Az elmúlt évtizedekben volt dolga a HIV-, a SARS, a MERS- és az ebolajárvánnyal, sőt még az anthraxszal is. Az Egyesült Államok egyik legelismertebb járványügyi szakembere most a koronavírussal, és a valós veszélyeket sokszor lazán kezelő elnökkel néz szembe. Anthony Fauci megnyugtató, bár a sok interjútól rekedt hangjától most amerikaiak milliói várnak valami biztatót.
A tények embere, aki nemcsak a koronavírussal harcol, hanem Donald Trumppal is
Szerda éjjel küldött levelében arra figyelmeztette a Fehér Házat az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiája, hogy az új típusú koronavírus (SARS CoV-2) nemcsak úgy terjedhet, hogy a fertőzött személy ráköhög vagy rátüsszent valakire, hanem elég ha egy légtérben tartózkodik vele, mert már a beszéd, sőt a kilégzés is kockázati tényező a vírus átadásában. "Noha jelenleg a specifikus kutatások lehetőségei korlátozottak, a rendelkezésre álló tanulmányok szerint a vírus képes lehet a normális légzéssel is aeroszolizálódni" – fogalmazott a levélben Harvey Fineberg, a Nemzeti Tudományos Akadémia járványügyi tanácsának elnöke. Az NTA a Fehér Ház kérésére foglalt állást, elsősorban abban a kérdésben, hogy érdemes-e széles körben javasolni a lakosságnak az arcvédő maszkok viselését.
Mint arról az Index is írt, ez a kérdés elég sok ellentmondást szült eddig, és folyamatos viták tárgya jelenleg is.
Tüsszentés vagy köhögés nélkül is fertőzhet a koronavírus
Április 30-ig meghosszabbította Oroszországban a koronavírus-járvány miatti kényszerszabadságot Vlagyimir Putyin. Az eredetileg április 5-ig meghirdetett országos fizetett munkaszünetet az orosz elnök szerint azért kell kibővíteni, mert a moszkvai koronavírus-helyzetben még nem sikerült áttörést elérni, egyes régiókban pedig határozottabb fellépésre lesz szükség. Az orosz hivatalos adatok szerint az elmúlt nap 771 fővel nőtt, és elérte a 3548-at a fertőzöttek száma. Putyin, ha kell, továbbra is részt vesz személyes találkozókon, de megbeszéléseket túlnyomórészt videókonferencián bonyolítja majd a novo-ogarjovói rezidenciájáról, közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője csütörtökön. Hozzátette: az elnököt és mindenkit, akivel találkozik, rendszeresen szűrik koronavírus ellen.
Putyin április végéig meghosszabbította a koronavírus-járvány miatti kényszerszabadságot
"Nem állunk harcban. Nem kell tengerészeknek meghalniuk. Ha most nem cselekszünk, akkor nem gondoskodunk megfelelően legmegbízhatóbb eszközünkről, a tengerészeinkről" - írta elöljáróinak Brett E. Crozier sorhajókapitány, a USS Theodore Roosevelt repülőhordozó kapitánya. Azt, hogy a koronavírus mire képes egy olyan zárt közegben, mint egy, az óceánon haladó hajó, a világ nagy óceánjáróinak viszontagságos sorsából már tudjuk. A járvány korai szakaszában az egyik legnagyobb járványgóc a Diamond Princess óceánjáró volt, melynek fedélzetén végül hétszáznál is többen fertőződtek meg. Már egy ilyen hajón is minden adott a járvány gyors és agresszív terjedéséhez: szinte megoldhatatlan a fertőzöttek izolációja, és a kis területen összezárt több ezer ember között villámgyorsan terjedhet a járvány, ráadásul igen súlyos fertőzést okozva, mert olyan gyakoriak a találkozások a fertőzöttek és a még egészségesek között.
"Nem állunk harcban, hogy tengerészeknek kelljen meghalniuk"
Kína heteken át mindent megtett, hogy eltitkolja az új koronavírus megjelenését, és ezzel nagyban hozzájárulhatott a világméretű járvány kialakulásához. Vuhan városában kezdik feloldani a január végén elrendelt lezárásokat, lassan megindul az élet a koronavírus-járvány kiindulási pontjában. E közben a kínai kormány globális
propaganda hadjáratot
indított annak
bemutatására, milyen sikeresen kezelték a járványt. A kínai hatóságok adatait a halottak és fertőzöttek számáról azonban egyre többen kezdik kétségbe vonni, és az is egyre nagyobb kérdés, valóban mindent megtettek-e a világméretű járvány elkerülésére. A kínai hatóságok közlése szerint 2535 embert ölt meg a vírus a 11 milliós nagyvárosban, de a helyiek, akiknek elkezdték kiadni az elhunyt rokonok hamvait, biztosak benne, hogy a valós szám ennek a többszöröse. Ezt erősítik azok a beszámolók, amelyek szerint egy teherautó sofőr egyetlen ravatalozóba két nap alatt
ötezer urnát szállított ki, és a hét eleje óta
naponta 3500 darab, hamvakkal teli urnát adnak át a város temetkezési vállalatai az embereknek, akik órákon át
várakoznak, hogy sorra kerüljenek. Ezen a véleményen van az amerikai hírszerzés is. A
Bloomberg szerdán számolt be arról, hogy egy titkos hírszerzői jelentés
megállapításai szerint a kínai kormány eltitkolja a valódi számokat, és hamis adatok közöl a halottak, illetve a fertőzöttek számáról. Ezt gondolja a brit kormány is, amely a
beszámolók alapján „rendkívül dühös” a kínai kormányra, mivel London szerint sem mondtak igazat a helyzet súlyosságáról és a veszély nagyságáról, megnehezítve ezzel a felkészülést a világjárvány elleni küzdelemre. Van ok a kételkedésre. A kínai hatóságok ugyanis heteken át titkolták a vírus felbukkanását, és mindent megtettek, hogy elrejtsék a világ elől, milyen komoly a baj, hozzájárulva ezzel a vírus elterjedéséhez a világban.
Így sodorta az egész világot veszélybe a kínai kormány koronavírusos titkolózása
New York globálisan is a koronavírus-járvány egyik gócpontja lett, a városban most kizárólag koronavírusos páciensek kezelésére hoznak létre kórházat. New York egyik kerületében, Staten Island-en átmeneti „Covid only” kórházat hoznak létre. Az intézmény jövő héten nyithat meg a koronavírusos betegek előtt, összesen 750 ágyas lesz a kórház, mondta a New York-i kormányzó, Andrew Cuomo.
Covid-kórház épül New Yorkban, kizárólag koronavírusos betegek kezelésére
A múlt heti 3,3 millió után további 6,6 millió amerikai jelentkezett munkanélküli segélyért a várt 3,5 millióval szemben. Vagyis a koronavírus két hét alatt már 10 millió munkahelyet vitt el a tengerentúlon.
Egészen brutális: még 6,6 millió munkanélküli Amerikában egy hét alatt
Tíz jó év után az idén ismét recesszióba süllyed a német gazdaság a koronavírus-járvány miatt, és a visszaesés mértéke meghaladhatja a legutóbbi nagy válság legsúlyosabb évében, 2009-ben regisztrált szintet - mondta Peter Altmaier gazdasági miniszter. A világjárvány várható gazdasági hatásairól készített első hivatalos kormányzati számítások szerint bár 2020 első két hónapjában még növekedett a német gazdaság, a márciussal kezdődő időszakban viszont lehetnek olyan hónapok, amikor 8 százalékot meghaladó mértékben csökken a gazdasági teljesítmény.
Nagyon rossz hír érkezett Németországból