Milyen iráni drónokat használ Oroszország Ukrajnában?
Három vállalat foglalkozik drónok gyártásával Iránban:
Shahed Aviation Industries, Qods Aviation Industry Company, Iran Aircraft Manufacturing Industrial Company (HESA) .
Közülük legalább kettőnek a termékének már az ukrajnai háborúban is sikerült „kigyulladnia”.
A Shahed Aviation Industries
Shahed-136-ról (fordítva "megfigyelőnek") beszélünk, amelyet az oroszok "
Geran-2-re" neveztek át, és a
Mohajer-6-ról , amelyet a Qods Aviation Industry Company gyártott.
A "Shahed-136" egy kamikaze drón, amelyet jelenleg az orosz hadsereg használ a legtöbbet az ukrajnai háborúban. Az ilyen típusú UAV támadást Bila Cerkva városában hajtották végre október 4-ről 5-re virradó éjszaka.
A médiában megtalálható ennek a drónnak a leírása, hogy ez egy mini cirkáló rakétákkal, de ez a vélemény téves.
"Egy cirkálórakéta 900 km/h sebességgel repül, ez a drón pedig kis magasságban, 120 km/h utazósebességgel repül. " - magyarázza Jurij Ignat, a Légierő Parancsnokságának szóvivője. az ukrán fegyveres erők.
A Shahed-136 a Shahed-131 újabb verziója. A régebbi verzióban
az amerikai Texas Instruments cég által gyártott processzorokat találták. Azonban bár az amerikai cég többek között a védelmi szektor számára fejleszt termékeket, a Shahed-131-ben található processzorok szabadon elérhetőek a piacon.
Kevésbé, de még mindig nincs megerősítés arra vonatkozóan, hogy Oroszország a korábbi verziókat használta volna, és Ukrajnában a "Shakhed-136"-ot még nem szerelték le.
A légierő-parancsnokság szóvivője szerint az oroszok a Shahed-136-ost hátsó állások, tüzérségi létesítmények és más páncélozott járművek támadására használják.
Széles körben elterjedt a vélekedés, hogy kizárólag "rajban", vagyis egy nehezen hatástalanítható csoportban használják, de Ignat hangsúlyozza, hogy Ukrajnában ezeknek a drónoknak a használatának taktikája meglehetősen változatos.
"Kipróbáltak tömeges támadásokat is, kettőt-kettőt és egyszeri támadást. Ez a feladatoktól függ" - jegyzi meg Ignat.
Ha hisz a deklarált jellemzőknek, akkor ez az UAV akár 1000 km-es hatótávolságban is képes repülni és lecsapni 4 km-es magasságig, és akár 12 órán át a levegőben is maradhat. A szakértők azonban kritikusak az ilyen adatokkal kapcsolatban. Ráadásul az amerikai hírszerzés szerint még az oroszok
sem voltak elégedettek a deklarált paraméterekkel .
Ami pontosan megfelel a valóságnak, az a drón súlya, ami 40-50 kg-os robbanófejjel 200 kg.
Valójában az a fő feladata, hogy a kitűzött célponthoz repüljön, és rakétaszerűen eltalálja.
A "Shahed" dugattyús motorral rendelkezik, így elég hangosan repül. A zaj olyan, mintha egy moped vagy egy motorkerékpár repülne” – mondja Ignat.
A légierő parancsnokságának szóvivője szerint a "Shahed-136" nem feltűnő a radar számára, és alacsony magasságban repül. Lövésükre különböző légvédelmi eszközök alkalmasak, de a legcélszerűbb olyan légvédelmi rakétarendszereket használni, mint az ukrán „Shilka” vagy a német „Gepárd”.
Tekintettel azonban az iráni drónok viszonylag alacsony sebességére és vizuális láthatóságára, lehetséges hordozható légvédelmi rendszereket, sőt kézi lőfegyvereket is használni.
"Amikor repülnek, egész Odesza lő mindenből egymás után" - jegyzi meg Ignát.
Egy ilyen drón semlegesítése is lehetséges rádióelektronikai hadviselés és
drónellenes fegyverek segítségével is.
Az ilyen drónok ára a fegyverpiacon az amerikai média szerint viszonylag alacsony, és határozottan jóval olcsóbb, mint a cirkáló vagy ballisztikus rakétáké, amelyekből úgy tűnik, Oroszországnak hiánya van.
Nem "Bayraktar"
Ha az ukrán hadsereg elég gyakran lelőtte vagy hatástalanította a Shahed-136-ot, akkor a Mohajer-6 ritkábban "vendég" az ukrán égen.
Ilyen halálos iráni "meglepetést" szeptember 23-án
lőttek le először Ukrajnában az Ukrán Fegyveres Erők "Déli" Légi Parancsnokságának légvédelmi ágyúi. Lelőtték és kihalászták a vízből, ami lehetőséget ad a "töltelék" tárgyilagosabb megismerésére.
Jellemzői szerint a Mohajer-6 egy többcélú támadó UAV, amelyet felderítésre, megfigyelésre, felderítésre és tűzkárosításra terveztek. Elsődleges feladata a felderítés, azonban ha szükséges és célpontot észlel, képes azt megtámadni.
Jellemzői és rendeltetése szerint gyakran összehasonlítják a török
"Bayraktar TB2"-vel , azonban a légierő parancsnoksága azt mondja, hogy ne siessen az ilyen következtetésekkel.
"Először is, a Bayraktar nagyobb, manőverezhetőbb és erősebb. Másodszor, a Mohajer-6 olcsóbb, mert sokkal egyszerűbb alkatrészekből áll " - hangsúlyozza Ignat.
Ha figyelembe vesszük a deklarált jellemzőket
(ha teljesen hinni kell bennük, lásd fent. Nem mindig), ez az iráni UAV akár 12 órán át is a levegőben maradhat, és akár 200 km-es hatótávolságon belül mozgó és álló célpontokat támadhat, mivel ez a maximális sugár az irányítási rendszerének cselekvéseihez.
A Mohajer-6 felszerelhető 2 vagy 4 (módosítástól függően) Qaem TV/IR vagy Almas rakétával.
A tömegtájékoztatás szerint a sorozatgyártás 2018-as kezdete óta körülbelül 200 példány gyártottak ebből a típusból. Etiópiába és Venezuelába azonban már szállították, így kevés az esély arra, hogy Oroszország megkaphatja a teljes meglévő készletet.
A Mohajer-6 költségét nem hozzák nyilvánosságra, de a drón osztályától és jellemzőitől függően az ára 1,5 és 4 millió dollár között lehet.
Az iráni harci drónok sora ezzel a két példával nem ér véget. Az amerikai hírszerzés szerint Irán a Shahed-129 és Shahed-191 nehéz támadó drónokat
is átadhatja Oroszországnak. Az ukrán fegyveres erők azonban eddig nem rögzítették ukrajnai jelenlétét.
Bár az utóbbi időben egyre gyakoribbá váltak az oroszországi harci drónok támadásai, Jurij Ignat, az Ukrán Légierő Parancsnokságának szóvivője biztos abban, hogy a hatékony hatástalanításhoz ügyesen kell felhasználni a meglévő, valamint új légvédelmi eszközök, amelyek segítik a kijelölt feladatok ellátását.
Szerinte nagyon jó lenne, ha például az iráni drónokat sikeresen lelőni tudó Izrael segítene az iráni drónok elleni küzdelem eszközeivel. Erről azonban még nincs szó.
"De a jelenlegi körülmények között is képesek vagyunk megbirkózni a dróntámadásokkal. Szinte minden ellen lehet hatásosan védekezni, csak idő és tapasztalat kell hozzá" -
Jevhen Buderackij, UP
Упродовж кількох останніх тижнів відчутною проблемою для України стало використання Росією іранських дронів.
www.pravda.com.ua