HX tender (Finnország)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 139
73 687
113
Igaza van, mert az ALIS gyakorlatilag teljesen atadja az amerikaiak kezebe az iranyitast, minden adat es informacio direktben Amerikaban landol, real-time...
2022-től az export gépekhez nem az ODIN-t adják, ami megoldja ezt a problémát?
Vannak európai karbantartó- és integráló központok is, persze onnan valószínűleg ugyanúgy átkerülnek az információk Amerikába.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
2022-től az export gépekhez nem az ODIN-t adják, ami megoldja ezt a problémát?
Vannak európai karbantartó- és integráló központok is, persze onnan valószínűleg ugyanúgy átkerülnek az információk Amerikába.
A karbantartó rendszereknek nem sok köze van az adat szivárgáshoz...
Az igazán fontos adatok a Reprogramming Laboratory hálózat által karbantartott rendszerekben vannak, azok meg eleve az USA ban vannak...
A Finnek majd jó eséllyel majd csatlakoznak a Norvég, Olasz, Reprograming központhoz ami az Eglin AFB.n van
191007-F-F3962-0010.JPG
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A hivatalos indoklás
https://www.edrmagazine.eu/breaking-news-64-f-35-a-for-finland

Az nekem eddig valahogy kimaradt hogy - egyebek mellet - a Finnek megkapják a teljes törzs első rész gyártást...
"...The key industrial participation projects include large-scale production of the F-35 front fuselage in Finland also for other users, production of structural components as well as equipment testing and maintenance capability...."
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Számomra ez volt a legérdekesebb vajon akkor mi az igazság? És akkor a gripen hol van?

Affordability
The F-35 solution fitted to the allocated funding frame was the most cost-effective. The F-35 had the lowest procurement cost when considering all aspects of the offer. The operating and sustainment costs of the system will fall below the 254 million euro yearly budget. F-35 operations and lifespan development will be feasible with the Defence Forces’ resources.
No offer was significantly less expensive than others in operating and sustainment costs.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
Számomra ez volt a legérdekesebb vajon akkor mi az igazság? És akkor a gripen hol van?

Affordability
The F-35 solution fitted to the allocated funding frame was the most cost-effective. The F-35 had the lowest procurement cost when considering all aspects of the offer. The operating and sustainment costs of the system will fall below the 254 million euro yearly budget. F-35 operations and lifespan development will be feasible with the Defence Forces’ resources.
No offer was significantly less expensive than others in operating and sustainment costs.
Ez igen érdekes számítás.
Ugyanis a beszerzés költségeinél külön kiemelték, hogy 5 évre 2,92 Mrd euro lesz a szerviz és fenntartási költség. De ha ezt leosztom 5-tel, akkor is 584M jön ki. Arról nem is beszélve, hogy nem 2025 január elsején hajnalban fog mind a 64gép leszálni a barátságos Finnországban...
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Ez igen érdekes számítás.
Ugyanis a beszerzés költségeinél külön kiemelték, hogy 5 évre 2,92 Mrd euro lesz a szerviz és fenntartási költség. De ha ezt leosztom 5-tel, akkor is 584M jön ki. Arról nem is beszélve, hogy nem 2025 január elsején hajnalban fog mind a 64gép leszálni a barátságos Finnországban...
Ezért is kíváncsi vagyok a nálam sokkal de sokkal jobban, ehhez a témához értő fórumtársak véleményére. Molniéra pláne, mert ismerjük a véleményét, de szerintem ez az erős kijelentés még őt is meglephette.
 
K

kamm

Guest
Számomra ez volt a legérdekesebb vajon akkor mi az igazság? És akkor a gripen hol van?

Affordability
The F-35 solution fitted to the allocated funding frame was the most cost-effective. The F-35 had the lowest procurement cost when considering all aspects of the offer. The operating and sustainment costs of the system will fall below the 254 million euro yearly budget. F-35 operations and lifespan development will be feasible with the Defence Forces’ resources.
No offer was significantly less expensive than others in operating and sustainment costs.
Feljebb írtam, ha mindez igaz, és most fogadjuk el, hogy az, akkor a LM kétségtelenül messze-messze lejjebb vitte az árait, csak hogy nehogy elbukja ezt a tendert.
Én szkeptikus vagyok, mert ismerem az amerikai üzleti normákat, de ugyanakkor szerintem a finnek nem svájciak, velük szerintem nem lehet eljátszani, hogy hirtelen 20% drágább a szerződés végösszege, mire az aláírásra kerül...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Feljebb írtam, ha mindez igaz, és most fogadjuk el, hogy az, akkor a LM kétségtelenül messze-messze lejjebb vitte az árait, csak hogy nehogy elbukja ezt a tendert.
Én szkeptikus vagyok, mert ismerem az amerikai üzleti normákat, de ugyanakkor szerintem a finnek nem svájciak, velük szerintem nem lehet eljátszani, hogy hirtelen 20% drágább a szerződés végösszege, mire az aláírásra kerül...
És mit szólsz, hogy az amik ellentételezésként még összeszerelést és gyártást is adtak?
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba
K

kamm

Guest
És mit szólsz, hogy az amik ellentételezésként még összeszerelést és gyártást is adtak?
Lássuk a részleteket. Nekem ez teljesen új, viszon az amerikai üzleti filozófiába beleférnek az ilyesmi, addig szokatlan fordulatok, a cél a piacszerzés is, nem zárom ki, hogy tényleg úgy lesz, csak szkeptikus vagyok, nem egy, nem két trükkös szerződést olvastam már életemben...
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
a finnek nem svájciak, velük szerintem nem lehet eljátszani, hogy hirtelen 20% drágább a szerződés végösszege, mire az aláírásra kerül...
Miért? Velük ez hol játszották el...?
Ezért is kíváncsi vagyok a nálam sokkal de sokkal jobban, ehhez a témához értő fórumtársak véleményére. Molniéra pláne, mert ismerjük a véleményét, de szerintem ez az erős kijelentés még őt is meglephette.
Milyen kijelentés?
64 gépre vállaltak évi 254M dolcsis üzemet, ha jól értem.
Persze inflációval.
Tehát gondolom ez tehát ez 2021-es USD érték, de akkor itt megint fel kell tenni a kérdést, hogy:

  • ezt átszámolva írták le, tehát finn valutából visszafelé
  • vagy tényleg USD-ben
  • és mondjuk benne van-e a keró
Enélkül ez levegőben lógó valami. Azért egy F-35A megtankolása sem két fillér már.

Amúgy meg tegyünk fel évi 140 repórát, 0,8 hadrafoghatóságot 64 gépet. Ez 7168 óra.

254M/7168 = 35000 USD.

Kb. ennyiért repült 1-2 éve is az F-35A USAF-nál.
Csak 2026-ig még le lesz szállítva vagy 500+ F-35A, tehát a fajlagos költségek tovább csökkennek.

Mi az, ami meglepő vagy hihetetlennek látszik...?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 107
31 058
113
Az F-35 egy "klubra" épült, azok be is szálltak a ktgekbe, nekik volt, tagsatól függően, gyártás garantalva.
Most azok furán néznek, erős a gyanúm.
LM a tipus gazdája,ők exportálják az USA állam engedélyével.Ha ők bedobták a részegység gyártást/összeszerelést is az üzletbe,az az ő dolguk.
Lassan bele köll nyugodnod,hogy aki megteheti,az F35öt rendszeresit,mert az a korszerű harci gép,és nem a Gripen.Gripen a velünk élő mult.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az nekem eddig valahogy kimaradt hogy - egyebek mellet - a Finnek megkapják a teljes törzs első rész gyártást...
Nagy az öröm a Patriánál....ők fogják a törzs első részeket gyártani minden új F-35 höz.
A döntés a meglévő 700 mellett +100 új, magas hozzáadott értékű munkahelyet jelent a cég jämsäi üzemében.
Ők úgy számolnak hogy az F-35 alkatrész gyártás 2040-ig ad munkát a cégnek
https://yle.fi/uutiset/3-12225252
 

Avtomat

Well-Known Member
2018. október 30.
1 552
4 345
113
De tényleg mi a bántanak 64 db ilyen nekik?
Rossz a szomszéd, és a holnap háborúját nem tanácsos a tegnap fegyverével megvívni. A HX program a 2050-es évekig biztosítja a finn légierő fegyverzetét. 4. generációs gépekkel vívni egy esetleges háborút mondjuk 2040-ben a nyitott szájjal fallosz erdőbe szaladás alapesete lett volna, főleg tudva azt, hogy az ellenség is gyártja a saját 5. gen gépeit.