[Kantin] Magyarország

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Status
Not open for further replies.

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 644
1 563
113
Miért szánalmas? Mitől tér el az egykori rendszerváltóktól? Mindkettő változást akar. Vagy szamizdatolni menő, de egy mozgalmat szervezni legális keretek mellett az már szánalmas...?

Mi a búbánatos franc van itt egyesek fejében...?

[fejvakarás]

Balazs, a szemelyeskedos reszrol felejtkezz mar el!
Szovegertelmezes: A csavot tartom szanalmasnak (lattam par videojat tobbek kozt), nem a szponzorai iranti elkotelezettsegenek merteket, abban tok azonos a Fidesz s...nyaloival.
 

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 683
4 438
113
oké.
mondott valamit arról, hogyan akarja megoldani az egyre égetőbb munkaerőhiányt?
Nem igazán... de tudod, hogy jönnek a nyugdíjas-szövetkezetek.;)...egy kis ukrán munkavállalóval(Győrben a cégemnél már van ilyen)....később pedig a nemzeti családi program meghozza a gyümölcsét(20 év múlva, remélem).... DE NEM AKAROK POLITIZÁLNI ...nem ezért raktam ezt ide be....csak, hogy tájékozottak legyetek mit mond a miniszterelnökünk....
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 943
73 248
113
oké.
mondott valamit arról, hogyan akarja megoldani az egyre égetőbb munkaerőhiányt?
Majd a robotok megoldják. Nálunk épp most helyeznek üzembe egy új csomagoló gépsort. Annyit teljesít majd mint a másik korábbi 4. Csak ezen össz vissz 8 ember dolgozik majd, a másik négyen meg +160. A palettázás szintén automatikus és a raktározás is.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal and fip7

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 472
20 748
113
Majd a robotok megoldják. Nálunk épp most helyeznek üzembe egy új csomagoló gépsort. Annyit teljesít majd mint a másik korábbi 4. Csak ezen össz vissz 8 ember dolgozik majd, a másik négyen meg +160. A palettázás szintén automatikus és a raktározás is.

lehet ehhez tapsikolni, de rossz hírem van:
a bérből élőknek ez nagyon rossz hír. A termelésbe belépni egyre tökéigényesebb. A bérmunka évszázadai leáldozóban. A tőkéseknek nem biztos, hogy van kedvük alapjövedelmet adni, annak a megalázó mivoltáról nem is beszélve (bár vannak olyan kultúrkörök, amiknek ez is megfelel). Az idő kereket visszaforgatni nem lehet, de miben a tőkefelhalmozás évszázados történetében Magyarország többször is visszalépett a startvonalra, ezért nem sok jót remélhetünk.

A főállású optimisták persze azt mondják, hogy a buta ludditák, es szép világunk a szövőgép szülötte... Minden jobb lesz, még több munka lesz! Erős kétségeim vannak, ahogy korunk korunk önkéntes rabszolgasága sem olyan tökéletes mint amilyennek próbálják lefesteni.

A szoftver a kevés olyan terület egyike, ahol kevés tőkével lehet vállalkozást kezdeni, de ki tudja meddig lesz előttünk nyitva ez a lehetőség... Ha semmi más nem marad, akkor ezen a téren is erősödik a verseny, indul a race to the bottom, és a tőkeerősebbek az olcsóbbakkal együtt onnan is kiszorítanak minket.

Így pedig nem lesznek osztrák bérek. A munkaerőnek is van ugyanis piaca, és a kereslet és a kínálat adja az árakat. A hiány áremelkedést, azaz itt béremelkedést okoz. A robotizálás épp rosszkor kezd beindulni, amikor le tudnánk egy évtized alatt dolgozni a hátrányunk jelentős részét, lassítva, részben visszafordítva a kivándorlást.

Orbánozhattok kedvetekre de ez globális trend, nem Orbánon múlik. A kormány stratégiája bár erre nem szolgál válaszokkal, de legalább néhány kulcsfontosságú kérdésben nem teljes gyökérség.
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 476
2 834
113
Majd a robotok megoldják. Nálunk épp most helyeznek üzembe egy új csomagoló gépsort. Annyit teljesít majd mint a másik korábbi 4. Csak ezen össz vissz 8 ember dolgozik majd, a másik négyen meg +160. A palettázás szintén automatikus és a raktározás is.
......
aha...

  • Magyarországon egyre nagyobb méreteket ölt a munkaerőhiány. A feldolgozóiparban a cégek 70, a szolgáltató szektorban a 40%-a nevezi a munkaerőhiányt termelést korlátozó tényezőnek.
  • Eközben a világon egyre nagyobb méreteket ölt a komputerizáció és a robotizáció, aminek hatására a munkahelyek jelentős része szűnhet meg, vagy alakulhat át. Nem kell feltétlenül olyan sci-fire gondolni, mint hogy 24/7-ben önvezető kamionok az önvezető autók járják a világot (bár sokak szerint ez sincs nagyon messze), elegendő a már létező számítógépes szoftverek vagy feldolgozóipari gépek, robotok elterjedésének hatását végiggondolni. (Ez továbbvezet olyan slágertémákhoz, mint az alapjövedelem, a relokáció, a globalizáció új szakasza , de ezekkel most nem foglalkozunk.)

Azt gondolhatnánk, hogy a kétféle probléma egymást kioltó hatású, így Magyarországon a munkaerőhiány problémáját éppen az automatizálásban rejlő potenciál oldja majd meg, de legalábbis enyhíti jelentősen. Ha így is lenne, akkor is óriási lenne a feladat, hiszen egy ilyen átalakuláshoz szükséges beruházási erőnek a nyoma sincs meg a magánszektorban. Ráadásul úgy tűnik, hogy nincs így.

Legalábbis a napokban megjelent tanulmánynak, ami a magyarországi automatizáció munkaerő-piaci hatásait elemzi, ez lehet az egyik tanulsága. Az MKIK Gazdaság és Vállalkozáskutató Intézetének (GVI) becslése szerint a meglévő technológiákat figyelembe véve

automatizálással Magyarországon a munkahelyek 12%-a (ami 513 ezer foglalkoztatottat jelent) lenne kiváltható.


Nem csak az a fontos azonban, hogy hány, hanem hogy pontosan milyen tevékenységet és hol érint a gazdaság átalakulása. De haladjunk sorjában!

Folytatás itt:

http://m.portfolio.hu/gazdasag/munk..._magyaroktol_vesznek_el_a_robotok.239523.html

de azért kiemelném:

ötvenöt olyan foglalkozást találtak, amely a meglévő technológiák bevezetése esetén teljes mértékben kiváltható lenne Magyarországon.


Az ötvenöt szakma közül tizennyolc az iparhoz kapcsolódik, elsősorban pedig a feldolgozóiparhoz (textilipar, élelmiszergyártás és -tartósítás) valamint a gépgyártáshoz. Tizenegy szakma az irodai munkákhoz és adminisztrációhoz tartozik, melyek esetében a különböző számítógépes szoftverek válthatnak ki egyes munkaköröket, így például az adatrögzítést, a könyvelést vagy a különböző nyilvántartások kezelését. A logisztika és járművezetés területén tíz szakmát értékeltek kiválthatónak, így például a rakodáshoz és szállítmányozás előkészítéséhez kapcsolódó munkákat valamint a kötött pályás járművek vezetését. Az automatizáció nagy mértékben érintheti az építőipart is, kilenc szakma, így például a festés, a burkolás, a kőművesség vagy a tetőfedés helyettesíthető lenne a létező technológiák alkalmazásával. Végül a szolgáltatások területén elsősorban az eladói, ellenőri valamint a takarítói munkák kiválthatósága lehetséges.

 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
19 447
61 458
113
Nagyon komoly szakember hiány van hazánkban. Ráadásul aki van, annak a minősége is megkérdőjelezhető.
Nem baj, hogy jön a robotizáció, sok olyan munka van amihez ember kell majd ezek után is, viszont így megdől az a hülyeség, hogy a korfa miatt munkaerő hiány alakul ki. Ugyanis erre hivatkozva jönnek/hozzák a migránsokat. Nem migráns kell, hanem robotizáció, meg nagyon erős felnőtképzés, hogy az emberek könnyebben tudjanak adaptálódni az új munkaerő piacai lehetőségekhez.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 472
20 748
113
Még ehhez a vonalhoz tudom javasolni William Gibson - A periféria című könyvét. Tőle szokatlanul nem annyira cyber-punk, de az az Amerika, ahol játszódik, nyomasztó, és erezzük, hogy valahogy itt kopogtat már: nincs munka, mindent automatizáltak. munkaerő lenne. Csak alkalmi munkák valamint drogtermelés és fogyasztás, online virtuális valóságok, veteránok rokkantsegélyei vannak a vidékieknek. Ezt a jövőt akarjuk? Mert jó eséllyel egy ilyen világ felé robogunk, ha túl gyorsan ér ide az automatizáció következő forradalma. Tömegek lesznek reménytelenül kiszolgáltatottak, miközben a GSP és egyéb makrogazdasági adatok gyönyörűen mutatnak továbbra is.

Szoftvert fejlesztek, és gyakorlatilag automatizálásán dolgozom, de nem látom jónak azt amerre haladunk (főleg a tempó miatt, és a társadalmi szakadék mélyülése miatt, hogy egyéb tényezőkről ne is beszéljünk, mint népvándorlás, klímaváltozás). Mentségemre szól, hogy mi legalább olyan dolgot automatizálunk, amit korábban nem lehetett (jól) megoldani egyáltalán. mi legalább nem veszünk el munkát senkitől.
 

Veér Ispán

Well-Known Member
2011. február 14.
7 472
20 748
113
Nagyon komoly szakember hiány van hazánkban. Ráadásul aki van, annak a minősége is megkérdőjelezhető.
Nem baj, hogy jön a robotizáció, sok olyan munka van amihez ember kell majd ezek után is, viszont így megdől az a hülyeség, hogy a korfa miatt munkaerő hiány alakul ki. Ugyanis erre hivatkozva jönnek/hozzák a migránsokat. Nem migráns kell, hanem robotizáció, meg nagyon erős felnőtképzés, hogy az emberek könnyebben tudjanak adaptálódni az új munkaerő piacai lehetőségekhez.

Ezzel részben egyet is tudok érteni, de a korfát helyre kell billenteni, ez a legfontosabb. Aztán az oktatást is, és az egészségügyet is, a nyugdíjrendszert is, amik hasonlóan nehéz témák, de én úgy vélem, hogy amíg vagyunk, addig legalább van esélyünk helyrerakni dolgokat, szóval a korfa (szaporulat) a legfontosabb.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zeal

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 476
2 834
113
http://gepnarancs.hu/2017/01/a-munka-utani-tarsadalom/

a először a munkaképes lakosság tizede, majd az ötöde, végül a harmada-fele elveszíti a munkáját – méghozzá úgy, hogy esélye sincs új munkát találni, hiszen a robotok gyorsabban, olcsóbban és többet tudnak dolgozni – az óriási terhet jelentene a társadalombiztosítási rendszerek számára.

Martin Ford, “A robotok felemelkedése” című könyv szerzője felelevenít egy történetet Henry Fordról és Walter Reuther-ről, aki akkor az autógyári munkások szövetségi szakszervezetének vezetője volt. Egy új, automatizált autógyár bejárásán Ford csipkelődve azt kérdezte: – Walter, hogyan veszi rá ezeket a robotokat, hogy fizessenek szakszervezeti hozzájárulást? Mire Reuther így válaszolt: – Henry, és ön hogy veszi rá őket, hogy vegyék meg az autóit?

Azt hiszem, ez az igazi csapda. Ha a robotok olyan helyzetet hoznak létre, amelyben az emberi munkaerő nem versenyképes a robotokéval, akkor az emberi munkaerő része a nemzeti össztermékben a minimumra csökken. A francia közgazdász, Thomas Piketty eddig is azt állította, hogy a tőkejövedelmek már most gyorsabban növekednek, mint a munkajövedelmek, vagyis a tőkejövedelem a nemzeti össztermék egyre nagyobb részét adja. Piketty szerint mindez olyan változásokat hoz, amelyek szélsőséges társadalmi különbségekhez vezetnek, egy olyan világhoz, amelyről Austen és Balzac regényei szólnak. A robotok mindezt még fel is erősíthetik. A robot ugyanis munkaerővé konvertált tőke – ha teljes mértékben kiváltható vele az emberi munkaerő, azzal a munkavállalók részesedése a nemzeti össztermékből a nullához közelít. Akkor viszont ki veszi meg a robotok gyártotta termékeket?

Éppen ezért sokak szerint a tőke valamilyen formában előbb-utóbb támogatni fogja az egyetemes alapjövedelmet. Ellenkező esetben az adókat kellene növelni, hogy a megnövekedett szociális kiadásokat fedezni lehessen, vagy protekcionista, a robotok használatát korlátozó szabályokat kellene elfogadni, hogy legyen elég jövedelem a piacokon megvenni mindazt, amit a tőke előállít.

Tehát igaz, hogy a robotok sok embert helyettesíteni fognak. A fő kérdés az, hogy keletkezik-e elég új munkahely. Ha a válasz nem, akkor az új felállás kezelése óriási kihívás elé állítja a döntéshozókat.

Sean Welsh

A szerző az új-zélandi Canterbury Egyetem robot-etika kutatója

.....
és

http://androgeek.hu/hir/delkorea-lehet-a-vilag-elso-orszaga-ahol-bevezetnek-a-robotadot


l
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 476
2 834
113
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

Littlejohn

Well-Known Member
2010. április 20.
3 656
16 190
113
Magánvélemény.... Lassan a társadalom fejlődésének spirálja elérkezik oda Nyugaton, hogy a népesség nem termeli meg a megélhetéséhez valót. A szolgáltatási szektor, ami most húzza a nyugati gazdaságokat, nem termel élelmiszert. Nem termel semmit. Szolgáltat. Tőkemozgásból él. Kitéve annak, hogy egy kataklizma (természeti, háborús) után a társadalom szolgáltatásokra épített struktúrája nem tud megújulni tőke híján, robotok híján, áram híján. Ekkor jön el K.-Európa új aranykora. Ismét ellátjuk Európát kajával, értékesek, "meghódítandók" leszünk..... Hiába van a Nyugat óriási tudás birtokában, ha képtelen alkalmazni majd. Hiába van tőkeerős gazdasága, ha a tőke a kenyér és az alma lesz.....
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 476
2 834
113
Francia, német olasz mezőgazdaságról hallottál már?
Sarkítva:

tőke híján, robotok híján, áram híján.

Egy olyan kataklizma után amit vizionálsz, hogyan fogja eljuttatni a magyar gazda a paprikát a nyugat-európai piacra?
 
  • Tetszik
Reactions: Veér Ispán
T

Törölt tag 008

Guest
Nem úgy tűnik, hogy az automatizálás annyi ember munkáját venné el. Egyelőre inkább teremt. Persze bőcsészre, márketingesre meg egyéb büfé szakosra lehet nem lesz szükség, de mechatronikai-, gépész- és informatikai mérnökre nagyon is.

A gőzgépekre is azt mondták, hogy nem kell annyi munkás majd. Nem kell megijedni. A robot barát. :)
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 476
2 834
113
Ha már mezőgazdaság-kicsit féloff elsőre, de ott is erősen terjed a robotizáció..:
Szakközépiskolás koromban azt tanították nekem, hogy egy (nyugat)német családi gazdaságnak (Akkor!!) legalább 30 hektárnak kell lennie, hogy fentarthassa magát. (A szocializmusban elérhető termelési módszereknél és eszközöknél jóval modernebbekkel)

Ehhez képest nyári gyakorlatom egy ezer haktáros termelőszövetkezetben töltöttem, ami egy komplett falut próbált eltartani sejthető milyen eredménnyel.

na de ugorjunk. ez a minimum 30 hektár többre nőtt (ha jól emléxem 50) gépesítve, komoly állami támogatással.
Egxyszerűen nincs annyi földterület, ami eltartaná valahogy a munkapiacról a robotizációval kieső embereket- ezt azért jutott eszembe, mert egy Magyar Nemzetes cikk a paradicsom, málna )8 és ribizlitermesztést (emberigényes munka) ajánlja megoldásnak:)
 

Sharid

Well-Known Member
2017. szeptember 4.
5 476
2 834
113
Nem úgy tűnik, hogy az automatizálás annyi ember munkáját venné el. Egyelőre inkább teremt. Persze bőcsészre, márketingesre meg egyéb büfé szakosra lehet nem lesz szükség, de mechatronikai-, gépész- és informatikai mérnökre nagyon is.

A gőzgépekre is azt mondták, hogy nem kell annyi munkás majd. Nem kell megijedni. A robot barát. :)


akkor ugrunk még egy lépést, és ott tartunk a mesterséges intelligenciáknál, "akik"akár a mérnököket is kiválthatják...

http://faktor.hu/faktor-munkanelkuli-lesz-a-vilag-nepessegenek-a-nagy-resze-30-ev-mulva

ja és egy apróság: anno az pari forradalom vátltozásokat hozott. de ne feledjük hogy mi járt vele: gyarmatosítás, terjeszkedés....
akkor még volt hová.

most nincs.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 943
73 248
113
Engem annyira nem érint, mert én tartom "életben" ezeket a robotokat jelenleg már 6 éve. Így ameddig kedvem lesz iparban dolgozni addig talán el leszek már. Ha meg nem akkor csinálok egy vállalkozást és megyek nyílászárót, rasztorokat beszerelni meg parkettázni. Aki akar boldogul, boldogult eddig is mikor nehezebb évek voltak. Ettől függetlenül aki most végzi a szakközepet és egy csepp kis esze van a matekhoz az menjen valami mechatronikai szakra mert az a jövő. Bár nem hiszem hogy ezt átlátja az emberek többsége. Most akartak indítani Szhelyen 2 iskolában is mechatronikai technikus vagy milyen szakot, 2 éves képzéssel ha jól rémlik ingyen. Na egy sem indult, mert kevés jelentkező akadt csak. A gépek meg csak bonyolódnak az évek meg csak mennek, a magam területén még csaszi vagyok de a nálam pár évvel idősebbeknek már nehéz néha átlátni a robotizált rendszer lelki világát.
 
  • Tetszik
Reactions: blitzkrieg and fip7
Status
Not open for further replies.