Ka-50 Black Shark "Hokum A" / Ka-52 Alligator "Hokum B" (Kamov, Szovjetunió)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 829
47 231
113
Meg fogják kapni a Kamovok a LMURt is, azzal meg jóval egyszerűbbé válik az élet: 14+ km-ről indítható, tud fire-and-forget módot, és LOAL-t is. Meg valami háromszor akkora a harci rész, mint a Vikhr-en.
És már van.
Nem féltem én a kamovot, ez harctéren van tesztelve gyakorlatilag a full NATO helikopterek elleni légvédelem ellen, és használják, intenzíven, pedig ott van töménytelen stinger, gepard, nasams, stormerHV, mistral, etc. etc. Kiegészítve a saját ex SZU mindent is.

Az is tisztán látszik hogy jobban szeretik mint a Mi-28 konstrukciót, legalább is fix hogy jobban erőltetik, többet vannak bevetve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
Nem féltem én a kamovot, ez harctéren van tesztelve gyakorlatilag a full NATO helikopterek elleni légvédelem ellen, és használják, intenzíven, pedig ott van töménytelen stinger, gepard, nasams, stormerHV, mistral, etc. etc. Kiegészítve a saját ex SZU mindent is.

Az is tisztán látszik hogy jobban szeretik mint a Mi-28 konstrukciót, legalább is fix hogy jobban erőltetik, többet vannak bevetve.
Persue, hogy jobban szeretik, a MIL egy ócskavas a Kamovhoz képest.
 
  • Vicces
Reactions: Mark1993

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 829
47 231
113
Persue, hogy jobban szeretik, a MIL egy ócskavas a Kamovhoz képest.
A kamovhoz képest valószínűleg egyetlen típus nem repült ilyen magas szintű és aktív légvédelmi erő ellen ennyi bevetést. Tűzben edződnek, 1 éve.

Azt gondolom ez mind az állománynak, mind a Kamov irodának hatalmas és máshonnan nem pótolható fejlődést eredményezett már mostanra is. Ők tényleg nem géppuskák ellen repülnek, mint az amcsik tolták a Cobrákkal Vietnamban.

Az apacsokat meg az amcsik már a szerbek ellen sem engedték oda.
Az amit a kamovokkal művelnek az oroszok, én úgy látom hogy megsüvegelendő.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
A kamovhoz képest valószínűleg egyetlen típus nem repült ilyen magas szintű és aktív légvédelmi erő ellen ennyi bevetést. Tűzben edződnek, 1 éve.

Azt gondolom ez mind az állománynak, mind a Kamov irodának hatalmas és máshonnan nem pótolható fejlődést eredményezett már mostanra is. Ők tényleg nem géppuskák ellen repülnek, mint az amcsik tolták a Cobrákkal Vietnamban.

Az apacsokat meg az amcsik már a szerbek ellen sem engedték oda.
Az amit a kamovokkal művelnek az oroszok, én úgy látom hogy megsüvegelendő.
Mi köze a fejlettségnek ahhoz, hogy mennyit használják? Ilyen alapon a T-72A fejlettebb mint a Challanger 2 mert többet használták háborúban.

Ettől még fejlett a Kamov.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 829
47 231
113
Mi köze a fejlettségnek ahhoz, hogy mennyit használják? Ilyen alapon a T-72A fejlettebb mint a Challanger 2 mert többet használták háborúban.

Ettől még fejlett a Kamov.
Értem hogy mit írsz, de a leginkább az a köze a kettőnek egymáshoz, hogy valós feedback van arról hogy hogyan teljesít a csatatéren, mik az előnyei, mik a hátrányai.

Biztos vagyok benne, hogy több szálon is folyik a korszerűsítése a kopternek, illetve már most sem lennék meglepődve azon, ha nem teljesen ugyan olyan felszereltséggel/fegyverzettel repülnének mint a háború első napján.

A ka-52 egy bevállni látszó konstrukció, jön hozzá a jövőben a stand off rakéta is.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
Értem hogy mit írsz, de a leginkább az a köze a kettőnek egymáshoz, hogy valós feedback van arról hogy hogyan teljesít a csatatéren, mik az előnyei, mik a hátrányai.

Biztos vagyok benne, hogy több szálon is folyik a korszerűsítése a kopternek, illetve már most sem lennék meglepődve azon, ha nem teljesen ugyan olyan felszereltséggel/fegyverzettel repülnének mint a háború első napján.

A ka-52 egy bevállni látszó konstrukció, jön hozzá a jövőben a stand off rakéta is.
Már gyártják is a korszerűsített változatot amennyire és tudom és az egyik legfontosabb változtatás az új szenzortorony.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 829
47 231
113
Már gyártják is a korszerűsített változatot amennyire és tudom és az egyik legfontosabb változtatás az új szenzortorony.
Ezek azok amik látszanak. Gondolom hasonlóan fontos lehet pl. az hogy bizonyos könyvtárak mennyit bővültek/frissültek, lettek naprakészebbek. Esetleg kicsit másabb tartományban világít a MAWS, eltérő hőfokon - ideig - profillal lehullva az infracsapdák, ezek a megfizethetetlen dolgok, s nem is látszanak kifelé igazán.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
Ezek azok amik látszanak. Gondolom hasonlóan fontos lehet pl. az hogy bizonyos könyvtárak mennyit bővültek/frissültek, lettek naprakészebbek. Esetleg kicsit másabb tartományban világít a MAWS, eltérő hőfokon - ideig - profillal lehullva az infracsapdák, ezek a megfizethetetlen dolgok, s nem is látszanak kifelé igazán.
Igen, de éppenezért nem is érdemes róluk beszélni.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 833
48 535
113
Tényként kezelni butaság addig amíg valami hivatalosat nem mondanak róla az oroszok.
Ilyen dolgokról, mint hogy merre finomhangolják egy heli önvédelmi rendszereit, soha nem beszél senki hivatalosan. A prospektusokban annyit fogsz látni, hogy “combat-proven systems”, és ennyi.

Talán annyit hallunk majd, mint a Panciroknál, hogy szoftverfrissítés után mennyivel nagyobb arányban lövik le a GMLRS rakétákat (de ugyebár ezt se tudjuk ellenőrizni).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
Én e nélkül is biztosra veszem, hogy Ők elismernék, hogy rengeteg hasznos harci körülmények közt szerzett harci tapasztalatot gyűjtöttek össze a majdnem egy év alatt.
Mint már említettem 2022 májusa óta azt sem hiszem el az oroszoknak amit kérdeznek anélkül, hogy ne látnám a saját szememmel.
 
  • Vicces
Reactions: ghostrider and fip7

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
Ilyen dolgokról, mint hogy merre finomhangolják egy heli önvédelmi rendszereit, soha nem beszél senki hivatalosan. A prospektusokban annyit fogsz látni, hogy “combat-proven systems”, és ennyi.

Talán annyit hallunk majd, mint a Panciroknál, hogy szoftverfrissítés után mennyivel nagyobb arányban lövik le a GMLRS rakétákat (de ugyebár ezt se tudjuk ellenőrizni).
Butaság azt gondolni, hogy az érdemleges változások látható nyom nélkül kerülnek végrehajtásra (nincs olyan, hogy úgy javítsanak egy érzékelő rendszeren, hogy az amúgy fizikálisan változatlan marad). Nézd meg a KA-52-t és a KA-52M-et és meglátod, hogy miről beszélek.
 
  • Vicces
Reactions: fip7

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 833
48 535
113
Butaság azt gondolni, hogy az érdemleges változások látható nyom nélkül kerülnek végrehajtásra (nincs olyan, hogy úgy javítsanak egy érzékelő rendszeren, hogy az amúgy fizikálisan változatlan marad). Nézd meg a KA-52-t és a KA-52M-et és meglátod, hogy miről beszélek.
Mint különböző (radar és optikai) szenzorok, és azokon alapuló rendszerek fejlesztésén dolgozó mérnök, állíthatom, hogy nincs igazad.
Egy ilyen rendszer teljesítményét nagyon nagy mértékben befolyásolja a szoftver meg a rendszerintegráció során beépülő “apróságok”, illetve a valós használatból később felhasználásra kerülő tapasztalat.

Saját szememmel láttam évek alatt olyan funkciókat megjelenni egy változatlan hardveren, amelyekről az elején azt állították, hogy lehetetlen.

Szóval de, tudnak lenni érdemleges változások úgy is, hogy kívülről változatlan a rendszer.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 829
47 231
113
Mint már említettem 2022 májusa óta azt sem hiszem el az oroszoknak amit kérdeznek anélkül, hogy ne látnám a saját szememmel.
Még szép, én senkinek nem hiszek el semmit bemondásra, s ez így helyes. Ettől még beszélni, valószínüíteni lehet.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 652
79 935
113
A tanulási képesség elvitatása korlátoltságra vall.
olvass visszaemlékezéseket német harckocsizóktól. Tele lesz szép sorban haladó orosz harckocsikról amit lemészároltak és láss csodát mit láttál Bahmutnál? Vagy egy éve Kijevnél? Csak nem libasorban haladó harckocsikat amiket szarrá lőttek?
 
  • Vicces
Reactions: fip7