[HUN] Védelempolitika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

imike

Well-Known Member
2013. január 29.
2 117
7 023
113
Akkor itt vannak a részletek a 77 db T-72-es átadásáról:
http://www.origo.hu/nagyvilag/20041211magyarorszag.html

A legszebb rész a cikkben:
"A miniszterelnök arról is tájékoztatta Petraeus tábornokot, hogy Magyarország négymillió, a magyar honvédség által már nem használt lőszert ad át az iraki hadseregnek. Gyurcsány Ferenc közölte: politikai értelemben ez a döntés nagyon jó visszhangot váltott ki, ugyanis ez az egyik legjelentősebb ilyen természetű hozzájárulás a NATO keretein belül."

És az, hogy ugyanekkor elengedtük irak tartozásának a 80%-át, ami (az elengedett összeg) 184 millió dollár volt:
http://ma.hu/tart/rcikk/c/0/148859/1
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 210
67 727
113
Faxa hogy egy olajállamot segélyeztünk. Még egy dísz olajkutat se kaptunk.
iraki államadósság összege 230 millió dollár volt, amely az egyezmény aláírásával, vagyis 184 millió dollár adósság elengedésével 46 millió dollárra csökkent.

A Pénzügyminisztérium viszont nem válaszolt arra, hogy mit kapunk cserébe az adósság elengedéséért és az eddigi felajánlásainkért.

Mint ismert, Magyarország másfél évig 300 katonával vett részt az iraki rendezésben, ami közel 16 milliárd forintjába került az adófizetőknek, ezenkívül 77 T-72-es tankot is ajándékoztunk az arab országnak, és anyagi támogatást nyújtottunk az újjáépítéshez. Nem beszélve arról, hogy az iraki háború idején megnyitottuk a légterünket, átengedve az országon csaknem kétszáz B-52-es bombázót, Taszáron hozzájárultunk állítólagos "iraki összekötők" kiképzéséhez, és engedélyeztük hadi szállítmányok, illetve harci eszközök áthaladását is.

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter több alkalommal nyilatkozta azt, hogy Magyarország együttműködése iraki újjáépítésben való magyar részvételtől is függ, Major István, a Külügyminisztérium helyettes államtitkára pedig már 2003 márciusában kijelentette, hogy magyar alvállalkozók is dolgozhatnak amerikai cégek keze alá az iraki újjáépítésben, ebből mégsem lett semmi. Az ígéretekkel pedig Dunát lehetett rekeszteni.

Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségétől (USAID) a Külügyminisztérium felhívást kapott arra, hogy magyar cégek is jelentkezzenek nyílt pályázati úton az iraki újjáépítésre. A szaktárca pályázatot is kiírt a munkákra, az iraki újjáépítést koordináló Bechtel cég pedig három beszállítói konferenciát is szervezett. A háború utáni időkben Nancy Goodman Brinker amerikai nagykövet is úgy nyilatkozott, hogy az újjáépítésben lehetőséget kaphatnak a magyar vállalatok. Százötven magyar cég írt pályázatot, mégsem kapott senki komoly lehetőséget.

- Magyarország jelenlegi gazdasági helyzetében, amikor súlyos megszorításokra készülnek, nem szerencsés, hogy a magyar adófizetőkkel fizettetik meg az iraki biztonságot
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 365
113
Ezek után ilyen alakok és pártok mit keresnek még a választható pártok listáján?
Ugyan ez a banda játszotta át orosz állam adósságot a haverjaiknak. Azért 300 millió dollár 90 évek elején ami ma 400-500 milliót jelent nem jött volna rosszul szegény honvédségünknek!
 

Star Trek

Active Member
2010. április 19.
1 252
6
36
http://www.honvedelem.hu/cikk/41144
'2013 és 2015 között a magyar honvédelmi tárca költségvetési támogatása nem csökken, majd 2016-tól kezdődően a GDP részarány évi legalább 0,1 százalékos növelésével 2022-re eléri a GDP nagyjából 1,4 százalékát."

NEm lesz itt semmi....
Ha egyszer kirugnak egy országot a NATO -ból azok tuti mi leszünk.
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Honvédelmi Munkacsoport

Nincs ilyen név, most találtam ki. Miért is? Ismeri valaki a Levegő Munkacsoport nevű civil szervezetet? Van saját honlapjuk, nagyobb beruházásoknál megjelennek, tanulmányokat készítenek, de ami a lényeg: kivívták azt, ha környezetszennyezési/környezetvédelmi vagy bármi zöld dologról van szó, jó eséllyel kikéri a média az Ő véleményüket. (Keringenek városi legendák, hogy sokszor a szemethúnyásér "nokiásdobozokkal" játszanak Ők is, de ezt most hagyjuk, nem ide tartozik.)

Azon gondolkoztam, mi lenne, ha volna egy "Honvédelmi Munkacsoport" nevű civil kezdeményezés. Célja: civil kontrol a honvédelmi ügyekben. Hátamon feláll a szőr ha arról hallok, hogy sok a civil az MH-ben, mert ez az előírás. Nem kéne civil egy darab sem (mert nem oda valóak) egy olyan hadseregben, ahol a dolgok rendesen működnek. Mint tudjuk az MH nem ez a szervezet. Ezért gondoltam egy ilyen csoportra. Eddig is fél-negyed információkból táplálkozunk, ez szerintem ezután is maradna, de mivel az itt jelenlévőknek van kisebb-nagyobb rálátása a katonai dolgokra (nem csak MH-re gondolok, hanem mondjuk környező országok fegyver beszerzéseire, hadseregük állapotára, politikai helyzetre,, csak viszonyítási alapként), ezért a megnyilatkozás bizonyos ügyekben pontosabb lehet mint egy épp a dolgok közepébe csöppenő újságírónak.

Mindezt egy konkrét példán vezetném le.

Mit látunk jelenleg a helikopterek beszerzésénél? MH (csakúgy mint mindenki más) hallgat, az újságírók meg a wikipédiából táplálkozva írják enyhén félreinformáló cikkeiket (Őket sem hibáztatom, hisz képzeljük el, hogy mi lenne, ha a HTKA olvasót felkérnék, hogy írjon valamit a csirketenyésztésről. A csirketenyésztők a cikket olvasva ülve vagy lábon kihordanának egy agyvérzést..) Szóval, ha volna egy ilyen csoport, akkor annak volna egy véleménye a már begyűjtött folyamatos infókból, így egy újságíró is tudná, hogy kihez/kikhez kell fordulni ez ügyben.

Kérdezhetitek, hogy: "Kit érdekel a honvédelem?". Szerintem, van sok ember, ráadásul akit a "kit érdekel" hozzáállás nem érdekel! Köztük vagyunk mi is, ha pedig lenne egy ilyen csoport, az megfelelően kommunikálva, több ember juthatna információhoz a honvédelem ügyében.
Sokszor álmodozunk itt, hogy: "biztos olvassák az illetékesek az itt leírtakat, ezért van esély, hogy változzon valami", de ez szerintem egy olyan dolog mint amikor kiskorunkban álmodoztunk valamiről.

Egy "Honvédelmi Munkacsoport" viszont ha beszélne olyan dolgokról, hogy áznak-rohadnak a 6-7 milliós G Mercik, az már esetleg kínosan érinthet egyes embereket.

Sajnos ez a "civil kezdeményezés" nálunk totálisan degradálódott az utóbbi években, ezért nem Hahásokkal való tüntetésekre gondolok, félre ne értsetek, de egy olyan szervezet, mely "szakértőként" kommunikálja magát, "békeidőben" csendben információtgyűjt, majd ha akció van (beszerzés, valami reform stb.) akkor kész anyagot szolgáltathat azoknakk akik a honvédelem ügyére kíváncsiak.

"Ez van", "nem lesz itt semmi" morál hirdetői kérem ne vegyék figyelembe ezen írásom. Akinek viszont építő jellegű kritikája van ez ügyben, az kérem írja le!

Üdv! ;)
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
Lehet, hogy volna értelme.

Nem kell kész tényként kezelni, hogy az embereket nem érdekli a Honvédség sorsa. Nekem úgy tűnik a többséget nem hagyja hidegen.
Amikor egyik teljesen laikus ismerősömmel beszélgetve szóbakerült a Honvédség (a '80-as években volt soros de nem foglalkozik a témával) és megtudta, hogy milyen állapotok uralkodnak, és hogy mekkora méretűre csökkent, a reakciója annyi volt "ezt hogy engedheti meg magának egy független ország!". Azaz támogatja, hogy legyen egy normális haderőnk.
Ennél csak egy tényleg laikus hölgy ismerősöm volt meglepőbb amikor kifogásolta, hogy a TEK-re ennyit költenek, a hadsereg meg fakardokkal hadonászik. Ezek nem egyedi esetek.

Szóval, én úgy gondolom, hogy az emberek többségét ugyan nem érdeklik a fegyverek, a katonásdi de egyértelmű számukra, hogy egy fejlett haderő nélkülözhetetlen.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Bárki akinek van gépe hozzá.

Országot és okot is mondj.

Így a legegyszerűbb, gondolkodás és a helyzet reális értékelése nélkül benyögünk valamit, aztán elvégezve az aznapi feladat.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 210
67 727
113
Miért? Miért ne? Fegyveres konfliktus esetén természetesen. Nézzünk akkor pár példát.
-Ukrán oldalon milyen magas a kárpátok? 600m+? Elég akkor 600m alatt repülniük és egy résen becsorogni a kárpát medencébe. Mennyi idő alatt ér a Szu-27 Munkács környékéről Kecsóra?
-Románia felől érkeztetve az Erdélyi khg mögül egy Kolozsvár-Gyulafehérvár-Déva-Arad-Kecskemét vonalon? Csak Déva után érzékelnénk a radaron a bejövő jeleket.
-Stb.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Egy okot mondj, hogy mi a fenéért támadnának meg minket a semmiből, hogy az készületlenül érje a légierőt!

Fegyveres konfliktus esetén pedig nem két Gripen ad keszit, hanem nyilvánvalóan az egész flotta, ráadásul az Arrabonások sincsenek odaszögelve Győrbe (normál esetben egy hét, szorított helyzetben 3-4 nap az áttelepülés)...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 210
67 727
113
OK, legyen akkor 14 gripen. 2 kiesik valami miatt (nagyszervíz ilyesmi) marad 12. Az 6 géppár. Ami elvileg egymást forogva váltja hogy mindig legyen gép a levegőben (elkerülve a 10perces elindulást)? Meddig bírnák ezt a forgást a pilóták?
A győriek meg... mijük van? Mistral? Felejtős holmi. Kub? Még rendszerben van? Hány darab? 6?
12-16 egyszerre bejövő gép eltüntetné a repteret kecskeméten.
Egy esély maradna ha széttelepülnek mindenféle ad-hoc helyekre mint a svédeknél.
Volt ilyen kitelepülési gyakorlat az utóbbi 10 évben? Szvsz 30-ban se.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 744
57 128
113
GrGLy

Mondjuk antigonosz-nak igaza van abban, hogy a telepített légvédelem fontos. Van pár olyan stratégiailag fontos hely az országban amit 0-24-ben védeni kéne vele.

"Egy okot mondj, hogy mi a fenéért támadnának meg minket a semmiből, hogy az készületlenül érje a légierőt!"

Miért ne?
http://hu.wikipedia.org/wiki/F%C3%B3kusz_hadm%C5%B1velet

Sosem lehet tudni, hogy ki mit forgat a fejében! Ezért lenne jó telepített légvédelemmel védeni a kecskeméti repteret.
 

GrGLy

Banhammer
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2011. június 6.
2 438
612
113
Akkor ennyi erővel mi meg miért nem támadjuk meg holnap az osztrákokat, meg a szlovákokat? A légierejük nem igazán ellenfél, a meglepetés erejével az EF-eket még a földön begyalulnánk, a MiG-ek pedig inkább repülő céltáblák lennének (már ha egyáltalán van még repülőképes).

Szimplán csak a logikát hiányolom az egész mögül.

Meg lehet semmisíteni a Gripeneket a földön? Persze. Hát a stratégiai létesítményeinket? Simán! Csak éppen a jelenlegi helyzet nem ad ennek semmi realitást. Nagyrészt szövetségesekkel vagyunk körbevéve, ráadásul mi magunk is egy katonai szövetség tagja vagyunk.

A Fókusz-hadművelet pedig nagyon nem jó példa esetünkben, mivel ott egymással nyíltan ellenséges országok voltak, nem pedig a kárpát-medencei monopoly-egylet.

Azzal pedig nekem ne jöjjön senki, hogy mindig a legrosszabbra kell készülni, mert ilyen alapon egy határ f*s az Egyesült Államok teljes hadigépezete, mert nem tud kivédeni 1500 beérkező nukleáris töltetet...
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 744
57 128
113
GrGLy

Ennyi erővel hadsereg meg Gripen se kell, mindenki szeret minket. Így meg csak viszik a pénzt...
 
M

molnibalage

Guest
Ez éles helyzetet feltételezve kissé riasztó számomra, hiszen az Airbus egy harcigéphez képest azért jóval lassúbb célpont.

Nem sokkal. Egy 10 km-en hasító kereskedelmi gép 800 km/h táján meg. Egy csapásmérő konfigban repülő szuperszonikus vadász leggazdaságosabb utazósebessége kb. ennyi. Maximálgázon sem tud többet egyik sem 1100 km/h-nál. Egy pótossal meg és csapásmérő fegyverrel megpakolt gép meg full utánégetővel is kb. M1.3-at ha tud még közepes magasságban is és kb. 10 perc alatt elfüstöl 3-5 tonna kerót típustól függően. Az F-16C belső kapacitása kb. 3,2 tonna...

Így a legegyszerűbb, gondolkodás és a helyzet reális értékelése nélkül benyögünk valamit, aztán elvégezve az aznapi feladat.

Kb. el nem tudom mondani, hogy mennyire elegam van az ilyen idióta kommentekből. De tényleg...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 210
67 727
113
Molni, elismerem nem vagyok akkora agytröszt repülés terén mint te. De akkor légyszives fejtsd ki nekem-nekünk ezt a dolgot érthetően, hogy működne a dolog élesben a 14 griffel, Arrabonával az általam felsorolt esetekben.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
GrGly:
Anno, 90-91-ben sokat voltam kint Jugoszláviában és semmi - vagyis zéró - jele sem volt annak, hogy itt nemsokára egymásnak fognak esni. Aztán hirtelen egy hét alatt átfordult minden. Pedig - szlávok - testvérnépek voltak. Szóval a helyzet pillanatok alatt megváltozhat. Katonai szövetség papíron létezik, meg béke van, ok, de az emberek mások. A medence különböző népeinek polgárainak fejében nagyon sok, igazságtalanul elszenvedett régi sérelem emléke van.
Antigonosznak igazat adok a légvédelem fontosságát illetően, sőt. Nem ártana térségenként felállítani egy-két új üteget. Lehet, hogy soha nem lesz rá szükség, de ha mégis ? Ki lát a jövőbe ?
 

ijasz

Well-Known Member
2013. január 23.
1 921
4 669
113
GrGly,

Millió forgatókönyv születhet, hogy miért válhat szükségessé a légvédelem azonnali riasztása. A manapság divatos terrorizmus veszélyt is számításba kell venni.
Mondjuk egy erősen szélsőséges csoport által felbérelt pilóta szeretne Pakson látogatást tenni, stb...

A légvédelmi rakéták reakcióideje azért jobb. A Hadseregeknek a lehető legtöbb lehetőségre fel kell készülni, ami nem csak az aktuális külpolitikai tényezőket veszi számításba.
 
Status
Not open for further replies.