[HUN] Védelempolitika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Magyarországnak az általános iskolától a középiskola végéig tartó folyamatos honvédelmi nevelésre van szüksége, amely 14 éves korig elsősorban fizikai, míg 16/18 éves korig az alapfokú katonai ismereteket foglalja magába, beleértve a fegyver kezelését és az iskolák évfolyamait figyelembe véve a szakasz szintű harcászatot is.

A középiskolából kilépő fiatal képzett katona legyen. Ehhez így szervezném át a tanrendet, ahol a testnevelés tétel alatt értendő a honvédelmi felkészítés, nevelés és kiképzés is:
5c467d4204c6a8308f06f03345c42759.jpg


De sorkatonaságra aztán nincs szükség. Hogy az így megszerzett tudást önkéntes tartalékosként, szerződésesként vagy hivatásosként kamatoztatják e, esetleg nagykorúként búcsút mondanak a "pályának" és hátralévő életüket civilként élik le, az az állampolgár döntése. A katonai képzés legföljebb fizikailag fitt, fegyelmezett, csapatmunkára képes állampolgárrá teszi, ami nem hátrány egyáltalán. Az államérdek képviseletéhez és a haza védelméhez önkéntes és szerződéses professzionális haderőre van csak szükség.
 

desertfox

Active Member
2012. szeptember 18.
1 966
10
38
Jó annyiban visszavonom hogy kellenek a nem jó harcértékü katonák is egy hadseregbe és használhatoak a sorozott állomány , de hadmüveletekbe nagy részben szoritkoznék a képzett és profi haderőre, az hogy logisztika, háborus övezetek biztonságának fenttartására sorozotakat raknak, meg táborok örzésére az jó ok aláírom.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Ezt a sorkötelességet felejtsétek már el.
Egy kis segítség hogy mi a különbség fegyveres ember és fegyveres ember között.
https://www.youtube.com/watch?v=zUTTmUzGyw0
Így érthetőbb lesz talán.
Az hogy volt Magyarország történelmében egy időszak mikor volt sorkötelesség, megjegyzem szarra sem mentünk vele, ez eddig történelmünk folyamán a legkisebb terület és legkisebb vagyon amit uralunk.
Akkor talán egy logikus lény ( ember ) elgondolkozik ezen út helyességén.
Ennyit szerettem volna hozzáfűzni a sorkatonaság és sorkötelezettséghez.
Egy ELIT jól felszerelt csúcshaderő kell ( lásd lengyel ) és a környéken bármelyik haderőt kenterbe vered.

Ja, csak elhúzódó háború esetén az a párelit elhullik, és nem marad senki, aki harcoljon, mint a szíreknél. Idejekorán el kell kezdeni a sorozásokat, hogy ne akkor kelljen kiképezni az embereket, amikor az amerikaiak és/vagy az USA-buzi honvédek megszállják a fő csomópontokat "demokratikus" választásokat követelve, vagy akkor amikor a román hadsereg felvonul a Tisza vonalára. Teljességgel lényegtelen, milyen a sorkatonaság meg meddig tart, ha az idő alatt normálisan kiképzik a kopaszt, és utána mehet a dolgára. (A sorkatonaság sosem volt különválasztva a kiképzéstől, a mostani tartalékosokon alapuló rendszer sem elég semmire, annak végeztével a delikvensből nem lesz kiképzett katona)
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Mindez egy szomszédainkkal fellépő fegyveres konfliktus eredményes kezelését jelentheti, de nem világhatalmak ellen.
Jelenleg azonban nincs ilyen veszély, talán mert szomszédaink sem képesek konvencionális háborút vívni rövid időn belül, tekintve a náluk is megtörtént leépítéseket.
Valamint tagjai vagyunk egy katonai szövetségnek, ami jelenthet veszélyt, de hasznot is.

Hiába a leépítéseknek, a román haderő még most is szétveri a cserkészcsapat méretű, és szomáliai kalóz felszereltségű haderőt. Azért mert náluk rossz (?) a helyzet, ne feledjük már el, hogy sokkal többen vannak technikában és élőerőben is. A tótok meg lehet kevesebben vannak de nekik a repcsiket leszámítva sokkal modernebb és jobban felszereltebb haderejük van, ami adott esetben pillanatok alatt elérhetné Pestet. Az más kérdés hogy utána mit csinálnának.

A törökök keze nagyban benne van a szíriai válságban, mégis arra hivatkozva kérték és kérik továbbra is a Patriot rendszereket a NATO kollektív védelmére hivatkozva. És hiába a kérés, a Patriotokat állítólag kivonják tőlük, tehát én nem bíznék abban a nagy támogatásban. Még velük se nagyon akarnak foglalkozni, nem még egy feláldozható gyaloggal.
 

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
<blockquote rel="phaidros">A hadseregek szinte mindig úgy épültek fel, hogy a profi haderő mellett voltak a "lelkes amatőrök". Miért kellene választani? Miért elképzelhetetlen a jelen korszakunkban?

Egy sorozott hadsereg lehet hogy amatőr, de hogy nem lelkes, az bizonyos, saját tapasztalatból mondhatom. A lelkes amatőröket meg mi tartja vissza attól, hogy jelentkezzenek a hivatásosok/szerződésesek közé, tudomásom szerint elég komoly létszámhiány van a MH-nél?! </blockquote>

Az hogy nincs pénz új emberekre, és a lelkes, és teljes mértékben a kívánalmaknak megfelelő embereket a leglehetetlenebb indokokkal küldik el. Az más kérdés, ha van C-s jogsid, azzal mehetsz (nem igazi harcoló katonának, hanem sofőrnek teherautóra, mert akkora kib*szott nagy a seregünk, hogy nem tudjuk ellátni őket. Ja, bocs, ideiglenesen mindig állomásozik itt valaki más is)
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Egyébként abban segítenél hogy melyik korszakra gondolsz "A hadseregek szinte mindig úgy épültek fel, hogy a profi haderő mellett voltak a "lelkes amatőrök". " Magyarország történelméből ?
Mert gondolkoztam és nem emlékszek tanulmányaim és tudás táramba hogy mikor volt a nemesség profi serege mellett lelkes amatőr parasztok :D :D vagy a Hasburg birodalom befolyása alatt lelkes amatör hadsereg csoportok, de még jó öreg Árpád idejében sem. Mátyás királyra sem úgy emlékszek.
Sikeres Magyarországi példát várnék.

A középkorban pl. nem csak nemesek, lovagok harcoltak, hanem parasztok is, pl voltak kimondott versenyek a falvakban íjászoknak, rendszeres gyakorlással igaz ez Angliában, de valószínűleg itthon is lehetett hasonló. De gondolj csak a pünkösdi királyválasztásra.
De pl a Dózsa-féle parasztfelkelés is onnan indult, hogy Bakócz Tamás érsek vezetésével elkezdtek szervezni egy paraszt(!) sereget a török ellen.
1848/49, nemzetőrség.
1956 szintén "nemzetőrség", utána meg ellenkező okból volt a munkásőrség.
De a jászok, kunok, székelyek sem csak hadakozással foglalkoztak, mert éhen is haltak volna.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
<blockquote rel="phaidros">A hadseregek szinte mindig úgy épültek fel, hogy a profi haderő mellett voltak a "lelkes amatőrök". Miért kellene választani? Miért elképzelhetetlen a jelen korszakunkban?

Egy sorozott hadsereg lehet hogy amatőr, de hogy nem lelkes, az bizonyos, saját tapasztalatból mondhatom. A lelkes amatőröket meg mi tartja vissza attól, hogy jelentkezzenek a hivatásosok/szerződésesek közé, tudomásom szerint elég komoly létszámhiány van a MH-nél?! </blockquote>

Nem mondtam, hogy sorkötelességet -a régi formában meg pláne- vissza kellene hozni.
Szerintem sokakat a megélhetés tart vissza, a műveleti tartalékosság meg, hogy mennyi értelme van jelenleg, azt olvashattuk itt is egy cikkben.
Lehet, hogy létszám hiány van, de akkor olyan feltételeket kellene biztosítani, hogy ne átjáróház legyen és ne átmeneti megélhetési forrásnak tekintsenek rá. Becsületet és forrást kellene adni a honvédségnek.
Én azt pártolom, hogy a jelenlegi honvédséget kellene rendbe tenni, és utána építkezni. Az nem állapot, hogy rengeteg mindenre van pénz, csak az igazán fontos dolgokra nincs.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Magyarországnak az általános iskolától a középiskola végéig tartó folyamatos honvédelmi nevelésre van szüksége, amely 14 éves korig elsősorban fizikai, míg 16/18 éves korig az alapfokú katonai ismereteket foglalja magába, beleértve a fegyver kezelését és az iskolák évfolyamait figyelembe véve a szakasz szintű harcászatot is.

A középiskolából kilépő fiatal képzett katona legyen. Ehhez így szervezném át a tanrendet, ahol a testnevelés tétel alatt értendő a honvédelmi felkészítés, nevelés és kiképzés is:
5c467d4204c6a8308f06f03345c42759.jpg


De sorkatonaságra aztán nincs szükség. Hogy az így megszerzett tudást önkéntes tartalékosként, szerződésesként vagy hivatásosként kamatoztatják e, esetleg nagykorúként búcsút mondanak a "pályának" és hátralévő életüket civilként élik le, az az állampolgár döntése. A katonai képzés legföljebb fizikailag fitt, fegyelmezett, csapatmunkára képes állampolgárrá teszi, ami nem hátrány egyáltalán. Az államérdek képviseletéhez és a haza védelméhez önkéntes és szerződéses professzionális haderőre van csak szükség.

Véleményem szerint már az nagy lépés lenne, ha a heti 5 óra testnevelés része lenne a tudatos honvédelmi oktatás és erre keretet is adnának. Egyébként most is vannak a testnevelésben olyan elemek, amik innen erednek, pl kislabda dobás, gerenda, szekrény ugrás. Ezt ki lehetne a középiskolákban egészíteni kispuska lövészettel, tájoló használatának ismeretével, térkép olvasással. Sokkal komolyabbakat nem lehet elvárni.
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="emel"><blockquote rel="phaidros">A hadseregek szinte mindig úgy épültek fel, hogy a profi haderő mellett voltak a "lelkes amatőrök". Miért kellene választani? Miért elképzelhetetlen a jelen korszakunkban?

Egy sorozott hadsereg lehet hogy amatőr, de hogy nem lelkes, az bizonyos, saját tapasztalatból mondhatom. A lelkes amatőröket meg mi tartja vissza attól, hogy jelentkezzenek a hivatásosok/szerződésesek közé, tudomásom szerint elég komoly létszámhiány van a MH-nél?! </blockquote>

Nem mondtam, hogy sorkötelességet -a régi formában meg pláne- vissza kellene hozni.
Szerintem sokakat a megélhetés tart vissza, a műveleti tartalékosság meg, hogy mennyi értelme van jelenleg, azt olvashattuk itt is egy cikkben.
Lehet, hogy létszám hiány van, de akkor olyan feltételeket kellene biztosítani, hogy ne átjáróház legyen és ne átmeneti megélhetési forrásnak tekintsenek rá. Becsületet és forrást kellene adni a honvédségnek.
Én azt pártolom, hogy a jelenlegi honvédséget kellene rendbe tenni, és utána építkezni. Az nem állapot, hogy rengeteg mindenre van pénz, csak az igazán fontos dolgokra nincs.</blockquote>

Kevésbé pénz kérdése a Honvédség rendbetétele, mint személyi.
Új titkosszolgálatra is szükség lenne egyúttal, akik kiszűrnék a '44.03.19. típusú tiszteket, meg úgy általában az összes atlantista elemet a rendszerből.
De akkor megint ott tartunk, hogy egy teljes és tényleges rendszerváltás körvonalazódik.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 584
28 230
113
Véleményem szerint már az nagy lépés lenne, ha a heti 5 óra testnevelés része lenne a tudatos honvédelmi oktatás és erre keretet is adnának. Egyébként most is vannak a testnevelésben olyan elemek, amik innen erednek, pl kislabda dobás, gerenda, szekrény ugrás. Ezt ki lehetne a középiskolákban egészíteni kispuska lövészettel, tájoló használatának ismeretével, térkép olvasással. Sokkal komolyabbakat nem lehet elvárni.

Tehát szerinted egy 16 évestől nem lehet elvárni azt, amit elvártak egy évszázadon át a 18 évesektől, mégpedig azt, hogy sikerrel teljesítsék a mindenkori katonai kiképzést.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Nem tudom, de nem is biztos, hogy egy mai 16 évest össze kell, vagy össze lehet hasonlítani egy 100 évvel ezelőtti 18 évessel.

Akkor mondjuk a paraszt gyerekek már e korra tudtak lovagolni, ma meg gyalogolni sem biztos.
 

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 217
30 266
113
Elnézést, a második felét arra értettem lehet, hogy jobban az életre voltak nevelve a gyerekek, már csak kényszerből is. De nyilván erről is erről is el lehet beszélgetni, hogy ma milyen személyi képességekre is van szükség.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 849
113
Egyébként abban segítenél hogy melyik korszakra gondolsz "A hadseregek szinte mindig úgy épültek fel, hogy a profi haderő mellett voltak a "lelkes amatőrök". " Magyarország történelméből ?
Mert gondolkoztam és nem emlékszek tanulmányaim és tudás táramba hogy mikor volt a nemesség profi serege mellett lelkes amatőr parasztok :D :D vagy a Hasburg birodalom befolyása alatt lelkes amatör hadsereg csoportok, de még jó öreg Árpád idejében sem. Mátyás királyra sem úgy emlékszek.
Sikeres Magyarországi példát várnék.

Hát mondjuk hunyadi nagy ***ban lett volna Nándorfehérvárnál Kapisztrán serege nélkül, de egy bizonyos Eger nevű település

A 48/49-es Honvéd sereg is idehozható lenne.

Az, hogy egy sereg sorozott, az nem minőséget jelent, csak egy állománykiválasztási módot.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 172
15 849
113
<blockquote rel="blogen">Magyarországnak az általános iskolától a középiskola végéig tartó folyamatos honvédelmi nevelésre van szüksége, amely 14 éves korig elsősorban fizikai, míg 16/18 éves korig az alapfokú katonai ismereteket foglalja magába, beleértve a fegyver kezelését és az iskolák évfolyamait figyelembe véve a szakasz szintű harcászatot is.

A középiskolából kilépő fiatal képzett katona legyen. Ehhez így szervezném át a tanrendet, ahol a testnevelés tétel alatt értendő a honvédelmi felkészítés, nevelés és kiképzés is:
5c467d4204c6a8308f06f03345c42759.jpg


De sorkatonaságra aztán nincs szükség. Hogy az így megszerzett tudást önkéntes tartalékosként, szerződésesként vagy hivatásosként kamatoztatják e, esetleg nagykorúként búcsút mondanak a "pályának" és hátralévő életüket civilként élik le, az az állampolgár döntése. A katonai képzés legföljebb fizikailag fitt, fegyelmezett, csapatmunkára képes állampolgárrá teszi, ami nem hátrány egyáltalán. Az államérdek képviseletéhez és a haza védelméhez önkéntes és szerződéses professzionális haderőre van csak szükség.

Véleményem szerint már az nagy lépés lenne, ha a heti 5 óra testnevelés része lenne a tudatos honvédelmi oktatás és erre keretet is adnának. Egyébként most is vannak a testnevelésben olyan elemek, amik innen erednek, pl kislabda dobás, gerenda, szekrény ugrás. Ezt ki lehetne a középiskolákban egészíteni kispuska lövészettel, tájoló használatának ismeretével, térkép olvasással. Sokkal komolyabbakat nem lehet elvárni.

</blockquote>

Én inkább gyakoribb gyalogtúrákat javasolnék.

Amúgy nem kell mindenkinek kommandós alkatúnak lennie. Szvsz többet számít a fegyver kezelése/ismerete és a józan ítélőképesség/helyzetfelmérés.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 691
5 537
113
<blockquote rel="phaidros">A hadseregek szinte mindig úgy épültek fel, hogy a profi haderő mellett voltak a "lelkes amatőrök". Miért kellene választani? Miért elképzelhetetlen a jelen korszakunkban?

Egy sorozott hadsereg lehet hogy amatőr, de hogy nem lelkes, az bizonyos, saját tapasztalatból mondhatom. A lelkes amatőröket meg mi tartja vissza attól, hogy jelentkezzenek a hivatásosok/szerződésesek közé, tudomásom szerint elég komoly létszámhiány van a MH-nél?! </blockquote>

Például a nevetséges bérezés, vagy az őskori felszerelés? A másik oldalról meg, nem is nagyon akarja feltölteni a HM a létszámot, mert nincs rá pénze...
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Azthiszem van még 1 olyan, hogy katonasuli, de nem tudom mennyire értelmes dolog.

A fizetések meg tényleg siralmasak, de a legszomorúbb, hogy a versenyszférában is... az állami pedig, szinte mindig az alatt lesz.

Én ma közöltem a főnökömmel (aki amúgy általában korrekt), hogy valószínű megyek ki Máltára, de mondtam neki, ha a fizum 1,45x-osát kapom + ingyen szállás és kaja, mint Máltán, akkor szívesen maradok. Nevetett egyet, aztán megkérdezte, hogy tényleg? Mondtam, hogy igen. Nos ő sem keres sz**ul középvezetőként, de azthiszem azt is simán lenyomja ez a bér.
 

ghostrider

Well-Known Member
2014. július 18.
9 330
26 534
113
Engedjetek meg pár gondolatot, hogy milyen volt, és milyennek kellene lenni egy ütőképes hadsereg személyi állományának (bár ez inkább másik topicba való téma).
A bevonuló sorállomány, amíg volt sorkötelezettség, egy kicsit "lógott" a levegőben. A problémák több okból jelentkeztek szerintem:
1. Sokan közülük a "rendszer bosszújának" tekintették, mivel pont akkor vonták ki őket a polgári életből, amikor már a munkahelyen beilleszkedtek, családot alapítottak. Jellemzően 22-23 éves korukban vonultak be és nem 18-19 évesen.
2. Nem adtak nekik normális célokat, nem a szakmai tapasztalat szerzés, fejlődés volt a kiképzés és utána a mindennapok alatt a katona életük velejárója, hanem a bevonulás után sokáig a "szívatás" (ez a polgári életben is így van, csak arról nem igen beszélnek), utána a semleges "nem törődöm semmivel" és a végén leszerelés előtt a fiatalok "szívatása", de már a másik oldalon.
3. Már a bevonulás előtt sok "jóakaró" általi elrémisztés.

A magam által megélt 3 példát hoznák fel, hogy ez csak a felszin volt.
1. Fiatal tisztként minden évben egyszer egy kiképzési turnusba voltam beosztva. Mivel engem nemcsak a szűk szakmai (lérak) dolgok érdekeltek, mint általában a többi tisztet, hanem a többi fegyvernem is, sokat tudtam profitálni a kiképzéseknél is ezekből. A kiképzés anyagát megpróbáltam érdekessé tenni, nemcsak "az idő eltelt, a foglalkozás elérte a célját" hozzáállás volt a jellemző. Még egy unalmas, fárasztó harcászati foglalkozásba is lehetett életet vinni, ha a foglakozás vezető odatette magát és rendesen felkészült mindennel. Én pl. sokszor szereztem vaklőszert, pukkancsot, plusz felszereléseket, amikkel feldobtam a fiúkat. Volt, hogy éjszakai harcászati gyakorlás során bekenték a fiúk az arcukat, gondolkodás nélkül átvágtak a derékig érő patakon, úgy mozogtak a terepen, mintha igazi harc volna. Csak azért lehetett megcsinálni ezt velük, mert nem voltak "lekorlátozva" nekik kellett önállóan feladatot megoldani, volt kihívás.
Viszont ehhez a személyes példamutatás is kellett. Volt, amikor nem akartak a kötélre felmenni, csak akkor, ha én is felmegyek előttük. Mivel felmentem függeszkedve, ülő támaszból 6 sec. alatt (azért ez főiskolán nagyjából alap volt), ezért már senki sem kerülhette el a sorsát. De a kiképzés után én ezekkel a fiúkkal bárhová elmertem volna menni.

2. Amikor kitört a "Jugó balhé", akkor már szinte csak éles riadó készültségek voltak, a régebbi gyakorló 1. fokok majdnem feledésbe merültek. Az állomány folyamatosan foglalkoztatva volt, nem ért rá senki azon gondolkozni, hogy miért is vannak bent. Az állomány úgy megszokta a "harci szolgálatot", hogy fel sem merült senkiben, hogy miért is kell ezt csinálni, még az olyan lázadók is beálltak a sorba, akik előtte mindig "pofáztak".
(Ilyen "átszellemült" lenne most is bárki, ha éles lenne a helyzet, de ha nem tudják mit kellene csinálni és mivel, akkor csak "ágyútölteléknek" lennének jók, sajnos.

3. Őrségben sokszor "sunnyogtak" a katonák az őrtoronyban, néha még aludtak is. Harcálláspont váltás parancsnokként, sokszor kellett ellenőrizni a támaszponton lévő őrséget. Volt, hogy már az őrtorony ablakán kellett kopogtatni, ami egyáltalán nem volt veszélytelen, hogy felébredjen a delikvens. Szintén a "Jugo balhé" alatt elvágták a határon az egyik őr nyakát. Na, onnantól kezdve nem volt alvás őrségben, mindenki olyan lett, mint a bagoly.

A lőkiképzéshez csak két dolgot mondanék. Az orosz kis katonát addig lövették, amíg meg nem lőtte a minimum megfelelőt. A magyar katonáknál viszont a nem megfelelő eredmény után, amikor a kiszabat elfogyott, inkább lyukasztották a céltáblát. Gyakorlati eredményre példa:
Volt egy őrkatona, aki egy mozgó tárgyra lett figyelmes a kerítésen kívül. Felszólítás, riasztó lövés után sem történt semmi változás, ezért kilőtte a teljes tárat a mozgó tárgyra. A lövöldözésre kiérkeztek a többiek, az elöljáróval együtt és kimentek megnézni mi is mozog a kerítésen kívül. Hát egy férfi felakasztotta magát a fára, az himbálózott. De a 30 "skulóból" egy sem volt benne, amit az őr kilőtt rá. Az őr viszont megőszült.

Sajnos az állomány kategóriák sem voltak mindig toppon, hiányok voltak a harcoló csapatoknál a tisztekből és a tiszthelyettesekből, bezzeg a törzsekben parancsnokságokon, intézményekben feleslegben voltak.

Hogy, szerintem mi lenne a sorkatonaság - szerződéses katonaság - hivatásos hadkötelezettség hármasra a megoldás.
1. Már az általános iskolától kezdődő honvédelmi nevelés az alapoktól kezdve, folyamatosan bővítve a felkészítést.)
2. Az MHSZ, cserkész mozgalom hagyományaira építve azoknak, akiket érdekelnek a különböző honvédelemmel összefüggésben lévő dolgok, foglakozások, ráképzések szervezése.
3. Egy legalább 3 hónapos nagyon intenzív kiképzés, célorientáltan, figyelembe véve mindenkinek az érdekeit. Mik lennének ezek. Előre közösen egyeztetett időpontban történne a behívás, személyre szabott kiképzés (pl. a fegyvertelen szolgálatra való kiképzés (pl. eü. logisztika, üzemeltetés), fizikai állapot javításában való részvétel a HM részéről (szakemberekkel személyre szabott edzésterv, több konditerem HM üzemeltetésben stb.).
Az alap kiképzést követően évente, vagy két évente (legalább két hetes továbbképzés pl. sváci hadsereg mintájára), egyeztetéssel abban az időpontban, ami a tartalékosnak jó és mindenkire vonatkozóan.
A szerződéses állománynál 3 féle idő intervallumban (1 év, 3 év. 5 év) való foglalkoztatás, lehetővé téve a továbbképzést hivatásos állományba való átlépéshez.
Mi kell mindezekhez: Pénz, szándék (lenne, ha akarnák), szolgáltatások, normálisan előkészített, megalapozott tervek, profizmus.

Amúgy az USA is tartalékosokat vett be sok helyen, a háborúiban. Vajon mi kiket tudnánk bevetni, mert a tartalékos állományunk (feltéve ha beszélhetünk ilyesmiről) szinte 0.
Olyan a hadseregünk, mint az országunk: céltalan, ad hoc módon működő, identitás nélküli, gyenge kondiciójú és még lehetne sorolni.

Köszönöm, hogy végig olvastátok.
 
Status
Not open for further replies.