1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

Középkori és kora újkori magyar csaták

Diskurzus a(z) 'Magyar hadtörténelem' témában - szpg9 által indítva @ 2017. szeptember 4..

1. szpg9

szpg9 Guest

Ide, akit érdekel és hozzájut érdekes infókhoz, vagy csak a véleményét akarja elmondani, tegye meg...

szpg9 likes this.
  2. szpg9

szpg9 Guest

3. tarzaan

tarzaan Well-Known Member

Meddig számoljuk a középkort? Mátyás haláláig, mohácsig vagy Buda török általi elfoglalásáig?

szpg9 likes this.
  4. Mackensen

Mackensen Well-Known Member Szerkesztőségi tag Moderátor

Ez máig vita tárgya. Szerintem legyen 1640-ig, utána úgyis jött az angol polgári forradalom.

5. dudi

dudi Well-Known Member

Az Új kor kezdetéig.

6. tarzaan

1640 már bőven Újkor.

A középkor nemzetközi határa általában 1492, esetleg 1517, de még 1450 is szóba kerül néha..

7. Mackensen

szpg9 likes this.
  8. tarzaan

9. tarzaan

fip7 likes this.
  10. Mackensen

Ami a történelemfelfogást illeti, úgy érzem van benne logika, a többi már egészen más tészta.

szpg9 likes this.
  11. sirdavegd

sirdavegd Well-Known Member

12. aquarell

aquarell Well-Known Member

Vagy 10 éve olvastam a könyvét. Egész jònak tartottam. Nehez megcàfolni, amit ir. Különösen a Nagy Kàrolyròl irtak èrdekesek. Pl. sok (leirt) hadjàratàbòl szinte semilyen régeszeti anyag nem talàlhatò. Ha meggondoljuk, hogy mennyi nyom maradt pl. a ròmaiak utàn, akkor ez eléggé furcsa.
    De mivel öt tartjàk "Euròpa" megteremtöjének, nem lehet elvàrni, hogy a mainstream lelkesedjen èrte.

fip7 and tarzaan like this.
  13. szpg9

szpg9 Guest

A szándékom szerint a törökkornak még be kellene férnie, ezért a cím rövid. Még a kora újkort be kellett volna írnom, de nem tettem...

szpg9 likes this.
  14. szpg9

szpg9 Guest

http://files.archaeolingua.hu/2016NY/Szabo_et_al_H16NY.pdf

Ez még a tegnapi cikk linkje, amit feltettem. Igen fáradt voltam, egész nap dolgoztam, így fekvés előtt ennyi telt ki tőlem. De ma munkakezdés előtt írnék néhány szót róla. Kezdhetjük Moháccsal, jelentősége a csatának vitathatatlan. A csatatér fémkeresős kutatásáról tettem be ezt a linket. Akit érdekel olvassa el, majd gyűjtők le a netről még hasonlókat én is, meg szeretném, ha tőbben, többfélét megosztanának itt egymással. Azt nem tudom, hogy pdf-et , sajátot, hogyan lehet ide beapplikálni, mert van pár anyagom a pen drive-on, ami a neten sem elérhető, de érdekes...

szpg9 likes this.
  15. szpg9

szpg9 Guest

szpg9 likes this.
  16. szpg9

szpg9 Guest

szpg9 likes this.
  17. szpg9

szpg9 Guest

Mivel szerintem mindkét előbb érintett csata nagy trauma volt, de talán ma ezek kérdések csak szűk körben ismertek, kevesekhez jutnak el, pedig érdekesnek tartom az eredményeket, elsősorban azért, mert hadművészeti kérdéseket is feszegetnek, amik segítenek megszabadulni azoktól a képzetektól, hogy a tatárok csak a nyers erő révén harcoltak...

http://epa.oszk.hu/00000/00018/00001/pdf/muhely.pdf

szpg9 likes this.
  18. tarzaan

Háát, pedig nagyon nem fér bele. Még a marxisták szerint sem, főleg, hogy II. Józsefig tartott a dolog.

Az első "kapcsolat" a törökökkel ill. a sikeres szakasz - Hunyadiak - még középkor, de aztán amikor a törökök ténylegesen bejöttek az országba az már simán az Újkor. Magyar szempontból is.

szpg9 likes this.
  19. Mackensen

Kijavítottam

szpg9 likes this.
  20. endre

endre Member

Ha jol tevedek, az amerikai hadsereg strategai kikepzesi anyagaiban a muhi csata az egyetlen magyar vonatkozasu pelda. Megprobalom megkeresni.

szpg9 likes this.

Ezen oldal megosztása