Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

T

Törölt tag 4082

Guest
Mielőtt nagyon belementek a témába, egy dolgot áruljatok már el nekem. Szerintetek komolyan hemzseg az összes vakcinában a grafén-oxid?? Egy olyan potenciális adjuváns, ami amúgy kurva messze van még a felhasználástól?

Vajon az OMCL laborok hálózata miért nem találkozott ezzel a vakcinákban? :)

Miért lehet az a furcsa helyzet, hogy csak oltásellenes oldalakon tűnik fel ez a “tanulmány”?
Én még arra is kiváncsi lennék, hogy ugyan hogy a viharba használ valaki elektronmikroszkópot anyagösszetétel meghatározásra.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 578
11 184
113
Én még arra is kiváncsi lennék, hogy ugyan hogy a viharba használ valaki elektronmikroszkópot anyagösszetétel meghatározásra.
Pásztázó elektronmikroszkóppal tudtommal meg lehet határozni szilárd minta elemösszetételét. Folyadékból viszont tudtommal nem tud semmi infót kihozni. Szóval azért kicsit (nagyon) sántít a sztori.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and LMzek 2.0
T

Törölt tag 4082

Guest
Pásztázó elektronmikroszkóppal meg lehet határozni szilárd minta elemösszetételét
Persze, csak ez olyan, mint dzsini az aladinban, van jópár szabály, és néhány feltétel.
És ha gyanús, hogy van benne valami rossz, akkor nem elektronmikroszkópot használok, hanem egy ms-ms rendszert, vagy valami hasonlót. És ahol van em ott ez is elérhető.
 

PPE

Well-Known Member
2019. február 8.
341
1 497
93
Pásztázó elektronmikroszkóppal tudtommal meg lehet határozni szilárd minta elemösszetételét. Folyadékból viszont tudtommal nem tud semmi infót kihozni. Szóval azért kicsit (nagyon) sántít a sztori.
XRF (X-ray fluorescence) avagy elektronsugár-indukált fluorecesziával elvileg lehetne specifikus emissziós vonalak alpján közelítő összetételt nézni, ámde folyadékban szerintem se igazán működik.
 

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 720
28 260
113
A Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint egyelőre nincsen kellő tudományos bizonyítékkal alátámasztva, hogy a Pfizer és Moderna oltásokból szükség lenne harmadik dózisra a delta variáns ellen
 

PPE

Well-Known Member
2019. február 8.
341
1 497
93
Én még arra is kiváncsi lennék, hogy ugyan hogy a viharba használ valaki elektronmikroszkópot anyagösszetétel meghatározásra.
a hazai OÉGYI-ben azért bízok...de a fenti téma spanyolból ered, az más tészta.

Ugyanakkor egyes "covid-oltások" titkos receptúrája és a közösség által meg nem ismerhető összetétele nem építő jellegű a köz-bizalomra, szerintem ebben egyetértünk.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 145
113
808.539 fertőzött (+102, 3 nap alatt)
73 kórházban (-14)
12 lélegeztetőgépen (-1)
37.023 aktív eset (-327)
741.509 gyógyult (+426)
30.007 elhunyt (+3)
5.538.557 (5.175.503) kapott oltást (+9.129, +30.019)
6.210.862 mintavétel (+18.474)
1.649 hatósági házi karanténban (+20)
90091b22279f94951f8deca89a692d3a.png

Hát ez nem túl pozitív. Már a múlt hét utolsó két adatközlésénél is emelkedett a 7 napos mozgó átlag, most meg még inkább. Valószínűleg nálunk is érvényesülni fog az indiai mutáns magasabb fertőző képessége és az oltások vele szemben enyhén csökkent hatékonysága. Ezt látjuk az európai országok soránál. Mi sem maradunk ki belőle. Legfeljebb nálunk enyhébb lesz ez a hullám hozzájuk képest (és jóval enyhébb az előző hullámhoz képest), a magasabb átoltottságunk miatt. Látszik, hogy a vírus - bár mutat szezonális jegyeket - de a magas alap szaporodási rátája miatt sz...rik a nyárra, száraz melegre, napsütésre, a D-vitamin szintre és nyár derekán is vígan terjed, még a korábban megszerzett természetes immunitás és emelkedő átoltottság ellenére is.
Ez persze még messze nem az a katasztrófa, aminek a sajtó egy része igyekszik beállítani a 4. hullámot, de úgy tűnik, hogy nálunk is elindul(t) és az iskolakezdésnek már hosszabb ideje emelkedő esetszámmal fogunk nekifutni.

Kellene némi oltás ösztönzés, és mivel komoly feleslegünk van oltóanyagból, érdemes lenne lehetővé tenni bárkinek a 3. adag felvételét, aki kéri. Lezárások, komoly korlátozások már úgysem lesznek (politikai okból), így legalább az oltások terén érdemes megtenni mindent, amire van lehetőségünk és e téren elég jó lehetőségeink vannak. Én az oltás ösztönzéssel a munkáltatókat céloznám meg. Nekik elég jó ráhatásuk van a dolgozókra. Nálunk a cégnél az egy nap jutalom szabadsággal már majdnem elértük a 90%-os átoltottságot. Ezen kívül a szülőket ösztönözném, hogy lehetőleg már oltottan engedjék majd iskolába a gyerekeket szeptemberben. A potenciális szuperterjesztő munkakörökben és a veszélyeztetettekkel foglalkozó egészségügyiseknél, és szociális dolgozóknál pedig, aki még nem oltakozott, azokra olyan szigorú szabályokat vezetnék be (mondjuk heti gyakoriságú önköltséges tesztelés), hogy ne érje meg nekik az oltatlanság.
Ha már egyszer az indiai mutáns hozza a 4. hullámot, korlátozásokat - érthető okból - nem szeretne a Kormány és van egy nagy adag oltóanyag készletünk raktáron, aminek a szavatossága is le fog járni, akkor mindent érdemes lenne elkövetni a meglévő vakcináink eloltásáért.
 

Rferi66

Well-Known Member
2020. február 14.
2 523
5 122
113
Én még arra is kiváncsi lennék, hogy ugyan hogy a viharba használ valaki elektronmikroszkópot anyagösszetétel meghatározásra.
1990 - ben a fémek összetételét már meg lehetett így vizsgálni. A mikroszkópon kiválasztott ponton meg tudtad határozni az anyagösszetételt szinképelemzéssel. Például a fémben levő zárványokat lehetett így azonosítani. A Miskolci egyetemen volt ilyen elektronmikroszkóp. :)
 

PPE

Well-Known Member
2019. február 8.
341
1 497
93
ukcovid2.png


A google által szolgáltatott adatokból kezd kirajzolódni, hogy az angliában terjedő "új variánsok" már korántsem olyan potensek mint az előző volt. Ott 60ezer napi ismert fertőzsészámhoz (valós ennek 5-10X..) 40ezer körül volt a kórházi ellátásra szorulók száma, most 30 ezer felett járunk azonosított fertőzésszám ügyileg és 2330-an vannak kórházban miatta akik közül jópáran még az előző kör miatt kerültek oda.. persze közrejátszhat a magas átoltottság meg a napsütés kedvező hatása is de leginkább a vírus változásáról lehet szó a kevésbé halálos ám fertőzőbb verziók irányában.
 

monster

Well-Known Member
2016. február 21.
2 306
10 626
113
ukcovid2.png


A google által szolgáltatott adatokból kezd kirajzolódni, hogy az angliában terjedő "új variánsok" már korántsem olyan potensek mint az előző volt. Ott 60ezer napi ismert fertőzsészámhoz (valós ennek 5-10X..) 40ezer körül volt a kórházi ellátásra szorulók száma, most 30 ezer felett járunk azonosított fertőzésszám ügyileg és 2330-an vannak kórházban miatta akik közül jópáran még az előző kör miatt kerültek oda.. persze közrejátszhat a magas átoltottság meg a napsütés kedvező hatása is de leginkább a vírus változásáról lehet szó a kevésbé halálos ám fertőzőbb verziók irányában.
Vagy az oltások hatásáról, amelyek lényege pont a súlyos lefolyás megakadályozása...
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 578
11 184
113
"covid-oltások" titkos receptúrája és a közösség által meg nem ismerhető összetétele nem építő jellegű a köz-bizalomra, szerintem ebben egyetértünk.
Attól még, mert a cég nem köti az orrunkra, hogy az mRNS hogyan csomagolódik be a lipidburokba, még nem adnak hozzá "titkos összetevőket". Ez csak egy technológiai kérdés, ami szabadalmi okokból nem nyilvános.
Az összetétel teljesen transzparens (az első 4 alkalmazási leiratban a 2. és a 6.1. pont tartalmazza fő és segédanyagokat, míg az utolsó kettőnél a 2. pont):
 

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
10 000
30 878
113
Hát ez nem túl pozitív. Már a múlt hét utolsó két adatközlésénél is emelkedett a 7 napos mozgó átlag, most meg még inkább. Valószínűleg nálunk is érvényesülni fog az indiai mutáns magasabb fertőző képessége és az oltások vele szemben enyhén csökkent hatékonysága. Ezt látjuk az európai országok soránál. Mi sem maradunk ki belőle. Legfeljebb nálunk enyhébb lesz ez a hullám hozzájuk képest (és jóval enyhébb az előző hullámhoz képest), a magasabb átoltottságunk miatt. Látszik, hogy a vírus - bár mutat szezonális jegyeket - de a magas alap szaporodási rátája miatt sz...rik a nyárra, száraz melegre, napsütésre, a D-vitamin szintre és nyár derekán is vígan terjed, még a korábban megszerzett természetes immunitás és emelkedő átoltottság ellenére is.
Ez persze még messze nem az a katasztrófa, aminek a sajtó egy része igyekszik beállítani a 4. hullámot, de úgy tűnik, hogy nálunk is elindul(t) és az iskolakezdésnek már hosszabb ideje emelkedő esetszámmal fogunk nekifutni.

Kellene némi oltás ösztönzés, és mivel komoly feleslegünk van oltóanyagból, érdemes lenne lehetővé tenni bárkinek a 3. adag felvételét, aki kéri. Lezárások, komoly korlátozások már úgysem lesznek (politikai okból), így legalább az oltások terén érdemes megtenni mindent, amire van lehetőségünk és e téren elég jó lehetőségeink vannak. Én az oltás ösztönzéssel a munkáltatókat céloznám meg. Nekik elég jó ráhatásuk van a dolgozókra. Nálunk a cégnél az egy nap jutalom szabadsággal már majdnem elértük a 90%-os átoltottságot. Ezen kívül a szülőket ösztönözném, hogy lehetőleg már oltottan engedjék majd iskolába a gyerekeket szeptemberben. A potenciális szuperterjesztő munkakörökben és a veszélyeztetettekkel foglalkozó egészségügyiseknél, és szociális dolgozóknál pedig, aki még nem oltakozott, azokra olyan szigorú szabályokat vezetnék be (mondjuk heti gyakoriságú önköltséges tesztelés), hogy ne érje meg nekik az oltatlanság.
Ha már egyszer az indiai mutáns hozza a 4. hullámot, korlátozásokat - érthető okból - nem szeretne a Kormány és van egy nagy adag oltóanyag készletünk raktáron, aminek a szavatossága is le fog járni, akkor mindent érdemes lenne elkövetni a meglévő vakcináink eloltásáért.
Ez amúgy vicces...én az I.oltás napján is dolgoztam. :rolleyes: A munkáltatók nagytöbbsége sz@rik rá.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
még nem adnak hozzá "titkos összetevőket
Mondjuk akkor is ilyetén bizton állítanád ha a pöcsöd egy satuban lenne és vizsgálnák azt , hogy van e benne titkos oda nem illő összetevő ? Ha nincs benne akkor csak simán kilazít a satu de ha van akkor egy életlen konyhakéssel lenyisszantanák a legjobb barátodat ? LOL
 
T

Törölt tag 4082

Guest
Mondjuk akkor is ilyetén bizton állítanád ha a pöcsöd egy satuban lenne és vizsgálnák azt , hogy van e benne titkos oda nem illő összetevő ? Ha nincs benne akkor csak simán kilazít a satu de ha van akkor egy életlen konyhakéssel lenyisszantanák a legjobb barátodat ? LOL
Nézd, én értem, hogy a napelemgyártóknak folyamatosan hazudnia kell, hogy bármit is elérjenek. de ez picit más...
 
  • Tetszik
Reactions: bel and laiki

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 578
11 184
113
Mondjuk akkor is ilyetén bizton állítanád ha a pöcsöd egy satuban lenne és vizsgálnák azt , hogy van e benne titkos oda nem illő összetevő ? Ha nincs benne akkor csak simán kilazít a satu de ha van akkor egy életlen konyhakéssel lenyisszantanák a legjobb barátodat ? LOL
Tisztában vagyok vele, hogy szerinted a gyógyszeripar semmi egyéb, csak egy rohadt nagy maffia. Tudom, hogy a szemedben én vagyok a patás ördög, mert gyógyszerek gyártási folyamatában veszek részt, amivel az emberek életminőségét igyekszünk javítani. Azzal is tisztában vagyok, hogy teljesen feleslegesen csapkodom a billentyűzetet minden egyes alkalommal, amikor próbálok rávilágítani a gondolataid gyenge pontjaira. Azt is nagyon jól tudom, hogy erre a posztra is nagy valószínűséggel csak egy röhögős smiley-t fogsz nyomni, meg küldesz egy "...LOL" választ... DE mindezek ellenére ismét próbálok neked kulturált és kielégítő választ adni.

Egy gyógyszer/vakcina engedélyezése röviden összefoglalva így zajlik:

A preklinikai vizsgálatok során 3 szinten végeznek teszteket:
  • in vivo/in vitro tesztek: ilyenkor azt akarják megállapítani, hogy izolált sejteken/szöveteken van-e hatás, a sejtekre fejt-e ki káros hatást;
  • állatkísérletek: megnézik, hogy az élő szervezetre milyen hatása van, megállapítani, hogy biztonságos-e a vegyület és a igen, akkor milyen dózisban kell adagolni;
  • humán vizsgálatok: megnézik hatékony-e és ha igen milyen dózisban, mellékhatások kiderítése, ha van valamilyen potenciális káros hatása, legkésőbb itt kiderül.
Veszélyhelyzeti felhasználás esetén már a preklin+fázis I/II után kiadható az ideiglenes forgalombahozatali engedély. Ennek birtokában kezdődhet meg a tömeges gyártási folyamat. Az oltóanyag felhasználása az után indulhat meg, hogy minden egyes tesztelési fázison sikeresen átment.

Az EU-ban úgy néz ki a dolog, hogy a gyártó elvégzi a saját vizsgálatsorozatát, majd a keletkezett eredményeket benyújtják az Európai Gyógyszerügynökséghez (EMA). Ekkor egy tudományos vizsgálat történik, mely során az oltóanyag minőségét, hatásosságát és biztonságát ellenőrzik. Fontos szempont a tisztaság, immunogén összetevők/segédanyagok valamint a gyártás módja. Szoktak néha a gyártónál helyszíni vizsgálatokat is végezni, megnézik a gyártási körülményeket, a GLP/GMP irányelveknek való megfelelőséget, stb. Rendszerint az akkreditált gyógyszerellenőrző laboratóriumok hálózata (OMCL) végez megerősítő laborvizsgálatokat. A dokumentációt szakértői csoportok tanulmányozzák: az értékelésért általában két előadó felel, van mellettük egy szakmai előadó, ők koordinálják a munkacsoportok munkáját. Ha az EMA szakbizottsága, az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) pozitív ajánlást ad ki, akkor az Európai Bizottság jogosult az ideiglenes forgalombahozatali engedélyt kiadni.

A gyorsított engedélyezés során úgynevezett "rolling review" (folyamatos értékelést) végeztek, ekkor amint rendelkezésre áll egy vizsgálat eredménye, akkor azonnal elkezdik a kiértékelést. Ennek köszönhetően a folyamatos értékelés miatt az EMA még a fejlesztés alatt és a forgalombahozatali engedély iránti kérelem benyújtását megelőzően megkezdheti az adatok értékelését.

Az akkreditált gyógyszerellenőrző laboratóriumok hálózata (OMCL) által végzett laborvizsgálatok során azt is ellenőrzik, hogy a benyújtott iratokon szereplő összetétel megegyezik-e a gyártó által adott mintákban és a később szúrópróbaszerűen vett mintákban tapasztaltakkal is.
 

ogretankHU

Well-Known Member
2019. december 21.
7 613
26 012
113
Tisztában vagyok vele, hogy szerinted a gyógyszeripar semmi egyéb, csak egy rohadt nagy maffia. Tudom, hogy a szemedben én vagyok a patás ördög, mert gyógyszerek gyártási folyamatában veszek részt, amivel az emberek életminőségét igyekszünk javítani. Azzal is tisztában vagyok, hogy teljesen feleslegesen csapkodom a billentyűzetet minden egyes alkalommal, amikor próbálok rávilágítani a gondolataid gyenge pontjaira. Azt is nagyon jól tudom, hogy erre a posztra is nagy valószínűséggel csak egy röhögős smiley-t fogsz nyomni, meg küldesz egy "...LOL" választ... DE mindezek ellenére ismét próbálok neked kulturált és kielégítő választ adni.

Egy gyógyszer/vakcina engedélyezése röviden összefoglalva így zajlik:



Az akkreditált gyógyszerellenőrző laboratóriumok hálózata (OMCL) által végzett laborvizsgálatok során azt is ellenőrzik, hogy a benyújtott iratokon szereplő összetétel megegyezik-e a gyártó által adott mintákban és a később szúrópróbaszerűen vett mintákban tapasztaltakkal is.
A titkos összetevő azért titkos , hogy az is maradjon ! Nano részecskéket tudtok vizsgálni ? Mert amit az előtt leírtatok itt még az se fix , hogy egy meglévő mintát 100%-osan tudtok elemezni ! Ti/te mint gyógyszer fejlesztési gépezet alkatrészei mindent tudtok ? Vagy csak azt hiszitek , hogy tudjátok . Szép dolog a lojalitás de 100%-os csak a család felé !
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 578
11 184
113
A titkos összetevő azért titkos , hogy az is maradjon !
A független minősítő labor meg azért független, hogy kimutasson mindent, ami a leirathoz képest anomáliát jelent.
Nano részecskéket tudtok vizsgálni ? Mert amit az előtt leírtatok itt még az se fix , hogy egy meglévő mintát 100%-osan tudtok elemezni !
A teljesség igénye nélkül: ICP-MS, MS-MS, SEM, (gyógyszerek esetén még az) ESEM, TEM/HRTEM, EDX, UV-AS, XRF, NTA, DLS, XRD, meg van még egy csomó, nagyon speciális technika... szóval ja, tudunk néhány módszerrel nano méretű részecskéket vizsgálni.
Az előbb csak a SEM technika, mint pontos összetétel meghatározásra alkalmas módszer korlátait taglaltuk.
Ti/te mint gyógyszer fejlesztési gépezet alkatrészei mindent tudtok ? Vagy csak azt hiszitek , hogy tudjátok . Szép dolog a lojalitás de 100%-os csak a család felé !
Nem lehet a világon több százezer szakembert, akik a szektorban dolgoznak, titoktartásra bírni. Ergo nem kell ott is ellenséget keresni, ahol nincs.