Vakcina, amitől jobban lettek?
Egyébként a cikkben említett gyógyszerről már régóta mondják, hogy talán a leginkább használ (0-nál jobban), de legalább olyannal íratnák a cikket, akinek minimális fogalmai vannak a témáról és nem keveri a szezont a fazonnal.
A
GILEAD Ebola kezelésre fejlesztett antivirális széruma, ami ott megbukott, a SARS-CoV-2 esetében viszont hatékonyabb mint az Ebolánál volt, de ez sem tökéletes készítmény, cserében csillagászati áron értékesíti a gyártó!
A cikk szerint:
"27 beteget kezdtek el kezelni első körben a gyógyszerrel, közülük kilenc főnél tapasztaltak ezután javulást, 15 betegnél nem volt tapasztalható változás, míg három beteg állapota romlott."
Hát ez elég sovány eredmény. Lehet, hogy ez kijött volna Remdesivir nélkül is. Nem véletlenül mondják a szakemberek, hogy egyelőre nincs bizonyítottan hatásos gyógyszer.
Viszont látványosan sokat cikkeznek Remdesivirről. Nagyon tolják. Óriási marketing kampány van mögötte. Az is látható, hogy más hatóanyagokról ugyanebben a kategóriában születnek erőteljesen lejáratást célzó cikkek (pl: Klorokin, Hidroxiklorokin, Lopinavir/Ritonavir ellen). A Remdesvir is olyan, mint az Apple termékek, vagy a Tesla. A saját kategóriájában nem rossz, de messze nem is annyival jobb, mint amekkora hype van mögé mesterségesen gerjesztve és amennyire pofátlanul túl van árazva. Ráadásul a COVID gyógyszerek még annyira sem használhatók, mint az elektromos autók a mindennapokban, a belső égésűekkel összehasonlítva.
Ebben a mezőnyben játszik még Remdesivir mellett a Hidroxiklorokin, Klorokin, a Favipiravir (oroszoknál Avifavir néven), a Lopinavír, a Ritonavir, az Oseltamivir (Tamiflu), Umifenovir (Arbidol), stb... HIV, ebola, malária, influenza elleni vírus ellenes gyógyszerek, csak azok mögé nem tolnak ekkora marketing kampányt. De egyelőre egyik sem átütő siker és mindegyiknek vannak mellékhatásai.
A Remdesivirnek is ugyanúgy van mellékhatása. Meghatározott hányadban (ha jól emlékszem a betegek negyedénél) a vesét károsítja. A Klorokin pedig a szívre veszélyes. Ehhez képest például a Favipiravir mellékhatása, a szülési rendellenesség, kisebb probléma, mert legfeljebb várandós nőknél nem használják, de ez a 65 feletti korosztályban nem is jellemző. A Favipiravirt, Japánban. Kínában, Oroszországban találták viszonylag hasznosnak (volt olyan kísérlet, ahol 65%-ban javultak a kezeltek), de nincs mögötte akkora hátszél, mint a Remdesivir mögött.