[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 184
15 861
113
Molni, vegyél egyet magadnak, havi 100000 körül dobsz ki az ablakon. 10 év alatt visszajön amit albérletre költessz.
A nyugati albérlet és lakásáraktól még fényévekre vagyunk. Ahogy bérekkel is. De szvsz a bér húzza a lakás és albérlet árakat is.
Én speciel annak örülök hogy drágul mert kb pár éven belül örökölni fogunk egy lakást amihez fizetőképes lakót szeretnék. Minnél fizetőképesebbet.

A legnagyobb hülyeség átlagember részéről lakóingatlanba fektetni a pénzt.

Kivéve ha esetleg tudsz valami belsős infót az adott kénkrét ingatlanról.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 184
15 861
113
Egyébként észrevettétek, hogy a Népszava (Simicskáé!) elkezdte ütni a Jobbikot a ruszki kapcsolat előszedésével és a Magyar Nemzet sem védi meg őket? Kb. ugyanúgy indul ez is, ahogy a Hír Tévénél elindultak a változások anno. Nem volt véletlen anno, hogy Simicska mennyire oroszellenes éllel nyilvánult meg Orbánék kapcsán amikor Paks II-t felemlegette nekik, mint szakítópróba. Elkezdődött a Jobbik kinyírása, mely jövőre éri majd el a csúcsát KGBéla kapcsán. És mivel Clintonnét semmi sem menti meg a börtöntől, nagyon úgy néz ki, hogy Trumppal új ERA köszönt majd be.

Megj. pont tegnap adta le a Trump szivatást a Comedy. Tanulságos volt.

Volt hír róla pár napja, hogy Viktorék sok pénzt ajánlottak Lajosnak ha esetleg békülne.

Majd meglátjuk sikerül-e a dolog. A SZDSZ-nek is hogy bejött. Főleg, hogy közben Orbánéknak milyen orosz kapcsolataik vannak.
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 931
13 269
113
Amíg volt a devizahiteles baromság, az emberek a végtörlesztés miatt nem rendelkeztek tőkével, majd ugye megoldották a devizahitelesek legfőbb problémáját, a kezelhetetlenséget. Ahogy lezárult a probléma "nem tudom hogyan kalkulálhatok a hónapban a rohadt devizahiteleme miatt"-i része, ismét tudtak a népek hitelt felvenni, a családoknak ismét lett lóvéja, beindult a lakáspiac is.

Igazából azt se felejtsük el, hogy ugye amikor az esés volt, a kutya is ingatlanozott, de talán még annak a bolhái is. Az ingatlanosoknak meg volt a havi szintjük, azt fenn kellett tartani. Mivel a nagycégek ismerték a legjobban a piacot, ők alakították az árakat, mert az ingatlanos akkor is kapott 2-5%ot, ha a lakás ára 12 helyett csak 8 volt. A panelek árai ezért estek le akkor annyira, és mivel ekkora jutalék esetében pár millánál is csak mondjuk 150 ezres különbség van, nekik pörgetniük kellett a piacot, mert éhen halnak, pontosabban az életszínvonaluk esik rendesen, mert ha magasan vannak az árak, és nem vesz senki, nekik nincs bevételük. És nem a jutalékból engedtek, hanem lenyomták az árakat. Tehát ezt úgy kell elképzelni, hogy Mancika el akarja adni a panelját 11ért amit a mamától örökölt (van lakása, van hol laknia), de jön a vevő, aki azt mondja, hogy a szomszéd házban Pistike már levitte 9re (mert ingatlanossal hirdette, ő meg ugye meg akar élni), a 11 sok. Manci szerint nem, és nem viszi le. Viszont magas a rezsi, 11ért a faxnak se kell a kéró, így elqur egy évet, vagy másfelet, válság volt, és végül ő is elkezdi levinni 9,5-re, de az árak már 7,5nél vannak egy év múlva. Megint nem kell senkinek egy évig, mert drága. (Nincs szabad pénze ugye a népeknek a devizahitelek miatt.) Aztán rászánja magát, 8ra, el is megy a kéró, mire kifizetik, ő kiköltözik, eltelik még fé év, és hopp, már ki is jöttek a válságból. Ha azonnal eladta volna 8ért, és csak befekteti az érte kapott pénzt, az elqurt idő alatt, nem pedig a rezsit fizeti közben, és mondjuk nem adta ki, mert nem pénze a mama után felújítani, így csak "volt" a lakás, akkor már rég a lakás akkori ára lenne a számláján, nem pedig csak 8 milla. És kb. így működött a dolog éveken át, ami további sallert kapott, ha a tulaj saját maga is használta az ingatlant. Vidéken persze még durvább volt a helyzet, ott a cigányok is vitték le az árakat, és az olcsóba is a csórók költöztek be, tovább víve le a környék ingatlanárait. Ami tartotta magát itthon, az az I. II. XII. kerület volt, ott nem érezték meg a népek, hogy most 150 vagy csak 140 milla egy ház vagy lakás, de ott is volt esés, bár eladni nagyon speciális módon lehetett azokat is. Ott a mezei ingatlanosok nem tudtak pepofátlankodni, mert nagy ingatlanos cégekkel mentek a házak/lakások, és vagy pont olyan kellett a vevőnek, vagy nem. Nem az áron vitatkoztak soha. Máshol (Pest megye és környéke) viszont 120ról néha 30ra is leestek az árak a sok devizahitel miatti törlesztés kapcsán, és annyiért már simán vitték még a fenntartani is nehéz 300-400 m2es házakat is.

Aztán kimentek a devizahitelek, lett lóvé, a sok ingatlanosból kevés lett, és most már kihagyják őket, nem tudják levinni az árakat. A panelek kb. válság előtti árakon cserélnek gazdát, szinte azonnal. Az ingatlanosok felvitték a portálokat maguk miatt, azok felfejlődtek, és mire pöröghetnének az ingatlanárak és szarrá kereshetnének magukat, erre nem a tulajok adják el egy hét alatt helyettük az ingatlant? :D

kb.

Az, hogy melyik hatás mennyire járult hozzá a lakáspiaci forgalom és árak emelkedéséhez, részben kiszámolható a statisztikákból. A lakosságnak lakást venni 4 forrásból lehet pénze:
- A meglévő megtakarításaik átcsoportosítás ilyen célra
- Hitelfelvétel
- Állami támogatás
- Meglévő lakás (vagy más vagyontárgy) eladása
Ez utóbbit lényegében kiüti az, ha csak a forgalom növekedésével számolunk. A többlet tranzakciókkal és az áremelkedéssel, amelyhez friss forrás kellett hogy érkezzen a piacra.

Nézzük mekkora arányt képvisel a hitel felvétel:
A KSH adatai szerint 2012-ben 85957 lakást adtak el, 867 milliárd Ft értékben. 2013-ban 88713 lakás 875 milliárd Ft-ért, 2014-ben 113789 lakás 1194 milliárd forint áron, 2015-ben 134101 db 1578 milliárdért, 2016-ban pedig az első féléves KSH és az egyéb becslők (Duna House, FHB, Otthon Centrum, OTP) augusztus-szeptemberi adatai alapján szinten 130-135 ezer tranzakció várható, 1550-1650 milliárd Ft közti értéken.
Azaz 2012-13-hoz képest a piacon 2014-ben évi 320 milliárd, 2015-2016-ban évi 700 milliárd Ft körüli többlet kereslet jelent meg. 2014 a többlet kereslet és az áremelkedés szempontjából tört év volt.
Az új lakáshitelek kihelyezése az MNB adatai szerint 2011-ben 246 milliárd Ft, 2012-ben 218 milliárd Ft, 2013-ban 156 milliárd, 2014-ben 234 milliárd, 2015-ben 349 milliárd, 2016-ban a szeptemberig ismert tranzakciós adatok alapján várhatóan évi 440-460 milliárd Ft. Azaz 2014-ben a hitelkihelyezések növekedése a lakáspiaci forgalom növekedésének 24 %-át finanszírozta, 2015-ben 27 %-át, 2016-ban pedig várhatóan 35-40 %-os arányt fog képviselni a lakáspiaci forgalomnövekedésből az új lakáshitel kihelyezések növekedése 2013-hoz képest.
Tehát a lakáshitelezés felfutása ugyan érdemben hozzájárul a lakáspiaci forgalom és árak növekedéséhez, sőt a hozzájárulásának mértéke növekszik, de nem ez a forrás adja a lakásvásárlásra elköltött többlet pénz nagyobb részét.

Hogy érzékelhető legyen mennyi a CSOK hatása: A program indulásától 2016 közepéig (erre van adatom) 16 milliárd Ft CSOK támogatást fizettek ki (ebből 2016-ban 13 milliárdot). Ez egyelőre elenyésző a lakáspiaci forgalomnövekedéshez képest. Várhatóan az év második felében a CSOK kifizetés megugrik és 2017-ben tovább nő, amikor már érdemi hatása is lehet, de az eddig kifizetett CSOK a piacot kevéssé befolyásolta.

Fentiek alapján a legerősebb forgalomnövelő tényező a meglévő megtakarítások átcsoportosítása lakás vásárlásra. Ennek pedig elsődleges hajtóere a nagyon alacsony kamat.

Ha a hitelezés növekedése mögötti okokat keressük akkor azon belül több tényező látszik:
- A csökkenő kamatok miatt csökkenő törlesztő részlet
- A nettó bérek (nettó reálbérek) emelkedése, ami nagyobb törlesztő részletek megfizetését, ezáltal nagyobb hitel felvételét teszi lehetővé
- A munkanélküliség csökkenése, foglalkoztatottság növekedése ami növeli a potenciális fizetőképes adósok körét
- A meglévő hiteltörlesztések csökkenése, bár ez csak olyanokat érint akiknek nem nagy összegű, lakáscélú, vagy jelzáloghitele volt eddig, mert az valószínűtlen hogy még ha csökkent is törlesztő, a meglévő mellé még egy nagy összegű hitelt bevállaljon az adós (illetve adjon neki a Bank)
- A hitelektől való félelem csökkenése, azok kiszámíthatóbbá válása a devizahitelezés lényegében betiltásával és korábban hitelt felvevő adósok (amúgy finoman szólva vitatható) megsegítésével.
Igen, az ez utóbbi is lehetett a hitelek növekedésének egyik oka, de szerintem nem érdemes ezt az okot túlértékelni. Valószínű, hogy a kamatcsökkenés és a jövedelem növekedés számottevően nagyobb szerepet játszik.

Az ingatlanosokról meg annyit, hogy ha megnézed a legnagyobb hirdetési portálon, az ingatlan.com-on a hirdetéseket, akkor jelenleg is messze a legtöbb hirdetés az övék. Nem estek ki a piacról, legfeljebb a válság után megcsappant a forgalmuk és néhányuk abbahagyta. De ma is rajtuk keresztül adják el a lakások túlnyomó többségét.

Hozzá kell tegyem, hogy sajnos, mert abban teljesen egyetértek veled, hogy az ingatlanos csak az adásvétel létrejöttében érdekelt. Hogy ez jó áron, az eladónak (vagy azon ritkább esetben, ha a vevő bízza meg, akkor a vevőnek) jó feltételekkel történik-e, az nem érdekli az ingatlanost. Ha 1-2 millával kevesebbért megy el a lakás, de rövidebb idő alatt, kevesebb hirdetési költséggel, kevesebb munkával, annak az ingatlanos kifejezetten örül. Persze tisztelet a kivételnek, de nekem is nagyon rossz a tapasztalatom. Én magam ki is hagytam őket az eladásból, magam mértem fel a piacot, magam hirdettem és nem sajnáltam rá az időt és pénzt, mert a lakás árához képest kis összeg és még így is jóval kevesebbe került, mint egy jutalékot kifizetni. De a vásárlásnál nem lehetett őket kihagyni, mert ha nem vagyok hajlandó ingatlanos által hirdetett lakást nézni, akkor a kínálat 80-90 %-át kiejtem. Sajnáltam a szerencsétlen eladót, hogy még az ingatlanos is lenyúlja, de mit tudok tenni? Az viszont látni kell, hogy az ingatlanosok árlenyomó szerepe mindig megvolt. Válság előtt is, a piac összezuhanása idején is és a most, az újabb lufi fújáskor is. Ezért alapvetően nem ők idézték elő az áresést sem és az áremelkedést sem.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zeal

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 872
113
jurgenbauer

Az ingatlanosokra fogni az árak zuhanását elég "butus" dolog szerintem :)
Kereslet-kínálat csupán az egész. 2008-ban jött a válság és rengetegen elvesztették a munkájukat és/vagy bebukták a hitelüket.
Így lett egy csomó kényszerből eladó lakás/ház viszont a vevők száma közel megfeleződött. Ha egy termékből sok van a piacon és egyre kevesebb rá a vevő az árcsökkenéshez vezet. Ilyen egyszerű.
Az ingatlan közvetítők szerepe ebben annyi , hogy reális piaci árat mondtak a tulajnak aki így el tudta adni az ingatlanját, míg az aki nem kért ilyen segítséget éveken át árulta hiába az ingatlanját és megfullad a deviza hitelben. Kb. ez a reális összefüggés.
 
M

molnibalage

Guest
Molni, vegyél egyet magadnak, havi 100000 körül dobsz ki az ablakon. 10 év alatt visszajön amit albérletre költessz.
A nyugati albérlet és lakásáraktól még fényévekre vagyunk. Ahogy bérekkel is. De szvsz a bér húzza a lakás és albérlet árakat is.
Én speciel annak örülök hogy drágul mert kb pár éven belül örökölni fogunk egy lakást amihez fizetőképes lakót szeretnék. Minnél fizetőképesebbet.
Miből...? Nekem nincs 8 millióm zsebbe, hogy amellé még felvegyek 10 milliót hitelbe... Ebből is 40 nm nem jönne ki ma a külső kerületekben úgy, hogy ezért fost kapsz és fel kell újítani...

Szar helyzetbe kerültem. 3 éve 80k volt két szobás albérlet és a fizetésem is magasabb volt még félretenni is tudam bőven. Ezért fut most két befektetésem, amiből az egiyk 20 éves a másik három év múlva jár le. Addig semmiféle komoly kezdőtőkém nincs. Ha lenne, akkor sem most lehet lakást venni, mert őrületes pénzt kérnek érte.

A főnöknek éreztettem is, hogy ha nem lesz fizuemelés, akkor számítsanak arra, hogy másokhoz hasonlóan lépek a cégtől. (5 évig senki nem ment el, aztán 3 év alatt 5-en. ebből 3-an 9 hónap alatt...) Az nem állapot az, hogy 8 év tapasztalattal 370k + cafeteria a bérem a kötetlen munkaidő előnyei ellenére sem. Ez majdnem kezdő mérnök fizetés annak ellenére, hogy egészen más mélységgel és önállósággal tervezek, mint 4-5 éve... Két éve még fizucsökkenés is volt és még azt is basztak visszaadni, ami most már egy kicsit vörös posztó nekem...
 
M

molnibalage

Guest
Molni, vegyél egyet magadnak, havi 100000 körül dobsz ki az ablakon. 10 év alatt visszajön amit albérletre költessz.
A nyugati albérlet és lakásáraktól még fényévekre vagyunk. Ahogy bérekkel is. De szvsz a bér húzza a lakás és albérlet árakat is.
Én speciel annak örülök hogy drágul mert kb pár éven belül örökölni fogunk egy lakást amihez fizetőképes lakót szeretnék. Minnél fizetőképesebbet.
A tanácsod meg kicsit vicces, mert ajánlod a lakásvásárlást, aztán leírod, hogy alig várod azt, hogy te is jól levámolj valakit... :)
 
M

molnibalage

Guest
Meg az én pechem az volt, hogy 2008-ban kezdtem el dolgozni. Hiába volt akkor olcsó a lakás, tőkém = 0. Mikor végre lett volna legalább elvi szinten pénzem, akkor meg már késő volt az egész és akkor sem volt pénzem lakásra. 30 évesen meg az ember azért szeretne már önálló életet...

A lakbér kibírható lenne, ha nem egyedül élnék, de sajnos párkeresés terén vannak hiányosságaim...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 298
68 396
113
:) Barátilag ajánlom a lakásvásárlást. Saját bőrödön tapasztalhatod mennyire labilis az albérlet dolog, ki tudja mi lesz 2-10-20 év múlva. Miért csak BP-ben gondolkodsz? Éppúgy el tudnál helyezkedni az ország más területein is akár magasabb fizetéssel és alacsonyabb lakásbérlettel. Sőt még akár kifoghatsz egy olyan helyet is ahol fizetik neked.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 872
113
Molni

Csepelen 50 nm-s panelok 12-13 millióért vannak. 70 nm-s (legnagyobb) panelok max 15-16 ért.
A csepeli Rákóci úti lakóparkban 50 nm körüli 10 éves tégla lakások vannak 20-25 millióért, ha ép van eladó, de az is csak azért ennyi, mert Csepelen nincs más modern tégla :)
Csepelen minimálisan felújítandó, de amúgy normális, a HÉV-hez közeli tégla+szigetelt 100 nm-s ház is van 20 millióért.

Nem tudom mik az igényeid , de azért 12-13 milliós panel 370 K-s fizetés mellet simán vállalható, szerintem.
 
M

molnibalage

Guest
:) Barátilag ajánlom a lakásvásárlást. Saját bőrödön tapasztalhatod mennyire labilis az albérlet dolog, ki tudja mi lesz 2-10-20 év múlva. Miért csak BP-ben gondolkodsz? Éppúgy el tudnál helyezkedni az ország más területein is akár magasabb fizetéssel és alacsonyabb lakásbérlettel. Sőt még akár kifoghatsz egy olyan helyet is ahol fizetik neked.
Mert a baráti köröm ide köt. Ha el kellene menni Bp tájáról, akkor nem vidékre, hanem külföldre érdemesebb lenne menni. Nagy különbség nem lenne...
 
M

molnibalage

Guest
Molni

Csepelen 50 nm-s panelok 12-13 millióért vannak. 70 nm-s (legnagyobb) panelok max 15-16 ért.
A csepeli Rákóci úti lakóparkban 50 nm körüli 10 éves tégla lakások vannak 20-25 millióért, ha ép van eladó, de az is csak azért ennyi, mert Csepelen nincs más modern tégla :)
Csepelen minimálisan felújítandó, de amúgy normális, a HÉV-hez közeli tégla+szigetelt 100 nm-s ház is van 20 millióért.

Nem tudom mik az igényeid , de azért 12-13 milliós panel 370 K-s fizetés mellet simán vállalható, szerintem.
A 370k az bruttó, nem nettó...
A felsorolt lakások olyanok, hogy 30+ éves lerobban vackok, amik felújítása és bebútorozása még 5 milla alsó hangon...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 833
30 928
113
Saját tapasztalat. Keress egy jó fekvésű, jó beosztású lakást ami le van lakva. Ott a tulajdonosnak jajgathatsz, hogy penészes a sarok, beázott valamikor a felső szomszéd miatt a plafon, régi az ablak, ganyé a bútor és az összes többi amit csk ki tudsz helyben találni, miközben emlegeted, hogy ez milyen sokba fog kerűlni felújítani és amiatt milyen kurva drága az az ár amit ő kér. Ha egy nagyjából rendberakott lakást kapsz abba a tulaj beleszámolja a felújítás árát. A pech ott van, hogy úgysem fog tetszeni, mert más az ízlésed és előbb-utóbb szét fogod veretni az egészet, hogy magadra szabd. Lényeg, hogy a lakásnak legyen jó a beosztása és a környék ahol van, azontúl akármilyen lelakott állapotban van az az eladási árán látszani fog (látszania kell) és úgy fested, csempézteted, bútorozod, rendezed ahogy csak akarod. Jah, és be ne költözz amíg kész nincs teljesen a lakás, hanem át fognak járni rajtad reggel a mesterek, és megtanulod, hogy nagy részük beteges hazudozó (úgyis megtanulod) meg valahol az ember és az állat között vannak félúton.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 855
57 872
113
Molni

Mint mondtam nem vagyok tisztában az igényeiddel a felszereltséget illetően, de most ezek vannak:
https://oc.hu/ingatlanok/lista/olda...let,/ar:10~13/netto-alapterulet:45~/szobak:2~

Azért ezekre szerintem csak akkor kell 5 millát költeni ha szétvered a komplett fürdőt és a konyhát, újra burkolod a padlót+kifestesz. Szerintem.
És hozzá tenném, hogy most akkora a kereslet, hogy a jobbakat már elvitték. Ez a maradék.
 
M

molnibalage

Guest
Molni

Mint mondtam nem vagyok tisztában az igényeiddel a felszereltséget illetően, de most ezek vannak:
https://oc.hu/ingatlanok/lista/olda...let,/ar:10~13/netto-alapterulet:45~/szobak:2~

Azért ezekre szerintem csak akkor kell 5 millát költeni ha szétvered a komplett fürdőt és a konyhát, újra burkolod a padlót+kifestesz. Szerintem.
És hozzá tenném, hogy most akkora a kereslet, hogy a jobbakat már elvitték. Ez a maradék.
Értem én, de ha egyszerűen nincs tőkém hozzá, akkor mit csináljak...?
 
Status
Not open for further replies.