2011. évi CLXXV. törvény
2.§:
6.civil szervezet:
a) a civil társaság,
b) a Magyarországon nyilvántartásba vett egyesület - a párt, a szakszervezet és a kölcsönös biztosító egyesület kivételével -,
c) - a közalapítvány és a pártalapítvány kivételével - az alapítvány;
A civil szervezet közvetlen politikai tevékenységet nem folytathat, szervezete pártoktól független és azoknak anyagi támogatást nem nyújthat.
Főbb jellemzői: Önkéntesség, öntevékenység, jótékonyság, civil kezdeményezések. A szervezetek működésének van olyan eleme (például önkéntes munka, magánadományok igénybevétele, választott vezetőség, belső demokrácia stb.), amely civil támogatottságot jelez.Közhasznúság, a közjó szolgálata. A szervezetek tevékenysége - közvetlenül vagy áttételesen - a tágabb közösség érdekeit szolgálja, hozzájárul a társadalom egészséges működéséhez. A pártpolitikai tevékenység kizárása. A szervezetek elsődlegesen nem politikai célokat követnek, nem vesznek részt a választási kampányokban, nem épülnek be a hatalmi struktúrába.
Ehhez képest ma Mo-n rengeteg olyan civilnek mondott szervezet van amely jóval túllépi ezeket a határokat, minden értelemben.
Vegyünk két tipikus példát:
1. Momentum Mozgalom: Ők azok aki most az olimpia ellenes népszavazáshoz gyűjtik az alásírásokat. Tavaly a kvóta népszavazási kampány idején az illegális bevándorlással foglalkoztak. Egyesületként működnek. Deklaráltan politikai célokat kívánnak megvalósítani: "A Momentum Mozgalom az ország új politikai generációjából tömörít olyan fiatalokat, akik tenni akarnak Magyarország rendszerszintű problémáinak megoldásáért." "2016 tavaszán indítottuk politikai közösségünket". Természetesen nem lelhető fel róluk semmilyen érdemi dokumentum. Nincs közzétett pénzügyi beszámolójuk. Nincs nyilvános indformáció arról, hogy ki képviseli őket, kik a tagjaik, taglistájuk. Van egy e-mail címük, egy facebook oldaluk (aminek a létrehozásához szintén csak egy e-mail cím kellett) és egy postafiókjuk. Nyáron és ősszel tartottak előadásokat, politikai fesztivált, "workshopokat", amelyek megszervezése a fényképek alapján nem két fillérbe kerülhetett. Most meg csinálják az aláírásgyűjtési kampányt, ami szintén nem kevés pénz. Hogy ez a pénz honnan van, miközben a saját bevallásul szerint egyetemisták a tagjaik, akiket nem vet fel a sok lóvé, az kérdéses. Hivatalosan azt állítják hogy tagdíjakból és "mikroadományokból", de kissé nehéz elhinni, hogy a tagok dobták össze a pénzt. Bevallottan nagyon is közvetlen politikai tevékenység folytatnak a szó létező legszorosabb értelmében és ezen kívül mást nem is csinálnak. De ők még legalább egyesületi formában működnek, azaz van egy bejegyzésük, alapító okiratuk, elméletileg majd le kell adniuk valamilyen beszámolót.
2. 2015. tavaszán sorozatban szerveztek tüntetéseket úgynevezett facebook csoportok "Százezren az internetadó ellen" "60ezren a MAGÁN nyugdíjukért" "Mostmi" "MigSzol" és még lehetne sorolni. Ezek még csak bejegyzett szervezet formájában sem működnek. Csak egy e-mail címből létrehozott facebook oldalról van szó. Hivatalosan nem lehet tudni kik állnak mögöttük (a gyakorlatban persze azért sejteni lehet). Nem tudni kiket képviselnek. Nem tudni honnan finanszírozzák az akcióikat, tüntetéseiket, rendezvényeiket. Nem számolnak el senkinek. Nem vonhatók felelősségre, hiszen közjogi értelemben nem is léteznek. Viszont kőkemény politikai tevékenységet folytatnak, amit valakik finanszíroznak.