[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.
M

molnibalage

Guest
Diploma munkák is életszerűek voltak nem tömeg cikkek. Mai napig nem értem, hogy a picsába lehet tisztán adatok elemzéséből diploma munkát írni.Adatokat oké elemezni kell stb de előtte az ember kísérletezik azokat eredményeit méri 3-4 módszerrel és ezekből kapott adatokat értékeli ki.
Most csak kémiáról beszélnük, vagy általánosságban? Mert adatok elemzéséből legyen az modellezés vagy más elég szép dolgok sülhetnek ki.
Én egész egyszerűen elképedek, hogy a MOL sokszor mennyire ostobán üzemelteti a távvezetéket és gyakorlatialg üzemvitellel ingyen elérhető lenne olyan szintű szállítási teljesítmény spórolás, ami 50-80%-a annak, mintha frekiváltót használnának. Csak azért, mert képtelenek vagy nem tudnak ránézni pár adatra és picit gondolkozni. Én meg modelleztem, lett adat számoltam és lett ami lett.

Szóval adatok mélyreható elemzéséből néha egészen brutális dolgok tudnak születni, nem kellene lenézni...
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Nem tudom nálunk Szegeden a kémia tanszék nagyon gyakorlatiasan kérték számon a tudást. Józan paraszti és össze függések értelmezése és használata alap elvárás volt. Bár ez fizkém enzim kinetikánál nagy szívás is volt. A technikák a módszerek változnak ezekhez az tud alkalmazkodni aki képes gondolkodni. Kollégám is 2001-2002-ben végzett Babes Boyain akkor még a "nagy"műszerek és számítógép használat hallgatók irányába nem volt elvárás. Amikor elvégeztem diploma munka során egy uv-vis XRD, mezei IR önálló használata természetese volt.
Diploma munkák is életszerűek voltak nem tömeg cikkek. Mai napig nem értem, hogy a picsába lehet tisztán adatok elemzéséből diploma munkát írni.Adatokat oké elemezni kell stb de előtte az ember kísérletezik azokat eredményeit méri 3-4 módszerrel és ezekből kapott adatokat értékeli ki.

Nem az a gaz, hogy adatok elemzesebol diplomunkat lehet irni (sot az jo dolog). Az a gaz, hogy diplomunkat adatok es elemzes nelkul is lehet irni. Szerinted miert joval nagyobb a "fejlett" Nyugaton a diplomasok aranya vagy miert van pl. Afrika szarban? Nem azonos kovetelmenyrendszerek vannak sajnos.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Most csak kémiáról beszélnük, vagy általánosságban? Mert adatok elemzéséből legyen az modellezés vagy más elég szép dolgok sülhetnek ki.
Én egész egyszerűen elképedek, hogy a MOL sokszor mennyire ostobán üzemelteti a távvezetéket és gyakorlatialg üzemvitellel ingyen elérhető lenne olyan szintű szállítási teljesítmény spórolás, ami 50-80%-a annak, mintha frekiváltót használnának. Csak azért, mert képtelenek vagy nem tudnak ránézni pár adatra és picit gondolkozni. Én meg modelleztem, lett adat számoltam és lett ami lett.

Szóval adatok mélyreható elemzéséből néha egészen brutális dolgok tudnak születni, nem kellene lenézni...
Ez inkább a kémiára vonatkozik. Bár matematikai kémai modellező megközelítése most nyer teret, mert értelemszerűen egy gyógyszergyárnak egy kereset hatóanyag esetén érdemesebb egy előzetes modellezést lefuttatni. Mint minden szóba jöhető anyagot, és szintézis módszer végig próbálni
 
M

molnibalage

Guest
Nem az a gaz, hogy adatok elemzesebol diplomunkat lehet irni (sot az jo dolog). Az a gaz, hogy diplomunkat adatok es elemzes nelkul is lehet irni. Szerinted miert joval nagyobb a "fejlett" Nyugaton a diplomasok aranya vagy miert van pl. Afrika szarban? Nem azonos kovetelmenyrendszerek vannak sajnos.
Ezt nem értem. Ha a nyugati magasan kvalifikált munkaerő ostoba lenne, akkor nem lenne magas az életszínvonal. N+1 olyan nagyberuházást ismerek, ahol az alaptechnológiát itthon senki nem tudja megtervezni, a technológia licenszelve van és/vagy a tervező cég is. A köré épült support és egybeket tudka a magyar ipar megoldani. Nyugati top műszaki értelmiség lehetőségei és szintje olyan messze van a hazai lehetőségektől, hogy arra szavak nincsenek.

Azért van az, hogy svédek Gripent és ESA radart gyártanak, mi meg egy szutyok villamost sem tudunk már.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Ezt nem értem. Ha a nyugati magasan kvalifikált munkaerő ostoba lenne, akkor nem lenne magas az életszínvonal. N+1 olyan nagyberuházást ismerek, ahol az alaptechnológiát itthon senki nem tudja megtervezni, a technológia licenszelve van és/vagy a tervező cég is. A köré épült support és egybeket tudka a magyar ipar megoldani. Nyugati top műszaki értelmiség lehetőségei és szintje olyan messze van a hazai lehetőségektől, hogy arra szavak nincsenek.

Azért van az, hogy svédek Gripent és ESA radart gyártanak, mi meg egy szutyok villamost sem tudunk már.

A nyugati kommunikacio-szakos sem tud AESA radart tervezni, nem a muszaki ertelmiseget hasonlitottam ossze.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Akkor meg mit...?

Ezt irtam:

"Nem az a gaz, hogy adatok elemzesebol diplomunkat lehet irni (sot az jo dolog). Az a gaz, hogy diplomunkat adatok es elemzes nelkul is lehet irni. Szerinted miert joval nagyobb a "fejlett" Nyugaton a diplomasok aranya vagy miert van pl. Afrika szarban? Nem azonos kovetelmenyrendszerek vannak sajnos."

Reszlezetve:

"Nem az a gaz, hogy adatok elemzesebol diplomunkat lehet irni (sot az jo dolog)."

Magyarazat maskepp: ezzel tamogattam a te velemenyedet (megint maskepp: egyetertettem veled).

"Az a gaz, hogy diplo(ma)munkat adatok es elemzes nelkul is lehet irni."

Magyarazat: ezzel arra utaltam altalanossagban - es ezt mar tobbszor elmondtam itt korabban -, hogy diploma es diploma kozott jelentos kulonbseg van "ertekben" illetve a mogotte levo tudasban, kepessegekben. Gondolom, hogy te sem vitatod, hogy egy BME mernoki szak azert nehezebb mint egy bufe-ruhatar szak Mucsarocsogen.

"Szerinted miert joval nagyobb a "fejlett" Nyugaton a diplomasok aranya ..."

Magyarazat: a diplomasok szamanak novekedese nem jar egyutt a kognitiv kepessegek javulasaval, viszont diploma akkor is diploma, ha amugy szart sem er. Ez itthon is trend lett; kvazi iskolapadban tartod a diakjaidat, hogy kesobb olyan feladatokat vegezhessenek, amelyekhez felesleges a diploma. Ez szerintem nem jo irany (itthon sem).

"vagy miert van pl. Afrika szarban?"

Magyarazat:

Ezzel az eltero szinvonalra utaltam szakmai szinten. Afrikaban is vannak egyetemek, csak epp nem mindegy, hogy milyen szintu kepzest adnak.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Meg egy dolog: szerintem - ha kerhetek ilyet - probald meg elengedni azokat a dolgokat mas temakban, amikben nem ertunk egyet; ha alapvetoen erzelmi alapon valaszolsz/szallsz bele egy vitaba, akkor az olyan, mintha mernokkent szar inputtal dolgoznal. En orommel elismerem, hogy okos vagy, nagyon orulok neki, hogy dolgozol a hianypotlo iromanyodon, egyeterunk egy csomo dologban (pl. atomenergia), viszont teny, hogy van, amiben nem. Kezeld a helyen, nem kell mindenben egyetertenunk!
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 761
113
Ezt nem értem. Ha a nyugati magasan kvalifikált munkaerő ostoba lenne, akkor nem lenne magas az életszínvonal. N+1 olyan nagyberuházást ismerek, ahol az alaptechnológiát itthon senki nem tudja megtervezni, a technológia licenszelve van és/vagy a tervező cég is. A köré épült support és egybeket tudka a magyar ipar megoldani. Nyugati top műszaki értelmiség lehetőségei és szintje olyan messze van a hazai lehetőségektől, hogy arra szavak nincsenek.

Azért van az, hogy svédek Gripent és ESA radart gyártanak, mi meg egy szutyok villamost sem tudunk már.
Ha Svédorszagban is 45 èvig "szocializmus"meg " KGST"lett volna, akkor ök sem tudnanak Gripent stb. tervezni.
Igy is elvesztettek a szemelygépkocsigyàrtàsukat......Saab megszünt, Volvo csak a kinaiaknak köszönheti, hogy létezik.
Ha Magyarorszàg pl.1955 òta szabad lett volna (mint Ausztria....) akkor egészen màs lenne a magyar ipar helyzete.
Az un "rendszervàltàs" àltal okozott kàrokat (piacnyitàs...) sem lehet figyelmen kivül hagyni.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Ha Svédorszagban is 45 èvig "szocializmus"meg " KGST"lett volna, akkor ök sem tudnanak Gripent stb. tervezni.
Igy is elvesztettek a szemelygépkocsigyàrtàsukat......Saab megszünt, Volvo csak a kinaiaknak köszönheti, hogy létezik.
Ha Magyarorszàg pl.1955 òta szabad lett volna (mint Ausztria....) akkor egészen màs lenne a magyar ipar helyzete.
Az un "rendszervàltàs" àltal okozott kàrokat (piacnyitàs...) sem lehet figyelmen kivül hagyni.
Hagyjuk ezt a 45 év szöveget. Azóta volt majdnem 30 év szinte minden megváltozott, egyet kivéve, ez pedig a mentalitás...

Amíg a 45 év a hibás és nem mi, addig nincs mirōl beszélni
 

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 899
56 761
113
Hagyjuk ezt a 45 év szöveget. Azóta volt majdnem 30 év szinte minden megváltozott, egyet kivéve, ez pedig a mentalitás...

Amíg a 45 év a hibás és nem mi, addig nincs mirōl beszélni
Hagyjuk ezt a mentalitàs szöveget. Az osztràk mentalitàs pl. ugyan olyan, mint a magyar.
Aki nincs tisztaban azzal, hogy az un.szocializmus és az un. rendszervàltàs utani szabadrablàs mit muvelt a magyar gazdasàggal, az szerintem a Holdon él. Itt a gazdasàg strukturàjàròl van szò, nem mentalitàsròl.
 
M

molnibalage

Guest
Hagyjuk ezt a mentalitàs szöveget. Az osztràk mentalitàs pl. ugyan olyan, mint a magyar.
Aki nincs tisztaban azzal, hogy az un.szocializmus és az un. rendszervàltàs utani szabadrablàs mit muvelt a magyar gazdasàggal, az szerintem a Holdon él. Itt a gazdasàg strukturàjàròl van szò, nem mentalitàsròl.
Látom nem érted. Én azt látom többségében - és a fórumokon is lecsapódik - hogy a magyar az a master race, csak mindenki elnyom minket, a Soros, a világ és az UFO-k is a szívcsakra országa ellen esküdtek össze, stb. mindig csak más tehet arról X éve, hogy valami szar.
Mindez az 1 millió alkoholista és milliós funkcionális analfabéta országában...

Na ennyit az összefüggésekről...
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 491
2 875
113
Ha Svédorszagban is 45 èvig "szocializmus"meg " KGST"lett volna, akkor ök sem tudnanak Gripent stb. tervezni.
Igy is elvesztettek a szemelygépkocsigyàrtàsukat......Saab megszünt, Volvo csak a kinaiaknak köszönheti, hogy létezik.
Ha Magyarorszàg pl.1955 òta szabad lett volna (mint Ausztria....) akkor egészen màs lenne a magyar ipar helyzete.
Az un "rendszervàltàs" àltal okozott kàrokat (piacnyitàs...) sem lehet figyelmen kivül hagyni.


KGST lett volna...
Halkam megjegyzem, az a nyamvadt KGST/szocializmus negyed évszázada volt.
 

notaricon

Well-Known Member
2016. január 7.
3 710
12 730
113
Látom nem érted. Én azt látom többségében - és a fórumokon is lecsapódik - hogy a magyar az a master race, csak mindenki elnyom minket, a Soros, a világ és az UFO-k is a szívcsakra országa ellen esküdtek össze, stb. mindig csak más tehet arról X éve, hogy valami szar.
Mindez az 1 millió alkoholista és milliós funkcionális analfabéta országában...

Na ennyit az összefüggésekről...
Azért ettől differenciáltabb megközelítés nem ártana. A magyar tudós társadalom egy részért internálták vagy elüldözték a Horthy korszakban, aztán a maradékból megint egy jelentős részt Rákosi korszakban, 56 után megint jócskán megfogyatkozott a számuk. Komoly gondok voltak a tudás átadásával emiatt, mert a tudás elveszett vagy elment, aki intenzíven oktatott, annak meg kevesebb ideje volt kutatni, akinek volt ideje kutatni, sokszor azt kellett amit az elvtársak akartak. A hetvenes-nyolcvanas évekre, mire kinevelődött egy újabb komoly tudósgeneráció addigra meg is jött a rendszerváltás, sokan megint inkább külföldre mentek, sokan pedig egzisztenciálisan áldozatai lettek a rendszerváltás utáni szabadrablásnak, a megmaradók közül aki politikailag színt vallott, az pedig az aktuális politikiai körforgásban vagy kap forrásokat a kutatásaira vagy nem, vagy tudja folytatni a kutatásokat egy kormányváltást követően vagy nem. Így nem lehet dolgozni, kutatni, vagy folyamatosan járni kell a pávatáncot, és valljuk be, a kettő együtt igen nehezen megy.
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Hagyjuk ezt a 45 év szöveget. Azóta volt majdnem 30 év szinte minden megváltozott, egyet kivéve, ez pedig a mentalitás...

Amíg a 45 év a hibás és nem mi, addig nincs mirōl beszélni

A nyugati országok gazdagságát megalapozó nagy vállalatok nem ritkán 100-150 évesek. Ezek sem egyik napról a másikra lettek ilyen sikeresek. Hosszú évtizedek alatt nőttek meg ennyire, akkor amikor még a versenytársak is kicsik voltak.
Na most a magyar cégeknek először is Trianon tett be (gondolom nem kell részletezni, mekkora kár érte akkor a vállalatokat), aztán mire ismét talpra álltak (nekünk is volt ám repülőgép, páncélos stb. gyártásunk, hogy csak a haditechnikát említsem), jött a 2. világháború és a kommunizmus. Állami kézbe kerültek a cégek, kicserélődött a menedzsment és jellemzően nem az volt az elsődleges szempont, hogy mennyire értettek a vezetéshez, hanem, hogy mennyire párthűek. Ezután jött a rendszerváltás, amikor is amit csak lehetett mindent elprivatizáltak vagy megszüntettek. A rendszerváltás óta kellett ismét kinőjjenek a semmiből a magyar vállalkozások, jellemzően tőkehiányos környezetben, óriási nyugati versenytársak árnyékában.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 768
17 868
113
Hagyjuk ezt a mentalitàs szöveget. Az osztràk mentalitàs pl. ugyan olyan, mint a magyar.
Aki nincs tisztaban azzal, hogy az un.szocializmus és az un. rendszervàltàs utani szabadrablàs mit muvelt a magyar gazdasàggal, az szerintem a Holdon él. Itt a gazdasàg strukturàjàròl van szò, nem mentalitàsròl.
Magyar kollaboráció nélkül nem ment volna. Csak egy példa: Volt munkahelyet a gengszterváltás után úgy adták el a német tulajnak, hogy csak az alumínium-készlet a raktárban többet ért, mint a vételár... Vagy ez régi példa!? Mondok mást, Alstom felszámolása. A magyar vezetéssel és felszámoló-biztossal lezsírozták, hogy magyar cég nem vehet egy fia gépet sem a felszámolásból, mindezt 2015-ben.

Nem folytatom a sort, mert már az felkúrja az agyam, ha arra a rotoresztergára gondolok, amit a szlovák koszlidércek szétbarmoltak a rézért, majd lángvágóval szétvágták, majd bagóért leadták a picsába ócskavasnak és közben röhögtek..
 

blitzkrieg

Well-Known Member
2015. február 10.
5 503
5 633
113
Látom nem érted. Én azt látom többségében - és a fórumokon is lecsapódik - hogy a magyar az a master race, csak mindenki elnyom minket, a Soros, a világ és az UFO-k is a szívcsakra országa ellen esküdtek össze, stb. mindig csak más tehet arról X éve, hogy valami szar.
Mindez az 1 millió alkoholista és milliós funkcionális analfabéta országában...

Na ennyit az összefüggésekről...

Tény, hogy jópár sorscsapás érte az országot, amibe nekünk kevés beleszólásunk lehetett, viszont a rendszerváltást történetesen mi magyarok csesztük el, de nagyon. Viszont nem mi voltunk ezzel egyedül, többnyire az összes volt kommunista ország így járt.
 
  • Tetszik
Reactions: 2ndt and aquarell
Status
Not open for further replies.