És ezzel te elégedett vagy...?
Nincsen teljesen igazságos választási rendszer, mindegyik preferenciát mutat. Amúgy nem rossz a mostani rendszer, nekem jobban tetszik a működési elve, mint a réginek.
Egyrészt megszűntette a 386 fős (ez egyébként a trianon előtti magyarországról maradt vissza) régi parlementet a felére, így kevesebb a léhűtő. Másrészt visszavett a listákból, és az egyéni körzetek, személyükben megválasztott politikusok kerültek előtérbe, és nem az, hogy 4 év alatt a párton belül hova tudja magát benyalni az ember, mindenféle tényleg közszereplői tevékenység nélkül is.
Harmadszor pedig a kétfordulós választás és a 10%-os szabály behozatalával nylt kártyákkal kell jártsznai, olyan nem lesz többet, mint amikor az SZDSZ átbaszta az egész országot és beszállt az MSZP mellé kormányozni, miközben a kampányban Pethő Iván anno ennek konkrétan az ellenkezőjét mondta nyilvánosan meg nem nyilvánosan is..
Az angolszászoknál a klasszikus többségi 50+1 vagy akar a sima többség mindent visz, kompenzációs listák sincsen, a vesztesnek kuss van, várhatja a választásokat. Inkább belülről buknak a kormányon. Magyarán itt egy csomó szavazó elméletben ignoralva van (a gyakorlatban nyilván nem, mert ellened szavaznak majd) Viszont garantálja, hogy van szilárd, erős kormánytöbbség, es hogy a leginkább támogatott választási programok megvalósulhatnak. E rendszer szerint a Fidesz mellett kb nem lenne ellenzék sem most, sem 2014-ben, annyira bukták az egyéni választókörzeteket.
Lehet persze aranyos is, mint Németország, Ausztria, Hollandia (na és mi a közös ezekben - ja, nem az hogy németül / vicces németül beszélnek, hanem hogy történelmileg viszonylag önálló tartományokból állnak). Pártlisták vannak, arra lehet szavazni, amiből elvileg következik egyrészt hogy mindenki a szavazatának megfelelő arányban van képviselete, gyakorlatilag viszont elég távoli ez a képviselet, hiszen semmi beleszólása nincs abba, kik ülnek a parlamentben, ezt a pártok döntik el, aztán max. Lehet őket büntetni a választáson ha nem tetszik. És mivel szavazati 50% többség gyakrolatilag soha, semmilyen országban nem jön ki egyetlen pártnak sem (max. Ha de facto két párt váltogatja egymást), garantált az is hogy vagy nem lesz meg a kormányzáshoz szükséges többség (nem tud megvalósulni az a program, amit ígértek), vagy csak valamilyen - szerencsés esetben két nem túl távol álló párt közötti - koalícióban. Ez utóbbi esetben viszont a koalíciós kormánypártoknak kell egymással folyton - akár lehetetlen - kompromisszumot kötni, a mérleg nyelve pedig folyton zsarolhatja a nagyobbikat (lásd FKGP, SZDSZ). Igazából ebből a rendszernek az a hibája, hogy a kulisszák mögötti politika játszmák és nem a választók akarata érvényesül.
Ez a két véglet van, az egyikben a szavazatok vesznek el de kormányzási szempontból jól működik, viszonylag átlátható, konzekvens, közvetlen kapcsolata van a választói akarattal, a másiknál nem vesznek el a szavazatok, viszont az egész politika erősen belterjes és kevésbé függ a választóktól. Az előbbi egy közvetlen, a másik közvetett demokráciadeficites.
Ezért vannak az olyan vegyes rendszerek, mint a magyar, ami igyekszik a többségi, meg az arányossági elvet is érvényre juttatni.
Mellesleg annyira nagyon nem is hoz más az eredményt. Megjegyzem, még ennek az orbitálisan balfasz ellenzék mellett is necces volt, hogy a Fidesznek lesz-e kétharmada. Ez a választási rendszer mindenesetre az egyéni jelölteket, a választások előtt létrehozott pártszövetségeket és a kormányképes többséget támogatja. Meg mellesleg a nagy tömegpártokat, de az meg már tényleg ne a választási rendszer hibája legyen, hogy az ellenzék egyszerűen ignorálja annak a szabályait...