[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 036
2 500
113
És mit akarsz ezzel mondani?
Mert nézzük meg a csehek meg a mi Gripen "képességünket"
Mi többször módosítottunk tisztán bérlés, és lízing között. Mi, ez utóbbi konstrukcióban 27-30Mrd HUF közötti összeget csengettünk a Svéd Légierőnek minden évben. (persze amikor bérlésre váltottunk a válság alatt akkor lement 20-22Mrd-ra)
Eközben a cseheknek csak kb. 22Mrd-ba került ugyan annyi gép minimális tartalombeli eltérésekkel.
Igen ám, csakhogy nekünk '26-ra a tulajdonunkba kerülnek a gépek, és akár 10+ évig tovább üzemeltethetjük őket. Nekik meg jelen állás szerint '27-ben (illetve egy opció miatt '29-ben) az üres beton marad.
Ezért írtam, hogy szerintem szerencsésen alakultak a fordulataink a Gripen esetében: emelt repóraszám, A-G képesség, légi utántöltés, és a végén saját tulajdon.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 697
46 737
113
Ezért írtam, hogy szerintem szerencsésen alakultak a fordulataink a Gripen esetében: emelt repóraszám, A-G képesség, légi utántöltés, és a végén saját tulajdon.
Hja meg jelentős többletköltségekkel...
A többletköltségek úgy is jelentkezhetnek - mint esetünkben is - hogy kitolódott a futamidő.
Tehát olyan nincs - mégha persze megpróbálják úgy is kommunikálni - , hogy csak mi nyerjünk egy ilyen refinanszírozáson.
Közben persze a HM-ben lehet, hogy pezsgőt bontottak, miközben Misi bá meg felpofozta az alagsori gyakornokot... :)
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 887
4 947
113
Néhány megosztható gondolat:
Vadászgép: bármi is lesz 100%-os hadiipari ellentételezés lesz.
RÁBA: Német katonai járművek modernizációja, ST Engineering együtműködés nem lesz
HM Arzenál: Aknavető gyártás lesz.
Harctámogató szimulátor fejlesztés lesz.
:)
Ha ez igaz akkor eldőlt, hogy nem lesz F-35 (mondjuk eddig se láttam rá nagy esélyt), de nem lesz további Gripen sem, mert a Saab-nak biztos, hogy nem menne a 100%-os hadiipari ellentételezés. Anno a C/D-k esetében is csak igérte az ellentételezést, de nem igazán jött össze még a polgári ellentételezés sem nemhogy a hadiipari. Maradt a EF ahol egyébként is a legnagyobb a politikai nyereség (most, hogy kirúgták/kirúgják a Fideszt a Európai Néppártból még inkább felértékelődik a hadiipari beszerzés a németektől) a németek minden további nélkül meg tudják oldani a 100%-os hadiipari ellentételezést (RM zalai, kaposvári, várpalotai üzemei) sőt akár magyar hadiipari export (pl. várpalotáról robbanóananyagok, gránátok, lőszerek) Németországba is beszámítható. Nem ugyanaz a EF gyártója és a RM, de ez nem probléma. Állítólag a Saab is anno az Elektrolux jászberényi hűtőgépgyárát számította be az ellentételezésbe. A Terrexet kicsit sajnálom: jó ár/érték arányban lett volna APC. A német katonai járművek modernizációja érdekes ötlet, nem hiszem, hogy csak tgk-ról lenne szó. Az Arzenál aknavető gyártását már tavaly bejelentették: nyilvánvalóan a Hirtenberger lesz.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány
K

kamm

Guest
Ha ez igaz akkor eldőlt, hogy nem lesz F-35 (mondjuk eddig se láttam rá nagy esélyt), de nem lesz további Gripen sem, mert a Saab-nak biztos, hogy nem menne a 100%-os hadiipari ellentételezés.
Az egyetlen gep, ahol menne, az a Gripen. Nemcsak a geptol fuggetlenul, de meg a gyartasaba is bele tudunk kapcsolodni majd.


Anno a C/D-k esetében is csak igérte az ellentételezést, de nem igazán jött össze még a polgári ellentételezés sem nemhogy a hadiipari.
Ja hat 20+ evvel ezelott pont semmilyen szintet nem utottunk meg hadiiparban. Civilben viszont megvolt, amit igertek, azota is mukodik az Electrolux.


Maradt a EF ahol egyébként is a legnagyobb a politikai nyereség (most, hogy kirúgták/kirúgják a Fideszt a Európai Néppártból még inkább felértékelődik a hadiipari beszerzés a németektől) a németek minden további nélkül meg tudják oldani a 100%-os hadiipari ellentételezést (RM zalai, kaposvári, várpalotai üzemei) sőt akár magyar hadiipari export (pl. várpalotáról robbanóananyagok, gránátok, lőszerek) Németországba is beszámítható.
Mi vaaaan? Ezek mar megkotott uzletek, mi a banatert szamolnank mi bele egy teljesen uj uzletbe? :D :D

Nem is ertem ezt a kifacsart logikat - te direkt rosszat akarsz a gazdasagnak...?

Nem ugyanaz a EF gyártója és a RM, de ez nem probléma. Állítólag a Saab is anno az Elektrolux jászberényi hűtőgépgyárát számította be az ellentételezésbe. A Terrexet kicsit sajnálom: jó ár/érték arányban lett volna APC. A német katonai járművek modernizációja érdekes ötlet, nem hiszem, hogy csak tgk-ról lenne szó. Az Arzenál aknavető gyártását már tavaly bejelentették: nyilvánvalóan a Hirtenberger lesz.

Teljesen eselytelen az egesz EF otlet.
Semmi ertelme nincs, sem anyagilag, sem maskeppen, de meg mint fighternek seem: rendszert valtani egy olyan tipusra, ami kevesebbet fog tudni a mar meglevo rendszerunkhoz passzolo E/F-hez kepest...? Egy szem logika nincs ebben sehol.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 088
92 213
113
Maradt a EF ahol egyébként is a legnagyobb a politikai nyereség (most, hogy kirúgták/kirúgják a Fideszt a Európai Néppártból még inkább felértékelődik a hadiipari beszerzés a németektől)
Eddig az volt a konteo, azért veszünk német tankot, hogy megváltsuk a Néppárti tagságot, most hogy bedőlt nem dobjuk, hanem csavarunk rajta egyet?

Sztem az Unión belüli politikai vitákat és a gazdasagi-katonai együttműködést válasszuk ketté. Lehet kapcsolat, de nem ilyen szoros és ilyen faék egyszerű.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 887
4 947
113
Az egyetlen gep, ahol menne, az a Gripen. Nemcsak a geptol fuggetlenul, de meg a gyartasaba is bele tudunk kapcsolodni majd.



Ja hat 20+ evvel ezelott pont semmilyen szintet nem utottunk meg hadiiparban. Civilben viszont megvolt, amit igertek, azota is mukodik az Electrolux.



Mi vaaaan? Ezek mar megkotott uzletek, mi a banatert szamolnank mi bele egy teljesen uj uzletbe? :D :D

Nem is ertem ezt a kifacsart logikat - te direkt rosszat akarsz a gazdasagnak...?



Teljesen eselytelen az egesz EF otlet.
Semmi ertelme nincs, sem anyagilag, sem maskeppen, de meg mint fighternek seem: rendszert valtani egy olyan tipusra, ami kevesebbet fog tudni a mar meglevo rendszerunkhoz passzolo E/F-hez kepest...? Egy szem logika nincs ebben sehol.
Tehát akkor tényleg igaz, hogy a Saab egyszerűen beírta az Elektrolux jászberényi hűtőgépgyárát ellentételezésnek. Ha te mint a Saab képviselője írod akkor azt el kell fogadnom. Ja, hogy az Elektrolux is már évekkel korábban megvette a hűtőgépgyárat, mint a Gripen üzletet megkötötték....... Egyébként egy szóval sem írtam, hogy örülnék egy EF beszerzésnek. Én csak azt írtam Matróz infója alapján (akinek eddig az infói valósnak tűntek), hogy akkor az F-35 és a Gripen is kiesik, mert nem tudják megoldani a 100%-os hadiipari ellentételezést.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 887
4 947
113
Eddig az volt a konteo, azért veszünk német tankot, hogy megváltsuk a Néppárti tagságot, most hogy bedőlt nem dobjuk, hanem csavarunk rajta egyet?

Sztem az Unión belüli politikai vitákat és a gazdasagi-katonai együttműködést válasszuk ketté. Lehet kapcsolat, de nem ilyen szoros és ilyen faék egyszerű.
Alapvetően egyetértek, hogy nem ilyen közvetlen a kapcsolat a hadiipari beszerzések és a poltikai érdekérvényesítés között: eddigi beszerzéseink alapvetően katonai érdekűek voltak és nem politikai célúak, de a Néppárti tagság (ami erős érdekérvényesítési lehetőség volt) megszűnését követően valószínű, hogy felértékelődik a hadiipari együttműködés is a németekkel. De a kommentemnek nem ez volt a lényege. Matróz infója alapján (akinek eddig az infói valósnak tűntek), az F-35 és a Gripen is kiesik, mert nem tudják megoldani a 100%-os hadiipari ellentételezést, marad az EF.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 088
92 213
113
Alapvetően egyetértek, hogy nem ilyen közvetlen a kapcsolat a hadiipari beszerzések és a poltikai érdekérvényesítés között: eddigi beszerzéseink alapvetően katonai érdekűek voltak és nem politikai célúak, de a Néppárti tagság (ami erős érdekérvényesítési lehetőség volt) megszűnését követően valószínű, hogy felértékelődik a hadiipari együttműködés is a németekkel. De a kommentemnek nem ez volt a lényege. Matróz infója alapján (akinek eddig az infói valósnak tűntek), az F-35 és a Gripen is kiesik, mert nem tudják megoldani a 100%-os hadiipari ellentételezést, marad az EF.
Sztem a Gripen nem esik ki. Nézd meg a brazil együttműködést és a finn Gripen ajánlatot. Nem ilyen nagyságrendben, de lehet kölcsönösen jó üzlet.
 

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 994
36 112
113
Sztem a Gripen nem esik ki. Nézd meg a brazil együttműködést és a finn Gripen ajánlatot. Nem ilyen nagyságrendben, de lehet kölcsönösen jó üzlet.
A Gripen Kanadában is versenyben van az új harci gép beszerzési tenderen és ott is helyileg fogják gyártani a Griffket, ha megnyerik. Nekünk is kéne még legalább egy tucat de inkább több az újabb E változatból aminek a gyártásába be tudunk szállni az Aero Vodochodyn keresztül.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 887
4 947
113
Sztem a Gripen nem esik ki. Nézd meg a brazil együttműködést és a finn Gripen ajánlatot. Nem ilyen nagyságrendben, de lehet kölcsönösen jó üzlet.
Hogy tudod összehasonlítani a brazilok alapból 36 db-os rendelését a mi jó esetben 14 db-os rendelésünkkel? Brazília polgári személy és katonai teherszállító gépeket gyárt, teljes ipari háttere van. Nálunk meg a Magnus a maximum. Szerinted be lehet számítani az ellentételezésbe az AV-nek adott esetleges megrendelést? A probléma az, hogy a cég cseh, nem magyar. A részvények többsége magyar tulajdonú, de itthon még telephelye sincsen.
 
T

Törölt tag 2822

Guest
Néhány megosztható gondolat:
Vadászgép: bármi is lesz 100%-os hadiipari ellentételezés lesz.
RÁBA: Német katonai járművek modernizációja, ST Engineering együtműködés nem lesz
HM Arzenál: Aknavető gyártás lesz.
Harctámogató szimulátor fejlesztés lesz.
:)

Bocsánat, én egy kicsit most lemaradtam. Veszünk új vadászgépeket? Gripenek mellé, vagy helyett?
 

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Hogy tudod összehasonlítani a brazilok alapból 36 db-os rendelését a mi jó esetben 14 db-os rendelésünkkel? Brazília polgári személy és katonai teherszállító gépeket gyárt, teljes ipari háttere van. Nálunk meg a Magnus a maximum. Szerinted be lehet számítani az ellentételezésbe az AV-nek adott esetleges megrendelést? A probléma az, hogy a cég cseh, nem magyar. A részvények többsége magyar tulajdonú, de itthon még telephelye sincsen.
Én azt tudom elképzelni hogy a csehekkel közösen akarunk Gripent beszerezni, úgy hogy osztozunk a gyártáson. Lesz itt is AV telephely, itt is fogunk valamit gyártani és a Cseheknél is. Ha közösen rendelünk akkor az akár lehet simán egy 48db -os rendelés is (24 magyar + 24 cseh vagy akár 28+28), ami azért így túlmutat a brazilon.
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 698
15 461
113
Én azt tudom elképzelni hogy a csehekkel közösen akarunk Gripent beszerezni, úgy hogy osztozunk a gyártáson. Lesz itt is AV telephely, itt is fogunk valamit gyártani és a Cseheknél is. Ha közösen rendelünk akkor az akár lehet simán egy 48db -os rendelés is (24 magyar + 24 cseh vagy akár 28+28), ami azért így túlmutat a brazilon.
Ámen!
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Baxee

Active Member
2018. január 8.
64
172
33
Én azt tudom elképzelni hogy a csehekkel közösen akarunk Gripent beszerezni, úgy hogy osztozunk a gyártáson. Lesz itt is AV telephely, itt is fogunk valamit gyártani és a Cseheknél is. Ha közösen rendelünk akkor az akár lehet simán egy 48db -os rendelés is (24 magyar + 24 cseh vagy akár 28+28), ami azért így túlmutat a brazilon.
Sőt akár lehet hogy összefolgozunk majd az brazilokkal és mondjuk tőlük jön majd 8 Gripen F (4 magyar + 4 cseh). Ha okosan csinálja a Saab akkor akár összehozhat a Gripennek egy nemzetközi üzemeltetői / gyártói láncot ( svéd, brazil, cseh, magyar, finn, kanada stb.), mint az RM a lynx-nél, ami azért jól pozícionálná a Gripen-t akár egy 200 akár 300 db-os gép mennyiséggel.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 697
46 737
113
Alapvetően egyetértek, hogy nem ilyen közvetlen a kapcsolat a hadiipari beszerzések és a poltikai érdekérvényesítés között: eddigi beszerzéseink alapvetően katonai érdekűek voltak és nem politikai célúak, de a Néppárti tagság (ami erős érdekérvényesítési lehetőség volt) megszűnését követően valószínű, hogy felértékelődik a hadiipari együttműködés is a németekkel. De a kommentemnek nem ez volt a lényege. Matróz infója alapján (akinek eddig az infói valósnak tűntek), az F-35 és a Gripen is kiesik, mert nem tudják megoldani a 100%-os hadiipari ellentételezést, marad az EF.
Ezt meg honnan vetted, hogy ne tudnának 100%-os katonai ellentételezést összehozni a svédek?
Tessék opciók:
  • a horvátoknak regionális szervizközpontot ajánlottak. Náluk idén döntés várható. Szerintem nálunk is. Ha ők nem viszik el ezt az opciót, akkor majd mi fogjuk! DE ha sokat baszkódnak a horvátok, akkor akár előlük is elvihetjük.
  • magukban a Gripenek legyártásában is lehet keresnivalónk. Akár a Aero-val karöltve - akinek ugye vannak jelenleg is beszállítói szerződései az Airbusnál, valamint a Embraernél is -, akár önálló magyarországi fémmegmunkáló cégekkel is (pl.: Sandvik ?).

  • ezen kívül igen komoly ipari lehetőségek vannak a SAAB álcázó termékeiben. Ráadásul a mobilhangáraikat idehaza fejlesztették készre.
  • a svédek rakéta üzletága is tartogathat érdekességeket a számunkra. Ugye a DND már idehozta (illetve bejelentette azt) a páncéltörő eszközeinek a gyártását, miért ne lehetne bérgyártásban a CG egyes elemeit (főleg a lőszert) itthon, mondjuk az Arzenálnál gyártatni? De csak emlékezzünk meg a GLSDB-ről. Eddig nem nagyon van rá megrendelés, de ami késik, az nem múlik. Mindenki állva tapsolta a bejelentését.
Meg hagy ne mondjam, hogy mi is mennyire tudnánk örülni neki...
 
K

kamm

Guest
Hogy tudod összehasonlítani a brazilok alapból 36 db-os rendelését a mi jó esetben 14 db-os rendelésünkkel? Brazília polgári személy és katonai teherszállító gépeket gyárt, teljes ipari háttere van. Nálunk meg a Magnus a maximum. Szerinted be lehet számítani az ellentételezésbe az AV-nek adott esetleges megrendelést? A probléma az, hogy a cég cseh, nem magyar. A részvények többsége magyar tulajdonú, de itthon még telephelye sincsen.
Az ilyen teljesen illogikus, szimplan ellendrukker kommentekre nem is erdemes reagalni.
 

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
809
2 096
93
Hogy tudod összehasonlítani a brazilok alapból 36 db-os rendelését a mi jó esetben 14 db-os rendelésünkkel? Brazília polgári személy és katonai teherszállító gépeket gyárt, teljes ipari háttere van. Nálunk meg a Magnus a maximum. Szerinted be lehet számítani az ellentételezésbe az AV-nek adott esetleges megrendelést? A probléma az, hogy a cég cseh, nem magyar. A részvények többsége magyar tulajdonú, de itthon még telephelye sincsen.
Na ezért ne 14-et rendeljünk, rendeljünk 24-et :) és egyből komolyan vesznek minket. És nemcsak a gyártó... :hadonaszos: