Átlagosan szűk egyhavi készlettartaléka lehet a magyar feldolgozóipari vállalatoknak. A legnagyobb cégeknél még ennél is jóval kevesebb, legfeljebb kétheti termeléshez szükséges anyag áll a raktárakban, sok helyen pedig csak napokban számolnak. Mivel ezeknek az alapanyagoknak, alkatrészeknek a többségét rengeteg cég külföldről szerzi be, a kamionforgalom akadozása miatt már most is vannak olyan üzemek, ahol a kereslet ugyan lenne, mégsem tudnak teljes kapacitáson termelni. A hiány nagyon hamar végiggyűrűzhet a teljes feldolgozóiparon, és – első körben a csomagolóanyagok leapadása miatt – az élelmiszerellátásban is gondot okozhat.
Villámgyorsan összeomlik a teljes magyar ipar, ha nem csinálnak valamit a határokon
Az Egyesült Államok legnépesebb államában, Kaliforniában elrendelték, hogy csütörtök éjféltől mindenki kötelezően maradjon otthon. A 40 millió lakosú állam az első az USA-ban, ahol hasonló intézkedést rendeltek el. Azért ez nem kijárási tilalom, ha létfontosságú beszerzésről vagy orvosi ellátásról van szó, ki lehet menni az utcára. A korlátozásokat határozatlan időre rendelték el. Csütörtök késő estig Kaliforniában 1039 fertőzöttet találtak, és 19-en hunytak el COVID-19 miatt. Az előrejelzések szerint két hónapon belül a kaliforniaiak több mint fele megfertőződik a vírussal.
Kalifornia az első amerikai állam, amely karanténba vonul, 40 millióan maradnak otthon
Miközben a péntek délelőtt közzétett adatok szerint újabb 577 amerikairól derült ki, hogy koronavírus-fertőzött és 10-en meg is haltak a megbetegedésben péntekre, addig úgy tűnik, védőfelszerelésből az Egyesült Államokban sincsen elég: legalábbis ezt jelzi, hogy
New York polgármestere szerint a város két-három héten belül
kifogyhat az orvosi eszközökből, ezért körülbelül 3 millió N95-ös maszkra és úgy 50 millió sebészmaszkra volna szükségük.
Újabb 600 fertőzöttet diagnosztizáltak az Egyesült Államokban
Hongkongban 48 új fertőzést regisztráltak pénteken. Ez a legnagyobb, egy napon belül bekövetkezett növekedés a járvány kitörése óta. A 48-ból 36 új esetben a fertőzöttek előzőleg olyan országokban jártak, mint Szingapúr, az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok, Kanada, Thaiföld, Svájc. Dél-Koreában ugyanakkor ismét 100 alá csökkent az egy nap alatt regisztrált új koronavírus-fertőzöttek száma pénteken, a hét végétől pedig minden, Európából érkező embert 14 napos karanténra köteleznek. Indiában és Indonéziában bezártak az imahelyek, Malajziában a hadsereg segít a karantén ellenőrzésében. A vasárnap életbe lépő dél-koreai rendelkezés a külföldről érkezők kötelező tesztelését is tartalmazza, a karantén pedig azokra is kötelező, akiknek az eredménye negatív lett. A dél-koreai lakhellyel nem rendelkezők egy külön e célra kialakított intézményben lesznek elkülönítve. A dél-koreai betegségmegelőző központ (KCDC) adatai szerint a nemrég Európából érkező embereknek mintegy 5 százalékának pozitív lett a teszteredménye. A központ ugyanakkor ismét felszólította a dél-koreaiakat, hogy amennyiben az lehetséges, halasszák el tengerentúlra tervezett utazásaikat.
Hongkongban 48 új fertőzött van, ez az eddigi legrosszabb nap
Szerbia és Horvátország lezárta, Szlovákia viszont részben megnyitotta a határokat. Olaszország Kínát is megelőzte a halálos áldozatok számát tekintve. A távol-keleti országban bocsánatot kértek a vírusra figyelmeztető, később elhunyt orvos hozzátartozóitól. Az Egyesült Államokban 1000 milliárd dolláros mentőcsomagot dolgoztak ki. Nemzetközi koronavírus hírösszefoglalónk következik.
Vírus: újabb országok zárják le a határokat, brutális csomag Amerikában
A vállalatok nagy része nem tudja teljesíteni a megrendeléseit a kínai ellátási láncok megszakadása miatt, a koronavírus így rávilágított, hogy mennyire sérülékeny a kiépült ellátási hálózat. A vállalatoknak emiatt érdemes a jövőben diverzifikálniuk a partnereiket, és így az sem kizárt, hogy a globalizáció, ahogy a válság előtt ismertük, véget ért.
Koronavírus: a ma ismert globalizáció végéről beszélnek
A
Sky News bejutott az olaszországi Bergamo kórházába, ahol a csatorna tájékoztatása szerint ugyanis nincs káosz, de a körülmények hektikusnak tűnnek. A Lombardia tartományban található Bergamo a vírus által leginkább sújtott település, kórháza pedig a legnagyobb terhelésnek kitett egészségügyi intézmény. A Sky News riportere szerint a kórház osztályai tömve vannak súlyos légzési nehézséggel küzdő, levegőért kapkodó, illetve lélegeztetett emberekkel. Az ágyak között védőfelszerelésben rohangálnak az ápolók, akik az új pácienseket csoportosan veszik körbe és a légzést segítő gépekre kapcsolják őket. Ezek nélkül ugyanis gyorsan romlana állapotuk és meghalnának. Az újságírót a kórház sajtómunkatársa vezette végig a leginkább háborús állapotokat tükröző kórházon. A zsúfoltságot jól mutatja, hogy amikor az újságíró megkérdezte, hogy éppen milyen kórteremben vannak, vezetője azt válaszolta: "Ez nem igazán kórterem, hanem egy váróterem, csak minden helyet ki kell használnunk." A riport arra is kitér, hogy a sürgősségi fogadó részleg is úgy néz ki, mintha intenzív osztály lenne. Az intenzív osztály megtelt - szögezi le a cikk.
Hozzáteszik: a frissen érkezőket ebben a sürgősségi fogadó részlegben látják el, pedig más országban az intenzív osztályon kellene kezelni őket, hiszen életveszélyes állapotban vannak. A kórházba folyamatosan szállítják az újabb betegeket. A kórházba eddig egyetlen újságíró sem jutott be, azonban Bergamo városa maga kérte a lapokat, hogy nézzék meg, mi történik a kórházban. "Hogy megmutassuk mindenkinek, hogy néz ki egy olyan katasztrófahelyzet, amelyet még soha senki nem tapasztalt. Azt akarják, hogy Önök lássák. Azt akarják, hogy a világ lakossága megkérdőjelezze saját kormányainak válaszait. Mert már nem lehet mentség, hogy senki sem tudott róla. Olaszországnak nem. Senki más másnak sem." - írja a cikk.
Olaszország legleterheltebb kórháza megmutatta a világnak, mit tett velük a koronavírus