Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Papajoe szerintem arra utal, hogy akár ennyi ellenséges repülővel, vagy rakétával érne fel.
Szerintem is-is. Oroszország most hasonló helyzetben van mint 39-ben. Megvannak a fegyverek a háború megnyeréséhez de még nincs belőle elég így fejleszt olyat is ami gyorsan gyártható és kétségtelen taktikai előnyökkel is jár valamint remekül kiegészíti a hiányt ami szemmel láthatóan rohamos léptekkel faragódik lefele.https://sputniknews.com/military/201704041052288378-russia-iskander-kaliningrad/
Szerintetek igazam van hogy ez az iskander a szegény ember precíziós csapásmérő eszköze ha már repcsire és precíziós bombák-ra nem jut? vagy ez több annál?
Vagy ez egy különlegesség ami olcsóbb mint egy repcsi és mégis nehezebb ellene védekezni?
https://sputniknews.com/military/201704041052288378-russia-iskander-kaliningrad/
Szerintetek igazam van hogy ez az iskander a szegény ember precíziós csapásmérő eszköze ha már repcsire és precíziós bombák-ra nem jut? vagy ez több annál?
Vagy ez egy különlegesség ami olcsóbb mint egy repcsi és mégis nehezebb ellene védekezni?
Ugyanott felvett képsorok, de itt látható a célzóberendezés is. Részben analóg helymeghatározás!
https://sputniknews.com/military/201704041052288378-russia-iskander-kaliningrad/
Szerintetek igazam van hogy ez az iskander a szegény ember precíziós csapásmérő eszköze ha már repcsire és precíziós bombák-ra nem jut? vagy ez több annál?
Vagy ez egy különlegesség ami olcsóbb mint egy repcsi és mégis nehezebb ellene védekezni?
Az a kérdésem, hogy robotgépágyúkkal, páncéltörő vagy programozható lőszerrel le lehet-e szedni a tölteteket végfázisban?Az Iszkander egyik legnagyobb előnye a repülési ideje. 300 km-re kb. 4 perc alatt, 500 km-re is 6 percen belül eljut. Figyelembe véve az észleléshez szükséges időt és a riasztás időigényét is, egy reptérről még a készültségi gépek sem tudnak felszállni mielőtt odaérne. A katonai, politikai vezetők tartózkodási helyére kilőtt Iszkander odaér mielőtt a célpont óvóhelyre menekülne, vagy kimenekülne az épületből. Egy pontosan bemért radart elkap mielőtt az elmozdulhatna, még akkor is, ha amúgy mobil eszközről van szó. Egy indulásra készülő hajót, vagy tengót elér még a kikötőben, mielőtt kifuthatna. Egy frissen felderített gépesített egységet megszór kazettás töltettel ahogy az megáll valahol. Nagyon rövid a saját reakcióideje. Nagyságrenddel rövidebb, mint a légierőé. A célpontnak pedig túl kevés időt hagy.
Ráadásul felderíteni is nehezebb. Számottevően kisebb a radar keresztmetszete, mint egy hagyományos vadászgépé és nagy sebességből, nagy magasságból adódóan a radarok egy része nem is tudja észlelni.
A másik előnye, hogy a pályamagasság és a sebesség miatt a legtöbb légvédelmi eszköz eleve hatástalan ellene. Még az elhárító rakétáknak is rendkívül nehéz elfogni, mert nem kiszámítható pályán jön és a végfázisban igen komoly manőverekre képes. Ráadásul egy Iszkanderes egység szükség esetén sok rakétát tud közel egyidőben indítani túlterhelési céllal. Az Iszkander veszélyesebb a légvédelmi rakétákra, mint a légvédelmi és elhárító rakéták az Iszkandere. Mivel az Iszkandert jóval előbb indítják, mint az álhárító rakétát, sebesség és magasság szempontjából akkora előnyben van, hogy a területvédelem gyakorlatilag nem működik ellene. Csak a célpont közvetlen közelében lévő elhárító rakétának van esélye elérni az Iszkandert. Emiatt minden egyes potenciális célponthoz elhárító rakétát kell telepíteni. 500 km-es hatótávja miatt egy Iszkanderes egység annyi célpontot fed le, amennyit méregdrága elhárító rakétákkal nagyságrenddel többe kerül megpróbálni megvédeni az Iszkanderek ellen, mint maguknak az Iszkandereknek a költsége.
A harmadik előnye, hogy viszonylag olcsó. Egy precíziós bomba, vagy légi indítású rakéta jellemzően olcsóbb, mint az Iszkander. De azok bevetéséhez kell a hordozó repülőgép, a kiképzett pilóta, nagyon sok órányi gyakorló repülés és meg kell építeni és fenntartani a repülőteret. (Nem csak a bevetés repóra költségét kell számolni a légierőnél, hanem a háborút megelőző 10-20-30 év légierő fenntartási költségeit is). Az Iszkanderre - miután legyártották - sokkal kevesebbet kell költeni. Nem szükséges hozzá különösebb infrastruktúra és a (nem szimulált) lövészet kivételével a gyakorlás sem drága. Ha minden költséget figyelembe veszünk, akkor az Iszkander korlátozott távolságon belül és persze csak meghatározott, értékes célok ellen, de olcsóbb alternatívája a légierőnek.
A negyedik előnye, hogy mivel mobil és nem kell hozzá sebezhető infrastruktúra sem, sokkal kevésbé sebezhető a rendszer, mint a légierő. Ezen kívül könnyen álcázható. Mozgatható akkor, amikor épp nem látnak rá a területre műholdak. Olcsón lehet hozzá hasonló csalikat készíteni. Viszonylag olcsó csapat légvédelemmel elég jól védhető. Ezáltal a túlélőképessége nagyon jó.
Az Iszkander-K is ár/érték arányával tűnik ki. A teherautó messze olcsóbb hordozó eszköz, mint a H-55-öt, vagy H-101-et cipelő bombázó repülőgép, vagy Kalibr indítására szolgáló hajó, vagy tengeralattjáró. A robotrepülő nagyobb hatótávja, rugalmasabb repülési profilja, és képessége, hogy az ismert radarokat elkerülve, fűnívóban a célközelbe jusson, jól kiegészíti a ballisztikus rakétát.
Az a kérdésem, hogy robotgépágyúkkal, páncéltörő vagy programozható lőszerrel le lehet-e szedni a tölteteket végfázisban?