https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...enseg-de-magyarorszagon-mar-nem-sokaig-433246
"A koronavírus most láthatatlan és legyőzhetetlen ellenség, de Magyarországon már nem sokáig
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter megnyitójával vette kezdetét a minisztérium által rendezett online tudományos konferencia, amelyen bebizonyosodott: egészen elképesztő tudományos munka folyik idehaza a koronavírus ellen. Az adatok, az erre alapuló modellezés, a gépek és a fejlesztés alatt álló különböző szerek életeket menthetnek a koronavírus-járvány és más pandémia esetén is. Mindezen modellek, gépek és szerek megalkotásához szükséges tudás, kapacitás és forrás Magyarországon rendelkezésre áll. A 21 felszólaló, tudományos szakember, egyetemi vezető, kutatóintézeti illetékes, magáncég-vezér villám prezentációiból megtudtuk: a hazai kutatóhelyek - korábban ritkán látott együttműködésben - egyszerre dolgoznak többfajta, a koronavírus elleni oltóanyagon, a COVID-19-el szembeni terápiás készítményen, a járvány felfutása esetén kritikus fontossággal bíró lélegeztetőgépen, illetve lélegeztető rendszeren, maszkgyártó gépen, maszk bevizsgáló laboron. Sőt, van, ami ezek közül már el is készült. Az ITM által felkarolt projektek eddigi eredményei meggyőző képet mutatnak.
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter felvezetőjében hangoztatta, hogy minden komoly projekthez rendelkezésre állt az induló forrás és a projektek végeredményéhez is rendelkezésre fognak állni a források. A cél, hogy minden projekt a produktív fázisig jusson. A tárcavezető felszólalása után 5 perces villámelőadásokat hallgathatott a közönség, melynek keretében az egyes projekt vezetői bemutatták, hol áll az adott kutatás vagy fejlesztés folyamata és megismerhettük minden egyedi projekt jelentőségét a koronavírus elleni magyarországi harcban. Első körben az adatok fontosságát ismerhettük meg, ami rendkívül fontos az új vírus elleni védekezésben és a fertőzés ellen indítandó "támadás" tekintetében egyaránt. Majd bemutatták a szakemberek a fejlesztés alatt álló gépeket, amelyek szintén a járvány elleni védekezésben játszanak kritikus szerepet. Majd a konferencia harmadik felvonásában megismerkedhettek az érdeklődők, hogy Magyarország hogyan készül a koronavírus elleni harc következő fázisára, a támadásra, amikor már hatékony készítményekkel, terápiával, oltóanyaggal vesszük fel a küzdelmet az új koronavírussal szemben.
Életmentő adatok
Merkely Béla, a
Semmelweis Egyetem rektora az orvosegyetemek által lebonyolított
reprezentatív koronavírus-tesztelés eredményét foglalta össze. Meglátása szerint világszínvonalú szűrést bonyolított le Magyarország a 67,6%-os részvételi aránnyal, mert ehhez hasonló szűrés két országban valósult meg talán (Szlovénia esetében 46% volt a részvétel, Izland esetében pedig 36%). Külön köszönetet mondott azoknak, akik segítettek az országos szűrés lebonyolításában, így többek között a háziorvosoknak, a polgármestereknek, a jegyzőknek, minden résztvevő segítőnek és az ITM támogatásának. Ismertetése szerint Veszprém megyében volt a legmagasabb az aktivitás a tesztelés során (76,9%-os részvételi arány), de 75% felett volt Pest és Nógrád megyében is.
Jakab Ferenc, a
Koronavírus-kutató Akciócsoport, valamint a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai kutatócsoport vezetője előadásában a koronavírusokkal kapcsolatos
hazai virológiai kutatások aktuális irányvonalait újabb eredményeit mutatta be. A virológus professzor azzal kezdte, hogy az akciócsoport példaértékű tudományos összefogást hozott Magyarországon. Feladataik között szerepel a vírus betegmintákból történő izolálása a PTE SZKK laborjában, ami a hatóanyag kísérletek alapja. Majd a vírus jobb megismerése érdekében megtörtént a vírus szekvenálása. Feladataik között szerepel az új és ismert hatóanyagok vizsgálata in vitro laboratóriumi körülmények között.
Vannak ígéretes hatóanyagok és olyan vegyületek, amelyek további vizsgálatot indokolnak, mert jó eredményeket produkáltak, hogy a vírus replikációját csökkentsék – árulta el. Az ismert hatóanyagok 50%-át vizsgálták be eddig, vagyis még komoly munka van előttük. Majd folytatta:
- A betegségen átesett páciensek vérsavóinak vizsgálatát is folytatják és értékelik, hogy kialakul-e természetes védettség.
- A kifejezetten enyhe tünetekkel lefolyó betegség esetén vizsgálják külön ezeket a pácienseket (vírusneutralizációs kísérletek).
Röst Gergely, a
Szegedi Tudományegyetem matematika professzora arról számolt be, hogy az 55 főből álló kutatócsoportjuk
a járvány terjedésének matematikai modellezését folytatja, valamint epidemiológiai elemzését. Mindezeket annak érdekében, hogy előrejelzéseket tudjanak készíteni a járványgörbe lefutására. Emlékeztettek: március közepén arra jutottak, hogy a kontaktusok számát 60%-kal kell csökkenteni a járványgörbe ellaposítása érdekében. Mivel a kontaktusok rendkívül fontos szerepet játszanak a járvány alakulásában, ezért készítettek egy társadalmi kutatást, amelyet már applikáción is ki lehet tölteni.
Az online kérdőívet már több mint 400 ezren töltötték ki (volumenében ez 10-szer akkora kutatás, mint a hozzá hasonlók), de nem reprezentatív, ezért kiegészül megkereséses reprezentatív kutatással is. Ezeknek a felméréseknek az eredményét egészíti ki a mobiltelefon-adatokból származó otthonmaradási és mozgási index alakulása. A kutatócsoport két hónap alatt 200 stratégiai dokumentumot készített a koronavírussal kapcsolatban, valamint lefejlesztettek egy interaktív felsővezetői rendszert, amely az összes elérhető jelentést integrálja és ennek köszönhetően a döntéselőkészítéshez át lehet tekinteni az összes rendelkezésre álló információt.
Röst Gergely előadásában kivetített ábra szerint Magyarországon a becslések szerint a vírus aktivitását mutató reprodukciós ráta 1 alá csökkent, ami megnyugtató.
Folyt. köv.