HVB kiállítás módjára jogszabály nincs, csak szakmai szabály (boncolásra vonatkozó szabályt l. 1997.CLIV. XII. fejezet, ill. 351/2013 - bár most a kórboncolásokat felfüggesztette az EMMI). Hátoldalon van iránymutatás+van egy kézikönyv halottvizsgálati bizonyítvány kitöltéséhez
Amúgy szabály:
csak pathológiai diagnózist lehet bveírni (pl. légzési vagy keringési elégteenséget nem - de ezt klinikusok sokszor nem tartják be), alulról felfelé egymásból kell következniük (logikai láncot kell alkotniuk), és egy sorba csak egyet. Kísérő betegésgként azt /azokat/ lehet beírni ami az alapbetegségtől független de hozzájárulhatott a halál beálltához.
Tehát koronavírus esetén, ha nincs egyéb baja:
Közvetlen halálok: Tüdőgyulladás
Alapbetegség: SARS-COVID19 fertőzés
Kísérőbetegség: -
Ha valaki pl. infarktusból adódóan súlyos szívelégtelen (pl. NYHA IV stádium és nyugalomban is fullad), és kap egy koronavírus fertőzést, röntgenen nem csak alig van tüdőgyulladásos jel (illetve labor is csak min emelkedett), akkor pl:
Alapbetegség
Közvetlen halálok: Balszívfél-elégtelenség
Ebből következik: Szívizomelhalás utáni állapot
Alapbetegség: Koszorúsér elmeszedsedés
Kísérőbetegség: SARS-COVID19 fertőzés
Ha pedig valaki végstádiumú daganatos (daganatos senvesség), COVID 19 pozitív de tünetmentes (ez mondjuk ilyen betegnél nehéz elképzelni) akkor elméletileg az is lehet, hogy a COVID 19 fertőzés még kísérőben sem jelenik meg pl:
Közvetlen halálok: májelégtelenség
Alapbetegség: máj rosszindulatú daganata
Kísérőbetegség: -
A fentiek csak az egyértelmű esetek, de sokszor nincs is jó megoldás (pl. meg sem említünk betegséget a HVB-n, mivel egy sorban csak egy lehet)
Gondolom az általam linkelt szabályt az egységes álláspont miatt adták ki (persze más szándékot is beleláthat aki akar).
És csak arra hoztam példaként, hogy pl.egyebek melllett részben ilyenek miatt is lehet két ország jhalálozási statisztikája közt különbség (l. német vs olasz) - olaszoknál nyilatkoztak hogy mindenkit belevesznek aki pozitív és meghal.
Az pedig egy teljesen más kérdés, hogy mit vesznek alapul amikor az operatív törzs bejelenti anpi halálozást...nem feltétlenül csak a KSH-s alapbetegséget.
Nem hiszem, hogy az. De továbbra sem értem a problémát.
Gondolom nem volt egységes álláspont az orvosok közt, emiatt kellett iránymutatást kiadni!
..
Melyek amúgy az egyéb vonatkozó jogszabályok?