Huh, elég sok kimutatási reakció van az egyszerű kémiai reakcióktól az immunassayeken át a különböző blotokig elég tág ez a terület.
Ebből a covidnál három amit általánosan használnak.
1. PCR: nagyritkán láthatod PLRként is hivatkozva, a biológusok álltal közkedvelt hbr (három betüs rövidítés) a polimeráz láncreakció (polymerase chain reaction) rövidítése. Itt a mintát különböző reakciókkal megtisztítják, denaturálják, míg végül egy csupasz egyszálú örökítőanyag láncot kapsz. Jelen esetben RNS láncot. Ehhez speciális hőstabil polymerázokat adsz, (klasszikus pfu taq vent (ami szte biokém tanszék egy hajdan volt része szerint klingon kifejezés, jelentése: a molbi tanszéket el kell pusztítani, de amúgy az először felfedezett dns, rns, és mesterséges polimeráz, nem lényeg, csak flancolok)), egy előre megtervezett un primert, ami egy speckó (jelen esetben) rns szekvencia, és persze némi mononukleotidot. Na most ez a hármas megfelelő ciklus szerint felkapcsolódik a vezetőszállra (a minta) kiindulópontja lesz a szintézisnek, megszintetizálja a szálat, majd kettéválik, így halad előre a jelerősítés. Azaz lényegében sokszorozod a kezdeti örökítőanyagot. Ez a végen kimutatható, és speckó eljárásokkal a kiinduló mennyiségre is tudsz következtetni.
(Remélem érthető, nem mindig megy jól a közérthetősítés)
Na ennek az előnye: ha benn van a mintában a kórokozó, akkor nagyon is ki tudod mutatni.
Hátránya: drága, bonyolult, figyelmet, precizitást, és szaktudást követel meg
Van az Ag gyorsteszt: itt tulajdonképpen egy specifikus kötőanyag (általában immunkötött, de ez nem fontos) a kórokozó speciális antigénjét köti meg. Ha ott van a mintában két csík, ha nincs egy csík, ha nem működik nulla csík, vagy csak minta csík.
Előnye, hogy egyszerű, könnyen kezelhető, és értelmezhető
Hátránya, hogy 100%os teszt szinte elvi képtelenség, ezért mindig eltolt a dolog. A jó tesztek am olyan 90%osak. Azaz 100-ból 90szer pontosak. Covidra ilyenről még nem tudok, de bevallom őszintén nem is nagyon követtem. Ezek a tesztek amúgy a pozitív irányba szórnak, azaz nagyon erősen kötik az antigént, azaz az álpozitív irányba téved. Azaz, ha pozitív biztos pozitív a beteg. Meg lehet fordítva is csinálni, ami az álnegatív felé szór, ahol a pozitívak nem biztos, hogy ki vannak mutatva, tipikusan a drogtesztek ilyenek. (Ugye a betegségnél általában jobban jársz, ha minden potenciális beteget kiszűrsz, legfeljebb lesznek akik nem azok, de azt később pl blottal vagy más tesztekkel ellenőrízheted, míg egy drogtesztnél nem előnyös, hogy lecsuknak azért mert mákostésztát ettél, de ezzel lehet az is megússza, aki valóban opiátokkal él)
És végül az Ab teszt azaz antitest tesztek:
Itt egy hasonlóan specifikus kötöanyag az antitestet, azaz a szervezet által a vírus ellen termelt védekező anyagot mutatjuk ki, szintén gyorstesztként.
Előnye: Képes mennyiségi kimutatásra is, azaz képes jelezni az immunválasz erősségét
Hátránya: nem ad információt a fertőzés állapotáról, illetve csak már megfertőzött egyedek esetén működik.
Felhasználni leginkább immunizáció erősségére (tipikus a trópusi oltásoknál, vagy pl.: kutya veszettség titernél) azaz, hogy mennyire volt hatékony az oltás, illetve MOST mennyire hatékony még a szervezet védelme.
Illetve a lábon kihordott fertőzések keresésére.
Ugyanakkor azért a pontosságra itt is figyelni kell, inkább tájékoztató jellegű az infó mint pontos.
@Blitz97 kolléga majd kiegészít, javít ha valamit nagyon rosszul írtam. És remélem segítettem