Ez az oltóanyag a CanSinoBIO adenovírus-alapú vektor vakcinája. Egy genetikailag módosított vakcinajelölt, amelyben hibás replikációjú 5-ös típusú adenovírus vektort alkalmaznak a SARS-CoV-2 tüskefehérje expresszálásához. A Convidicea az AstraZeneca AZD1222 vakcinájához hasonló vírusvektoros vakcina.
Egy legyengített náthavírus (=adenovírus, amely könnyen megfertőzi az emberi sejteket, de képtelen betegségeket okozni) szállítja a sejtekhez a SARS-CoV-2 tüskefehérjét kódoló genetikai információt. Ezek a sejtek ezután elkezdik termelni a tüskefehérjét és a nyirokcsomókba jutnak, ahol az immunrendszer olyan antitesteket hoz létre, amelyek felismerik a tüskefehérjét és leküzdik a koronavírust.
2021. február 25-én a vállalat bejelentette a Convidecia ™ III. Fázisú klinikai vizsgálat időközi elemzési adatait, amelyek azt mutatják, hogy az oltójelölt általános hatékonysága 65,28% az összes tüneti COVID-19 betegség megelőzésében 28 nappal az egyadagos oltás után, és 68,83% az összes tüneti COVID-19 betegség megelőzésében 14 nappal az egyadagos oltás után.
Az Ad5-nCoV hatékonysága 90,07% a súlyos betegség megelőzésében az egyadagos oltás után 28 nappal, és 95,47% a súlyos betegség megelőzésében az egyszeri dózisú oltás után 14 nappal. Az adatok a 3. fázisú klinikai vizsgálatok időközi eredményein alapulnak, amelyeken több mint 4000 résztvevő vett részt Pakisztánban, Mexikóban, Oroszországban, Chilében és Argentínában.
A kínai CanSino kb. ugyanaz, mint a Johnson & Johnson féle egy adagos, vagy mint a Szputnyik Light. Kínán kívül még 6 országban tesztelték (Argentína, Chile, Mexikó, Oroszország, Pakisztán, Szaúd-Arábia). Kína, Mexikó (35 millió adag rendelve), Pakisztán (20 millió adag rendelve) pedig már engedélyezte. Malajzia lincenc gyártásra szerződött és 3,5 millió adagot ott is megrendeltek. Indonézia is vett kipróbálásra egy kisebb mennyiséget és várhatóan 15-20 milliót rendelnek. A kínai hadsereg pedig június óta használja. Ez a leghosszabb ideje éles használatban lévő COVID oltóanyag.
Az indiai Covishield pedig egy az egyben AstraZeneca, csak Indiában gyártják. Emiatt a Covishieldet jó pár ország élből az AstraZenecaval együtt engedélyezte. 20 országban van engedélyezve. Köztük természetesen Angliában is, de például az USA-ban, Kanadában, Argentínában, Braziliában, Mexikóban, Indiában is. A WHO engedélyezett listáján is fenn van.
Általánosságban az a tapasztalat a volt oktatóim szerint, hogy a durva biotechnológia termékeit (pl. citromsav fermentáció) lehet rájuk bízni. Viszont, ha gondosan a körmükre néznek, akkor világszínvonalú minőségben tudnak gyártani szinte bármit. Elég csak abba belegondolni, hogy számtalan gyógyszer hatóanyagát Kínában és Indiában állítják elő, egyrészt mert ott olcsóbb a munkaerő, másrészt meg ott még lehet olyan vegyi anyagokkal dolgozni, ami például az EU-ban már nem engedélyezett.
Amúgy a CanSino Biologics sikeresen fejlesztett ebola elleni vakcinát is szintén vektoralapon, szóval nem egy lebecsülendő versenyző.
Annyira én sem vagyok elragadtatva ettől a terméktől, de gyanítom, hogy a semminél ez is sokkal jobb. Még több Szputnyikkal jobban járnánk szerintem.
Gondolom vettek volna még Szputnyikot, ha rövid határidővel vállalnák a szállítást az oroszok. Csak hát a gyártási kapacitás a szűk keresztmetszet mindenhol. Ezért ha rövid időn belüli szállítás a cél, akkor újabb oltóanyagokat kell bevonni az engedélyezett körbe, amelyeknek még ne kötötték le mások olyan mértékben a kapacitásait, hogy esély se legyen a tavaszi, nyár eleji szállításra.
Ráadásul az EU beszerzési listáján lévő oltóanyagokat csak az EU-n keresztül kaphatjuk meg. Látható, hogy milyen lassan. Nem maradt más lehetőség, mint keleti oltóanyagokat rendelni.
Mivel EGT-tagállamban tudtommal nincs engedélyezve, ezért csak az "EGT-megállapodásban nem részes, de a klinikai vizsgálatok, illetve a gyógyszergyártás tekintetében a Magyarországon hatályos szabályozással egyenértékű szabályozást alkalmazó államban" frázisnak köszönhetően engedélyezték. Ez pedig egy gumiszabály.
Ne kezdjük már megint újra a kukacoskodást! A legutóbbi hírek is üvöltően mutatják, hogy EU/EMA a meghatározott, kilobbizott körben szinte azonnal engedélyez, de azon kívül mindent megtesznek, hogy más oltóanyag ne kapjon engedélyt. Márpedig az EGT csak Angliával, Norvégiával, Lichtensteinnel és Izlanddal több, mint az EU. Még az EU tagjelöltek köre is szűk: Törökország, Szerbia, Albánia, Montenegró, Észak-Macedónia.
Nem lehetne új oltóanyagot engedélyezni, ha az említett kör továbbra is EU-ra, EGT-re és a tagjelöltekre lenne szűkítve. Ezen a nem egész 600 milliós térségen kívül még ott van a világ fennmaradó másik 92%-a is.
Ha az EU/EMA szándékosan szabotálja tagországok ellátást a kilobbizott szűk körön kívüli oltásokkal, akkor nincs más választásunk, mint ez az általad gumiszabálynak minősített módosítás.
Természetesen ezeknek is minden szállítási tételét meg fogják vizsgálni. Remélem a gyárat is megnézték, mint a korábbi esetekben is.
Volt már egyébként hír arról, hogy újabb oltóanyag jelölteket vizsgál intenzíven az OGYÉI, úgyhogy remélhetőleg áttanulmányozták, amit csak lehetett.
Már az eddig 6 engedélyezett vakcinával is csúcstartók voltunk és ez most 8-ra ugrott. Mondhat akárki akármit, ezt legalább jól csináljuk. Kíváncsi vagyok, mikorra ígérik a gyártók a szállítást.