Pont annyit (vagy annyit se ) mint a normál influenza vakcina azaz kb 10%-t !
Valami oltás ellenes ligában játszol?
Te a fotelből megmondod előre, hogy mennyi egy fejlesztés alatt álló vakcina hatékonysága? Úgy hogy ezt még a fejlesztők sem tudják, mert még el sem jutott addig a fázisig, hogy ezt értékeljék.
Az influenza oltások átlagosan 70%-os eséllyel szoktak védettséget adni az adott szezonban terjedő influenza altípusok konkrét mutációi ellen.
Az influenza oltás az ellen az altípus és mutáció ellen, amire fejlesztik közel teljes védelmet nyújt. Az a probléma, hogy az oltás fejlesztésének, gyártásának időigénye és az átoltási kampány időigénye miatt hónapokkal előre meg kell tippelni, hogy az adott területen az adott szezonban melyik altípusok melyik mutációi fogják leginkább a járványt kiváltani. Általában 3-4 típusú influenza elleni kombinált oltást készítenek, de mivel az influenza járvány egymással versengő altípusok és mutációk keverékéből áll, előfordul, hogy nem sikerül jól a tippelés, mert mire odaér a járvány egy másik típus kerekedik felül a többin, amire nem ad védettséget az oltóanyag. Ha jól emlékszem talán 40% volt a leggyengébb influenza oltási hatékonyság egy teljes szezon vírus keveréke ellen és 33% egy adott altípus, adott mutációja ellen, de 10% az elmúlt évtizedekben biztosan nem volt és az átlagos hatékonyság 70%.
Ráadásul még azon altípus ellen is, amely ellen nem véd az oltás, enyhíti a betegség lefolyását, mert az immunrendszert influenza elleni edzésben tartja. Minél rendszeresebben van influenza ellen oltva valaki, annál gyorsabban és hatékonyabban reagál az immunrendszere arra az altípusra és mutációra is, ami ellen az adott szezonban, vagy a korábbi években kapott oltások önmagukban nem nyújtanak védelmet.
Egyébként az influenza extrém kedvezőtlen példa, mert nagyon szeret mutálódni és agresszíven terjedve, szezononként sok fertőzést okozva erre meg is van a lehetősége. Más vírusok elleni oltások hatékonysága jellemzően jobb.
Szóval még ha az igen káros oltás ellenes szöveget tolod, akkor is érdemes lenne kicsit jobban ragaszkodni a tényekhez. Nem 10% az influenza oltás hatékonysága. Ha ennyi lenne, senki se törné magát azért, hogy ilyen hatástalan oltóanyaggal oltsa át a népességét.
Ezen kívül az oltások elképesztő ütemben fejlődnek. Ami régen próba-szerencse alapon egy évtizedig tartott, az ma célzott géntechnológiával hónapok alatt megoldható problémává vált. Az egyes oltások pedig egy adott vírus különböző részei ellen taníthatják meg védekezni a szervezetet. Adott esetben a vírus kevésbé változékony részei ellen, ami azt jelenti, hogy az oltási hatékonyság és a védettség nő. Pont az a jó abban, hogy mindenki észvesztve COVID oltást fejleszt és ráadásul különböző típusúakat, hogy rövidesen akár kombinálni is lehet a COVID oltásokat (de versenyeztetni mindenképp). Először oltanak azzal, ami gyorsan megvan és már érdemben csökkenti az átoltott népesség fogékonyságát. A világ másik részén másik oltással kezdik az első fecskék közül. Közben nézik az eredményeket. Nem lesz magyar oltás az elsők között és nem is rajtunk kezdik majd az átoltást. Úgyhogy mire te megkapod az oltást, annak hatékonysága és kockázatai már milliókon lesz tesztelve. Nem kell betojni!
Ha a védettségi időtartamot kell növelni, akkor egy második emlékeztető oltás is lehet megoldás. Ha pedig jön egy más típusú, hatékonyabb, hosszabb védettséget adó oltóanyag, akkor bevégzik azzal az átoltási munkát. Akár megtanulhat a szervezet védekezni egyszerre a vírus RNS ellen, a vírus burok ellen, a tüske fehérje ellen, stb...
Most már nem csak bemutatják a szervezetnek a fertőzésképtelenné tett vírust (influenza oltás 1941-től), vagy annak egy töredékét (influenza esetén 1968-tól), vagy csak egy alegységét (jellemzően felszíni fehérjét) (influenza esetében az 1980-as évektől), hogy tessék, próbálj meg önerőből gyártani ez ellen ellenanyagot, hanem az új módi, hogy beviszik az ellenanyag gyártás kézikönyvét a sejtek DNS-ébe. Például az említett ruszki oltás egy szaporodásképtelenné tett adenovirust használ vektornak, hogy bevigye a szervezetbe az ellenanyag gyártáshoz szükséges géneket.
Itt van az aktuális, július 15-i lista:
https://www.who.int/publications/m/item/draft-landscape-of-covid-19-candidate-vaccines
2020.07.15-én már 163 db COVID oltás áll fejlesztés alatt és ebből 23 klinikai tesztelési fázisban, amiből 13 eljutott a 2. fázisig és 3 db a 3. fázisig. Különböző vírusrészek ellen, különböző hatásmechanizmussal. Most aztán tényleg minden módszert bevetnek, amit eddig különböző vírusok elleni oltások fejlesztésénél próbáltak. Rengeteg pénzt tolnak bele a fejlesztésbe és hatalmas a biotechnológiai tűzijáték.
Ezek az oltások versenyeztethetők és adott esetben kombinálhatók is egymással.