A koronavírus-járvány első pár hetének egyik legfontosabb tapasztalata, hogy egy pandémia teljesen átalakítja azt, ahogy a hatalom működik a világban. Az emberiséget érintő legutolsó globális katasztrófa, a második világháború óta építgetik az országok a közös szövetségi hálózatokat, amelyek a döntő pillanatban csődöt mondtak. Az elmúlt hetekben az országok nagy része lezárta a határait és különleges jogrendet vezetett be. Igazából ebben az a rémisztő, hogy az Európai Unió tagországainak nem ötödik, hanem első reakciója volt az, hogy lezárják a határaikat. Fel sem merült az, hogy a bezárkózáson kívül bármilyen más megoldás születhet erre a válságra. Mostanra gyakorlatilag megszűnt a közlekedés Európa különböző országai között. Annyira, hogy a magyar határ egyik oldalán veszteglő román állampolgárokat
rendőrkonvoj kísérte át Magyarországon az éjjeli órákban, mert csak így vagyunk képesek őket hazaengedni Romániába. A legtöbb tagország azonnal saját eljárásokba kezdett, egyedül keresett megoldást. Minden visszacsúszott a nemzeti döntések szintjére.
Eltűnt a járvány miatt az Európai Unió, de kénytelen lesz előkerülni
A koronavírus okozta leállással kapcsolatban egyre romló gazdasági előrejelzéseket olvashatunk. Pár hete még a recesszió belengetése volt meglepő, ma már evidenciának tekintetjük, hogy idén visszaesés várható. A Morgan Stanley friss elemzése ennél is borúlátóbb: szerintük a harmadik negyedévben 8,5%-os is lehet a recesszió, és a negyedik negyedévben sem mérséklődik jelentősen - igaz, jövőre látványos felívelés jöhet. A fiskális válaszok egyelőre nem teljesen ismertek, a lengyel és a cseh kormány viszont egyelőre grandiózusabb tervekkel állt elő, mint a magyar. Hozzá kell tenni, várhatóan itthon is nagyobb összegű csomag várható.
Koronavírus: Óriási recessziót jósolnak Magyarországnak
Ez a hónap már bőven nem a koronavírus (COVID-19) elsődleges gócpontjáról, Kínáról szól, hanem sokkal inkább a világ fejlettebbik részéről. Elkeserítő grafikonokat tudtunk összeszerkeszteni az elérhető legfrissebb adatokból. A következő 1-2 hét pedig még biztosan nem a csillapodás jegyében telik, hiszen az extrém kijárási tilalom megvalósulása még Olaszországban is kérdőjeles, a briteknél pedig pénteken még tanítás volt.
Egyre aggasztóbb a helyzet: 5 látványos grafikon a koronavírus gyors terjedéséről
Nehéz időket hozott a vállalatoknak is a koronavírus-járvány. Ilyen helyzetben kiderül, hogy ki az igazán sérülékeny, és bár vannak tervek állami mentőövekre, ez nem jelenti azt, hogy minden cég túl is fogja élni ezt az időszakot. A „szupersztár” cégek még erősebbek lehetnek, a gyengék viszont eltűnhetnek. De láttunk már ilyet a történelem folyamán, a Nagy Gazdasági Világválság során új üzleti modellek születtek és nem kizárt, hogy most is ez történik majd. Az biztos, hogy nem lesz egyszerű –
írja az Economist.
Koronavírus: ezt a vihart nem fogja minden vállalat túlélni