Donald Trump pénteken ellátogatott az amerikai Járványkezelési- és Megelőzési Központba, ahol egy BBC által közzétett
videó szerint azt magyarázta az őt kísérő embereknek, hogy miért ilyen kompetens a koronavírussal kapcsolatos kérdésekben. Mesélt a bácsikájáról, Dr. John Trumpról, aki a leghíresebb tudományos karral rendelkező egyetemen, a Massachusetts Institute of Technology-n tanított hosszú évekig, és az elnök szerint egy szuperzseni volt. Nem csoda hát, hogy Donaldra is ragadt valami ebből a nagy tudásból, amit most ebben a rendkívüli helyzetben kamatoztatni tud. „Szeretem ezt a dolgot, tényleg megértem” – bizonygatta Trump, hozzátéve, tapasztalatai szerint az emberek nagyon meg vannak lepődve, hogy ért a koronavírus-járványhoz.
Trump szerint veleszületett képessége, hogy ért a koronavírushoz
Az új koronavírussal kapcsolatban még rengeteg a kérdőjel, a kórokozóra vonatkozó adatok folyamatosan változnak. Világszerte számos szakértő dolgozik azon, hogy jobban felmérjék a vírus túlélési idejét, a betegség halálozási arányát, illetve egyéb fontos információkat. A Johns Hopkins Egyetem csapata a közelmúltban a lappangási időt vizsgálta – írja a
ScienceAlert. A kutatók arra jutottak, hogy a COVID-19 lapangási ideje átlagosan 5,1 nap. Ez azt jelenti, hogy a potenciális fertőzöttek számára előírt 14 napos karantén sok esetben túl hosszú lehet, ennek ellenére indokoltnak mondható. Fontos kiemelni, hogy a karantén hosszának megállapításakor a szakértők nem voltak könnyű helyzetben, hiszen kevés a biztos adat a betegségről. A Johns Hopkins Egyetem munaktársai 181, a kínai Hupej tartományban, február végéig regisztrált esetet tanulmányoztak. A kutatók a kitettségre, a tünetek és a láz kezdetére, illetve az észlelésre vonatkozó időpontok alapján hoztak létre egy modellt. Azt egyelőre nem tudni, hogy a kórokozó mennyire fertőzhet a lappangási idő alatt. A friss tanulmány alapján a fertőzöttek kevesebb mint 2,5 százaléka produkált tüneteket 2,2 napon belül. A betegség tünetei legkésőbb 11,5 nap után jelentkeztek, de feltételezhetően ennél később is kialakulhatnak. Éppen ezért a szakértők úgy gondolják, hogy a 14 napos karantén ésszerű, sőt még talán rövid is lehet. Más csapatok arra jutottak, hogy a lappangási idő akár 24 napig is kitolódhat. Az új tanulmány szerint 10 000 karanténba zárt emberből 101-nél csak a kiengedés után alakulhatnak ki a tünetek. A kutatók kiemelték: további vizsgálatokra lesz szükség, hogy pontosabban felmérjék a lappangási időt.
Koronavírus: lehet, hogy a kéthetes karantén sem elég
Miután csak hétfőn 97-en haltak meg Olaszországban a koronavírus miatt, és így már 463 halálos áldozata van a járványnak az országban, Giuseppe Conte miniszterelnök
bejelentette, hogy keddtől az egész országra kiterjesztik az északi részen (16 millió embert érintően) már vasárnap bevezetett intézkedéseket. Vagyis 60 millió ember kerül „karanténba”. Ez azt jelenti, hogy bár a munkába járást nem korlátozzák, április 3-áig bezárnak az iskolák és az egyetemek, nem rendeznek tömegrendezvényeket, sporteseményeket, még temetéseket és esküvőket sem. Országszerte zárva lesznek a kocsmák, bárok, a szórakozóhelyek, a mozik és az edzőtermek. A presszók, éttermek, sörözők este hatig tarthatnak nyitva. A 65 év felettieknek nem tanácsolják, hogy kimenjenek az utcára, márpedig Olaszországban a lakosság majdnem egyharmada 65 évnél idősebb, a vírus következtében elhunytak több mint nyolcvan százaléka pedig 70 év feletti, és a hivatalos adatok szerint az olaszok körében a legnagyobb (5 százalék körüli) a halálozási arány a koronavírus miatt. Az óvintézkedéseket Conte azzal indokolta, hogy hiába az Észak-Olaszországban vasárnap bevezetett szigorítások, ezeket nem mindenki tartja be, és az északi régiókból több ezren indultak el a déli tartományok felé. A kormányfő hangsúlyozta, nincs többé vörös zóna, az egész országra ugyanazok az egészségügyi óvintézkedések vonatkoznak. A karantén be nem tartása 200 euró, azaz nagyjából 70 ezer forint bírsággal büntetik, vagy akár három hónapig terjedő szabadságvesztéssel.
Olaszországban teljesen megváltozott az élet a koronavírus miatt
Magyarországon tizenkettőre nőtt a fertőzöttek száma, más országokkal összevetve itthon még igen kevés tesztet végeztek el. Miközben Olaszország egészére kiterjesztették a koronavírus miatti korlátozásokat, Spanyolországban hirtelen megugrott az esetszám, és Kelet-Európában is egymás után születnek a döntések az iskolabezárásokról.
Csehországban és Romániában is bezárják az iskolákat, egész Olaszország karanténba került