[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Borisz
<i>"Miért ne kéne?
Mivel kísérgessék az eltévedt gépeket?"</i>
Na most akkor kell vagy nem? :) Ugyebár én is azt mondtam, hogy kellene... :)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 207
10 997
113
@zotyek78
Ne forgasd ki, amit írtam.
Azért ilyen gépeket küldenek az államok a Baltikumba, mert ilyenek vannak nekik.
Nem fognak mást rendszeresíteni és fenntartani ezért.
Jó lenne a Mig-21 is utasszállítót, meg határhoz közel repülő orosz gépet kergetni, de csak a románok küldtek oda azt.
Miért, mert nekik az van!
Az viszont nem csacsiság, hogy ha a pilóták a repült órákat pl. olyan gépeken szerzik, amelyek az esetleg szóba jöhető ellenfelek gépei ellen felveszik a harcot, nem? Ellenkező esetben mehetünk a Jak-52-esekkel is. :)

Mivan? Ennek itt semmi értelme.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 207
10 997
113
És ezt mire alapozod érzelmi alapú feltevésen kívül?

Egy pillanatra el is felejtettem, hogy milyen undorító a stílusod, ahogy egy kérdéssel is hazudni tudsz.


A 100 darabos LanceR flottát is hagyták kb. 25 gépesre visszazuhanni. Ezek után erősen kétlem - főleg a mai pénzügyi helyzetben - hogy lenne pénzük 24 darab gépre. Még 12 gép elnyújtott beszerzését is igen nehéz lesz szerintem lenyomni a választók torkán...

Tehát kb. 25 gépet tartanak fent.
Az mondjuk elég közel áll a 12+12 höz.
Lenyomják, ha akarják. Elkezdik telehisztizni a médiát azzal, hogy Magyarország konkrét lépésekre készül, hogy visszaszerezze Erdélyt, vagy székely autonómia, meg hasonlók, kicsit ukránoznak, esetleg jön egy-egy hír, hogy milyen elavultak a 21.esek...

Van már aláírt szerződés?
Ennyi erővel MLU F-16-tal sem kell számolni, mert még nem állt hadrendbe.


Nem valószínűleg, hanem simán. BVR fegyvezetük és harcászati elektronikája köszönőviszonyban sincs egy C/D Gripennel. A nagyobb mennyiség is kevsebb, mint a 14 gépes magyar flotta. Jelenleg 6 gépük, ha üzemképes...
Te is tudod, hogy nem a "jelenleg"ről van szó...
Honnan veszed, hogy itthon üzemképes lesz mind?
Csak BVR harc létezik?



Az osztrák EF az egyik legangyobb korrupciós ügy. Telejsen nyilvánvaló, hogy semmi szükséges egy ilyen overkill platformra úgy, hogy van hozzá 25 db IRIS-T rakétád és 0 db BVR és csapásmérő fegyverzet... A póttartályokat us utólag rendelték hozzájuk...

Mindenki tudja, hogy az EF beszerzés "tipikusan magyar sajátosság" szerint történt.
Ettől függetlenül a vas ott van náluk, elviekben alkalmassá tehető BVR harcra és csapásmérésre.
Jó, azt nem feltételezem, hogy vennének ráadás fegyverzetet, mert olyan 1000%, hogy soha sem fog megtörténni, mert csak.


Még ez is csak félig igaz. Ugyanis a bármi alá sorolt eseményeknek is van <b>valószínűsége</b>.

Ez a lekezelő, fellengzős szöveg akkor állná meg a helyét, ha arról hablatyogna valaki, hogy mindenhol 100ezres hadseregek lesznek csúcstechnikával, meg kiskutya faszával.
Mindannyian tudjuk, hogy reális dolgokat vázoltam fel.
Arra, hogy lószar se fog 2 év múlva repülni a szomszédos országokban meg fölösleges lenne készülni, mert a semmire nem kell lépni.
Azt hittem, még számodra is nyilvánvaló, hogy ha lehetséges fejlesztési irányokról van szó, akkor a lehetséges ellenfelek lehetőségeit szokás latolgatni, nem azt, hogy bezárják a bazárt.
Őszintén sajnállak.
 
M

molnibalage

Guest
Tehát kb. 25 gépet tartanak fent.

Csodás közelítés. Ezek szerint akkor 12 db Jak-52 = 12 db B-52 üzemeltetésével?

Ez persze túlzás, de legalább látszik a lényeg. A MiG-21 LanceR alapvetően olcsóbb, mint egy F-16 MLU számtalan ok miatt.

Ennyi erővel MLU F-16-tal sem kell számolni, mert még nem állt hadrendbe.

Nem is számolj.

Csak BVR harc létezik?

Nem. Viszont azért a gépek egyik alapvető és aduász képességét nem lehet figyelemen kívül hagyni főleg úgy, hogy a magyar gépeken első osztályú data link és ECM van, míg a szlovág MiG-eken ezeket egy nagy nulla képviseli...

Az osztrákok, még ha vesznek is BVR fegyverzetet, az akkor is csak azonos színvonalat feltételez.

Ez a lekezelő, fellengzős szöveg akkor állná meg a helyét, ha arról hablatyogna valaki, hogy mindenhol 100ezres hadseregek lesznek csúcstechnikával, meg kiskutya faszával.

Lekezelő és fellengzős az, hogy nem vagyok hajlandó mindenféle szélsőséges baromságot és feltvetést tényként kezelni...? Arra meg nem fogja senki felkészíteni a MH-t, hogy egyszerre képes legyen az összes környező szomszéd haderejét lenyomni, mert arra isten pénze sem elég...

Mindannyian tudjuk, hogy reális dolgokat vázoltam fel.

Ki az a "mindannyian"? Tehát már más nevében is nyilatkozol? És még én vagyok fellengzős mi...?

Arra, hogy lószar se fog 2 év múlva repülni a szomszédos országokban meg fölösleges lenne készülni, mert a semmire nem kell lépni.

Látom az a rész elkerülte a figyelmed, hogy 15 évre előre nem jósolnék. Az viszont tisztán látszik, hogy a magyar Gripen flotta 2 év múlva pont olyan megfelelő erőt képvisel, mint ma.

Őszintén sajnállak.

Szíved joga.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@zotyek78
Ne forgasd ki, amit írtam.
Azért ilyen gépeket küldenek az államok a Baltikumba, mert ilyenek vannak nekik.
Nem fognak mást rendszeresíteni és fenntartani ezért.
Jó lenne a Mig-21 is utasszállítót, meg határhoz közel repülő orosz gépet kergetni, de csak a románok küldtek oda azt.
Miért, mert nekik az van!
<blockquote rel="zotyek78"> Az viszont nem csacsiság, hogy ha a pilóták a repült órákat pl. olyan gépeken szerzik, amelyek az esetleg szóba jöhető ellenfelek gépei ellen felveszik a harcot, nem? Ellenkező esetben mehetünk a Jak-52-esekkel is. :)

Mivan? Ennek itt semmi értelme.</blockquote>
Nyílván annak megfelelőn érdemes rendszeresíteni gépeket, amire használnánk... Ha van rá pénz, akkor nyílván 10-20 év múlva, ha úgy gondoljuk, hogy továbbra is úgy gondoljuk, hogy járőrözünk a Baltikumnál is, akkor nyílván nemcsak az eltévedt Cessnák hazakísérésére alkalmas gépet kell oda küldeni, hanem olyan eshetőségre is fel kell készülne, ha mondjuk az PAK-FA-k tévednének át. Legalábbis gondolom, hogy ez a logikus.
A másik kérdésnél meg bocsi, de nem vili, hogy miben voltam félreérthető... Nyílván egy ilyen feladatra egyrészt mindenki azt küldi, ami van, de amúgy meg érdemes a lehető legjobb gépet küldeni... Ha Ausztriáról lenne szó, akkor oda nyílván elég lenne a horvát MiG-21-es is. :)
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 921
22 497
113
Lemaradtam picit a témáról, inkább nem is idézgetek, csak leirom amit gondolok - igy hirtelen:
-MO-al szomszédos országoktól (kivételek talán a sógorok) NEM feltételezni a "magyargyűlöletet" <b>ostoba hiúság</b>, mikor nap mint nap úgy a politikában mint a mindennapokban mindegyik országban rendre felbukkan egy-egy magyarellenes megnyilvánulás...úgy a különféle törvényekben (kettős állampolgárság ellen, nyelvhasználat, helységmegnevezések, tiltott zászlók és jelképek, szétszabdaló megyerendszerek,stb), mindennapokban (pl. felvidéken délen drágább gáz, záró ipari parkrendszer, zéró autópálya, zéró állami támogatás, történelem hamisitások a médiában, a tankkönyvekben, az egykori "magyar" műemlékeken, hivatali diszkrimináció), és az emberek között (emlékezetes DS focimeccs szétverése, gyakori magyarverések amelyek természetesen nem nacionalista inditatásúak ugyebár, a felv. Hedvig ügyet nem is emlitve). A magyarirtásnak az egészégügyben bevett "szokásait" meg nem is emlitem...
Szóval ilyen "mentalitással" átitatott nemzetektől a jelenlegi erőltett NATO és EU általt szavatolt "béke" olyan törékeny, hogy azt sokan el sem hinnék...Minden csak azon múlik mikor kerül egyszerre hatalomra két idióta két szomszédos államban, akik összefogva esetleg egy jobban elméjülő gazdasági válságban belecsipne MO-ba, hogy kiugrassza a nyulat a bokorból...A szerencse talán, hogy most senkinek sincs mivel lőni :)
-Mindenképpen fenn kell tartani egy bizonyos technikai lépéselőnyt a szomszédokkal szemben (nem mennyiségi!...minőségi előnyt!).
-Ebben szerintem pillanatnyilag lépéselőnyben vagyunk...és itt rendkivül fontosnak tartom a megszerzendő képességeket és azok megtartását... (mint a gripenek és fegyvereik, 3D radarok, Pápa HAW tapasztalatok, harctéri repirányitók,stb.)
-ahogy Molnibalage mondta, ráférne a szárazföldiekre is egy upgrade, főleg igen, a légvédelem kiemelt (SAM)...réskitöltö radarok cseréje, legalább bázis/területi-szinten modern légvédelmi rakétarendszerek telepitése...,és én nem a tankokra helyezném a hangsúlyt hanem fejlett (értsd BTR-80-nál modernebb) lövésszállitó képességre, "kézi" páncéltörő képességekkel...Csöves tüzérség és tankok szerintem a legutolsó sorban -ha kellen egyáltalán...
-Ami a Tomahwkokat illeti, a korlátozottságával egyetértek, DE egy ilyen akár fixen telepitett fegyver megléte -szerintem- komolyat nyom a lattba egy államhatalom/kormány kezében ha külpolitikáról van szó...nem kell ahhoz elsütni,hogy figyelmeztető/kényszeritő erőként használjuk erre-arra...elég ha van! A hatótávja pedig vastagon lefedi a magyar érdekeltségeket -ha kell!
Szerintem
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Arcas,
A NATO egyáltalán nem engedné egy ilyen helyi konfliktus eszkalálódását. Ez már túl közel van a centrumhoz. A 3D, HAW, nem is a mienk, a Gripenekről nem is beszélve. Ezekről a technikai előnyökről tehát le is mondhatunk, már ha előnynek lehet nevezni. Itt ha mégis háború törne ki, az az ötvenes évek szintjén történne, gépkarabéllyal, tüzérséggel, stb - már akinek van - és egyéb klasszikus eszközzel. Korszerű háborúról ne is álmodjon senki. Az anyagi vonatkozásokról nem is beszélve. Egy hónapig sem bírnánk ennek költségeit.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 921
22 497
113
Arcas,
A NATO egyáltalán nem engedné egy ilyen helyi konfliktus eszkalálódását. Ez már túl közel van a centrumhoz. A 3D, HAW, nem is a mienk, a Gripenekről nem is beszélve...
Egy hónapig sem bírnánk ennek költségeit.

Panzerfaust!
:) ami visszatart mindenkit egy ilyen konfliktustól az nem a NATO, hanem az úgyn. EU! Két NATO tagállam összecsapásairól és ellenséges rivalizásáról korábban már itt is emlitésre kerültek példák, úgyhogy hogy mit engednek meg és mit nem az sokmindenen múlna az adott pillanatban. Ami visszatartó erő az az uniós pénzekhez való hozzáférés lehetősége és a gazdasági szankciók,amik kisérnének egy ilyen eseményt. A háború költségeit persze nem emlitem,bár hidd el ha tudod hová kell ütni -és ezt korábban egy magyar vezérkai tiszt meg is erősitette- egy Szlovákiához hasonlatos országot mai technikával 2 nap alatt el lehetne foglalni, meg lehetne bénitani...igaz, megtartani már más kérdésés, ez külömbség...
A mai nagy demokráciában a kormányzás arról szól, hogy mennyi pénzt tudsz bezsebelni te és a pártársaid (támogatóid és érdekeltségeik) a négy év alatt...és ha már valaki nagynehezen oda kerül a tálhoz ahol beszerzéseken, uniós pénzeken lehet szakitani akkor nem kockáztat meg egy lakosság által egyébként semmiféleképp nem támogatott háborút (mégha szeretnék is a magyarok vesztét) mert az ugye végsősoron az adófizetők pénzébe kerül...sőt lehet életébe.
A 3D a mienk, ahogy molni mondja, HAW nem ,de nem is az a fontos, hanem a (magyar) szakemberek akik alatta dolgoznak és a háttér, ami kiépül köré...eljárások, karbantartási munkák, gépek, technikák, ejtőernyőzési és szállitási lehetőségek, C-17-es pilótánk, amik sosem lennének nálunk ha nem lenne most Pápán az ami van.
Talán a sokat emlegetett "képesség" a legjobb szó rá.Képesség legyen,mindenhol ott kell lenni, gyakorlaton, akár megfigyelőként de leginkább részt venni rajta...és tanulni.Főleg mások hibáiból :)
Személyes meggyőződésem,hogy a rendszernek az alábbiak szerint kellen mőködnie: a mindenkori kormány meghatározza a célkitűzéseket (kinek mi a kötelessége és feladata, hol mennyire tervez szerepet vállalni) és egy keretösszeget a honvédségnél pedig úgymond alakulat szinten döntenek a technikáról, vezérkari szinten a mennyiségről,a HM meg eldöntené egyszemélyben ad-e rá pénzt vagy nem...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Arcas,
Van igazságtartalma nyilván annak is amit te mondasz, az EU is beleszólna, a biztos. Nekik is van már itt vesztenivalójuk, sok pénzt feccöltek belénk. Az sem kizárt, hogy a konfliktusban érdekelt országok vezetői, gazdasági elitjei simán megegyeznek egymással, ui rengeteg pénzről van szó, ami bizony az ő buxájukat érinti leginkább. A globalizáció hatása, ugyebár ...
A NATO pl úgy is beleszólhat, hogy pl. nem lesz fegyverzet a Gripenekhez, ami van, oszt kalap. Bár úgy tudom, hogy azt a pár darab AMRAAM-ot is amerikai szakemberek felügyelik. Harci helink nincs. Tank nincs, a többi, megmaradt páncélos is rendkívül satnya állapotban van. A 3D hiába a miénk, a központból megszűnik az adatforgalom, a technikai támogatás és cseszhetjük, egyébként meg nincs túl jó híre a megbízhatóságot illetően. Ha beadja a kulcsot, vagy karbantartani kell akkor aztán nem jönnének az olaszok javítani még ennyit se ..
Amikor dúlt a jugó háború, elég sokat voltam kint. Hagyományos fegyverzettel vívott igazi öldöklés volt. Ne tudjátok meg milyen durva dolgokat meséltek a kintiek. Én már csak az üszkös romokat meg a vérfoltokat, kilőtt eszközöket láttam, de az is elég volt. Azért mondtam, hogy az ötvenes évek technikája is elég ide, hogy emberek millióinak életét keserítsék meg.
A mi honvédségünk fejlettségi foka köszönő viszonyban sincs még egy osztrák haderővel sem, nemhogy a többivel. Egyelőre pedig nincs olyan pattanásig feszült helyzet itt a Kárpát-medencében, hogy mindenki eszetlenül elkezdjen fegyverkezni. Momentán a NATO minimum elérése is csak vágyálom. Ennek ellenére jó volna ha többet költenénk a seregre, minél előbb annál jobb.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 921
22 497
113
Igen, igazad lehet, Panzerfaust...
Én csak arra utaltam, hogy nem teljesen alaptalan az egészséges "fegyverkezési verseny" a szomszédokkal, leginkább külpolitikai nyomásgyakorlásra és az ország presztizsének emelésére használható "eszköznek" tartanám...ha persze ilyen irányú és elkötelezettségű volna a mindenkori magyar külpolitika (nem pedig "párbeszédé" meg a "tárgyalásoké" amik ezidáig sehová sem vezettek -szerintem. Itt mosolygunk a magyarokra, amott alájukvágunk, de fő az "együttműködés")...
Nem háború párti vagyok, de szerintem mindannyian büszkék lennénk egy kisebb ,de ütőképes feljett magyar haderőre.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
<blockquote>Bár úgy tudom, hogy azt a pár darab AMRAAM-ot is amerikai szakemberek felügyelik.

Már mért és hogyan felügyelnék ők...? Akkor miért csak az AMRAAM-ot? Szerintem simán rosszul tudod...</blockquote>

Van egy fegyverkezelő srác ismerősöm Kecskeméten, aki úgy mondta, hogy a raktárban jenkik is dolgoznak. Vagy csak kezdetben voltak ott amikor meghozták és előfordulhat, azóta már nem.
De tényleg meglehet, hogy tévedek.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 921
22 497
113
<blockquote>Bár úgy tudom, hogy azt a pár darab AMRAAM-ot is amerikai szakemberek felügyelik.

Már mért és hogyan felügyelnék ők...? Akkor miért csak az AMRAAM-ot? Szerintem simán rosszul tudod...</blockquote>

Hát egyébként a h.sz. nem alaptalan, én is olvastam, hogy gyakran csak úgy adnak el AMRAAM-okat exportváltozatban külföldre is, hogy amerikai ellenőrzés alatt vannak őrizve és csak bevetés előtt szállitjá ki a fegyvereseknek ill. a betonra...
Mivel éles példányt még én sem láttam a magyar griffen (nem tudom más hogy van ezzel) nekem is az a gyanúm(!), hogy nálunk is hasonlóképp működik a dolog !?!?

Kedves sondor961, én meg pl. metéltf.-hvg-s oldalakat nem olvasok,...gondolom ezek alapján feltehtően náci vagyok. :)
Benestől mar van papirom, hogy kollektiv háborús bűnös vagyok...nem kérek másikat is hogy náci.
(bár ha választani lehet inkább vagyok az mint nem)
:D
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 001
113
Így van Arcas, a történelem jó párszor bebizonyította, hogy a "megfelelően hatásos" külpolitika egyik fő letéteményese a fejlett, korszerű és ütőképes haderő. Így bizony lehetne sikeres tárgyalásokat lefolytatni asszem :)
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 543
113
srácok! csak azt nem értem, hogy szegény Gripen tokiban, hogy a nyálban jutottunk el megint az összhaderőnemi nácizásig/zsidózásig?? keressetek másik topikot erre! köszi!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 921
22 497
113
:DDD Teljes mértékben igazad van Pocok75! Csak nem találtam olyan "tokikot" ahol lehet válaszolni a mácizásra és lehet rá midózni :DDD
Véletelnül sem akarom elvinni a témát ilyen irányba...elnézést kértem! :) Bocsánat!
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 207
10 997
113
Ohh, baszom, mellé nyomtam.
A "Mindennek az az alfája és omegája. :D" a
srácok! csak azt nem értem, hogy szegény Gripen tokiban, hogy a nyálban jutottunk el megint az összhaderőnemi nácizásig/zsidózásig?? keressetek másik topikot erre! köszi!
-ra lett volna a válasz.