted. Ez nem a tartalékos rendszer hibája, hanem a társadalomé.
Hogy mire írtam a jelentkezők elapadását:
A társadalomban ez az ügy véges, töredék mennyiségű embert érdekel.
Jelenleg az a helyzet, hogy a bármilyen (határokon belüli) korosztály begyalogol a toborzó irodába, és felveszik. Ez egy viszonylag tág halmazt ad, de ez gyorsan erodálódik.
Ez jelenleg egy intenzív bővülést jelent a már felszerelteknél, de annak a poolnak a kárára, amelyik akar ilyet csinálni, de még nem jelentkezett.
Viszont ebből a kiképzetlen csoportból nem csak úgy fogy az ember, hogy kiképzik őket, hanem hogy öregedszik is.

Tehát addig van a tartalékos rendszer szempontjából jó világ, amíg el nem fogy az érdeklődő. Vagy úgy hogy felszerel, vagy úgy hogy kiöregszik.
Az öregedés a halmazhoz hozzá is ad, de öregedő társadalomban mindig több lessz a "kiöregedő", mint a "beöregedő".
A feladat az lenne, hogy legalább a mostani méretű tartalékos rendszert fenn tudják tartani, de ehhez mindig több embert kell megszólítani, mint amennyi távozik a rendszerből.
Erre lett volna jó a felvételi pontos rendszer. Ha ez tartósan nem válik be, akkor gond van...
 
  • Tetszik
Reactions: PFZ

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 866
35 246
113
Félreértetted. Ez nem a tartalékos rendszer hibája, hanem a társadalomé.
Hogy mire írtam a jelentkezők elapadását:
A társadalomban ez az ügy véges, töredék mennyiségű embert érdekel.
Jelenleg az a helyzet, hogy a bármilyen (határokon belüli) korosztály begyalogol a toborzó irodába, és felveszik. Ez egy viszonylag tág halmazt ad, de ez gyorsan erodálódik.
Ez jelenleg egy intenzív bővülést jelent a már felszerelteknél, de annak a poolnak a kárára, amelyik akar ilyet csinálni, de még nem jelentkezett.
Viszont ebből a kiképzetlen csoportból nem csak úgy fogy az ember, hogy kiképzik őket, hanem hogy öregedszik is.

Tehát addig van a tartalékos rendszer szempontjából jó világ, amíg el nem fogy az érdeklődő. Vagy úgy hogy felszerel, vagy úgy hogy kiöregszik.
Az öregedés a halmazhoz hozzá is ad, de öregedő társadalomban mindig több lessz a "kiöregedő", mint a "beöregedő".
A feladat az lenne, hogy legalább a mostani méretű tartalékos rendszert fenn tudják tartani, de ehhez mindig több embert kell megszólítani, mint amennyi távozik a rendszerből.
Erre lett volna jó a felvételi pontos rendszer. Ha ez tartósan nem válik be, akkor gond van...
IGAZBÓL A JÁRÁSI SZÉKHELYEK PONT HOGY NINCSENEK KIHASZNÁLVA. e téren ahogy a falvak jórésze sem. a beáramlók javarészben fiatalok. a kiöregedés pont hogy most és a megelőző években vólt hatással a létszámra. a korkedvezményesek miatt. (hogy ők folyamatosan öregedtek ki.) az idei évben már negatívba fordul a kiöregedés a rendszerből az eddigi trendekhez képest. (ugyanis már alig maradt a korkedvezményesekből.a többség már tényleges nyugdíjas vagy kivont)
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro and honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 051
18 754
113
Sorkatonaságot úgy nem lehetne hogy 3-4 hónap és önkéntes vagy sorsolásos? Évi 4-7 ezer fő. Aki csinálja alanyi szja mentes 40 éves koráig? Vagy ilyesmi. Megérné a cégeknek is embereknek is. Vagy plusz pont a felvételin mint az egyetemistáknál? Sose voltam katona de az alap lövész kiképzést nem értem hogy mi tart 1 évig? Fél év alatt kínaiul is megtanulok…

Nem. Törvény kell rá, mindenki benne van akkor. Nem csak ő, vagy a másik, vagy a mit tudom én kicsoda. Kizárólag egészségügyi alkalmatlanság lehet felmentő ok. Alapos orvosi indoklással. Egyé Jehova tanúi vallás, meg lelkiismereti okból megtagadom opció bűncselekmény. Aztán kész. Még így is lesznek akik kimaradnak, de kevesen. Mindenkit aki alkalmas, be kell sorozni. Aztán a sorozottakból a haderő válogathat. Ki kell és évente hány fő. Aztán a megmaradtakból lehet kórházi betegtologató, vagy épp városi múzeumban teremőr, esetleg önkéntes tűzoltó, a katonai szolgálat idejére, vagy mit tudom én. De úgy gondolom, évente legalább 10.000 főt kellene katonai szolgálatra behívni. Így egy 15 éves korciklusban kapunk, nagyjából 150.000 fő kiképzett tartalékot. Mondjuk 35-40 éves korig. ezen életkor felett már csak önkéntes tartalékos lehetne az illető, aki akar még katonáskodni.
Ami a kiképzést illeti.
Mindegyik ezred, vagy dandár szervezettségű alakulat kell rendelkezzen saját kiképző századdal, hogy önmaga részére az új katonákat kiképezze. Alapkiképzés minimum. Szakkiképzés már lehet koncentrált, ha adott beosztásokba, alakulatonként nem kell sok ember. Stb.
Tudom avitt, de Néphadsereges időkben, Szombathelyen, bevonuláskor 8-9 kiképző század volt felállítva és vezényelte le a kiképzést. Akkor a dandár, minden időszakban, fél évente, kapott vagy 1000 fő új katonát. Simán meg volt oldva és ez csak egy dandár volt akkor. Szakkiképzésre kiképző zlj működött állandóan. Raj pk, BMP-1 irányzó, BMP-1 vezető képzés folyt. Harckocsizókat, tüzéreket, légvédelem embereit, felderítőket, egyéb részeket, nem tudom hol képezték szakkiképzés keretében, de lehet azokból is volt ott szakkiképzés, ebből, abból, valamelyik alegységnél.. Én biztosan csak a lövészeket tudom.
Tehát megoldható minden, ha akarjuk, ha van rá pénz.
Természetesen fenntartva a szerződéses szegmenst is a hivatásos állomány mellett.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Magyarázd el, hogy ki fogja kezelni az aknavetőt? Ki fogja megtanulni a páncéltörő harcászatot? Ki fogja megtanulni az EÜ-t? Ki fog megtanulni vegyes harcrendben harcolni?
Amiről te beszélsz az egy mindennél alapabb lövész képzés ami arra jó, hogy ne azonnal haljon mega katona amint azt mondják neki, hogy föl előre!
Ez egyrészt pontosan az, amit egy sorállomanyú katonától el kell várni!
Másrészt az aknavető, PCT képzés már benne van az előbb emlegetett +9 hétben.
Eü-t meg ne sorállománnyal akarj megoldani.
A szakirányú képzéseket - értsd ami nem fér bele a 6 hónapba - mind vagy az erre épülő tartalékos rendszerben, vagy már szerződéses/hivatásosként kell kiképezni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 566
79 734
113
Ez egyrészt pontosan az, amit egy sorállomanyú katonától el kell várni!
Másrészt az aknavető, PCT képzés már benne van az előbb emlegetett +9 hétben.
Eü-t meg ne sorállománnyal akarj megoldani.
A szakirányú képzéseket - értsd ami nem fér bele a 6 hónapba - mind vagy az erre épülő tartalékos rendszerben, vagy már szerződéses/hivatásosként kell kiképezni.
Nem! Pont ez a hozzáállás okozta többek közt azt a fertőt ami a Magyar Néphadsereget jellemezte. A sorállományú katona nem lehet képzetlenebb mint egy szerződéses/hivatásos katona. Az ami kisebb harcértékét adja egy soroztott katonának a szerződéses/hivatásos állománnyal szemben az a szolgálati időből adódó kisebb tapasztalat és az a tény, hogy a sorkatonák jelentős része azért a háta közepére sem kívánj a sorkatonai szolgálatot (már ha nem önkéntes sorjkatonai szolgálatról beszélünk, hanem lényszerűről).
 
W

Wilson

Guest
Megjegyzés: az igazán független/objektív sajtónak nem kell veretes betűkkel felhívnia a tiszt. olvasó figyelmét minden cikk végén/elején, hogy ő az.
A telexesek meg sok xarkavarásban jeleskedtek már korábban, így joggal ráncolja többség a homlokát, ha beidéznek tőlük. Én is. Szóval ők se nem objektívek, 'szabadok' , meg függetlenek,...de én is el-el olvasom a cikkeiket, ezzel is próbálva megérteni valós szándékaikat. :)
Egy szóval sem mondtam, hogy a Telex vagy társai nagyon objektívek lennének, csak azt a tényt állapítottam meg, hogy bizonyos embereknél teljesen mindegy mit vagy hogyan ír meg a Telex úgy sem lesz jó nekik.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Blitz97

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Nem! Pont ez a hozzáállás okozta többek közt azt a fertőt ami a Magyar Néphadsereget jellemezte. A sorállományú katona nem lehet képzetlenebb mint egy szerződéses/hivatásos katona. Az ami kisebb harcértékét adja egy soroztott katonának a szerződéses/hivatásos állománnyal szemben az a szolgálati időből adódó kisebb tapasztalat és az a tény, hogy a sorkatonák jelentős része azért a háta közepére sem kívánj a sorkatonai szolgálatot (már ha nem önkéntes sorjkatonai szolgálatról beszélünk, hanem lényszerűről).
Dehogy!
Egyrészt sehol sem képeznek elsővonalas frontharcosokat a sorkatonai szolgálat alatt.
Másrészt a MN fő problémája az volt, hogy irreálisan nagyra duzzasztották, és a besorozottakat túl sokáig kotlatták a rendszerben.
Egy bizonyos szint felett már nem lehetett őket foglalkoztatni.
Annak a katonának meg, amelyiknek túl sok a szabadideje, elindul a vezérhangya...
Egy bizonyos hosszúságú szolgálat felett kizárólag csak az volt az értelme, hogy elég nagy legyen a promt kiállítható/elindítható haderő.
Mert ezt várta el a Varsói Szerződés...

Persze arra már nem volt pénz, hogy folyamatosan kiképzésekkel kössék le az állományt. Így mind a sorozottak, mind a hivatásosok - teljesen jogosan - feleslegesnek érezték az egészet.
Ráadásul az öreg katonák a fene nagy ráérésükben az újoncok szívatásával múlattak az időt a tiszti, tiszthelyettesi kar ez ellen nem tudott fellépni.