[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
No ekkor a mi 21-es és 23 vadászainknak kellet volna a jugo 29-esek ellen harcolni. Ez pedig szinte kilátástalan lett volna.

Ez így önmagában nem igaz. Mert nem 1 vs 1 harcoltak volna, hanem a magyar légvédelmi rendszer - ne feledjük el 1992/93 táján bőven volt még a VSZ technikából - az esetleges szerb fenyegetéssel. MiG-23, MiG-21MF/bisz és telepített / csapatlégvédelem is. Így elnézve a MiG-29 szerintem egyáltalán nem volt létkérdés. Azért azt szereztük be, mert "ingyen" vadászgépet adtak, de ingyen gázt és olajat meg nem...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 605
71 354
113
Én emlékszem olyanra hogy jugó gépek pörögtek többször is a légtérben , néha elég mélyen. Emeltek is rá 21-est meg 29-et de hogy a légvédelmi rakétás egységeink mit léptek vagy mit tudtak volna lépni arról eddig nem szólt a fáma. Igaz nem voltunk háborús viszonyban egymással így a repülők vitték a prímet a légirendészet terén.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 140
4 998
113
<blockquote>No ekkor a mi 21-es és 23 vadászainknak kellet volna a jugo 29-esek ellen harcolni. Ez pedig szinte kilátástalan lett volna.

Ez így önmagában nem igaz. Mert nem 1 vs 1 harcoltak volna, hanem a magyar légvédelmi rendszer - ne feledjük el 1992/93 táján bőven volt még a VSZ technikából - az esetleges szerb fenyegetéssel. MiG-23, MiG-21MF/bisz és telepített / csapatlégvédelem is. Így elnézve a MiG-29 szerintem egyáltalán nem volt létkérdés. Azért azt szereztük be, mert "ingyen" vadászgépet adtak, de ingyen gázt és olajat meg nem...</blockquote>

És tegyük hozzá, hogy a szerbeknek sem volt túl sok 29-esük. A háború végére a 16-ból maradt 5. Az F-16 és Mirage vadászok folyamatosan tizedelték őket, földön, levegőben.
Igen az olajra és a többi energiahordozóra az oroszok kategórikusan azt mondták, hogy "nyet". Ennek gazdasági okai voltak, mivel dollárért nyugatra szállították. Az Sz-300-ra politikai okokból került a "nem" felirat.
A 21-es flotta akkoriban nagyon jó karban volt, Kositzky is többször kifejtette, hogy fölösleges a 29-es, főleg 28 db, a lényegen nem változtat annak beszerzése. És bizony beigazolódott: nem értünk el vele óriási eredményeket, a védelmünk "kemény" feladatait pedig NATO gépek oldották meg.
A Bisz-ekkel, Szu-22-vel még el lehetett volna lavírozni 10-15 évig, és Gripen helyett, pedig nyilvánvalóan az F-16 lett volna az igazi logikus döntés. Mint azt már többször kifejtettük itt :)))
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 605
71 354
113
Azért azt tegyük hozzá hogy a több száz (ha jól emlékszem közel 1000) Nato gép ellen a jugo-k 1-2 tucat vadászgépe csodát nem tehetett. Így elég lett volna utólag a 21-es 23-as kb az ezredfordulóig. Volt olyan 23-as ami alig pár évet,órát szolgált és most Kecelen van. Kíváncsi vagyok ha nem kérünk akkor migeket, btr-t akkor később mit kaptunk volna.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
Amúgy... Az teljesen oké, hogy F-16-os lett volna a legjobb döntés, én is erre szavazok... Csak egy dolgot nem értek.
Többen is, köztük Molni is azt írta valahol, hogy a MiG-29-es EGYIK VERZIÓJA SEM rúg labdába a Gripen-nel még az A/B változattal sem... Nézegettam itt az adatokat a zhuk radarról, amiből a legjobb verzió -wiki szerint- 190km-ről detektál, a legjobb R27-es rakéta hatótávolsága pedig max 130km (4.5 mach-hal amúgy). Ezzel szemben ugye AMRAAM C 105km/4 mach.
Akkor miért van az, hogy mindenki lenézi az orosz gépeket? A gyakorlatban ez mégsincs így vagy miért?
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 140
4 998
113
Azért azt tegyük hozzá hogy a több száz (ha jól emlékszem közel 1000) Nato gép ellen a jugo-k 1-2 tucat vadászgépe csodát nem tehetett. Így elég lett volna utólag a 21-es 23-as kb az ezredfordulóig. Volt olyan 23-as ami alig pár évet,órát szolgált és most Kecelen van. Kíváncsi vagyok ha nem kérünk akkor migeket, btr-t akkor később mit kaptunk volna.

Az oroszok nemcsak haditechnikát ajánlottak az államadósság lebontásakor :)))
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 744
31 273
113
Asszem a 4-es metrót, hogy elkészítik az államadósság fejében.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 140
4 998
113
Hanem mit mit még Pazerfaust?

Igen, 4-es metró, műtrágya, a volt Postabank tőkeemelése (?) (ez elég bűzlő sztori volt), A Mol-nak olajipari berendezések, tengerjáró hajók, motorvonatok, alkatrészek.
Az oroszok a készpénzt, energiahordozókat és bizonyos fegyvereket alapból kizártak.
A haditechnikát tolták mivel abból nekik elképesztően sok volt és nagyon jó áron el lehetett számolni. A Mig-eket beszoptuk, 12+2 UB untig elég lett volna, - ha már belemegyünk - amit az is mutat, hogy a fele nálunk nem repült egy percet sem.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
3 052
8 863
113
<blockquote>No ekkor a mi 21-es és 23 vadászainknak kellet volna a jugo 29-esek ellen harcolni. Ez pedig szinte kilátástalan lett volna.

Ez így önmagában nem igaz. Mert nem 1 vs 1 harcoltak volna, hanem a magyar légvédelmi rendszer - ne feledjük el 1992/93 táján bőven volt még a VSZ technikából - az esetleges szerb fenyegetéssel. MiG-23, MiG-21MF/bisz és telepített / csapatlégvédelem is. Így elnézve a MiG-29 szerintem egyáltalán nem volt létkérdés. Azért azt szereztük be, mert "ingyen" vadászgépet adtak, de ingyen gázt és olajat meg nem...</blockquote>

Ez nem vitatéma. MIG-29-esel repült akkor körülöttünk szinte az összes ország, kivéve a románokat és sogorokat. Akkor még a körkörös védelem volt a doktrina, nem volt semmi NATO csatlakozás. Kérdezzétek meg Kositzky Attila tábornok úrat. Ő volt kinn a tárgyaló küldöttséggel. Azért kellett a 29-es, mert Német Zolin kívül egy 21-est sem sikerült elkapni és rendszeresen behatolók voltak a magyar és tegyük hozzá az osztrák légtérben is.

Akik meg arról írnak, hogy ki lehetett volna húzni stb a 21-esekkel aztán meg F-16-os azoknak annyit mondok, hogy örülök, hogy nem Ők voltak abban az időben felelős döntési helyzetben. Visszafelé könnyű okoskodni, de akkor Barcs-nál ott voltak a brit rakétaroncsok meg napi jelleggel repültek be a szerbek. Más kérdés, hogy a 29-esel akár a mai napig lehetne a QRA-t adni, ehhez nem kell, seg griff, se falcon, se más gép. Békebeli légirendészetre még egy évtizedig megfelelő lenne a 29-es.. A griffek repült órája és harcértékének hasonlítgatása és Falconhoz, Szuhojhokhoz, értelmetlen technokrácia. Egy fegyverrendszer önmagában kevés. Ráadásul szövetségi rendszerben vagyunk. tisztelet a kivételnek itt a legtöbben csak műszaki technikai adatokat dobálgat egymásnak :)
Ezzel is lehet játszani, de van egy valós helyzet, a griff még rendszerben áll ameddig a szerződés van, azt kell tartalommal és pénzzel kitölteni, sajnos a mai magyar kormány kb. úgy elkötelezett európa és a NATO mellett mint kecske a késhez. Mert ha az lenne, akkor a Kecskeméti fiuk nemzetközi NATO gyakorlatokon repülnének és csiszolnák a képességeket (TLP, TigeeMeet). Most örülök, hogy legalább a Rammstein Roveren részt veszünk. Ja és akkor minimális költségből legalább gyakorló buta bombakitteket szereznénk be..
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 246
19 374
113
A délszláv háború idején mindenképp szerettünk volna a honi légtér védelmére ütősebb vadászgépeket. Komoly érvek szóltak a gépbeszerzés mellett. Viszont akkoriban nyugati technikához nem igazán tudtunk még hozzájutni, amennyiben jól tudom. Ekkoriban tárgyalták az Orosz államadósság sorsát. Az Oroszok egyetlen módon voltak hajlandók törleszteni. Fegyverrel. Itt találkozott a mi igényünk, egy olyan lehetőséggel, hogy pénz fizetése nélkül viszonylag hamar, tudunk akkoriban komolynak számító vadászgépet beszerezni. Ami akkor, a közép európai térségben igen csak potens gépnek ígérkezett, ha kellő mennyiségben szerezzük be, a szomszédos vadászerőkhöz mérten. Mellesleg két ezrednyit akartak adni, de megelégedtünk egy ezrednyivel is. Más haditechnikai eszközök is kerültek be akkor, szintén az Orosz államadósság terhére.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
<i>"Más haditechnikai eszközök is kerültek be akkor, szintén az Orosz államadósság terhére. "</i>
Node mik, mik? Illetve azok hova lettek? :)
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 960
10
38
Azt az egy ezredet is horribilis összegért lehetett fenntartani. Vagy is miről beszélek szerintem az Ezred sosem volt harckész.
 
M

molnibalage

Guest
<i>"Más haditechnikai eszközök is kerültek be akkor, szintén az Orosz államadósság terhére. "</i>
Node mik, mik? Illetve azok hova lettek? :)

Jött kb. 200 T-72 is asszem. Az, hogy hogyan, lásd a Gripen FAQ-ban.
 
M

molnibalage

Guest
És tegyük hozzá, hogy a szerbeknek sem volt túl sok 29-esük. A háború végére a 16-ból maradt 5. Az F-16 és Mirage vadászok folyamatosan tizedelték őket, földön, levegőben.

????

Mirage milyen szerb gépet lőtt le egyáltalán? A 29-esek többségét F-15 lőtte le, egyet meg a saját légvédelem tudtommal.

Nézegettam itt az adatokat a zhuk radarról, amiből a legjobb verzió -wiki szerint- 190km-ről detektál,

Komolyan mondom, hogy felrobbanok. Mit detektál ennyiről? B-*52-est? Azt lehet. Vadászgépet, földháttérben nem, az ziher. Mióta van az említett radar bármelyik széria 29-esben nagy számban...?

a legjobb R27-es rakéta hatótávolsága pedig max 130km (4.5 mach-hal amúgy). Ezzel szemben ugye AMRAAM C 105km/4 mach.

Hányszor kell még leírni, hogy felejtük már el az ilyen egyszámjegyes adatokat...? Komolyan mondom, hogy felrobbanok most már... Hányszor kell még leírni, hogy ezek az adatok mennyire nem valóságos célokra vonatkoznak...?

Nem fejtem ki megint, ott van az írásaimban.

Egyébként még azt sem közölted, hogy melyik R-27 változatról van szó...

Akkor miért van az, hogy mindenki lenézi az orosz gépeket? A gyakorlatban ez mégsincs így vagy miért?

Lásd fent. AIM-7/AIM-120/R-27/R-77 kategóriájú rakétát vadszgépek ellen a siker halvány reményében 30 km+ távolságból sem nagyon indítasz, mert a cél röhejesen könnyen összeomlasztja az indítási zónát.
 
M

molnibalage

Guest
Azért azt tegyük hozzá hogy a több száz (ha jól emlékszem közel 1000) Nato gép ellen a jugo-k 1-2 tucat vadászgépe csodát nem tehetett.

Az AF alatt egyidőben 20-40 taktikai vadásznál nemigen tartózkodott a levegőben. A napi bevetéscsúcs asszem 160 bevetés volt, de ebben a legutolsó mentőheli, biztonsági okokból az állandóan készenlétben álló RESCAP és BARCAP is benne volt. Persze ez is túlerő volt, de szó nem volt arról, hogy a NATO gépek elhomályosították volna az eget...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 605
71 354
113
molnibalage


antigonosz mondta:

Azért azt tegyük hozzá hogy a több száz (ha jól emlékszem közel 1000) Nato gép ellen a jugo-k 1-2 tucat vadászgépe csodát nem tehetett.

Az AF alatt egyidőben 20-40 taktikai vadásznál nemigen tartózkodott a levegőben. A napi bevetéscsúcs asszem 160 bevetés volt, de ebben a legutolsó mentőheli, biztonsági okokból az állandóan készenlétben álló RESCAP és BARCAP is benne volt. Persze ez is túlerő volt, de szó nem volt arról, hogy a NATO gépek elhomályosították volna az eget...

Igen én is így gondoltam, csak a háború alatt egymással szemben felsorakoztatott gépmennyiséget írtam. Mindkét oldalról csak töredéke lehetett egyszerre a levegőben. Az 1-2 tucat szerb gépnél azért több volt nekik jóval de a Mig 21 es már akkor sem volt partiban a Nato tagok által odaküldött élvonalbeli gépek ellen. A 21 es szintjén állókat ők otthon hagyták. Az Utva-Galeb-Orao gépeket meg nem állt szándékomban beleszámolni.

Némi olvasmány annak akit érdekel a téma: zmne.hu/kulso/mhtt/hadtudomany/1999/ht-1999-34-4.html

szoli.eu/20-eve-haborus-veszely-harckeszultseg-a-magyar-jugoszlav-hataron/

hodis.vmmi.org/delivegeken/JugBomb/jb-1.htm
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 877
58 159
113
Mondjuk jó dolog ez a Jas-39E Gripen, csak én mondjuk a mi gépeinket inkább egy 5. generációsra cserélném le ha eljön az ideje. Minden más hosszútávon csak pénzkidobás szerintem...
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 549
946
113
Mondjuk jó dolog ez a Jas-39E Gripen, csak én mondjuk a mi gépeinket inkább egy 5. generációsra cserélném le ha eljön az ideje. Minden más hosszútávon csak pénzkidobás szerintem...
Az még ugye odébb lesz, mire nekünk is potyoghatna néhány F35-ös... Addigra -márha meg tudjuk-e majd akkori állapotunkban fizeni 5. gen.-ós gépeket- meg simán lehet a Saabnak is -akár törökökkel együttműködve- 5. genes gépük.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 960
10
38
fip7 egyetértek a stratégiádban, arra jó a Gripen , hogy támogassa a földi csapatokat , tehát még 12-24 db E-F jó jönne, de utána csak is 5. gen. Légifülényhez csak is .